Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Krúpy pre psov - ktoré dávať a ktorým sa vyhnúť?

2022-06-15
Krúpy pre psov - ktoré dávať a ktorým sa vyhnúť?

Určite chcete dať svojmu psovi to najlepšie na jedenie. Hľadáte kvalitné krmivo, experimentujete s prísadami, dbáte na to, aby jedlo vášho psa bolo chutné, zdravé a pestré. Možno ste už dokonca začali variť pre svojho domáceho miláčika alebo o tom ešte len uvažujete. Zaujíma vás, či môžete do jedálnička svojho psa zaradiť kašu? Okolo kaše koluje mnoho mýtov a pochybností. Aký je však v skutočnosti?

Krúpy pre vášho psa - áno alebo nie? Záleží na tom!

Môže pes jesť kašu? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Všetko závisí od typu kaše. Na trhu je ich pomerne veľa. Pohánka, jačmeň, proso, amarant a dokonca aj ovsené krúpy! Nie všetky budú mať u vášho psa rovnakú reakciu. Veľa závisí aj od vášho psa. Psy s alergiami a žalúdočnými problémami majú iné požiadavky ako zdravé psy.

Dôležité je aj dávkovanie. Krúpy sú zdrojom sacharidov. Pes by nemal zjesť viac ako... Presne tak. Ide o individuálnu záležitosť. Neexistuje žiadne stanovené minimálne alebo maximálne množstvo sacharidov v psej strave. Množstvo sacharidov v strave psa závisí od jeho aktivity, štádia života a podielu ostatných zložiek krmiva (bielkovín a tukov).

Ako je to teda s kašou? Ktorá kaša je vhodná pre vášho psa a ktorá nie? Zistite to!

Pohánkové krúpy

Krúpy z prosa pre psov sú vhodné. Neobsahuje lepok a tiež veľmi málo škrobu, ktorý je však pre psy dobre stráviteľný. Je potrebné vedieť, že správne spracovaný škrob (mletý, varený, dobre hydratovaný) je veľmi dôležitý. Okrem iného je zdrojom energie a zložkou, ktorá zlepšuje činnosť čriev.

Pridanie prosných krúp do jedla vášho psa bude vynikajúcim zdrojom vitamínov skupiny B, ako aj medi a železa. Keďže neobsahuje lepok, možno ho bez obáv podávať aj psom s intoleranciou lepku.

Pohánkové krúpy

Pohánkové krúpy pre vášho psa sú dobrým nápadom. Označuje sa ako pseudoobilnina a ako taká neobsahuje lepok. Podobne ako pohánkové krúpy má aj táto múka pomerne málo škrobu.

Pohánkové krúpy sú cenným zdrojom vitamínov a minerálov. Obsahuje fosfor, mangán, železo a horčík. Je tiež vynikajúcim zdrojom rastlinnej vlákniny a bielkovín. Podporuje činnosť čriev a tráviace procesy. Chýbajúci lepok znamená, že ho môžu jesť aj psy s neznášanlivosťou lepku. Ale to nie je všetko! Odporúča sa aj pre psov s cukrovkou. Zabraňuje vstrebávaniu glukózy do krvi.

Jačmenné krúpy

Jačmenné krúpy sú medzi ľuďmi veľmi obľúbené a populárne. Preto okolo nej koluje toľko mýtov a presvedčenia, že ak má taký dobrý účinok na ľudí, mali by byť s ňou spokojní aj psi. Tento typ kaše by však mal zostať skôr na ľudskom tanieri a nemal by skončiť v psej miske. Jačmenné krúpy pre psov sa neodporúčajú. Nakoniec, malé množstvo nie je zlé, ale horšie je, ak je ho v jedle veľa.

Jačmenné krúpy majú vysokú schopnosť viazať vodu, napučiavať a znižovať stráviteľnosť živín. Môže viesť k produkcii nadbytočného plynu, torzii žalúdka alebo akútnej dilatácii žalúdka.

Amaranthus

Amarant je ďalšia krupica, ktorá neobsahuje lepok. Už to z neho robí pozoruhodnú položku. Najmä ak váš pes neznáša lepok. Nezabudnite, že neznášanlivosť lepku a alergia na lepok sú dve rôzne veci.

Amarant je cenným zdrojom železa. Má ho oveľa viac ako napríklad špenát. Je tiež plná ľahko stráviteľných bielkovín. Škrob obsiahnutý v amarante je tiež dôležitý, ale je tiež veľmi špecifický. Je oveľa ľahšie stráviteľný ako napríklad škrob obsiahnutý v kukurici.

Amarant je tiež bežným prídavkom do krmív pre psov dostupných v obchode. Je cenným zdrojom vitamínov a minerálov, preto sa ho oplatí zaradiť do jedálnička vášho psa. Samozrejme, v primeranom množstve. Stále to musí byť doplnok k jedlu pre psa. Bez ohľadu na to, aká dobrá je amarantová kaša, stále by nemala dominovať v jedle psa.

Ovsené krúpy

Ovsené krúpy zatiaľ nepatria medzi najrozšírenejšie a najobľúbenejšie. To je škoda! Je mimoriadne cenným zdrojom vitamínov a minerálov. Je bohatým zdrojom sacharidov, bielkovín a vlákniny. Obsahuje aj vitamín E a vitamíny skupiny B. Nechýba mu fosfor, meď, železo, vápnik a horčík.

Je vynikajúci pre obehový a tráviaci systém psa. Je veľmi ľahko stráviteľný a neobsahuje lepok. V kombinácii s množstvom vitamínov a minerálov sa odporúča pre alergikov a psov s veľmi citlivým žalúdkom. Je veľmi šetrný k psiemu žalúdku a pomáha predchádzať tráviacim problémom.