Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Ktoré ovocie môže pes jesť a ktorému sa musí vyhnúť?

2022-06-15
Ktoré ovocie môže pes jesť a ktorému sa musí vyhnúť?

Pes je najlepší priateľ človeka. Takto to funguje už desaťtisíce rokov. Počas tohto obdobia sa pes a človek vyvíjali spoločne. To ovplyvnilo stravovacie návyky moderných psov. Hoci sú svojou povahou stále relatívne mäsožravé, prispôsobili sa novým podmienkam a úspešne konzumujú aj potravu rastlinného pôvodu, napríklad niektoré druhy ovocia.

Základom psej stravy by stále malo byť mäso. To im dáva zdravie, silu a energiu do života. To však neznamená, že z času na čas nemôžete svojmu psovi spestriť stravu a dať mu niečo iné. Môže váš pes jesť ovocie? Samozrejme, že môže! Je to veľká rozmanitosť. Dávajte ich z času na čas svojmu psovi, sú to veľmi zdravé a prírodné pochúťky. Sú dokonca súčasťou stravy vlkov.

Nie všetky druhy ovocia však môžete dať svojmu psovi bez obáv. Niektoré mu uškodia, aj keď sa podávajú vo veľmi malých množstvách, preto by ste sa mali mať na pozore. Na druhej strane, iné môže váš pes jesť bez obáv, hoci v primeraných dávkach. Zistite, ktoré to sú, a doprajte svojmu psovi zdravú, výživnú a vyváženú stravu bohatú na ovocie.

Aké ovocie môže pes jesť?

Zostavenie zdravej, vyváženej, výživnej a chutnej stravy pre vášho psa je veľkou výzvou. Váš pes je úplne závislý od vás, pokiaľ ide o jedlo. Je samozrejmé, že mäso by malo tvoriť základ stravy vášho psa. Mäso by však malo byť obohatené o rôzne prídavné látky. Jednou z najlepších pochúťok pre psa je ovocie.

Zistite, čo je pre vášho psa dobré a čo mu radšej nedávajte. Vďaka týmto tipom si váš pes bude môcť vychutnať zdravú a pestrú stravu. To sa premietne do dlhého a šťastného života.

Jablká - môže ich jesť pes?

Nepochybne najobľúbenejšie ovocie v krajine. Známe, obľúbené, lacné a ľahko dostupné. Práve tie vás napadnú ako prvé, keď začnete premýšľať o tom, aké ovocie môže váš pes jesť. Jablká sú vynikajúcou voľbou. Sú chutné a zdravé a spestria stravu vášho psa. Chrumkavé jablká vášho psa určite zaujmú a bude ich s vami rád chrumkať. Nech si ich zje do sýtosti!

Nezabudnite však, že niektoré psy zle znášajú jablká - spôsobujú nadúvanie a hnačku. Ak sa to však vášho domáceho miláčika netýka, dajte mu tieto plody. Sú bohaté na vitamíny A, C a K a plné vlákniny, flavonoidov a antioxidantov. Nezabudnite tiež, že jablko je chutná desiata, nie kompletné jedlo pre psa.

Pri podávaní samotných jabĺk buďte tiež opatrní. Váš pes ich môže chcieť zjesť celé aj s jadrom, ktoré môže uviaznuť v krku a predstavovať pre psa vážne nebezpečenstvo. V jadre sa nachádzajú aj semenné hniezda. Semená jabĺk obsahujú amigdalín, ktorý po prehryznutí uvoľňuje nebezpečný kyanovodík. Ak sa semená prehltnú celé, nie sú jedovaté. Preto je najlepšie dávať psovi nakrájané jablká.

Čo tak hrušky pre vášho psíka?

Veľmi zdravým občerstvením pre vášho psa sú aj hrušky. Sú bohaté na vitamíny, najmä A, E, C a vitamíny skupiny B. Sú tiež bohaté na kyselinu listovú, meď, draslík a ďalšie cenné zložky. Môžu byť výbornou odmenou a pochúťkou pre vášho psa. Hrušky môžete podávať aj psom s citlivým žalúdkom. Vďaka nízkej kyslosti ju nedráždia.

Rovnako ako pri jablkách nedovoľte psovi jesť plátky hrušiek. Existuje vážne riziko zadusenia. V záujme jeho bezpečnosti odstráňte aj semenníky.

Banány - zdravá, ale kalorická pochúťka pre psov

Ďalším zdravým ovocím, ktoré môžete bez obáv zaradiť do stravy svojho psa, sú banány. Je to lacné ovocie, ktoré je ľahko dostupné po celý rok. Sú sladké a plné vitamínov, takže je veľká šanca, že vášmu psovi budú chutiť. Sú bohaté na vitamín C, horčík, draslík a vlákninu a sú zdravé.

Buďte však opatrní! Pri výbere banánov pre psa musíte byť veľmi opatrní. Ide o veľmi kalorické ovocie. Považujte ich za príležitostné občerstvenie a podávajte ich v symbolických množstvách. Príliš veľa banánov vášmu psovi škodí. Môže byť oslabený, mať hnačku, zvracať, trpieť bolesťami brucha, cítiť úzkosť alebo ochorieť v dôsledku príliš veľkého množstva draslíka v tele.

Zlé ovocie pre vášho psa? Určite citrusy

Nie všetko ovocie je pre psa dobré. Citrusy sú dokonalým príkladom toho, aké ovocie by pes nemal jesť. Keď pes zje chutné citrusy - pomaranče, citróny, mandarínky a iné - zvýši sa u neho produkcia žalúdočnej kyseliny. Citrusy majú aj choleretický účinok. To ho môže viesť k zvracaniu.

Samozrejme, ide o citrusové plody konzumované vo väčšom množstve. Stále však nie je dôvod, aby ste svojho psa navykali na špecifickú chuť citrusových plodov a dávali mu ich. Najmä preto, že toto ovocie môže spôsobovať alergie. V tomto prípade riziká výrazne prevyšujú možné prínosy. Ostatné ovocie je rovnako dobrým zdrojom vitamínov vrátane vitamínu C. Sú však oveľa zdravšie.

Nebezpečné hrozno a sultánky

Rozhodne nedávajte svojmu psovi hrozno alebo sultánky! Sú pre neho skvelým jedom! Ich trávenie veľmi zaťažuje obličky. Môže ich dokonca nenávratne zničiť. Všetko závisí od imunity vášho psa a množstva ovocia, ktoré zjedol. Príznaky otravy hroznom alebo sultánkami sú vracanie, hnačka, malátnosť, problémy s močením a nechutenstvo.

Príznaky sa objavia približne po 6 hodinách a postupne sa zvyšujú. V takýchto prípadoch je potrebný veterinárny zásah. Dávka, ktorá môže otráviť vášho psa, je už 6 sultánok alebo 2 hroznové bobule na kilogram telesnej hmotnosti psa. Neriskujte. Úplne ich odstráňte z jedálnička svojho psa a uistite sa, že ich pes nikdy neochutná.