Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MORČA NEJE A NEPIJE - ČO ROBIŤ?

2023-05-03
MORČA NEJE A NEPIJE - ČO ROBIŤ?

Morčatá (a od istého času už aj domáce kavky), ako každý živý tvor, si vyžadujú náležitú starostlivosť. Niekedy sa môže stať, že morča odmieta prijímať potravu. Čo potom? Určite musíte konať, pretože hladovanie môže mať pre ňu fatálne následky. Nechutenstvo u morčiat je veľmi nebezpečné a nemôžete ho ignorovať. Čo by ste teda mali urobiť?

Ako dlho môže morča vydržať bez jedla?

V mysliach ľudí je hlboko zakorenené presvedčenie, že jednodňová hladovka zvieraťu neublíži. To je správne, ak ide o psa. V prípade iných zvierat to nemusí byť pravdivé tvrdenie a je veľmi nespravodlivé uplatňovať rovnaké kritériá.

Ako dlho môže morča vydržať bez jedla? Aj jednodňová hladovka je dôvodom na znepokojenie a vyžaduje si, aby ste morča okamžite vzali k veterinárovi. Všetko je to spôsobené fyziológiou zvieraťa - jeho tráviaci systém je konštruovaný tak, že trávi prakticky nepretržite. Preto zdravé morča žerie prakticky nepretržite.

Každá odchýlka od tohto pravidla je nebezpečná, preto ak zistíte, že vaše morča neje alebo nepije, vezmite ho k veterinárovi. Nečakajte dlhšie ako 24 hodín - otáľanie dva alebo tri dni môže spôsobiť nezvratné poškodenie organizmu vášho zvieratka.

Čo môže byť príčinou nechutenstva vášho morčaťa?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Nechutenstvo u morčiat je veľmi zložitý problém. Niekedy sa ani nedá určiť, prečo zviera začalo odmietať jedlo. Jednoducho prestane žrať, hoci príčiny tohto javu sú stále neznáme.

Jediným východiskom z tejto situácie je potom násilné kŕmenie morčaťa. Chovatelia upozorňujú, že toto ochorenie zmizne rovnako záhadne, ako príde - jednoducho jedného dňa sa morča vráti k jedlu. Najčastejšie sú však príčiny nechutenstva domáceho morčaťa oveľa menej záhadné a veľmi ľahko sa dajú určiť veterinárom - preto by ste sa na neho mali obrátiť, ak vaše zvieratko odmieta jesť.

A aké by mohli byť pravdepodobné dôvody?

Zubné problémy

Mačka domáca môže byť hladná, ale nedokáže chytiť potravu do tlamy alebo jej potrava spôsobuje bolesť, a preto sa jej vyhýba. Jednou z príčin môže byť krivé zahryznutie. Ide o veľmi vážnu chybu, pretože krivé zuby sa správne neobrusujú a bráni tomu aj príliš mäkká alebo príliš malá potrava. Za krivý skus je zodpovedná zlá strava, mechanická trauma alebo choroba a prasiatko k nemu môže mať aj genetickú predispozíciu.

Absces v ústach

Abscesy vznikajú v parodonte a súvisia s jeho zápalom. Ide o ďalšie z ochorení súvisiacich so zubami, ktoré môžu výrazne sťažovať alebo dokonca znemožňovať prijímanie potravy mumpsom. Absces sa môže tvoriť niekoľko dní alebo niekoľko týždňov v závislosti od priebehu ochorenia.

Vzniká v dôsledku infekcie - v postihnutej oblasti sa začne hromadiť hnis, a keď sa telo ošípanej už nedokáže vyrovnať s množstvom baktérií, začne sa brániť a vytvorí absces. Ten sa môže dostať až do svalov a kostí, čím sa vytvorí hrudkovitá deformita. Časom bude spôsobovať čoraz väčšie bolesti, čo prinúti svine, aby sa pustili do hladovania - jesť v tomto zdravotnom stave pre ne nebude možné.

Ak váš domáci miláčik trpí abscesom, budete ho musieť začať násilne kŕmiť, aby ste vydržali až do operácie, ktorú vykoná váš veterinár.

Parazity

Blchy, vši a svrab patria medzi najčastejšie parazity, ktoré postihujú ošípané. Spôsobujú úporné svrbenie, začervenanie kože a zhoršujú stav srsti, ktorá môže dokonca začať vypadávať. Majú však aj výrazný vplyv na apetít ošípaných. Zviera napadnuté parazitmi môže strácať energiu, môže byť letargické, ospalé a jednoducho nemá chuť do jedla. Bude len smutne sedieť s náladovou srsťou.

Zbavenie sa parazitov si vyžaduje návštevu veterinára - ošípané sú veľmi chúlostivé a výber správneho lieku musí vykonať niekto s náležitými znalosťami a vzdelaním. V opačnom prípade môže podaný liek proti parazitom namiesto pomoci uškodiť.

Odvodnenie

Dehydrované morča je apatické, bez energie a chuti do jedla. Samotná dehydratácia je pre zviera rovnako nebezpečná ako hladovanie. Domáce morča by malo mať vždy prístup k čistej a čerstvej vode. Nepodceňujte skutočnosť, že zrazu prestalo piť, a vezmite ho k veterinárovi. V prípade závažnej dehydratácie môže byť potrebná infúzia. Správne hydratované morča, pokiaľ mu nič iné nie je, môže veľmi rýchlo získať späť chuť do jedla.

Stres

Morčatá sú veľmi citlivé, takže stres na ne pôsobí veľmi silno. Nevhodná manipulácia - stláčanie, trenie alebo netrénované ruky ošetrovateľa môžu morča veľmi stresovať. Medzi ďalšie zdroje stresu patrí hlučné prostredie - domáce morčatá si veľmi cenia pokoj a ticho. Morča, ktoré je osamelé, môže byť tiež v strese - vaše zvieratko potrebuje vašu spoločnosť, aby bolo šťastné a uvoľnené.

Dostatočne veľká klietka a výbeh, aby mal váš hlodavec dostatok pohybu, tiež vyvážia jeho stres. Domáce mačky sú veľmi zvedavé a pohyblivé - príliš malá klietka a nedostatok pohybu spôsobia, že budú nešťastné a vystresované. Stresovať ich môže aj prítomnosť iných zvierat alebo detí, ktoré môžu rušiť ich odpočinok.

Ako môžete pomôcť svojmu morčaťu?

Liečba

Nechutenstvo môže byť príčinou mnohých ochorení, ale samo o sebe je veľmi často aj príznakom nejakého ochorenia, ktoré trápi vášho domáceho miláčika kava, a preto je veľmi dôležité čo najskôr zaviesť vhodnú liečbu. O priebehu tejto liečby najlepšie rozhodne váš veterinárny lekár.

Morčatá sú veľmi chúlostivé zvieratá, preto ich nikdy a za žiadnych okolností neliečte sami, iba kvalifikovaný veterinár dokáže určiť, čo vaše morča trápi. Keď bude zdravé, chuť do jedla sa mu určite rýchlo vráti.

Násilné kŕmenie

Hladovka trvajúca 24 hodín je pre vaše prasiatko veľmi nebezpečná, preto ju musíte okamžite ukončiť. Chovatelia v takýchto prípadoch odporúčajú kŕmiť prasiatko násilím - kŕmenie priamo do tlamy môže byť pre vaše zvieratko dosť náročné a nepríjemné, ale môže mu zachrániť život. Ak ste nútení kŕmiť svoje prasiatko týmto spôsobom, nezabudnite mu dať aj dostatok vody.

Zlepšené životné podmienky

Správne zaobchádzanie s morčaťom je veľmi dôležité pre jeho zdravie a šťastie. Dôvodom, prečo morča neje a chudne, môže byť zlá strava a zlé zaobchádzanie. Sú to veľmi spoločenské zvieratá, odsúdené na samotu môžu upadnúť do depresie, ktorá ich pripraví o chuť do jedla.

Príčinou môže byť príliš malá klietka, stresujúce podmienky, život v hlučnom prostredí, nesprávna manipulácia s kaviárom - stláčanie, trenie a iné pocity, ktoré sú pre neho nepríjemné, a nedostatočná hygiena v klietke. Chuť do jedla jej môže vziať aj nevhodná potrava.

Ošípaná neje a nepije - zhrnutie

Domáce mačky sú veľmi obľúbené domáce zvieratá. Sú priateľské a spoločenské, sú skvelým spoločníkom, ale musí sa s nimi správne zaobchádzať. Ak vaše morča odmieta jesť - musíte okamžite konať. Ako dlho môže morča vydržať bez jedla? Vzhľadom na ich stavbu tela - aj jeden deň bez jedla je pre ne veľmi nebezpečný.

Za nechutenstvo môže byť zodpovedných mnoho faktorov, najčastejšie choroba a stresové situácie. Svoje morča vždy dobre sledujte, pretože v prípade nechutenstva je dôležitý čas. Čím skôr zoberiete svoje zvieratko k veterinárovi, tým je väčšia šanca na úplné uzdravenie.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
pixel