Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Kde sa kliešte najčastejšie zahryznú? Zistite, ako chrániť svojho psa a mačku pomocou AraZoo!

2022-06-10
Kde sa kliešte najčastejšie zahryznú? Zistite, ako chrániť svojho psa a mačku pomocou AraZoo!

Pred niekoľkými rokmi museli majitelia domácich zvierat pamätať na účinnú ochranu svojich miláčikov pred kliešťami od jari do jesene, pretože tieto parazity neboli schopné fungovať v zime. Globálne otepľovanie má dnes obrovský vplyv nielen na naše životy. Klimatické zmeny viedli k zmenám v životnom cykle kliešťov a bĺch, preto by sme mali svojich domácich miláčikov chrániť po celý rok. Čo máte robiť, ak na svojom zvierati zbadáte kliešťa? Ako chrániť svojho psa a mačku pred kliešťami? Prečítajte si naše článok.

Čo sú to kliešte?

Pred odpoveďou na túto otázku je užitočné vedieť, kde sa kliešte najčastejšie vyskytujú, t. j. na ktorých miestach sa s nimi môžete stretnúť. Kliešte uprednostňujú zalesnené a krovinaté oblasti, ale možno ich nájsť aj na menej nápadných miestach, napríklad na brehoch vodných plôch a v mokradiach. Často sa vyskytujú aj v centrách miest, mestských parkoch a na trávnikoch.

Kliešte sú vonkajšie parazity, ktoré sa živia krvou. Vedeli ste, že je popísaných 850 druhov kliešťov? V strednej Európe sa najčastejšie vyskytujú tieto kliešte: Ixodes ricinus, Dermacentor reticulatus a Rhipicephalus sanguineus. Kliešte nemôžu skákať, ale dostanú sa k hostiteľovi z nízkej vegetácie. Vnímajú vibrácie, oxid uhličitý (CO2), teplotu a vlhkosť prechádzajúceho zvieraťa, prelezú ho a hľadajú vhodné miesto na odber krvi.

Kde sa kliešte zahryznú? Najzraniteľnejšie oblasti

Kliešť sa môže prisať kdekoľvek na tele. Kliešte však uprednostňujú miesta, ktoré sú mäkké a dobre prekrvené. Kde sa kliešte najčastejšie zahryznú do domácich zvierat? U psov a mačiek sa kliešte vyskytujú na ušiach, pod obojkom, medzi prstami na nohách a pod chvostom. Medzi miesta, kde sa kliešte zahryznú, patria aj podpazušie štvornožcov a dokonca aj papuľa a očné viečka!

Je uhryznutie kliešťom nebezpečné?

Kliešte predstavujú veľkú hrozbu pre zdravie mačiek, psov a ľudí. Už viete, kde sa kliešte najčastejšie zahryznú. Musíte si však uvedomiť, že každé uhryznutie je rovnako nebezpečné. Nižšie sú uvedené príklady chorôb, ktoré môžu prenášať kliešte v strednej Európe:

Lymská borelióza

Ide o bakteriálne ochorenie ľudí, psov, koní a mačiek, ktoré sa v Európe stáva čoraz väčším problémom. Príznaky môžu zahŕňať erytém, príznaky podobné chrípke a abnormality kĺbov, srdca alebo nervového systému.

Anaplazmóza

K infekcii dochádza zanesením patogénnych baktérií do tela hostiteľa. Najčastejšími príznakmi sú horúčka a slabosť, niekedy nechutenstvo a anémia.

Bartonelóza

Ide o ochorenie spôsobené baktériou rodu Bartonella, ktorú prenášajú parazity a hmyz. Môže byť nebezpečný nielen pre psy a mačky, ale aj pre ľudí. Vedie k horúčke, strate hmotnosti a anorexii u mačiek a psov a k občasným bolestiam hlavy u ľudí.

Mykoplazmóza

K nákaze touto chorobou dochádza pri kontakte s krvou, napríklad pri uhryznutí blchou alebo kliešťom. Mykoplazmy (mikroorganizmy, ktoré spôsobujú toto ochorenie) napádajú červené krvinky, čo vedie k anémii. Ochorenie má najčastejšie mierny priebeh a medzi jeho príznaky patrí slabosť a apatia, nechutenstvo a vysoká telesná teplota.

Ako postupovať pri uhryznutí kliešťom?

Keď na tele svojho domáceho maznáčika nájdete kliešťa alebo kliešťovisko, pomocou pinzety uchopte pavúkovca za hlavu čo najbližšie ku koži a vytiahnite ho smerom nahor. Miesto uhryznutia vydezinfikujte a ak sa v priebehu nasledujúcich týždňov objavia akékoľvek príznaky, navštívte svojho veterinárneho lekára.

Ako sa chrániť pred uhryznutím kliešťom?

Pripravili sme pre vás niekoľko rád, presnejšie tipov, na čo by ste mali myslieť, aby ste ešte viac zaistili bezpečnosť vašich kĺbov, najmä počas prechádzok.

  1. Vyhýbajte sa miestam, kde môžu žiť kliešte, najmä na jar.
  2. Používajte vhodné repelenty proti parazitom
  3. Pri prechádzkach sa držte ciest a vyhýbajte sa vysokej tráve
  4. Pranie oblečenia pri vysokých teplotách
  5. Denne kontrolujte srsť svojho psa alebo mačky a venujte osobitnú pozornosť miestam, kde sa kliešte najčastejšie zahryzávajú.

Typy prípravkov proti kliešťom

V súčasnosti existuje mnoho spôsobov, ako chrániť nášho domáceho miláčika pred kliešťami. V prípade vonkajších mačiek veľmi dobre fungujú insekticídne obojky od spoločnosti Frexin. Sú účinné a bezpečné pre mačky - majú bezpečné zapínanie, fungujú až 90 dní a sú vybavené zvončekom. Je to prípravok určený na boj proti kliešťom u mačiek starších ako 3 mesiace. Inovatívny polymér umožňuje pomalé uvoľňovanie účinnej látky, ktorá poskytuje dlhodobú ochranu pred napadnutím ektoparazitmi.

Dobrým nápadom na ochranu psov sú aj obojky proti kliešťom. Takéto obojky sú k dispozícii v rôznych dĺžkach. Môžete ho prispôsobiť krku vášho domáceho maznáčika v závislosti od jeho hrúbky. Prípravok je určený na kontrolu bĺch a kliešťov u psov a šteniat starších ako 3 mesiace. Insekticídny obojok Frexin chráni vášho domáceho miláčika pred blchami a kliešťami až 150 dní po aplikácii.

Ďalším prípravkom na kontrolu kliešťov a ochranu pred ektoparazitmi sú spot-on prípravky v kvapkách. Kvapky sú ideálne na liečbu proti ektoparazitom. Sú vhodným a účinným prostriedkom v boji proti blchám a kliešťom. Výrobok je založený na prírodných zložkách, ako sú esenciálne oleje. Okrem toho obsahujú vitamíny, ktoré vyživujú a regenerujú srsť, a prídavok lesklého prostriedku srsť hydratuje a vyhladzuje. Trvanie účinku takýchto prípravkov môže byť až 4 týždne.

Okrem toho môžete používať špeciálne šampóny. Šampón Frexin je vynikajúcou súčasťou liečby proti ektoparazitom. Má ošetrujúce vlastnosti a vďaka vitamínom A a E upokojuje podráždenie a hydratuje pokožku. Oleje obsiahnuté v prípravku majú antiparazitné a navyše hypoalergénne a tonizujúce vlastnosti, preto sa môže používať u psov s alergiami a citlivou pokožkou. Je hypoalergénny, má tonizujúci účinok, upokojuje podráždenie, hydratuje pokožku a dokonale ošetruje srsť.

A čo vy? Ako chrániť svojho domáceho miláčika pred kliešťami?

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
Všetko super až na to prekvapenie pre psíka...to mi neprišlo...:(
2024-04-11
Super! Spokojnost!
pixel