Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

KTORÉ VÔNE MAČKY NEMAJÚ RADY? 5 VÔNÍ, KTORÉ ODSTRAŠUJÚ CHLPATÝCH

2022-06-15
KTORÉ VÔNE MAČKY NEMAJÚ RADY? 5 VÔNÍ, KTORÉ ODSTRAŠUJÚ CHLPATÝCH

Mačky sú známe svojím vynikajúcim čuchom. Práve čuch im umožňuje voľne a elegantne sa pohybovať v akomkoľvek priestore. Niektoré vône však majú na mačky špeciálny účinok. Nie je žiadnym tajomstvom, že mačky milujú mačací šnupavý olej, ale aká vôňa je účinná na odplašenie mačiek?

Aké pachy mačky nemajú rady?

Mačky nemajú rady vôňu citrusov, ruty, levandule, octu a cibule. Nemajú radi ani naftalín, papriku, škoricu a zápach špinavej podstielky. Zoznam je dlhý (na konci článku je tabuľka). Prečo tieto vône mačkám tak vadia? Zistite to nižšie.

Citrusy, vône, ktoré mačky nemajú rady

Aký pach odrádza mačky? Predovšetkým citrón. Jeho vôňa je veľmi silná, kyslá a dá sa rozoznať na diaľku. Na väčšinu mačiek pôsobia odpudzujúco aj iné citrusové plody, ale citrón má najsilnejší, a teda najúčinnejší zápach.

Môžete použiť esenciu vône, t. j. citrónovú šťavu, a posypať ňou konkrétne miesta, kde by sa mačka nemala zdržiavať, alebo tam môžete nechať šupky z ovocia, ktoré majú tiež veľmi silnú vôňu. Účinné sú aj oleje z citrusových koláčov, ktorých vôňa je koncentrovaná a silná ako vôňa skutočného ovocia.

Ruta - krásna, ale nebezpečná

Skvelým spôsobom, ako odradiť mačku od návštevy určených častí záhrady, je vysadiť rujovník obyčajný. Ruta má v listoch žľazy, ktoré obsahujú silne voňajúce éterické oleje. Mačky nemajú rady takýto silný zápach, preto sa mu zvyčajne z diaľky vyhýbajú.

Ruta sa používa aj pri varení a v bylinných nálevoch. Stojí však za to prečítať si viac o jeho vlastnostiach, ktoré môžu byť užitočné, ale aj nebezpečné pre ľudské zdravie, najmä pre deti. Našťastie ruta nepredstavuje pre mačky žiadnu hrozbu, takže ju môžete pokojne zasadiť do záhrady a sledovať, ako sa jej váš domáci miláčik vyhýba.

Levanduľa - do záhrady a do kvetináča

Ďalšou rastlinou, ktorá mačky odrádza, je levanduľa. Táto nádherne voňajúca rastlina je príjemná len pre ľudí. Je to preto dobrý spôsob, ako odradiť mačky od vstupu na zakázané miesta. Môžete ju zasadiť do záhrady alebo do kvetináča doma a umiestniť na miesto, kam mačky nemajú prístup.

Okrem toho je krásnou dekoráciou domu a poskytuje éterickú, upokojujúcu vôňu. Podobne ako oleje obsiahnuté v rutíne je však pre mačky príliš intenzívny, a preto ich účinne odpudzuje.

Ocot - nepríjemný zápach pre ľudí a mačky

Aké ďalšie pachy mačky nemajú rady? Samozrejme, ocot. Tento zápach sa nepáči ani niektorým ľuďom, a preto nie je divu, že dráždi aj mačky. Je taká intenzívna, že ju ľudské aj mačacie nosy cítia na veľkú vzdialenosť.

Nie je to najlepší výrobok na použitie doma na odradenie domáceho maznáčika, ale môžete ho použiť v záhrade alebo v akomkoľvek inom priestore, kde sa nezdržiavate celý deň. Na odradenie vášho domáceho maznáčika od plienenia záhrady by mala stačiť handrička namočená v octe.

Cibuľa - nepreháňajte to

Poslednou vôňou, ktorej sa mačky aj väčšina ľudí vyhýbajú, je cibuľa. Zaujímavé je, že jej slzotvorné vlastnosti pôsobia aj na mačky, ktoré pri kontakte s ostrou vôňou a vlastnosťami cibule nepúšťajú slzy, ale žmurkajú. Preto je lepšie to s množstvom cibule nepreháňať, pretože môže podráždiť oči mačky a ľudí žijúcich v blízkosti zdroja nepríjemného zápachu.

Pre fanúšikov hotových riešení sa odporúčajú repelentné kvapaliny, ktoré pôsobia rýchlo a účinne. Repelex Ogród sa môže používať v záhrade, zatiaľ čo Repelex Plus sa môže používať aj v interiéri. Zmes špecifických vôní odpudzuje mačky bez toho, aby spôsobovala vedľajšie účinky.

Tieto vône mačky nemajú rady

 1. Zápach - príčina/symptóm
 2. Citrus - silne voňajúce esenciálne oleje
 3. Ruta - silne voňavé esenciálne oleje
 4. Lavender - silná vôňa
 5. Ocot - Silný, dráždivý zápach
 6. Cibuľa - Šklbanie očí, možné podráždenie
 7. Naphthalene - Môže byť jedovatý
 8. Pepper - Podráždenie tráviaceho traktu, vracanie
 9. Cinnamon - obsahuje toxický kapsaicín
 10. Špinavá podstielka - obsahuje aldehyd, ktorý môže poškodiť obličky a nervový systém
 11. Detergenty - môžu byť jedovaté
 12. Geranium - intenzívna vôňa, ktorú mačky nemajú rady

Aký zápach odrádza mačky?

V akých situáciách je užitočné vedieť, čo použiť na odpudzovanie mačiek? Niekedy vo veľmi všedných situáciách, ako je napríklad zastavenie mačky, ktorá vylieza na stôl, kuchynskú dosku alebo iné miesta v dome. V záhrade môžete tiež vysadiť určitú rastlinu, ktorá bude vášho domáceho miláčika držať ďalej od určitej časti záhrady.

Niekedy aj určité pachy pomáhajú zastaviť vyprázdňovanie malých mačiek mimo podstielky. Mačky idú tam, kde cítia vôňu. Preto je dobré vedieť, ktoré vône mačky nemajú rady, a postriekať miesto, kam vaša mačka rada chodí na toaletu. Je však dobré vyskúšať niekoľko z nich, pretože hoci majú veľa spoločného, nie všetky mačky reagujú na vône vždy rovnako.