Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

KOKCIDIÓZA KRÁLIKOV - PRVÁ POMOC. TIPY A RADY

2023-04-15
KOKCIDIÓZA KRÁLIKOV - PRVÁ POMOC. TIPY A RADY

Každý majiteľ domáceho zvieraťa vie, že to najhoršie, čo sa môže jeho domácemu miláčikovi stať, je choroba ohrozujúca jeho zdravie. Domáce králiky, žiaľ, nie sú výnimkou a existuje množstvo chorôb, ktoré vážne ohrozujú ich život. Jednou z tých nebezpečnejších je určite kokcidióza. U králikov je vysoko nákazlivá a jej úmrtnosť sa v závislosti od veku a imunity zvieraťa pohybuje medzi 10 a 15 % (črevná forma). Aké sú príznaky kokcidiózy, čo ju spôsobuje a ako treba reagovať na jej prvé príznaky?

Čo je kokcidióza králikov?

Kokcidióza králikov výrazne ohrozuje zdravie a život domácich a hospodárskych králikov. Niekedy spôsobuje aj úhyn týchto zvierat. Keďže ide o parazitárne ochorenie, nie je ťažké sa nakaziť, najmä ak sa králik zdržiava v blízkosti iných príslušníkov tohto druhu. Kokcidiózu spôsobuje parazit (prvok), ktorý napáda tráviaci systém.

Kokcidiózu spôsobuje mnoho druhov parazitov. Odborníci rozdelili toto ochorenie na dve hlavné formy (v závislosti od druhu kokcídií, ktoré ochorenie spôsobili): pečeňová kokcidióza (vtedy napáda Eimeria stiedai) a črevná kokcidióza (hlavne Eimeria perforans). Obe sú pre život králikov veľmi nebezpečné a obe prispievajú ku kachexii. Rýchlosť progresie kokcidiózy závisí od veku zvieraťa, jeho imunity, ale aj virulencie kokcidióznych druhov.

Preto je pre zvýšenie šancí na záchranu chorého králika rozhodujúce včasné spozorovanie príznakov a prijatie konkrétnych opatrení - pravidelne by sa mal testovať králičí trus, mala by sa aplikovať karanténa a dezinfekcia.

Choroby králikov - kokcidióza a jej príčiny

Odkiaľ pochádzajú parazity v tele domáceho alebo hospodárskeho králika? Najčastejšie napáda mladé zvieratá vo veku 1 - 3 mesiace, najmä zvieratá so zníženou imunitou a v období odstavu. Na to, aby sa parazity objavili, netreba naozaj veľa. Oocysty, čo sú invazívne formy, ktoré prispievajú k rozvoju ochorenia, sa nachádzajú v prostredí králika takmer všade, preto je také ľahké sa nakaziť.

Niektorí zástupcovia tohto druhu sú prenášačmi kokcídií, ktoré sa však u nich neaktivujú a neprejavujú sa u nich žiadne príznaky. Pre vznik príznakov je dôležitá imunita - hlavnými zdrojmi infekcie sú chorí jedinci, prenášači, ale aj vtáky, potkany, hmyz, ktorý na sebe prvok prenáša.

Zníženie imunity v dôsledku stresu, zlé podmienky ustajnenia (vlhkosť, prehriatie, hustota králikov, nedostatočné vetranie), kontakt s chorými králikmi alebo prenášačmi a nevhodná strava (vrátane kontaminovaného krmiva alebo krmiva príliš bohatého na bielkoviny s nízkym obsahom vlákniny) preto patria medzi najčastejšie príčiny výskytu parazitov spôsobujúcich choroby u králikov.

Kokcidióza je tiež ochorenie, ktoré je spôsobené týmto druhom nepravidelnej stravy. K tomu sa pridáva veľmi dôležitá otázka hygieny a čistoty klietky alebo miestnosti, v ktorej je králik umiestnený. Parazity sa veľmi často nachádzajú a vyvíjajú vo výkaloch zvieraťa, a ak zostanú v blízkosti potravy, nie je ťažké sa rýchlo nakaziť. Nedostatočné vetranie, nedostatočná dezinfekcia a príliš veľa králikov v klietke preto podporujú rozvoj chorôb, najmä kokcidiózy.

Ak má váš králik navyše zníženú imunitu v dôsledku predchádzajúcich ochorení alebo nedostatku základných vitamínov, prvoky majú bohužiaľ voľnú cestu k napadnutiu jeho pečene alebo čriev. Posledným a najťažšie zmeniteľným faktorom je otázka prostredia a hmyzu, ktorý sa nachádza v okolí vášho domáceho maznáčika. Eimérie sú odolné voči mnohým vonkajším faktorom - treba však vedieť, že neznesú teploty 80 až 100 stupňov Celzia.

Kokcidióza u králikov - príznaky

Vzhľadom na vyššie uvedené príčiny ochorenia je okrem starostlivosti o stravu a hygienu vášho domáceho maznáčika veľmi dôležité včas rozpoznať príznaky, ktoré kokcidióza u králikov spôsobuje. Príznaky môžu byť rôzne, ale v prípade infikovaných jedincov je ťažké ich prehliadnuť alebo ignorovať. Zvyčajne sa objavia až vtedy, keď parazit už napadol veľkú časť orgánu.

Králik stráca chuť do jedla, chudne, je letargický a oslabený. Pri oboch formách kokcidiózy sa môže vyskytnúť aj chronická hnačka, ktorá je menej častá pri parazitoch napádajúcich pečeň. Králičí trus môže obsahovať aj stopy krvi a hlienu. Zväčšenie pečene a žltačka sú príznaky sprevádzajúce pečeňovú formu kokcidiózy, zatiaľ čo nafúknuté brucho sa zvyčajne vyskytuje pri črevnej forme, hoci sa môže vyskytnúť aj pri oboch typoch ochorenia.

Ak teda váš králik začne chudnúť, trpí hnačkou, potom nechutí do jedla a je celkovo slabý, určite je to dostatočný signál na to, aby ste sa čo najskôr poradili s veterinárom. Pamätajte, že kokcidióza sa vyvíja veľmi rýchlo a príznaky, ktoré spozorujete, sa zvyčajne objavia niekoľko dní po tom, čo bol životne dôležitý orgán vážne infikovaný. Definitívnu diagnózu stanoví veterinár na základe dôkladného vyšetrenia trusu, v ktorom sa nachádzajú parazity.

Kokcidióza u králikov - liečba

Aký manažment je potrebný pri kokcidióze králikov? Liečba tohto ochorenia je náročná a, bohužiaľ, často nie je úspešná. Ak však ochorenie diagnostikujete dostatočne skoro a lekár vám predpíše správne lieky, šance na záchranu vášho domáceho maznáčika sa výrazne zvyšujú.

Aká je najbežnejšia liečba kokcidiózy? Chovatelia najčastejšie odporúčajú liek Sulfatyf. Pre králiky to však nie je vhodný liek. Sulfatyf je liek určený pre hydinu a lekári ho neodporúčajú na liečbu kokcidiózy u králikov. Váš veterinárny lekár sa môže rozhodnúť predpísať iný liek, ktorý je pre vaše zviera vhodnejší, preto sa vždy riaďte jeho radami a nikdy sa nesnažte liečiť svoje zviera výlučne sami.

Ako môžete sami pomôcť králikovi trpiacemu kokcidiózou? V prvom rade dodržiavajte odporúčania a lieky predpísané odborníkom. Po druhé, dôležitú úlohu môže zohrávať aj strava infikovaného králika. Zviera by malo dostávať najmä seno a zeleninu; k prijímaniu potravy ho treba povzbudiť aj tým, že mu dáte niečo, čo mu vždy chutilo. Je dobré pamätať aj na probiotiká - chovatelia králikov používajú profylakticky kokcidiostatiká, ale to len po konzultácii s lekárom.

Dbajte tiež na to, aby bola klietka vášho králika čistá a hygienická. Dôkladne umyte nielen samotnú klietku, ale aj všetky hračky a nádoby s vodou alebo krmivom, ktoré sa v nej nachádzajú. Parazity sa pravdepodobne nachádzajú všade, kde sa váš králik pohyboval, preto je potrebná dôkladná dezinfekcia jeho bezprostredného okolia. Hračky a nádoby je najlepšie spáliť v horúcej vode. Túto činnosť je dobré opakovať každý deň počas obdobia liečby.

Kokcidióza králikov - prevencia a profylaxia

Ako sa vyhnúť takým nebezpečným chorobám, ako je kokcidióza? Prevencia parazitárnych ochorení u králikov nie je jednoduchá. Vzhľadom na vysoký výskyt parazitov a zvyčajne priaznivé podmienky na infekciu sú králiky veľmi náchylné na tento typ ochorenia.

Prevencia však spočíva v dodržiavaní niekoľkých základných pravidiel. Po prvé, hygiena a čistota klietky, ktorá by mala byť častým rituálom pre majiteľa akéhokoľvek domáceho zvieraťa, nielen králika. Na mieste, kde sú vylučované výkaly v tesnej blízkosti potravy, nie je ťažké dostať najrôznejšie parazity, choroby a nebezpečné infekcie. Špinavá voda, špinavé hračky a špinavá podstielka sú najčastejšími príčinami takých nebezpečných ochorení, ako je kokcidióza.

Strava a starostlivosť o kvalitné krmivo sú pre zdravie vášho králika mimoriadne dôležité, preto nikdy nešetrite na kvalitnom krmive. Okrem toho je veľmi dôležité pozorovať správanie vášho králika a rýchlo reagovať na akékoľvek abnormality v jeho vzhľade alebo správaní.

Kokcidióza u králikov je bežná a bohužiaľ často smrteľná. Existuje však mnoho spôsobov, ako minimalizovať riziko výskytu nebezpečných parazitov. Vlastniť domáce zviera je veľká zodpovednosť, preto dbajte na hygienu, krmivo a imunitu svojho zvieraťa, aby ste ho ochránili pred možnými život ohrozujúcimi infekciami.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super
2024-04-12
Spokojnosť, dlhšia doba dodania ale inak fajn.
pixel