Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MÔŽE MAČKA PIŤ MLIEKO? ODPOVEĎ NIE JE JEDNOZNAČNÁ

2024-01-05
MÔŽE MAČKA PIŤ MLIEKO? ODPOVEĎ NIE JE JEDNOZNAČNÁ

Kocúr pijúci mlieko sa v našich predstavách tak zakorenil, že si už ani nevieme predstaviť, že by to mohlo byť inak. Keď nájdeme na prahu svojho domu pouličného tuláka, prvé, po čom siahneme, je čerstvé mlieko, ktoré sami pijeme. Je to však pre mačky naozaj to najlepšie riešenie? Môžu mačky piť mlieko, ako nás o tom presvedčili rozprávky a roky praxe?

Odpoveď na otázku, či môže mačka piť mlieko, nie je bohužiaľ jednoduchá ani jednoznačná. Určite je mlieko od mačacej matky hlavnou súčasťou potravy malých mačiatok. Zvyčajne sa ním kŕmia do veku 8 týždňov, niekedy to trvá dlhšie, maximálne do 12 týždňov.

Čím to je, že mačky by po tomto období spravidla nemali piť žiadne mlieko? Enzým zodpovedný za trávenie laktózy, ktorý sa nachádza v živočíšnom mlieku, v ich tele mizne. Z tohto dôvodu malé a veľké mačky zvyčajne túto potravu neznášajú, čo sa môže prejaviť vyrážkou, hnačkou alebo zvracaním. Príznaky sú podobné príznakom laktózovej intolerancie u ľudí.

Pije vaša mačka mlieko pre zdravie alebo len pre potešenie?

Stáva sa však, že niektoré mačky po vypití mlieka nepociťujú žiadne nepríjemné príznaky. Mala by však mačka piť mlieko, aj keď ho dobre znáša? Určite by sa nemalo podávať tak často ako voda. Miska mačky by mala byť vždy naplnená čistou vodou, ktorá by sa mala niekoľkokrát denne meniť. Je to základný a najzdravší mačací nápoj, najmä ak svojho miláčika kŕmite suchým krmivom.

Ak vaša mačka neprejavuje žiadnu alergickú reakciu na mlieko, môžete jej ho podávať, ale veľmi zriedkavo a v malých množstvách. Je to však riskantné, pretože mačky sú od prírody veľkí labužníci, ktorí majú radi mastnú chuť mlieka. Zvyknúť si na túto potravu môže byť pre ne časom nepríjemné a môže sa to podpísať na ich zdraví. Preto je najbezpečnejšie dávať im čerstvú vodu a mliečnu pochúťku vymeniť za ich obľúbené pochutiny určené pre mačky.

Ak však vaša mačka túži po porcii mlieka, môžete vyskúšať mliečne výrobky určené pre mačky. Neobsahujú laktózu ani iné škodlivé zložky. Namiesto toho niektoré z nich obsahujú dôležitú zložku mačacej stravy, a to taurín, ktorý je zodpovedný za zdravý zrak a kosti. V tomto prípade musíte dobre poznať výrobok, ktorý chcete svojej mačke podávať, pretože niektoré mlieka určené pre mačky môžu obsahovať ťažko stráviteľnú laktózu. Nezabudnite tiež, že nechutenstvo vašej mačky alebo nepríjemné ťažkosti môžu súvisieť s chorobou, preto sa v prípade akýchkoľvek pochybností ihneď poraďte s veterinárom.

Môže mačka piť kozie, ovčie alebo rastlinné mlieko?

A čo iné druhy mlieka? Pije vaša mačka kozie, ovčie alebo rastlinné mlieko? Hoci kozie mlieko neobsahuje laktózu, je veľmi tučné a kalorické. Keďže poznáte nenásytnú povahu vašej mačky, radšej ju na tento nápoj nezvyknite. Sójové mlieko tiež neobsahuje laktózu, ale obsahuje iné zložky, ktoré sú pre vašu mačku škodlivé, preto je lepšie sa mu vyhnúť. To isté platí aj pre ovčie mlieko, ktoré obsahuje viac laktózy ako kravské mlieko a môže byť pre citlivé mačky veľmi škodlivé.

Čo by teda mala mačka piť? Mlieko určite nepatrí medzi základné produkty v jej strave. Namiesto toho je oveľa zdravšie dávať jej čerstvú vodu, ktorú by mala mať vždy v mačacej miske.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7470 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-12
Som spokojná. Rýchle dodanie tovaru. Ďakujem
2024-07-10
Ok
pixel