Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MAČKA VYPLAZUJE JAZYK - ČO TO ZNAMENÁ?

2022-10-04
MAČKA VYPLAZUJE JAZYK - ČO TO ZNAMENÁ?

Jazyk mačky je zvyčajne úplne skrytý v ústach, pokiaľ ho zviera práve nepoužíva. A stojí za to vedieť, že je to veľmi užitočný orgán. Okrem iného sa výborne hodí na jedenie a čistenie srsti. Niekedy však mačka vyplazí jazyk bez zjavného dôvodu. Prečo mačky vyplazujú jazyk? Tento článok vám odpovie na túto otázku.

Vyplazený jazyk u mačky - štruktúra a vrodené chyby

Prečo mačky vyplazujú jazyk? Jedným z mnohých možných dôvodov je špecifická štruktúra lebky, konkrétne výrazne skrátené viscerocranium. Extrémnymi príkladmi kožušinových zvierat, ktoré majú túto vlastnosť, sú perzské mačky a exotické mačky. Extrémne skrátenie papule u týchto zvierat môže znamenať, že ich jazyk sa jednoducho nezmestí do ústnej dutiny.

Špecifická štruktúra lebky

Prečo mačky vyplazujú jazyk? Jedným z mnohých možných dôvodov je špecifická štruktúra lebky, konkrétne výrazne skrátené viscerocranium. Extrémnymi príkladmi kožušinových zvierat, ktoré majú túto vlastnosť, sú perzské mačky a exotické mačky. Extrémne skrátenie papule u týchto zvierat môže znamenať, že ich jazyk sa jednoducho nezmestí do ústnej dutiny.

Genetické chyby

Ďalším vrodeným zdrojom vyplazovania jazyka mačky sú viscerálne deformity, ktoré sú výsledkom genetických mutácií. Ako príklad takýchto problémov môžeme uviesť predný predkus alebo zadný predkus. Tieto chyby nemusia mať nevyhnutne negatívny vplyv na život zvieraťa, ale určite nie sú žiaduce.

Mentálne postihnutie

Často vyplazený jazyk mačky je jedným z príznakov mentálnej retardácie. Treba vedieť, že tento problém sa vyskytuje okrem iného aj u zvierat, ktorých rodičia sú si navzájom veľmi blízki. Samozrejme, príbuzenská plemenitba nemusí vždy viesť k takémuto stavu - je to len jeden z možných dôsledkov.

Mačka vyplazuje jazyk - zdravotné problémy

Choroby, ktoré spôsobujú, že mačka vyplazuje jazyk

Na zozname možných príčin vyplazovania jazyka mačky sú aj choroby. Zdrojom tohto reflexu môže byť napríklad kardiovaskulárna nedostatočnosť, zubné problémy, poruchy dýchania, ochorenia nervového systému alebo svalová atrofia. Patrí medzi ne aj besnota - jedna z najnebezpečnejších zoonóz!

Vyplazený mačací jazyk a otrava

Vyplazený jazyk mačky je niekedy dôsledkom otravy jedlom, ktorú spôsobilo zjedenie škodlivého jedla. Môžeme mať podozrenie, že ide o tento prípad, keď zviera navyše kašle, zvracia, má hnačku alebo zjavne trpí bolesťami brucha. Otravu toxickými látkami nezriedka sprevádza viac či menej hojné slinenie. Je potrebné spomenúť, že naši domáci miláčikovia sa môžu otráviť nielen potravou, ale aj vstrebaním škodlivej látky cez kožu.

Vyplazený jazyk u mačky s reflexom zvracania

Mačka tiež vyplazuje jazyk, keď sa chystá zvracať. A to sa stáva štatisticky často. Je to preto, že naši domáci miláčikovia majú od prírody citlivé žalúdky, ktoré môžu byť ľahko podráždené zjedeným jedlom. Keď sa zvieraťu robí nevoľno, zaujme charakteristický postoj s otvoreným alebo polootvoreným ňufákom.

Mechanické poranenia čeľuste a/alebo dolnej čeľuste

Samozrejme, vyplazený jazyk u mačky je niekedy aj dôsledkom mechanickej traumy lebky, napr. poškodenia spodnej čeľuste v dôsledku impaktu. Príznakmi, že sa tak stalo, sú neprirodzený vzhľad papule, ťažkosti s prijímaním potravy alebo úplná strata chuti do jedla.

Poranenie mozgu ako príčina vyplazovania jazyka u mačky

 

Mačka s vyplazeným jazykom môže mať poranenie mozgu v dôsledku silného úderu do lebky. Zvyčajne sa u zvieraťa pozorujú aj iné príznaky, napríklad problémy s pohyblivosťou.

Emócie, ktoré spôsobujú, že mačka vyplazuje jazyk

Uvoľnite sa

Stále sa predpokladá, že mačka s vyplazeným jazykom môže byť len úplne uvoľnená. K tomu dochádza, keď je zviera v hlbokom spánku, ale aj keď je aktívne. V dôsledku toho sa mačací jazyk prirodzene predĺži, takže keď zviera mimovoľne otvorí papuľu, špička jazyka sa vysunie medzi pery. Jednoducho je príliš veľký na to, aby sa zmestil do úst.

Nesúhlas

Veľmi často, ak nie najčastejšie, mačka vyplazuje jazyk bezmyšlienkovite. Ako viete, naši vrčiaci domáci miláčikovia používajú tento orgán pri umývaní. Niekedy sa stane, že pri čistení srsti alebo olizovaní ňufáka mačke niečo padne do oka. Zaujaté zviera zastaví toaletu, ale zabudne si schovať jazyk! Siamské mačky a ich blízki príbuzní sú vraj obzvlášť roztržití.

Nervozita

Vyplazený jazyk mačky je tiež jedným z príznakov nervozity. Pozoruje sa nielen vysunutie jazyka, ale aj pohyb pier. Toto správanie je vonkajším prejavom vnútorného konfliktu emócií, ktoré mačka prežíva.

Rozpaky, prekvapenie alebo intrigy

Podobne mačka vyplazuje jazyk a prechádza ním po perách, keď je niečím zmätená, prekvapená alebo zaujatá. V každom z týchto prípadov prežíva súčasne protichodné emócie, napr. zvedavosť a strach. Keďže ani jeden z nich nie je nadradený druhému, zviera nevie, čo má robiť.

Stres

Vo všeobecnosti sa takto môže prejaviť mnoho stresových situácií. Mačka s vyplazeným jazykom je často vystresovaná mačka!

Ďalšie príčiny vyplazovania jazyka mačky

Účinok liekov

Niektoré lieky tiež spôsobujú, že mačka vyplazuje jazyk. Ide napríklad o účinok sedatív, ktoré ovplyvňujú nervový systém. Reflex vyplazovania jazyka sa pozoruje aj u zvierat, ktoré dostali systémovú anestéziu.

Cudzie teleso v papuli

Mačka s vyplazeným jazykom je tiež zviera, ktoré trpí nejakým cudzím telesom, ktoré uviazlo v jej tlame: zvyšky jedla, kúsky kostí a podobne. Vyplazením jazyka a jeho pohybom v papuli sa mačka snaží zbaviť problému. Pritom sa môže čudne tváriť a trieť si labkami papuľu.

Fyzická únava

Jednou z téz je, že vyplazený jazyk mačky je niekedy znakom únavy. Akoby to chlpaté zviera nemalo silu udržať ho v papuli.

Prieskum životného prostredia

Hovoríme, že mačka ochutnáva vzduch, ale nejde len o ochutnávanie. V podnebí našich domácich zvierat sa nachádza vývod špeciálneho čuchového orgánu, ktorý sa nazýva Jakobsonov orgán. Je obzvlášť citlivý na špecifické pachové látky nazývané feromóny, čo sú prchavé zlúčeniny používané na komunikáciu.

Mačka vyplazí jazyk a po krátkom preskúmaní okolia ho pritiahne a priloží na podnebie, pričom prenáša molekuly feromónu. Keď zviera zacíti obzvlášť zaujímavú vôňu, roztvorí pery a zuby, mierne vystrie jazyk a intenzívne nasaje vzduch do úst.

Príliš vysoká teplota okolia

Existuje aj téza, že správanie, o ktorom sa tu hovorí, jednoducho znamená, že náš domáci miláčik je príliš horúci. Mačka vyplazuje jazyk a zároveň otvára papuľu, aby sa trochu ochladila, pretože potením nedokáže odstrániť prebytočné teplo z tela.

Ochota upútať pozornosť

Ide o typické získané správanie, ktoré si zvieratá osvojujú pozorovaním ľudí. Nemožno poprieť, že mačka s vyplazeným jazykom v našich očiach vyzerá smiešne. A keď si kožušníci uvedomia, že určité správanie vzbudzuje náš záujem, začnú ho vedome opakovať.

Vyplazovanie jazyka u mačky - normálne správanie u mačiatok

Napokon je úplne normálne, že mačiatka chodia a dokonca zaspávajú s vyplazeným jazykom. Čiastočne je to spôsobené ich roztržitosťou, typickou pre ich vek, ako aj tým, že ich svaly a nervový systém ešte nie sú plne funkčné. V prípade mačiatok je to najčastejšia odpoveď na otázku: Prečo mačky vyplazujú jazyk?

Mačka vyplazuje jazyk - mnoho možných príčin

Dôležitým vodítkom je pre nás spôsob, akým zviera vyplazuje jazyk, a ďalšie sprievodné javy. Venujme pozornosť celkovej nálade domáceho zvieraťa, zvukom, ktoré vydáva, spôsobu, akým sa pohybuje, a ďalším prvkom reči tela mačky.

Mačka vyplazuje jazyk - prečo sa tak správa? Z uvedeného zoznamu je zrejmé, že existuje mnoho možných príčin tohto reflexu. Mnohé z nich možno považovať za úplne normálne, ale niektoré z nich naznačujú zdravotné problémy alebo problémy so správaním, preto sa oplatí naučiť sa rozpoznať príčiny tohto javu.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel