Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MÔŽE PES JESŤ ANANÁS? JE ZDROJOM BROMELAÍNU!

2023-04-11
MÔŽE PES JESŤ ANANÁS? JE ZDROJOM BROMELAÍNU!

Je dobre známe, aká dôležitá je vyvážená strava pre psov. Na túto tému sa veľa hovorí, ale v jedálnom lístku sa kladie dôraz najmä na mäso. Psy sú relatívne mäsožravce a práve mäso je v ich strave veľmi dôležité. Napriek tomu je potrebné psom dopĺňať stravu rastlinnou stravou - zeleninou a ovocím. Takto si môžu užívať vyváženú stravu podľa vzoru stravy ich divokých predkov - vlkov.

Ovocie pre psa - prečo je také dôležité?

Vo voľnej prírode sa vlci živia ovocím, aj keď v malom množstve. Sú pre ne vynikajúcim zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny. Výborne dopĺňajú stravu, a preto by mali byť v jedálnom lístku vášho psa. Nie každé ovocie je však pre neho dobré alebo správne, preto mu nekladte ľudskú mieru.

Aj keď ovocie patrí medzi vaše obľúbené, nemusí to nevyhnutne znamenať, že sa oň môžete deliť so psom. A ako je to s exotickým ovocím, napríklad ananásom? Môže pes zjesť ananás?

Čo sa skrýva v ananáse?

Ananás je stará jedlá rastlina, ktorá sa v Amerike pestovala už v predkolumbovských časoch. Je cenený pre svoje veľké, šťavnaté plody. Môže sa jesť surový aj spracovaný. Často sa vyskytuje aj v konzervách. Čo je na ňom také skvelé a je ananás pre psov dobrý nápad?

Vitamíny

Niečo, čo každý pes veľmi potrebuje. Ananás je vynikajúcim zdrojom vitamínov. Dodáva telu vitamíny A, C a vitamíny skupiny B. Všetky z nich by mal váš pes zaradiť do svojho jedálnička. Vitamín A je skvelý pre jeho zrak, srsť a kožu a má tiež pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu vášho psa.

Vitamíny skupiny B majú veľmi silný vplyv na stav psa. Práve ony ho chránia pred anémiou, ovplyvňujú stav kože a podporujú nervový systém a kondíciu psa. Vitamín C sa zasa podieľa na zrážaní krvi, zvyšuje imunitu a chráni kĺby psa pred zápalmi. To sú len príklady - existuje oveľa viac zdraviu prospešných vlastností vitamínov.

Minerály

V ananáse nájdete mnoho cenných minerálov, ktoré váš pes nezostanú bez povšimnutia. Spomedzi nich stojí za zmienku draslík, vápnik, horčík a fosfor. Každý z nich je pre vášho psa veľmi cenný, preto jeho strava musí obsahovať produkty, ktoré mu ich poskytujú. Samozrejme, v správnom pomere, pretože nadbytok je rovnako nebezpečný ako nedostatok.

Draslík je nevyhnutný pre správny vývoj psa, pretože bez neho nie sú vnútorné orgány schopné správne fungovať. Jeho nedostatok spôsobuje dehydratáciu, opuchy, apatiu, zníženie krvného tlaku, poruchy srdca, svalovú slabosť, hnačky, zvracanie a množstvo ďalších nepríjemných ťažkostí.

Horčík prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému a srdca a je tiež zodpovedný za udržiavanie správneho svalového tonusu.

Bromelaín

Veľmi cenná a dôležitá zložka, ktorá by mala byť v jedálnom lístku psa. Bromelaín pre psa s problémami s kĺbmi predstavuje skutočnú úľavu - znižuje bolesť, pôsobí protizápalovo a zabraňuje recidívam. Urýchľuje tiež proces hojenia rán, pomáha psovi rýchlejšie sa zotaviť zo zranení a pomáha rýchlejšie sa zbaviť opuchov. Podporuje aj tráviaci systém, pretože pomáha asimilovať potravu. Ananás je jeho dôležitým zdrojom.

Vlákno

Pomáha bojovať proti nadváhe, potláča hlasivky a zlepšuje peristaltiku čriev, takže je veľmi cennou súčasťou psej stravy. Má pozitívny vplyv na metabolizmus - znižuje zápchu bez hrozby hnačky - pokiaľ sa správne dávkuje. Jeho prítomnosť v črevách znižuje množstvo vstrebávanej glukózy a vďaka nemu sa lepšie využívajú ďalšie prospešné živiny a podporuje aj chudnutie.

Cukry

Ananásy majú, žiaľ, stredný glykemický index a veľmi vysoký obsah cukru. To je pre psov nebezpečné, najmä pre psov s cukrovkou, chorou pečeňou alebo pankreasom. Nadbytok cukrov v strave môže viesť aj k obezite, rozrušiť organizmus a mať ďalšie vážne zdravotné následky.

Môže pes jesť ananás?

Ananás je dobrým zdrojom mnohých vitamínov a živín. Má tiež veľmi cennú zložku, ktorou je bromelaín. Bohužiaľ, v jeho zložení nájdete aj veľa cukrov. Ako sa to premietne do situácie s týmto ovocím v strave vášho psa? Môže byť ananás konkrétne zaradený do ich jedálneho lístka? Váš pes ho môže jesť, ale za niekoľkých podmienok. Ako každé ovocie by sa nikdy nemal používať ako základ stravy. Je len cenným doplnkom.

Vzhľadom na jeho stredný glykemický index spôsobený vysokým obsahom cukru sa musí dávkovať opatrne. V obchodoch kúpite nielen čerstvé ananásy, ale veľmi obľúbené sú aj konzervované. To, či sú pre vášho psa vhodné, závisí od ich zloženia. Ak je to jednoducho prírodný ananás, bez akýchkoľvek ďalších prísad - môže skončiť v miske vášho psa. Ak bol napríklad umelo dosladený, je lepšie ho vynechať.

Ananásy sú dostatočne sladké aj bez ďalšieho cukru. Oplatí sa dávať psovi z času na čas ovocie v správnom pomere. Vďaka nim bude strava vyvážená a prirodzená. Okrem ananásu sa oplatí pokúšať aj iné pochúťky. O tom, ktoré ovocie je pre vášho psa bezpečné a ktoré je lepšie nepodávať, sme písali v článku: Ktoré ovocie môže pes jesť a ktorému sa treba vyhnúť?

Ananás v strave psa - prehľad

Ananásy sú exotické a veľmi cenné ovocie. Sú plné vitamínov a minerálov. Veľkú úlohu v nich zohráva aj bromelaín - zložka, ktorá je veľmi dôležitá pre zdravie psa. V tomto prípade - môže váš pes jesť ananás? Áno, pri správnom dávkovaní môže mať ananás veľmi dobrý vplyv na organizmus vášho psa - bromelaín, ktorý obsahuje, pôsobí protizápalovo, zmierňuje bolesť a podporuje regeneráciu, ako aj zlepšuje vstrebávanie zložiek z potravy.

Samotné ananásové čiastočky alebo šťava môžu viesť k odstráneniu nepríjemného javu koprofágie u psa. Bohužiaľ, má tiež veľmi vysoký obsah cukrov, preto sa musí dávkovať rozumne a s mierou. V prípade diabetických psov alebo psov s chorým pankreasom bude bezpečnejšie nepodávať im toto ovocie vôbec.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
pixel