Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MAČACIE UHRYZNUTIA - AKO ZASTAVIŤ MAČKU PRED HRYZENÍM A ŠKRABANÍM? TIPY OD BEHAVIORISTU!

2022-06-15
MAČACIE UHRYZNUTIA - AKO ZASTAVIŤ MAČKU PRED HRYZENÍM A ŠKRABANÍM? TIPY OD BEHAVIORISTU!

Agresivita mačiek voči ich opatrovateľom je vážny problém. Najčastejšie je to však problém, ktorý sa dá vyriešiť, hoci niekedy je to ťažké. Ako zabrániť mačke v hryzení a škrabaní? Závisí to od príčiny správania domáceho zvieraťa. Preto by sme mali vedieť aj to, čo môže spôsobiť, že mačky hryzú a škriabu ľudí.

Moja mačka na mňa útočí a hryzie ma!

Hryzie a škriabe vaša mačka? Prečo sa správa takto? V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že nie vždy máme do činenia so skutočnou agresiou. Nezriedka sa stáva, že sa mačka správa tak, že sa zdá byť agresívna, ale v skutočnosti to tak nie je. Prečo ma mačka útočí a hryzie, keď nie je agresívna?

Priateľské štípanie zubov

Niektoré mačky môžu chytiť ruku svojho majiteľa zubami, keď ich majiteľ hladí. Môžu tiež zubami stlačiť bradu alebo uši. Prečo mačka hryzie, keď ju pohladíte? Ak to robí jemne a neubližuje nám, je to prejav náklonnosti. Takéto štípanie je súčasťou uvítacích rituálov našich domácich miláčikov a spôsobom vyjadrenia priateľských úmyslov.

Nesprávna socializácia mačiatka

Niekedy sú tieto "mačacie pohladenia" pre človeka bolestivé a zviera používa nielen zuby, ale aj pazúry. V takýchto prípadoch sa nemusíme zaoberať agresiou. Mačka jednoducho hryzie pre zábavu. Niektoré kožušiny môžu svojich majiteľov dokonca prekvapiť, pohrýzť a poškriabať. Zdrojom takéhoto správania je zvyčajne nesprávna socializácia. Najčastejšie ide o zvieratá, ktoré boli príliš skoro odobraté matkám a súrodencom.

Prílišná dôvernosť zo strany muža

Niektoré kožušinové zvieratá nemajú radi ľudský dotyk. Môže to byť dôsledok už spomínanej nedostatočnej socializácie v mladom veku, napr. v dôsledku príliš malého alebo nevhodného kontaktu s ľuďmi. V takýchto prípadoch mačka hryzie, keď už má hladkania alebo držania dosť.

Prečo mačka hryzie?

Poďme teraz hovoriť o prípadoch, v ktorých môžeme hovoriť o skutočnej agresii u mačiek. Tie môžu byť založené na pocitoch hnevu alebo strachu. Takže: prečo mačka hryzie?

Mačka hryzie, keď sa nás bojí

Moja mačka na mňa útočí a hryzie ma! - Dôvodom môže byť, že sa bojí! Bohužiaľ sa to stáva. Môže súvisieť s nejakou nepríjemnou udalosťou, napr. keď sme zvieraťu neúmyselne ublížili. Agresivita mačky voči nám je preto v tomto prípade sebaobranou.

Mačka je vystresovaná

Zdrojom agresívneho správania mačiek môže byť aj stres. Mačka hryzie, pretože sa niečoho bojí alebo je z nejakého dôvodu veľmi nervózna. Zaujímavé je, že zdrojom stresu tu nemusí byť človek.

Mačka hryzie, pretože je frustrovaná

Prečo mačka hryzie? Niekedy je to preto, že je frustrované, čo môže byť spôsobené tým, že jeho potreby nie sú uspokojené. Potom je mačka frustrovaná a jej správanie sa stáva agresívnym.

Moja mačka ma napáda a hryzie, pretože je hyperaktívna

Niektoré mačky sú extrémne hyperaktívne, čo môže byť dôsledkom povahových vlastností aj chýb vo výchove. Táto vlastnosť ich osobnosti spôsobuje, že na podnety reagujú silnejšie a môže byť dôvodom, prečo mačka hryzie.

Choroba a bolesť u mačky

Hryzie vaša mačka, pretože je chorá alebo ju niečo bolí? Áno, aj to sa stáva. Vždy, keď sa náš domáci miláčik začne správať agresívne, mali by sme zvážiť zdravotný faktor.

Ako môžem zabrániť svojej mačke v hryzení?

Ako môžem zabrániť svojej mačke, aby hrýzla ľudí? Ako môžem zabrániť mačke v škrabaní? Keďže zdroje tohto správania sú veľmi rôznorodé, nie je ľahké zistiť, že na tieto otázky neexistuje jediná odpoveď.

Čo máme robiť, ak nás mačka jemne poštípe?

Mačka hryzie, ako ju zastaviť? Aby som bol úprimný, nie je to vždy potrebné, ako napríklad vtedy, keď zviera len jemne štípe. Takéto priateľské správanie môžeme jednoducho ignorovať alebo sa môžeme chlpáčovi odvďačiť poškrabaním a pohladením. Je len potrebné sledovať, aby náš poplatok neprekročil určitý limit. Ak áno, mali by sme to zvieratku signalizovať. Môžeme hlasno zasyčať alebo povedať "au".

Keď sa mačka nechce nechať pohladkať

Čo robiť, ak vaša mačka hryzie, pretože sa jej nepáči, že ju hladíte? Ak mám byť úprimný, nie je potrebné ho meniť. Najlepšie je jednoducho prijať zviera také, aké je. Samozrejme, môžete to skúsiť aj bez toho, aby ste svojho domáceho miláčika do niečoho nútili. Používajte pozitívne podnety, napr. vo forme pochúťok. A buďte veľmi trpezliví.

Ako môžem zabrániť svojej mačke, aby hrýzla počas hry?

Zvukový signál, ktorý dáva mačke najavo, že nám spôsobuje bolesť, funguje dobre aj v prípade agresívneho správania, ktoré je dôsledkom zlej socializácie. Ale nezastavujte sa pri tom. Ďalším spôsobom, ako zabrániť mačke v hryzaní a škrabaní, je zastaviť ju hneď, ako sa začne správať agresívne. Nemali by sme venovať pozornosť ani agresívnym posmeškom vášho domáceho miláčika.

Ignorovať chlpatú mačku, ktorá nás hryzie do členkov, nie je jednoduché, ale je to účinné. Po nejakom čase by sa mačka mala naučiť, že takúto hru neakceptujeme, a prestať s ňou. Musíme byť dôslední.

Nemalý význam má aj spôsob, akým sa hráme s našimi dokonalými zverencami. Používajme na to hračky, nie vlastnú ruku. V druhom prípade zviera len provokujeme k hryzeniu a škrabaniu. Na zoologickom trhu máme taký veľký výber hračiek pre mačky, že nepochybne nájdeme tú správnu. Takzvané rybárske prúty pre mačky sú skvelou voľbou.

Keď ma mačka napadne a uhryzne, pretože sa bojí

Ako môžeme mačke zabrániť v hryzení, keď je zdrojom jej správania strach z nás? Vyrovnať sa s týmto problémom nie je jednoduché a vyžaduje si veľa trpezlivosti. Musíme zmeniť postoj zvierat k nám. Musíme ju prinútiť, aby sa prestala báť. Využime na to okrem iného aj vyššie uvedenú pozitívnu stimuláciu. Na zviera vždy hovorte jemným, priateľským hlasom. Za dobré správanie odmeňte zviera pamlskami a povzbuďte ho k hre. A predovšetkým buďte veľmi trpezliví.

Mačka hryzie, pretože je rozrušená

Pokiaľ ide o stres, najlepšou odpoveďou na otázku "mačka hryzie, ako ju zastaviť?" je odstrániť jeho zdroj. Problémom je, že nie vždy je možné zistiť príčinu stresu domáceho zvieraťa, nieto sa ho ešte zbaviť. Ak nemôžeme odstrániť stresujúci podnet, môžeme sa ho pokúsiť prehodnotiť.

Ďalším spôsobom je upriamiť pozornosť mačky na iný cieľ. Môžeme to dosiahnuť spestrením života nášho domáceho miláčika. Nech sa na to pozeráte akokoľvek, život vonkajších mačiek môže byť veľmi monotónny. Správne usporiadanie ich obytného priestoru im poskytne zábavu. Používajte veľké škrabadlá na lezenie a interaktívne hračky.

Keď je mačka frustrovaná

V prípadoch agresie spôsobenej frustráciou môžeme vyskúšať rovnaké metódy, ako sme už spomínali. Ak mačka hryzie z tohto dôvodu, pomôže presmerovanie jej pozornosti na niečo iné a obohatenie jej života. Najmä ten druhý.

Keď je mačka hyperaktívna

Hyperaktivita je vážnou príčinou agresivity u mačiek, pretože jej zdroj je v psychike zvierat. Emocionálne poruchy sa liečia ťažko, ale je to možné. Môže však byť potrebná dlhodobejšia behaviorálna terapia podporená vhodnými liekmi.

Existujú prípravky, ktoré majú na mačky upokojujúci účinok. Niektoré sú dokonca dostupné v obchodoch so zvieratami. Len si pred ich použitím nezabudnite pozorne prečítať príbalový leták a dodržiavať odporúčania v ňom uvedené. A najlepšie je poradiť sa so svojím veterinárom.

Nezabúdajte tiež na to, aby ste svojmu domácemu miláčikovi nedávali žiadne silné lieky bez dohľadu veterinára. Najmä lieky určené pre ľudí alebo iné druhy domácich zvierat. Keď mačka hryzie, môžeme použiť aj syntetické feromóny alebo tabletky na upokojenie mačiek. Tie majú na naše domáce zvieratá upokojujúci účinok. Ich výhodou je, že neškodia, takže nie je potrebné konzultovať s veterinárnym lekárom.

Moja mačka ma napáda a hryzie, pretože je chorá

Keď mačka hryzie, pretože je chorá a cíti bolesť, jedinou záchranou je vyliečiť zviera. Samozrejme, pokiaľ je to možné. Varoval by som však pred tým, aby ste si diagnostikovali a liečili svojho domáceho miláčika sami.

Metabolizmus mačiek sa líši od metabolizmu ľudí. Na lieky reagujú rôzne. Z tohto dôvodu sa väčšina liekov pre ľudí nesmie podávať mačkám.

Ako potrestať mačku za hryzenie?

Ako potrestať mačku za hryzenie? Vôbec netrestajte! Fyzické tresty sú obzvlášť zakázané! To môže situáciu len zhoršiť a nie vyriešiť. Pri výchove mačky používajte len pozitívne podnety.

Ako môžem zabrániť svojej mačke v hryzení a škrabaní?

Mačka uhryzne - čo treba urobiť? Z toho, čo som napísal vyššie, je jasné, že neexistuje jediný spoľahlivý spôsob. Problém agresívneho správania mačiek je zložitejší, ako sa môže zdať. Musíme brať do úvahy mnoho faktorov, ako je psychika zvieraťa a vonkajšie faktory, napríklad prostredie, v ktorom žije. Nájsť odpoveď na otázku, ako zastaviť hryzenie vašej mačky, môže byť ťažké, ale je to kľúč k úspechu!

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel