Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

KRVNÝ TEST MAČKY - VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ

2023-03-30
KRVNÝ TEST MAČKY - VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ

Krvný test poskytuje množstvo informácií o možných ochoreniach. Často sa vykonáva v prvom rade. Aj keď nám nič nie je, lekári odporúčajú preventívne testy, aby sa prípadné problémy odhalili v počiatočnom štádiu. Správame sa rovnako aj k našim domácim miláčikom? Stojí za to vedieť, či ich vnútorné orgány fungujú dobre. Kedy by mala byť vaša mačka vyšetrená?

Mačky by sa mali preventívne vyšetrovať pri adopcii a pravidelne počas celého života. Je však potrebné ich vyšetriť, keď sa zviera necíti dobre.

Vo väčšine veterinárnych ordinácií sú na mieste k dispozícii prístroje na vyšetrenie krvi, takže výsledok sa získa krátko po odbere materiálu. Je to významná pomoc pri výbere správnych liekov počas nemocničnej liečby, ako aj liekov predpísaných na domáce použitie. Výber parametrov, ktoré možno testovať, môže byť závratný. Najlepšie je dôverovať ošetrujúcemu lekárovi, ktorý vyberie počet a typ krvných parametrov, ktoré sa majú testovať, podľa ochorenia nášho domáceho maznáčika.

Samotný zákrok, hoci zahŕňa injekciu, nie je pre väčšinu zvierat taký desivý. Stres z odberu krvi by nám určite nemal brániť v tom, aby sme sa rozhodli testy vykonať. Získané výsledky výrazne zlepšia našu informovanosť o stave nášho zvieraťa, uľahčia možnú liečbu a výber ďalšieho postupu.

Testovanie krvi mačiek - je potrebné?

Mačky sú zvieratá, ktoré nám svoje ochorenia nedávajú hneď najavo. Ak chodia von, o to viac si nemusíme všimnúť diskrétne zmeny v správaní alebo prvé príznaky. Často si až po určitom čase trvania ochorenia všimneme, že sa s naším domácim miláčikom niečo deje. Preto veterinári odporúčajú preventívne vyšetrenie krvi. Je lepšie zistiť problém dostatočne skoro, aby sme mohli vhodne reagovať a mali väčšiu šancu na úspešnú liečbu.

Ani prvé príznaky nie sú vždy špecifické - mrzutosť, nechuť do jedla, zvýšený smäd, zvracanie - takto sa prejavuje mnoho chorôb. Pomocou krvného testu bude môcť lekár ľahšie a rýchlejšie zamerať chorý orgán a začať vhodnú liečbu.

Analýza krvi tiež uľahčuje monitorovanie priebehu ochorenia, pomáha lekárovi určiť smer ďalších doplnkových testov a pripraviť mačku na anestéziu pred operáciou.

Kľúčové indikácie na vyšetrenie krvi u mačky.

Krvný test je cenným diagnostickým nástrojom nielen pre staršie alebo choré mačky (umožňuje včasné odhalenie chorôb a ich kontrolu), ale aj pre mladé alebo novo privezené zvieratá. V prípade mláďat sa test vykonáva na odhalenie možných vrodených ochorení alebo skrytých problémov. Analýzy vykonávané u práve prijatých mačiek (či už mladých alebo už dospelých) nám dávajú možnosť presne určiť dĺžku karantény. Testy sú potrebné aj pred plánovanými chirurgickými zákrokmi.

Čo môžeme preskúmať?

Na výber je naozaj veľké množstvo parametrov. Pokiaľ sú správne zvolené, môžu lekárovi poskytnúť odpovede na mnohé otázky. Základným testom, ktorý sa vykonáva takmer v každom prípade, je morfológia. Poskytuje informácie o možnej prítomnosti zápalu, stave červených krviniek a základnej schopnosti zrážania krvi. Ak sa vyšetrenie vykonáva manuálne, odobratím náteru, je možné spočítať konkrétne krvinky a posúdiť ich kvalitu, a to lekárovi napovie ďalšiu diagnózu.

Ďalším vyšetrením je biochémia krvi - tu máme k dispozícii celý rad parametrov súvisiacich s funkciou konkrétnych orgánov. Okrem iného môžeme skontrolovať fungovanie pečene, pankreasu, obličiek, zmerať hladinu glukózy, iónov alebo hormónov. Existuje mnoho parametrov - každý z nich je viac či menej špecifický pre konkrétny orgán, preto sa ich zvyčajne vykonáva niekoľko alebo sa opakujú po určitom čase, aby sa získal čo najspoľahlivejší výsledok.

Veterinárny lekár môže tiež poslať krv do špecializovaného laboratória, aby sa potvrdili alebo vylúčili infekčné choroby. Čoraz častejšie sa podobné testy môžu vykonávať v ordinácii vo forme prúžkových testov.

Toto je, samozrejme, neúplný zoznam možných analýz. Treba však vedieť, že krv nám poskytuje veľké diagnostické možnosti a jej vyšetrenie je neoceniteľné.

Aké sú najobľúbenejšie parametre?

Všetko závisí od účelu, na ktorý odoberáme krv na analýzu. Ak chceme vykonať celkové vyšetrenie u zvieraťa, ktoré sa zdá byť zdravé (či už preventívne alebo pred operáciou), lekár zvyčajne najprv zvolí morfológiu a potom niekoľko biochemických parametrov, aby získal informácie o fungovaní vnútorných orgánov. Mladé mačky by sa mali dodatočne vyšetriť na základné infekčné ochorenia, ako je leukémia alebo získaná imunodeficiencia.

Ak je váš domáci miláčik chorý, zoznam potrebných vyšetrení sa môže predĺžiť - veterinárny lekár ich vyberie v závislosti od stavu a ochorení vášho domáceho miláčika.

Krvný test mačky - príprava

Na krvný test by sme mali priniesť vyhladovanú mačku. Je to dôležité najmä pre vyšetrenie väčšiny biochemických parametrov a morfológie. Mačka by mala začať hladovať približne 8 až 12 hodín pred testom. To je dostatočný čas na získanie spoľahlivých výsledkov. Voda sa podáva bez obmedzenia.

Ak je naším cieľom stanoviť hladinu glukózy alebo hormónov u liečeného zvieraťa - lekár pomôže určiť, v akom čase po podaní liekov budú výsledky najspoľahlivejšie.

Ako môžeme pomôcť mačke v deň testu?

Nemáme žiadnu kontrolu nad temperamentom nášho domáceho maznáčika. To, čo môžeme urobiť, je zabezpečiť, aby sa mačka nachádzala v pokojnom prostredí a vyhla sa tak zbytočnému stresu už doma. Môžeme začať aj niekoľko dní vopred, aby si vaše zviera zvyklo na prepravku, aby si ju nespájalo výlučne s cestou do ordinácie.

V deň vyšetrenia sa správajte normálne, ale neberte na vyšetrenie celú rodinu, iba tých, ktorí sa cítia schopní držať mačku počas procedúry. Zvyčajne nie pichnutie, ale držanie labky je pre mačku najväčším problémom. Tomu sa bohužiaľ nedá vyhnúť. Odber trvá dlho a počas neho musí byť naša mačka trpezlivá.

Niekedy sa zviera pred svojím majiteľom správa pokojne, inokedy naopak - v prítomnosti ľudí, ktorých pozná, uteká a bráni sa. V takýchto prípadoch sa nebojte zveriť mačku do rúk personálu kliniky - v neznámych rukách je mačka zvyčajne pokojnejšia a ľahšie sa podrobí liečbe. Existujú aj zvieratá, ktoré bojujú zo všetkých síl a všetky metódy na ich upokojenie nezaberajú. V takýchto prípadoch môže veterinárny lekár použiť sedáciu, t. j. uspanie mačky liekmi.

Odber krvi sa potom vykoná po tom, ako zviera pokojne, bezpečne a úplne bezbolestne zaspí, a mačka zostane v nemocnici, kým sa neprebudí.

Krvný test mačky - interpretácia výsledkov

Po získaní výsledkov ich odosielajúci lekár odovzdá majiteľovi spolu s interpretáciou a odporúčaniami. V prípade menších odchýlok od normy sa niekedy stáva, že sa odporúča len pozorovanie (existujú mačky, ktorých výsledky sa striktne nedržia normy - musíme vedieť, ako to vyzerá u konkrétneho zvieraťa).

Niekedy lekár rozhodne o zmene stravy alebo doplnkovej výživy a testy zopakuje po uplynutí stanoveného času. Ak má zviera väčší rozdiel medzi výsledkom a normou preň - bude potrebné zaviesť liečbu.

Nevzdávajte sa skúmania svojej mačky

Odber krvi u mačky je pre ňu trochu nepríjemný. Je však také dôležité a dáva nám toľko možností, že sa ho naozaj neoplatí vzdať. Mačky ako tiché a skryté zvieratá nám svoje ochorenia v počiatočnej fáze neukazujú. Niektoré choroby sa prejavia až po dlhšom čase. Neodkladajme preto vyšetrenie.

Preventívne vyšetrenie sa určite odporúča u mačiek stredného a staršieho veku, ale ani u mladých zvierat sa ho neoplatí zanedbávať. Využime možnosť vyšetrenia na odhalenie možných ochorení v počiatočnom štádiu ich vývoja. Manažment je potom oveľa jednoduchší. Zvyčajne je tiež možné vyhnúť sa nepríjemným príznakom ochorenia a často zaťažujúcej liečbe nášho domáceho miláčika.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel