Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

KRÁLIK KÝCHNE - AKO BY STE MALI REAGOVAŤ?

2022-08-19
KRÁLIK KÝCHNE - AKO BY STE MALI REAGOVAŤ?

Králiky sú veľmi citlivé zvieratá - ich zdravie si vyžaduje náležitú starostlivosť. Aj pri najlepšej starostlivosti však môžete zistiť, že váš králik začal kýchať. Čo potom? Je kýchanie králika vždy dôvodom na obavy? Ako reagujete, keď váš domáci miláčik začne kýchať a ochorie? Kedy bude potrebná návšteva veterinára? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete nižšie.

Prečo králik kýcha?

Na prvý pohľad je ťažké zistiť, z akého dôvodu králik kýcha. Našťastie je celkom ľahké spozorovať, že to vôbec robí. Bude mať mokrý nos, ktorý si často čistí labkami. Aj preto môže byť srsť na jeho labkách mokrá a lepkavá.

Je vždy potrebné obávať sa kýchajúceho králika? V skutočnosti je často príznakom vážnejšieho ochorenia. Prečo králik kýcha?

Alergia

Alergie môžu postihnúť každého, vášmu králikovi sa toto nebezpečenstvo nevyhýba. Vaše zviera môže byť senzibilizované čímkoľvek - senom, pilinami, podstielkou alebo zle uskladneným krmivom - zaprášeným alebo so spórami húb. Kýchanie je jedným z jeho príznakov. Podozrenie na alergiu u vášho králika môžete mať, ak zmeníte krmivo alebo podstielku a on začne kýchať a zle na to reagovať. Potom vymeňte piliny za bezprašné a krmivo tiež lepšie skladujte alebo sa ho vzdajte, ak ho núti kýchať.

Ak je váš domáci miláčik alergický na nové veci, je pomerne ľahké určiť, čo spôsobuje kýchanie a iné alergické príznaky. Oveľa horšie však je, ak nedokážete určiť príčinu možnej alergie. Vtedy je potrebná návšteva veterinárneho lekára. V jeho kancelárii dostanete nielen zamietnutie alebo potvrdenie teórie o alergii, ale aj pokyny, čo máte robiť ďalej.

Pri zisťovaní alergií je najlepšia vylučovacia metóda. Vytipujete možné alergény a najprv ich na niekoľko dní vylúčite, kým príznaky alergie nevymiznú, a potom zavediete provokačné testy - to znamená, že ich budete králikovi podávať samostatne počas určitého obdobia a budete sledovať, či sa alergia objavila.

Bohužiaľ, nie ste schopní vylúčiť všetky prachové alergény - zaprášené rastliny za oknom jednoducho musia počkať, rovnako ako intenzita roztočov v dome počas vykurovacej sezóny. Namiesto toho môžete zmeniť to, čo je v klietke, prostriedky používané na čistenie klietky a domu a minimalizovať množstvo prachu v dome a prachu - napríklad z krbu alebo cigaretového dymu.

Nezabúdajte, že kýchanie nie je jediným príznakom alergie, aj keď je to ten, ktorý vás najčastejšie zaujme - kýchajúceho králika je predsa len veľmi ťažké prehliadnuť.

Studená

Králiky majú citlivé zdravie. Ľahko u nich dochádza k zníženiu imunity organizmu, čo môže vyústiť do prechladnutia. Čo znižuje jeho imunitu a vedie k tomuto ochoreniu? Existuje viacero faktorov: stres, prievan, príliš nízka a príliš vysoká teplota vzduchu v klietke, kontakt s inými infikovanými jedincami, nedostatočná hygiena v klietke, nevhodná, monotónna strava, ktorá zvieraťu neposkytuje všetky potrebné vitamíny a iné živiny.

Kýchanie, zápal spojiviek a výtok z nosa králika môžu byť príznakmi prechladnutia. Nepodceňujte ju, neliečená môže viesť až k zápalu pľúc a mať pre vášho domáceho miláčika veľmi nebezpečné následky.

Králičia infekčná nádcha

Infekčná nádcha králikov je veľmi nebezpečné bakteriálne ochorenie králikov, ktoré postihuje celé telo. Niekedy je králik prenášačom a choroba sa aktivuje, keď klesne imunita králika. Kýchanie, zápal spojiviek a výtok z nosa sú len prvými z mnohých nebezpečných príznakov.

Doma je ťažké určiť, či králik kýcha v dôsledku infekčnej králičej horúčky alebo napríklad prechladnutia. Veterinárny lekár vám nariadi špecifické testy na potvrdenie diagnózy. Ak si všimnete niečo, čo vás znepokojuje, neodkladajte návštevu lekára.

Chronická nádcha

Chronický katar sa často označuje aj ako "adopčný defekt", pretože takéto králiky len zriedka nájdu domov. Z tohto dôvodu sa nazývajú aj "kýchači". Čo je príčinou chronickej nádchy? Existuje mnoho rôznych príčin. Niekedy ju spôsobuje baktéria, ktorej je ťažké sa zbaviť - najprv je potrebné urobiť výter z nosa - bacil sa potom musí zaviesť naozaj hlboko, čo nie je vždy možné, takže výsledky môžu byť nespoľahlivé.

Liečba tiež niekedy trvá veľmi dlho, a ak sa preruší alebo vykonáva nedôsledne, baktéria neopustí telo. Vôbec nemusí ísť o bakteriálne ochorenie - králik môže mať napríklad zúžené nosné dierky alebo mu v nosovej dutine rastie polyp, ktorý neustále dráždi nos a núti ho kýchať.

Zlé environmentálne podmienky

Vplyv životného prostredia na pohodu a zdravie by sa nemal prehliadať. Možno je kýchanie u králika spôsobené tým, že žije v zlých podmienkach. Možno je klietka príliš špinavá alebo krmivo zastarané. Alebo sa klietka nachádza na mieste, kde je králik vystavený prievanu, nízkym teplotám alebo príliš suchému a horúcemu vzduchu.

To všetko môže výrazne zhoršiť jeho zdravotný stav a viesť okrem iného k tomu, že zvieratko ochorie na nádchu, a teda - okrem iného - aj na kýchanie.

Králik kýcha! Čo robiť?

Ak ste si všimli, že váš králik začal kýchať, neignorujte to. Môže to byť príznak vážneho ochorenia. Svoje zviera sledujte a čo najskôr ho vezmite k veterinárovi. Veterinárny lekár bude schopný určiť, či je kýchanie alergické, či súvisí s infekčným bakteriálnym ochorením, alebo či vaše zvieratko kýcha preto, že sa mu nepáčia podmienky, ktoré mu klietka poskytuje. Nediagnostikujte svojho domáceho miláčika sami alebo pomocou internetu.

Veterinárny lekár zviera vyšetrí a určí správnu diagnózu. Veterinárny lekár je tiež ten, kto predpíše konkrétne lieky. Aj keď váš králik už v minulosti dostal nejaký liek a potom choroba prešla a prestal kýchať, pri opätovnom ochorení mu ten istý liek nepodávajte. Nie ste si istí, či váš králik začal kýchať z rovnakého dôvodu ako predtým. Návšteva veterinára je nevyhnutná pre zdravie a bezpečnosť vášho ušatého miláčika.

"Kýchanie ide často ruka v ruke so zablokovaným nosom. Tento stav veľmi sťažuje každodenné fungovanie zvierat. Králiky majú veľmi dobre vyvinutý čuch, ktorý okrem iného potrebujú na výber a príjem potravy. Mnohé choroby, ktoré začínajú kýchaním, môžu rýchlo prejsť do poruchy chuti, preto by ste nemali ignorovať králika, ktorý kýcha." - nám hovorí veterinár. Hanna Pietruszka

Domovské metódy

Existujú domáce lieky na králičiu nádchu, ktoré však v žiadnom prípade nenahradia návštevu veterinárnej ordinácie. Jediné, čo môžete urobiť doma, je pokúsiť sa uľaviť svojmu králikovi a prinútiť ho lepšie a príjemnejšie dýchať. Vášmu domácemu miláčikovi môžu pomôcť napríklad inhalácie. Môžete ich vykonať dvoma spôsobmi. Tradičný spôsob spočíva v tom, že sa do blízkosti klietky umiestni miska s horúcou vodou a preloží sa uterákom. Tým sa uvoľní králičí sekrét, ktorý sa potom dá ľahko odstrániť detskou hruškou.

Táto metóda však nie je bez nevýhod - váš domáci miláčik sa pri nej rýchlo premočí a zvarí, takže mu môžete len zvýšiť nepohodlie a vystaviť ho riziku ešte väčšieho poškodenia zdravia. Preto sa častejšie používajú inhalátory, ktoré umožňujú prakticky to isté, len bez strachu, že si namočíte králika. Na inhaláciu sa často používajú úplne bežné bylinky, ktoré máte možno aj vo svojej kuchyni.

Pri tradičnej metóde sa používa majoránka, tymián, mäta alebo harmanček. Namiesto toho sa do inhalátora môže dostať fyziologický roztok, antibiotiká alebo mukolytiká, ale posledné dve menované látky sa nesmú podávať samostatne, ale len pod dohľadom veterinárneho lekára. Možno vás zaujmú aj esenciálne oleje - umiestnené v difuzéri, zvlhčovači vzduchu, v špeciálnom krbe alebo na mokrom uteráku na radiátore môžu vášmu domácemu miláčikovi priniesť veľkú úľavu.

Nezabudnite však, že nie všetky esenciálne oleje sú pre neho bezpečné, preto sa vždy poraďte s veterinárom.

Kýchajúci králik - zhrnutie

Kýchanie králika môže byť príznakom mnohých ochorení - od alergií až po veľmi nebezpečnú nákazlivú králičiu nádchu, preto ho nikdy neignorujte. Navštívte svojho veterinára, aby vám stanovil správnu diagnózu a predpísal liečbu. Doma sa môžete pokúsiť postihnutému zvieratku uľaviť napríklad inhaláciou, tradičnou pomocou misky s vodou alebo modernejšou a bezpečnejšou pomocou inhalátorov.

Veľmi dôležitá je aj prevencia - ak máte viac králikov, oddeľte kýchajúcich od zdravých. Dbajte na to, aby bola klietka vždy čistá a aby v nej bolo pestré a čerstvé krmivo. Klietku neuchovávajte v priestoroch, ktoré sú vystavené prievanu alebo nepriaznivým - príliš vysokým alebo príliš nízkym - teplotám.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super
2024-04-13
Super ceny,rychle dodanie.
pixel