Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

KRV V MAČACÍCH VÝKALOCH - ČO JE PRÍČINOU A AKO POMÔCŤ VÁŠMU DOMÁCEMU MILÁČIKOVI?

2022-06-15
KRV V MAČACÍCH VÝKALOCH - ČO JE PRÍČINOU A AKO POMÔCŤ VÁŠMU DOMÁCEMU MILÁČIKOVI?

Čo robiť, ak si všimnete prímesi krvi vo výkaloch vašej mačky alebo krvavú hnačku? Je krv v mačkinom hovienku dôvodom na obavy a musíme ísť s mačkou hneď k veterinárovi? Aké príčiny môžu spôsobiť výskyt krvi v stolici? Na tieto otázky sa pokúsim odpovedať v nasledujúcom článku.

Niektoré definície

V prípade prímesi krvi v stolici musíme rozlišovať medzi dechtovitou stolicou (melaena) a krvavou stolicou (hematochézia). Dechtovitá stolica sa vyznačuje tmavým/čiernym sfarbením v dôsledku prímesi denaturovanej krvi. Hematochézia znamená prítomnosť čerstvej (červenej) krvi v stolici v dôsledku krvácania zo zadnej časti gastrointestinálneho traktu alebo závažného krvácania z vyšších častí.

V prípade dechtovej stolice môže denaturovaná krv v mačkinom truse pochádzať aj z prostredia mimo tráviaceho traktu. V prípade krvácania z nosa, krvavého kašľa a krvácania do pľúc môže dôjsť k požitiu krvi, ktorá sa potom vylúči v dechtovej stolici. Zdrojom krvácania z tráviaceho traktu môžu byť ústa, hrdlo, pažerák, žalúdok, tenké a hrubé črevo.

Hematochézia je zvyčajne črevného pôvodu a zdroj krvácania môže byť v hrubom čreve, konečníku alebo konečníku.

Krv v mačacích výkaloch - príčiny

 1. Všetky zápalové ochorenia čriev vrátane IBD. Zápalové ochorenie čreva (IBD) je skupina chronických zápalových ochorení tráviaceho traktu, najmä hrubého alebo tenkého čreva. IBD možno rozdeliť na eozinofilné, lymfocytárne a plazmocytárne
 2. Potravinová intolerancia/alergia, náhla zmena jedla, prejedanie sa, nekvalitné potraviny, pokazené potraviny
 3. Prítomnosť parazitov vrátane oblých červov (škrkavky, Trichuris, háďatká), pásomníc (Taenia, Diphyllobothrium Dipylidium), prvokov (Giardia, ciliáty, kokcídie)
 4. Infekčné zápaly spôsobené baktériami: Salmonella, Campylobacter, Yersinia, Clostridium, enetropatogénna E. coli
 5. Infekčné zápaly spôsobené vírusmi: koronavírusy, FeLV, FIV, reovírusy, astrovírusy
 6. Obštrukcie - intestinálna intususcepcia, prítomnosť cudzieho telesa
 7. Metabolické ochorenia - obličiek, pečene, pankreatitídy
 8. Endokrinné ochorenia - diabetes mellitus, hypertyreóza
 9. Toxíny - lieky, toxíny (ťažké kovy, rastliny)
 10. Nádory - lymfóm, adenokarcinóm, myxóm/hladkobunkový sarkóm, mastocytóm.

Ako vidíme, stolica s krvou u mačky môže mať veľmi rôzne príčiny. Ak v mačkinej stolici spozorujeme krvné zrazeniny alebo čerstvú krv, znamená to, že problém je skôr v koncovej časti tráviaceho traktu. Ak má stolica čiernu farbu, môže to tiež znamenať prítomnosť krvi, ale už strávenej, čo by naznačovalo problém v počiatočných častiach tráviaceho alebo dýchacieho systému.

Musíme si uvedomiť, že tmavá stolica sa môže objaviť aj v dôsledku prítomnosti iných pigmentov a nemusí nevyhnutne znamenať natrávenú krv. Stolica môže byť čierna po požití liečivého uhlia, prípravkov železa alebo iných liekov. Po konzumácii červenej repy sa môže objaviť stolica s červeným nádychom.

Mačka: krv vo výkaloch - prevencia

Existuje nejaký spôsob, ako ochrániť vašu mačku pred vyššie uvedenými ochoreniami?

Po prvé, nezabudnite svoju mačku správne kŕmiť. Krmivo by ste mali vyberať podľa veku vašej mačky, jej fyzickej aktivity a možných ochorení. Je dôležité mať na pamäti, že niekedy môže veľmi kvalitné krmivo nášmu domácemu miláčikovi uškodiť v dôsledku potravinovej intolerancie alebo alergie. Ak má vaša mačka sklony k zápche, určite si vyberte krmivo s väčším obsahom vlákniny alebo môžete vlákninu pridať do bežného krmiva. Dbajte tiež na správnu hydratáciu vášho domáceho maznáčika. Skúste mačku povzbudiť, aby pila viac vody, napríklad zakúpením špeciálnej fontánky. Môžete tiež obmedziť suché krmivo v prospech mokrého.

Po druhé, pravidelne odčervujte. Niekedy sa môže krv vo výkaloch vašej mačky objaviť ako dôsledok vnútorných parazitov. Vnútorné parazity sú v našom prostredí bohužiaľ bežné. Parazity patriace medzi prvoky (napr. lamblie, kokcídie), oblé červy (napr. škrkavka mačacia) a ploché červy (pásomnice) sú u mačiek bežné. Vnútorné parazity sa najčastejšie vyskytujú u mladých mačiek (mačiatka sa môžu nakaziť ešte v maternici alebo saním mlieka od nakazenej matky). V neskoršom veku existuje riziko, že sa mačky nakazia invazívnymi formami v pôde (vajíčka škrkaviek, trichinel, háďatiek). Larválne štádiá parazitov sa môžu nachádzať v surovom mäse (cysty toxoplazmy, najmä v bravčovom mäse) alebo v tkanivách malých zvierat (hlodavcov, vtákov), ktoré sú korisťou mačiek (larvy škrkaviek, cysty toxoplazmy).

Ak vaša mačka žije vonku, pravidelne ju každé 3 mesiace odčervujte. Ak máte mačku, ktorá nie je vonku - každých 6 mesiacov. Štandardné lieky na odčervenie však proti lambliám neúčinkujú. Tento parazit môže mať príznaky, ako je krvavá hnačka. Ak u svojej mačky spozorujete takéto príznaky, zozbierajte výkaly za tri dni do nádoby a prineste ich do veterinárnej ambulancie. Diagnózu pomôže potvrdiť špeciálny test, ktorý možno vykonať na mieste. Liečba lamblia je pomerne komplikovaná a dlhodobá, vyžaduje si veľa trpezlivosti a neustály kontakt s vedúcim veterinárnym lekárom.

Plán odčervovania na základe odporúčaní ESCCAP (European Council on Parasites of Companion Animals) 2019.

 • Mačiatka - od 3 týždňov veku každé 2 týždne až do odstavenia (fenbendazol, flubendazol, pyrantel). Potom každý mesiac do 6 mesiacov veku vyššie uvedenými prípravkami, emodepsidom alebo milbemycínom, moxidektínom, selamektínom.
 • Tehotné mačky - s emodepsidom alebo selamektínom na konci gravidity.
 • Dojčiace mačky - fenbendazol, febantel, flubendazol, pyrantel, emodepsid, mlibemycín, moxidektín, selamektín - jedno podanie počas obdobia laktácie v rovnakom čase ako prvé odčervenie mačiatok.
 • Dospelé mačky z neznámeho zdroja - dve odčervenia vyššie uvedenými prípravkami v intervale 2 týždňov, potom po mesiaci.
 • Potom pravidelné odčervovanie dospelých mačiek (dobre odčervených predtým) odchádzajúcich každé 3 mesiace, nie odchádzajúcich každých 6 mesiacov.

Po tretie - nezabudnite, že keď sa mačky umývajú, majú tendenciu prehĺtať veľa chlpov, ktoré sa môžu usadiť v tráviacom trakte. Tieto chĺpky môžu sťažovať vyprázdňovanie a môžu sa tiež zhlukovať do väčších celkov a vytvárať chĺpky. Pravidelne svoju mačku kefujte, aby neprehĺtala toľko chlpov. Vysaďte pre svoju mačku špeciálnu trávu, ku ktorej bude mať prístup každý deň, alebo jej dávajte špeciálnu mačacie stelivo - stačí raz týždenne. To všetko zlepší funkciu tráviaceho traktu vašej mačky.

Po štvrté, pravidelne navštevujte svojho veterinára. Nezabudnite na pravidelné návštevy veterinárnej ordinácie, očkovanie, kontrolné vyšetrenia moču a krvi. Pravidelne vykonávajte základné krvné testy vášho domáceho maznáčika od veku 6-7 rokov. Aj počas bežného očkovania veterinár vyšetrí vašu mačku a v prípade pochybností nariadi ďalšie testy.

Nezabudnite informovať svojho lekára o akejkoľvek odchýlke od normy, ktorú spozorujete. Ak máte otázky týkajúce sa zdravia vašej mačky, nebojte sa ich položiť. Vždy majte na pamäti, že čím skôr zachytíte rozvíjajúce sa ochorenie, tým lepšie a rýchlejšie sú šance na uzdravenie.

Krv v mačacích výkaloch - zhrnutie

Keď sa rozhodneme adoptovať mačku, stávame sa za ňu zodpovední. Každý deň venujeme pozornosť tomu, či sa naše zvieratko cíti dobre, či je uvoľnené, či sa rado hrá, či nezvracia, či nemá hnačku, či ochotne zje svoju porciu jedla.

Jedným zo znakov zdravia našej mačky je pravidelné vyprázdňovanie a "zdravo" vyzerajúci trus. Ak je trus správne formovaný, nie je príliš tvrdý ani príliš riedky, nie je v ňom hlien ani krv, má špecifickú vôňu (nie príjemnú, ale ani nie zapáchajúcu), znamená to, že tráviaci trakt našej mačky funguje perfektne. Vyprázdňuje sa mačka s krvou? Ak v mačkinom truse objavíte krv, obráťte sa na svojho veterinára.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel