Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

KOĽKO ŽIVOTOV MÁ MAČKA - SEDEM, DEVÄŤ ALEBO MOŽNO... JEDEN? VYRIEŠIME TÚTO HÁDANKU

2023-08-18
KOĽKO ŽIVOTOV MÁ MAČKA - SEDEM, DEVÄŤ ALEBO MOŽNO... JEDEN? VYRIEŠIME TÚTO HÁDANKU

Mačky sú záhadné tvory. Ich nezávislá povaha dala vzniknúť mnohým mýtom a poverám. Starí Egypťania ich dokonca obklopovali božskou úctou. Uctievané a rozmaznávané mačky im prinášali šťastie a prosperitu. Tento mýtus má pomerne prozaické opodstatnenie. Mačky účinne bojovali proti hlodavcom a bránili egyptskú úrodu. Odkiaľ sa však vzali ostatné mýty? Vrátane toho najpopulárnejšieho - o viacnásobnom živote mačiek?

Koľko životov má mačka? 7 alebo 9? Vyskytujú sa aj iné verzie, ale tieto sú najrozšírenejšie. A to po celom svete! Odkiaľ pochádzajú? Kedy sa objavili? A majú mačky skutočne viac životov? Je v mačkách naozaj zakotvený božský prvok, ktorý im umožňuje opakovane oklamať smrť? Odpovedáme!

Sedem mačacích životov - kúzlo čísla 7

Prvou populárnou verziou mýtu o počte životov mačiek je tá, ktorá hovorí, že ich je sedem. Prečo sedem? Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Faktom však je, že číslo 7 je v mnohých rôznych kultúrach symbolom, dokonca magickým symbolom. Práve s touto mágiou sa môže spájať sedem životov mačky.

Ťažko povedať, odkiaľ sa vzala mystická sila pripisovaná číslu 7. Po tisíce rokov sa vyskytovala - a stále vyskytuje! - v mnohých kultúrach a náboženstvách sveta. Je symbolom neoddeliteľného spojenia, ktoré existuje medzi časom a priestorom. Je tiež symbolom dokonalosti, božskosti, celistvosti a zavŕšenia.

Hoci je tomu ťažké uveriť, číslo sedem sa tešilo veľkej úcte a bolo obklopené zvláštnym kultom už v praveku! Uctievali ju aj Sumeri, starí Egypťania, Gréci, Rimania a Chetiti. Zvláštnu úlohu má v judaizme, kresťanstve, islame a hinduizme.

Mačky sa dlhé roky tešili veľkej úcte. Ako je známe, na čele boli v tomto smere najmä Egypťania. V tomto svetle sa spojenie magickej, mystickej a božskej sedmičky s počtom mačacích životov zdá byť takmer samozrejmým dôsledkom. Tieto majestátne, aristokratické tvory, dokonca obdarené božským prvkom a ako vyslanci bohov, si jednoducho museli užívať presne sedem mačacích životov. Pretože dokonalé zviera si zaslúži dokonalý počet.

Deväť mačacích životov - zistite pôvod mýtu

Názor, že mačka má deväť životov, je dnes pravdepodobne ešte rozšírenejší ako verzia o siedmich mačacích životoch. Určite ste o nej počuli aj vy, a to viac než raz. Popkultúra má na šírení a udržiavaní tohto mýtu veľký podiel. Dnes tento mýtus opakujú už aj veľmi malé deti. Ako je to s ním?

Ani v tomto prípade nie je možné jednoznačne určiť, odkiaľ mýtus pochádza. Korene môžete nájsť opäť v mystickom prostredí, ktoré toto číslo sprevádza. Ak chcete začať od začiatku, musíte sa vrátiť do dávnych čias a opäť navštíviť staroveký Egypt.

Ako viete, mačky mali veľký vplyv na život Egypťanov a boli spojené s božskou mocou. Najsilnejšie spojenie sa im pripisovalo s bohyňou Bastet a Amon-Ra. A práve od neho možno odvodiť mýtus spojený s deviatimi mačacími životmi. Amon-Ra bol symbolizovaný práve číslom 9. Podľa všeobecného presvedčenia sa objavoval aj v deviatich inkarnáciách.

Aj v kresťanstve možno pozorovať silný kult deviatky. Deväť nie je koniec koncov nič iné ako trojitá trojka. A číslo tri je pre kresťanov spojené s najposvätnejším tajomstvom. Tajomstvo Najsvätejšej Trojice. Po stáročia preto pôsobila ako šťastné číslo, hoci v priebehu rokov ju vytlačila obľúbenejšia sedmička.

Korene tohto mýtu možno nájsť aj v systémoch tradičnej mágie, ktoré sa vyskytovali v mnohých kultúrach na celom svete. Podľa tohto systému je vesmír, samotná realita, ovplyvňovaný až deviatimi magickými sférami. A keďže mačky sú božské a magické tvory, spojenie medzi týmito dvoma faktormi bolo veľmi zrejmé.

Koľko životov má mačka? Zistite pravdu

V tom prípade, koľko životov má mačka? Sedem? Deväť? Pravda je oveľa prozaickejšia a s mágiou má len málo spoločného. Mačka, ako každý živý tvor, má len jeden život. To však nebráni mýtom, aby žili svoje vlastné životy. Sami pravdepodobne často pozorujete svoju mačku, obdivujete jej výkony a premýšľate, či v týchto mýtoch predsa len nie je zrnko pravdy. Odkiaľ sa to berie? Je to len sila sugescie a veľká sila zakoreneného mýtu v mysli? Nie nevyhnutne!

Mačky sú takmer dokonalé tvory. Ako majiteľ mačky s týmto tvrdením určite súhlasíte. Majú vysoko vyvinuté zmysly, sú vynikajúcimi lovcami, pohybujú sa ladne a sú úplne tiché. Okrem toho majú neuveriteľné akrobatické schopnosti a dokonale vyvinutý zmysel pre rovnováhu.

Únik z nebezpečných situácií alebo záchranu pred bolestivým pádom zvládli takmer dokonale. Táto schopnosť vyhnúť sa nebezpečenstvu a uniknúť smrti môže byť príčinou viery v život mnohých mačiek.

Nenechajte sa však týmto presvedčením oklamať. Mačky sú stále veľmi jemné stvorenia, ktoré si môžu veľmi ľahko ublížiť. Ich všemocnosť je len zdanlivá. Starajte sa o svoju mačku dobre a určite nepríde k žiadnej ujme.

Mačky - stále rovnako božské

Mačky nemajú deväť životov. Ani sedem. Ani dva. Koľko životov má teda mačka? Jeden. A hoci sú veľmi múdre, obratné a majú obrovskú schopnosť udržať rovnováhu a zachrániť sa pred nebezpečenstvom, neznamená to, že sú pred niečím v bezpečí. Sú zraniteľné voči zraneniam a chorobám presne tak ako každý iný živý tvor.

To však neznamená, že by ste im mali upierať prvok božskosti. Stále sú to krásne a tajomné bytosti, ktoré si ľudstvo už po stáročia veľmi váži. Bránili úrodu, chránili pred hladom a chorobami prenášanými hlodavcami. Majú len jeden život. Stále sú však božské. Ako majiteľ mačky to určite dokonale chápete.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel