Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Kedy sa môže šteňa kúpať - a ako?

2022-06-15
Kedy sa môže šteňa kúpať - a ako?

Keď sa rozhodneme postarať sa o psa a prvýkrát si ho privedieme domov, máme v hlave veľa otázok a pochybností. Strava, prechádzky, hry, očkovanie - to sú veci, na ktoré myslí každý majiteľ štvornohého psa. Nemenej dôležitá je aj hygiena psa vrátane kúpania. Kedy sa môže šteňa kúpať a je to potrebné?

Ako sa starať o hygienu šteniat?

Počas prvých týždňov života dieťaťa sa o jeho čistotu stará matka. V určitom okamihu prestane byť zviera na nej závislé a vtedy môže ísť do nového domova. Odteraz je na opatrovateľoch, aby mu poskytli dostatok potravy, priestoru na hranie a spánok, ako aj správnu starostlivosť. Rôzne plemená psov majú rôzne potreby - niekedy je potrebné starať sa o uši, inokedy o oči, česanie alebo trimovanie, zatiaľ čo väčšina psov vyžaduje pravidelnú korekciu pazúrov.

Existuje pomerne veľa ošetrovacích procedúr, hoci väčšinu z nich vykonávame, až keď sú šteňatá trochu staršie. Je však dôležité naučiť zviera, že niekedy je potrebné držať, dotýkať sa alebo umývať rôzne časti jeho tela. Z tohto dôvodu sa už od začiatku oplatí psa napríklad česať, umývať mu očné viečka alebo nos, pozerať sa mu do uší, do papule alebo držať mu labku. Šteniatko, ktoré sa naučí, že takéto činnosti sú normálne a neškodné, by malo v budúcnosti ochotnejšie spolupracovať pri ošetrovaní.

Kedy potrebuje šteňa náš zásah?

Mladé psy sú ešte nemotorné a nie vždy dokážu napríklad čisto zjesť jedlo. Počas hry sa tiež často zašpinia. Na druhej strane šteňatá, ktoré už môžu chodiť na dvor, začínajú spoznávať všetky čary trávnikov, lúk a lesov - po návrate z takýchto prechádzok zvyčajne vyzerajú úplne inak ako pred odchodom.

Vtedy je potrebná naša pomoc - po vyprázdnení je potrebné umyť papuľu, labky, bruško alebo análnu oblasť. V mnohých prípadoch nie je možné, aby sa zviera s problémom vyrovnalo samo. Ak mu nepomôžeme, zaschnutá potrava na srsti na papuli alebo výkaly v análnej oblasti mu spôsobia bolesť a nepohodlie.

Okrem toho sa u mnohých plemien psov vyskytuje problém nadmerného výtoku zo spojovkových vakov. Takýto výtok by sa mal pravidelne umývať a odstraňovať. Ak sa to neurobí, začne vysychať a vytvoria sa bolestivé rany.

Na druhej strane u psov s krátkym chvostom je potrebné pravidelne a starostlivo čistiť záhyby na ňufáku a často aj na krku a v blízkosti chvosta, aby sa zabránilo vzniku zápalu.

A čo kúpanie vášho šteňaťa?

Keď si vezmeme psa domov, má zvyčajne 7-9 týždňov. Zmena bydliska, opatrovateľov, nezriedka prítomnosť iných zvierat v dome, rôzne podávané jedlo a množstvo nových pachov - to všetko je pre takéto šteňa obrovský stres. Problémom je aj veľká náchylnosť na choroby.

Ak šteňa pilo materské mlieko, imunita, ktorú mu odovzdala, už postupne slabne, zatiaľ čo ochranné očkovanie ešte nie je ukončené. Preto je riziko vzniku infekcií oveľa vyššie ako u starších psov. Z týchto dôvodov by sme mali prvé kúpanie šteňaťa odložiť, kým nie je trochu staršie a odolnejšie.

Situácia je úplne iná pri o niečo starších zvieratách. Keď sa pes už u nás usadil a cíti sa v novom domove sebaisto, keď sú ukončené preventívne očkovania a odčervenia, je ten správny čas na kúpanie. Otázka znie: je to potrebné?

Kedy sa môže šteňa kúpať?

Dobre vychované mačiatko z dobrého chovu zvyčajne nepotrebuje kúpeľ v takom mladom veku. Stačí umývanie a česanie. Iná situácia je v prípade zanedbaných zvierat, ktoré majú strapatú srsť alebo kožné problémy. Kúpeľ je tu určite vhodný, ale ak k nemu máme sklon kvôli kožným ochoreniam, je lepšie najprv navštíviť veterinára.

Nemali by sme tiež zabúdať na časté kúpanie nielen šteniat, ale aj dospelých psov. Koža psov vytvára ochranný filter, ktorý je potrebný na jej správnu hydratáciu. Je tiež ochrannou bariérou proti mikroorganizmom, ktoré sa nachádzajú v prostredí. Používaním čistiacich prípravkov odstraňujeme kožný film, a tým nútime pokožku pracovať intenzívnejšie.

Prvý kúpeľ šteňaťa - prípravy

Prvé kúpanie šteňaťa je pomerne náročné. Pes môže mať z toho veľkú radosť, ale môže sa aj báť, alebo dokonca chcieť utiecť. Z tohto dôvodu by malo byť všetko pripravené vopred, aby sa samotný kúpeľ uskutočnil hladko.

Pri výbere šampónu pre vášho domáceho miláčika sa uistite, že je jemný, najlepšie hypoalergénny, prispôsobený jemnej pokožke šteniat. Rozhodne nie je čas na šampóny so zložkami, ktoré srsť bielia alebo zanechávajú silný zápach. Nepoužívajte kondicionéry, ktoré uľahčujú rozčesávanie - na to všetko je ešte čas.

Miesto, kde sa šteňa kúpe, musí byť teplé. Vyhnite sa tiež prievanu, a to počas kúpania aj po ňom.

Čo treba mať na pamäti pri kúpaní?

Predovšetkým nič nerobte násilím. Začiatky môžu byť ťažké a je dobré, aby sa váš domáci miláčik najprv zoznámil s vodou. To sa dá dosiahnuť hrou alebo malým množstvom pochúťok.

Mali by sme si tiež uvedomiť, že srsť šteniat trvá dlho, kým uschne. Kedy kúpať šteňa? Najlepšie po večernej prechádzke. Takto sa vyhneme zbytočnému prechladnutiu.

Pri kúpaní dbajte na to, aby sa voda nedostala do uší zvieraťa a aby sa šampónová pena nedostala do kontaktu s očami alebo nosom. Uši možno dodatočne zabezpečiť tak, že do nich jemne vložíme gázu prispôsobenú veľkosti uší nášho domáceho maznáčika. Samozrejme, tampón by mal byť umiestnený povrchovo v ušnom kanáliku a musí byť dostatočne veľký, aby sa dal bez problémov vybrať.

Môže sa šteňa s kožnými problémami kúpať?

Ak má šteňa vyrážku, jeho koža je červená alebo má viditeľné zmeny, pes sa škriabe a hryzie, je to znamenie, že by ste s ním mali ísť na konzultáciu k veterinárovi. V takýchto situáciách nikdy na vlastnú päsť nevyberajme šampón a nevykonávajme kúpeľ "pre istotu". Takéto správanie môže zhoršiť príznaky a navyše zahladzuje stopy a sťažuje lekárovi diagnostiku.

Príčin kožných zmien je naozaj veľa. Zápaly, parazity, plesňové infekcie a alergie sú len niektoré z problémov, ktoré možno zistiť. Pri každej lézii môžu byť odporúčania starostlivosti úplne odlišné. Kúpanie je niekedy potrebné, ale môže šteňaťu aj uškodiť. Po diagnostike nám lekár poskytne vhodné odporúčania a ak je potrebné vykonať kúpeľ, uvedie šampón alebo oplach s najlepšími vlastnosťami.

Šteňatá, najmä tie najmladšie, sú veľmi citlivé. Od chvíle, keď už nie sú v starostlivosti matky, však musíme pravidelne vykonávať určité ošetrovacie procedúry. Kedy sa môže šteňa kúpať? Až na niekoľko výnimiek počkajte, kým zviera trochu nevyrastie. V takom prípade by sa malo postupovať veľmi jemne a s použitím jemných čistiacich prostriedkov. Na druhej strane, v prípade kožných lézií by ste mali vždy navštíviť lekára. Uistite sa, že výrobky, ktoré používate, sú pre vaše zviera bezpečné.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
pixel