Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MÔŽE PES JESŤ MANDARÍNKY, POMARANČE, CITRÓNY? CITRUSY PRE VÁŠHO PSA

2022-12-01
MÔŽE PES JESŤ MANDARÍNKY, POMARANČE, CITRÓNY? CITRUSY PRE VÁŠHO PSA

Jesenné a zimné obdobie si mnohí ľudia neodmysliteľne spájajú s citrusovými plodmi. Voňavé pomaranče, chutné mandarínky, krásne a exotické pomelo, veľké a veľmi zdravé grapefruity - všetky majú veľmi pozitívne asociácie. Spájajú sa s teplom, slnkom, exotikou a tiež s... Vianocami! Sú však tieto plody, ktoré sú také dobré a zdravé pre ľudí, vhodné aj pre štyri domáce zvieratá? Môže váš pes jesť citrusové plody alebo by ich mal byť ušetrený?

Citrusová sezóna! Čo tieto pochúťky ukrývajú?

Hoci sa citrusové plody v Poľsku v súčasnosti bez problémov vyskytujú v každom ročnom období, kedysi boli typickým sezónnym ovocím - do krajiny sa dovážali práve na jeseň a v zime. Dnes je to už minulosť, ale tradične sa v tomto období na stoloch najčastejšie objavujú citrusové plody.

Sú zdravé, sladké a chutné, navyše veľmi príjemne voňajú - niet divu, že pútajú pozornosť nielen ľudí, ale aj psov. Sú však citrusové plody pre psov naozaj dobrý nápad? Pozrite sa, čo obsahujú, a zistite odpoveď na otázku - môžu psy jesť mandarínky, pomaranče a iné citrusové plody? Alebo je lepšie hľadať iný zdroj vitamínov a iných prospešných zložiek?

Vitamíny

Citrusové plody sú zdrojom vitamínov. Citróny, pomaranče alebo mandarínky sa spájajú najmä s prítomnosťou vitamínu C, ale nájdete v nich aj vitamín A, E a vitamíny skupiny B. Vitamín C je vynikajúci antioxidant. Chráni psa pred rakovinou a spomaľuje proces starnutia.

Podieľa sa aj na zrážaní krvi a chráni psie kĺby pred zápalmi. Vitamín A je zodpovedný za stav kože a srsti psa. Jeho nedostatok môže viesť k vypadávaniu srsti, pretrvávajúcemu svrbeniu a podráždeniu. Chráni tiež psie oči - zabraňuje zakaleniu rohovky a chráni rohovku pred rohovatením a šeroslepotou.

Vitamín E má vplyv aj na stav psej srsti, okrem toho, že zvyšuje imunitu, pomáha v boji proti pásovému oparu a urýchľuje proces hojenia rán. Vitamíny skupiny B sú zodpovedné za kondíciu psa, hladinu energie a správne fungovanie nervového systému. Pri jeho nedostatku môže byť váš pes napríklad letargický a rýchlo sa unaví.

Vlákno

Vláknina podporuje celý tráviaci systém. V správnom množstve zabraňuje hnačke aj zápche. Znižuje tiež riziko srdcových ochorení. Má tiež veľký vplyv na chudnutie vášho psa. Zvieraťu dodáva pocit sýtosti tým, že napĺňa tráviaci trakt. Vďaka nemu pes chudne rýchlejšie a efektívnejšie. Pomáha tiež znižovať riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.

Draslík

Draslík je veľmi cenný minerál. Okrem iného je zodpovedný za rovnováhu elektrolytov v tele. Je zodpovedný za správny svalový tonus a podieľa sa aj na budovaní svalov. Nedostatok draslíka môže viesť k mnohým zdravotným komplikáciám, napríklad k dehydratácii, poškodeniu obličiek alebo srdca, problémom s orientáciou, apatii a ochrnutiu.

Beta-karotén

Beta-karotén alebo provitamín A ovplyvňuje stav srsti a kože zvierat. Chráni tiež zrak a zlepšuje jeho funkciu po zotmení. Posilňuje tiež imunitný systém a chráni pred srdcovými chorobami. Je tiež antioxidantom, t. j. pomáha chrániť telo pred rakovinou.

Esenciálne oleje

Všetky vyššie uvedené zložky boli doteraz pozitívne a mohli vášmu psovi len pomôcť. V mandarínkach, pomarančoch a iných citrusových plodoch je bohužiaľ veľa esenciálnych olejov. Tie sú zodpovedné za ich intenzívnu vôňu, ktorá vydrží veľmi dlho.

Éterické oleje, hoci sú pre ľudí vo všeobecnosti neškodné, však majú na psov veľmi zlý účinok. Dráždia mnohé orgány - okrem iného môžu spôsobiť zvracanie, hnačku a ďalšie príznaky klasickej otravy a môžu tiež spôsobiť zimnicu, poruchy krvného tlaku alebo podráždenie spojiviek.

Môže pes jesť mandarínky a iné citrusové plody?

Ak je v citrusových plodoch toľko prospešných látok, sú chutné a psy si ich často sami pýtajú, môže pes jesť mandarínky a iné citrusové plody? Nie. Samozrejme, v malej dávke mu neublížia, ale je pre neho lepšie, ak ich vôbec neochutná. Napriek všetkým vitamínom a cenným zložkám riziká podávania tohto druhu ovocia výrazne prevyšujú možné výhody.

Ak chcete prírodné vitamíny, hľadajte bezpečnejší a lepšie vstrebateľný zdroj. Šťava obsiahnutá v citrusových plodoch stimuluje žalúdok psa, ktorý tak produkuje viac žalúdočných štiav, čo je pre psa príčinou veľkých ťažkostí. Tieto plody majú aj žlčopudný účinok, takže zviera môže začať prudko zvracať. Dôležité je aj vysoké množstvo éterických olejov, ktoré tiež dráždia psí organizmus a môžu spôsobiť aj veľmi vážnu otravu.

Samozrejme, všetky tieto veci sa netýkajú citrusov v malých množstvách - je nepravdepodobné, že by vášmu psovi ublížili. Stále však neexistuje dôvod, prečo by ich váš pes mal jesť. Je oveľa bezpečnejšie zaradiť do jeho stravy iné ovocie. Neriešte, či váš pes môže jesť pomaranče, a nehľadajte ich "bezpečnú dávku" - existuje veľa lepších druhov ovocia, ktoré váš pes tiež s chuťou zje a nebudú pre neho nebezpečné.

Ak máte podozrenie, že sa váš pes prejedol napríklad mandarínkami, vezmite ho k veterinárovi.

Citrusy pre vášho psa - prehľad

Hoci sú citrusy nesporne zdravé a chutné, je lepšie a bezpečnejšie, ak zostanú na našich tanieroch a neskončia v psej miske. Sladká a voňavá mandarínka pre vášho psa sa môže zdať ako nenásytné sústo, ale nepodľahnite prosebnému výrazu vášho psa - mohlo by to byť pre neho veľmi nebezpečné.

Môže môj pes jesť mandarínky, ak ich dostáva s mierou? Tieto plody, ktoré váš domáci miláčik konzumuje v malých množstvách, mu pravdepodobne neublížia a nemá zmysel ho na chuť týchto plodov zvykať. Ak ju spozná a obľúbi si ju, môže po nej siahnuť sám, a to je už veľmi riskantné. Citrusy dráždia žalúdok psa, spôsobujú nadprodukciu kyselín a môžu spôsobiť zvracanie, hnačku a ďalšie príznaky otravy.

Ak chcete svojmu psovi spestriť stravu ovocím, bezpečnejšie je dať mu napríklad jablko.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super
2024-04-11
Granule prisli roztrhnute na dvoch miestach. Neviem posudit ci Vasou vinou, alebo vinou kuriera.... Inac sposob a rychlost dodania ok.
pixel