Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

JEŽKO TRPASLIČÍ - CHOROBY, KTORÉ HO NAJČASTEJŠIE POSTIHUJÚ. MUSÍTE ICH POZNAŤ!

2023-12-11
JEŽKO TRPASLIČÍ - CHOROBY, KTORÉ HO NAJČASTEJŠIE POSTIHUJÚ. MUSÍTE ICH POZNAŤ!

Ježko trpasličí je čoraz obľúbenejším domácim miláčikom. Vo voľnej prírode sa nevyskytuje - tento ježko vznikol krížením dvoch iných afrických druhov. Hoci sú ježkovia žijúci vo voľnej prírode vystavení väčším nebezpečenstvám ako ježkovia chovaní v chove, každý majiteľ domáceho ježka si musí byť vedomý zdravotných komplikácií, ktorým je ježko trpasličí vystavený. Ochorenia ježkov môžu mať rôzne príčiny a príznaky, ale v každom prípade je dôležité rýchlo reagovať a poradiť sa s lekárom.

Pygmejský ježko - choroby, ktoré najčastejšie postihujú vášho domáceho miláčika

Aké sú najčastejšie choroby, ktorými môže váš ježko trpieť? Príčin môže byť mnoho. Medzi kožné problémy, ktorým je váš ježko vystavený, patrí napadnutie vonkajšími parazitmi (blchy, kliešte) a choroby, ako je svrab alebo pásový opar. Medzi choroby vyplývajúce z vnútorných príčin patria prechladnutia všetkých druhov, ako aj vážnejšie ochorenia, ktoré môžu postihnúť prakticky všetky systémy v jeho tele.

Ktorékoľvek z uvedených ochorení môže byť to, ktorým bude váš ježko trpieť. Choroby týchto zvierat nie sú vždy zjavné na prvý pohľad. Je ťažké rozpoznať prvé príznaky choroby, preto ich pozorne sledujte, aby ste si všimli nezvyčajné správanie. Čím ježkovia najčastejšie trpia a ako rozpoznáte prvé príznaky týchto zdravotných komplikácií?

Domáci ježko - choroby spôsobené parazitmi

Roztoče

V domácom prostredí sú skutočnou hrozbou pre zdravie ježka roztoče, ktoré žijú v každom kúte domu. Roztoče sú pavúkovce, ktorým sa najlepšie darí na vlhkom a teplom mieste. Živia sa pokožkou, na ktorej zanechávajú aj výkaly, ktoré sú pre ježkov rovnako škodlivé ako hryzenie kože. Sú tiež silným alergénom.

Aké sú najčastejšie príznaky napadnutia ježkov roztočmi? Ak sa váš ježko škriabe, jeho koža sa olupuje, sú na nej viditeľné malé ranky a na niektorých miestach môžete vidieť dutiny v bodliakoch, môže to znamenať, že váš ježko bol napadnutý roztočmi. Tieto parazity sú príliš malé na to, aby ich bolo možné vidieť voľným okom, preto je také ťažké okamžite určiť, čo by mohlo spôsobovať znepokojujúce príznaky objavujúce sa na koži vášho domáceho maznáčika.

Určite však nezaškodí dôkladná dezinfekcia klietky, všetkých hračiek a misiek, ktoré sa v nej nachádzajú. Svoje zviera môžete tiež vykúpať v šampóne určenom pre ježkov - nezabudnite však na to, aby ste to robili veľmi jemne. V prípade uvedených príznakov je nevyhnutné poradiť sa s lekárom, aby presne určil, čo vášmu ježkovi je.

Svrab

Podobné príznaky môže spôsobovať aj ďalší parazit, svrab, všeobecne známy ako svrab. Škrabanie, rany na tele, strata bodliakov, kýchanie, kožné škvrny a začervenanie sú v tomto prípade intenzívnejšie ako v prípade roztočov.

Svrab útočí najmä v noci, takže vtedy sa príznaky silne zintenzívňujú. Pri tomto parazitovi musíte dodržiavať osobitné opatrenia, pretože je nebezpečný aj pre človeka - môže sa preniesť na človeka. Ak spozorujete čo i len jeden z uvedených príznakov, okamžite navštívte svojho veterinára, ktorý vášmu zvieratku predpíše vhodné lieky a odporúčania. Zabezpečte tiež správnu a účinnú dezinfekciu terária a príslušenstva, ktoré obsahuje.

Vši

Do tejto skupiny parazitov patria aj vši, ktoré zvyčajne napádajú choré a zanedbané zvieratá. Aby ste predišli ich výskytu, kontrolujte hygienu klietky a ježka a pri prvých príznakoch výskytu vší navštívte veterinára. Útok vší sa prejavuje aj poraneniami na koži, lokálnou alopéciou, intenzívnym svrbením a šupinatením kože. Opäť je potrebná dezinfekcia terária a príslušenstva.

Kliešte

Všeobecne sa predpokladá, že najväčšou hrozbou pre život ježka a jeho okolia sú kliešte, ktoré sa rady kŕmia medzi ihličkami. Tento problém je medzi ježmi žijúcimi vo voľnej prírode skutočne pomerne častý. Domáci ježkovia však nemajú kontakt s voľnou prírodou, a preto im nehrozí napadnutie týmito parazitmi. Ak však z času na čas beriete svojho domáceho miláčika von do záhrady - nezabudnite prijať preventívne opatrenia.

Pygmejský ježko - gastrointestinálne ochorenia

Choroby, ktoré nesúvisia s parazitmi, rovnako často postihujú domáce zvieratá, vrátane ježkov trpasličích. Do prvej skupiny takýchto ochorení patria všetky ochorenia tráviaceho traktu, ako napríklad otrava potravou, hnačka, zelený trus alebo zápcha. Tieto môžu byť spôsobené baktériami, ktoré sa najčastejšie vyskytujú pri nedostatočnej hygiene v klietke.

Každý majiteľ ježka trpasličieho by si mal osvojiť každodenné čistenie misiek na vodu a potravu, ako aj čistenie terária. Vyššie uvedené ochorenia môžu byť aj dôsledkom nesprávnej stravy alebo znehodnoteného krmiva, ktoré sa zdržiava v klietke zvieratka.

Pygmejský ježko - prechladnutie a jeho príznaky

Poslednou opísanou skupinou chorôb, ktoré postihujú ježkov trpasličích (pretože treba mať na pamäti, že ježkovia, ako každý organizmus, môžu trpieť mnohými ďalšími chorobami - od problémov s močovým mechúrom cez neurologické, endokrinné a mnohé, mnohé ďalšie až po rakovinu), sú choroby dýchacích ciest. Ide o rôzne infekcie, ktoré môžu byť spôsobené gastrointestinálnymi parazitmi, baktériami alebo vírusmi v dôsledku oslabenia organizmu.

Čím najčastejšie trpí ježko trpasličí? Prechladnutie je, napriek tomu, že sa zdá, že je to inak, pomerne vážna infekcia, ktorá často postihuje tieto chúlostivé zvieratá. Môže ju vyvolať náhla zmena teploty alebo umiestnenie klietky na miesto vystavené neustálemu prievanu.

Aké sú príznaky ochorení dýchacích ciest u ježkov trpasličích? Charakteristický je výtok z nosa, ktorý môže mať rôznu konzistenciu a farbu. Akýkoľvek výtok by mal vzbudiť vašu ostražitosť a byť dôvodom na podozrenie na infekciu organizmu. Ježkovia môžu mať aj hlasnejšie dýchanie, čo signalizuje problémy s dýchaním.

Môže sa vyskytnúť pri neškodnom prechodnom prechladnutí alebo pri vážnejších ochoreniach dýchacích ciest. Sipot a hlučné dýchanie vášho domáceho maznáčika je znakom toho, že ho treba okamžite vziať k lekárovi na diagnostiku a predpísanie vhodných liekov.

Správna strava je nevyhnutná

Kŕmenie ježka trpasličieho si vyžaduje dobrú znalosť jeho potrieb a zloženie vyváženej stravy. Na rozdiel od stereotypov nemôže byť strava ježka trpasličieho založená na jablkách alebo inom ovocí a zelenine. Ježkovia sú mäsožravci, a preto je dôležité, aby táto zložka bola súčasťou každodennej stravy.

Čerstvosť mäsa je pritom mimoriadne dôležitá, preto svojmu domácemu miláčikovi v žiadnom prípade nedávajte mäso, ktoré je po dátume spotreby alebo bolo dlho skladované pri vysokých teplotách. Viac o strave ježkov trpasličích sme písali v tomto článku: Čo jedia ježkovia malí? Toto sú pravidlá, ktoré si musíte zapamätať!

Spomíname tiež, že dobrou voľbou pre zloženie stravy týchto zvierat je... siahnuť po kvalitnom krmive pre mačky.

Medzi najčastejšie gastrointestinálne poruchy u ježkov patrí hnačka, nezdravé zelené sfarbenie výkalov, nechutenstvo, strata hmotnosti a apatia. Zelené sfarbenie výkalov u ježkov môže byť spôsobené aj jednorazovou stresovou situáciou, preto je vhodné sledovať, či je nezdravé sfarbenie výkalov trvalé alebo sa objavilo len raz.

Chorý jež sa okrem nezvyčajného sfarbenia výkalov zvyčajne prejavuje aj inými príznakmi. Ak spozorujete, že aspoň jeden z uvedených príznakov je prítomný 2 dni, okamžite choďte so svojím zvieratkom k veterinárovi, aby vám predpísal vhodné lieky.

Majte na pamäti toto

V prípade akéhokoľvek ochorenia alebo príznakov je dôležité pamätať na to, aby ste ježkovi nepodávali lieky na vlastnú päsť. Vhodné lieky by mal vždy predpísať lekár po dôkladnej analýze stavu ježka. Chorý ježko potrebuje na zotavenie aj príjemné prostredie, preto mu zabezpečte pokoj, čistotu, potravu predpísanú lekárom a správnu teplotu miestnosti, v ktorej sa nachádza.

Nezabudnite, že okrem vyššie uvedených chorôb a príznakov môže váš domáci miláčik trpieť aj inými, menej bežnými chorobami, ktoré rozhodne nemožno ignorovať. Každodenné pozorovanie chuti do jedla, správania a výkalov vášho ježka vám umožní rýchlo odhaliť prvé znepokojujúce príznaky jeho zdravotného stavu.

Ježkovia môžu ochorieť aj napriek tomu, že im je poskytované teplo a dostatok potravy. Keďže tieto zvieratá sú aktívne večer a v noci, nesmieme zabúdať venovať pozornosť ich správaniu. Niektorí ježkovia majú radi kontakt s človekom, iní sú skrytí a neradi sa spolu hrajú, ale ich nálada by mala byť každý deň podobná. Len vďaka pozorovaniu dokážeme dostatočne včas reagovať, keď sa stane niečo znepokojujúce. - hovorí veterinár. Hanna Pietruszka

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super
2024-04-11
max spokojná
pixel