Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

INFEKCIA UCHA U PSA - POSTUPNÉ RIEŠENIE

2022-11-25
INFEKCIA UCHA U PSA - POSTUPNÉ RIEŠENIE

Každý, kto sám bojoval so zápalom stredného ucha, vie, aké je to bolestivé a frustrujúce. Naše domáce zvieratá sa väčšinou nesťažujú. V počiatočnom štádiu choroby sa poškriabu za uchom, ale o chvíľu neskôr sa už opäť hrajú, akoby sa nič nestalo. Musíme však vedieť, že zápal ucha neznamená len bolesť a svrbenie v tejto oblasti, ale aj nepríjemné pocity pri jedle, prehĺtaní slín a pohybe. Ako teda môžeme pomôcť nášmu domácemu miláčikovi?

Čo potrebujete vedieť o tejto chorobe?

Je veľmi dôležité naučiť sa čítať aj tie najjemnejšie signály, ktoré nám naši domáci miláčikovia dávajú, aby sme sa vyhli vážnym komplikáciám, ktoré neliečený zápal ucha prináša. V prípade pochybností sa oplatí odkryť ušnicu a pozrieť sa do zvukovodu.

Začervenanie, olupovanie kože na škebli alebo nepríjemný výtok či zápach by nás mali znepokojovať - vtedy je nevyhnutné vziať psa k veterinárovi, ktorý vykoná príslušné testy a prinesie nášmu miláčikovi úľavu. Vývoj ochorenia môže mať mnoho príčin - vždy je dôležité ho nájsť a bojovať proti nemu. Niekedy je to dlhá a náročná práca, ale je obzvlášť dôležitá u psov, ktorí trpia opakovanými infekciami uší.

Našťastie máme niekoľko spôsobov, ako môžeme nielen rýchlo uľaviť a vyliečiť choré uši, ale aj správne sa o ne starať, aby sa znížilo riziko ich opakovania. Čisté a zdravé uši znamenajú pohodlie pre vášho psa, ktorý sa môže slobodne hrať a fungovať bez pretrvávajúcej bolesti a svrbenia.

Čo je to otitída u psa?

Rozlišujeme vonkajšiu, strednú a vnútornú otitídu. Len podrobné vyšetrenie nám môže dať odpoveď na to, čo presne nášho psa trápi. Zápal je vždy spojený s bolesťou, začervenaním a opuchom postihnutej oblasti. Hromadí sa aj nadmerné množstvo exsudátu, ktorý môže mať rôznu farbu a hustotu.

V závislosti od príčiny môžeme pri pohľade na tento sekrét pod mikroskopom nájsť rôzne bunkové zložky, ktoré nás nasmerujú na správnu diagnózu, a tým aj liečbu ochorenia.

Aké môžu byť príčiny problému?

Príčin zápalu ucha môže byť naozaj veľa. Preto je tak dôležité dôkladné vyšetrenie a rozhovor s majiteľom o spôsobe života a dokonca aj kŕmenia jeho domáceho maznáčika.

1. Bakteriálne alebo kvasinkové infekcie

Najčastejším problémom sú bakteriálne alebo kvasinkové infekcie (a niekedy aj zmiešané infekcie), ktoré vznikajú napríklad po náhodnom vniknutí vody do zvukovodu. Vlhké a teplé prostredie podporuje rast mikroorganizmov, takže psy s poklesnutými ušnými lalôčikmi sú náchylnejšie na zápaly.

2. Nepozvaní hostia

Môže sa tiež stať, že sa do ucha náhodne dostane niečo nežiaduce. Napríklad počas prechádzky, keď náš štvornohý priateľ skúma, čo sa deje vo vysokej tráve. Najčastejšími cudzími telesami vyťahovanými z ušných kanálikov sú steblá trávy.

3. Upchatý zvukovod

Je veľmi dôležité, aby ušný kanál psa nebol upchatý, t. j. vstup do ucha musí zostať čistý a otvorený. U mnohých plemien psov vyrastá prebytočná srsť z hĺbky kanála. Tie tvoria zátku, ktorá rozhodne zhoršuje vetranie. Podobný efekt má aj zarastený ušný kanálik - ten sa vyskytuje najmä u krátkosrstých plemien psov.

Niekedy je dokonca ťažké vidieť otvor vedúci hlboko do ucha. To isté platí aj pre proliferatívne lézie nachádzajúce sa v tejto oblasti alebo opakované neliečené zápaly. Zlá ventilácia podporuje rast mikroorganizmov, preto je veľmi dôležité udržiavať zvukovody čisté a priechodné.

4. Parazity

Ďalšou príčinou ušných infekcií sú parazity. Môžu sa nachádzať len v ušných kanálikoch alebo môžu napadnúť kožu celého tela, pričom uši sú len súčasťou väčšieho problému. Opakované infekcie ucha sa diagnostikujú aj pri poruchách mazových žliaz, štítnej žľazy a dokonca aj pri alergiách.

Aké sú najčastejšie príznaky?

Aj keď existuje mnoho príčin, pri zápale stredného ucha u psa sú príznaky veľmi podobné. V závislosti od závažnosti zápalu sa pes o uši zaujíma viac alebo menej. Časom sa z jednoduchého škrabania stane úporné, sprevádzané kývaním hlavy alebo trením o predmety, prípadne aj nakláňaním na jednu stranu.

Výtok z uší je hojný a zvyčajne zapácha. Aj keď sa jeho farba veľmi líši, vždy je absolútnou indikáciou ísť do veterinárnej ordinácie na konzultáciu. Ušné lalôčiky sú najčastejšie začervenané - niekedy je to dôsledok zápalu, inokedy intenzívneho škrabania uší a trasenia hlavou.

Niekedy sa tiež stáva, že pes reaguje značnou bolesťou pri pokuse dotknúť sa oblasti ucha alebo dokonca pri zmene polohy hlavy. V tomto prípade je vyšetrenie psa nevyhnutné, aby sa zabránilo zhoršeniu ochorenia. Pohľadom hlboko do zvukovodu môže lekár posúdiť stav ušného bubienka - to je mimoriadne dôležité pre výber správnej metódy liečby.

Ako pomôžete svojmu psovi? Ošetrenie vo veterinárnej ambulancii

V závislosti od toho, o aký typ zápalu ucha u psa ide, veterinár zvolí vhodnú liečbu. Môžeme použiť prípravky vo forme mastí alebo tekutín, ktoré sa podávajú lokálne, alebo lieky, ktoré pôsobia všeobecne. Veterinárny lekár môže odporučiť napríklad výtery, röntgenové snímky alebo iné vyšetrenia s cieľom vybrať správnu liečbu.

Je dôležité používať ich podľa predpisu - dostatočne často a dostatočne dlho. Dôsledkom príliš skorého ukončenia liečby môže byť recidíva po krátkom čase a riziko vzniku rezistencie na lieky. Pri lokálnom podávaní sa liečebné prípravky zvyčajne striedajú s čistiacimi tekutinami, ktoré uľahčujú odvádzanie prebytočného ušného mazu, sekrétov a zvyškov liečiva.

Odstránenie škodlivého činiteľa

To však nie je všetko - je dôležité zvážiť, čo zápal spôsobilo, a pokúsiť sa tento faktor v budúcnosti odstrániť. Ak je príčinou vlhkosť, ktorá sa dostáva do uší počas kúpania, môžeme sa pokúsiť chrániť zvukovody. U psov s poklesnutými ušnicami je tiež vhodné pamätať na to, aby ste ušnicu pri odpočinku preklopili na druhú stranu, čím sa otvorí zvukovod a vyvetrá sa.

Cudzie telesá sa musia čo najrýchlejšie odstrániť. Pokiaľ ide o chĺpky v ušnom kanáliku, mali by sa pravidelne odstraňovať po malých častiach - aby sa zabránilo tvorbe "zátok". V prípade hypertrofovaných zvukovodov alebo akéhokoľvek druhu proliferácie je potrebné konzultovať s lekárom všetky možnosti - ak farmakologická liečba nezaberie, je vhodné zvážiť chirurgický zákrok na odblokovanie zvukovodov.

Ak je problémom nášho psíka parazit v ušnom kanáli, je potrebná špecifická liečba - na trhu existujú ušné mastičky alebo prípravky, ktoré si s takýmto napadnutím účinne poradia.

Kožné parazity, poruchy mazových žliaz a endokrinné poruchy sú problémy, ktoré ovplyvňujú celé telo. V prípade takéhoto podozrenia lekár vyberie vhodné testy, ktoré odpovedia na mnohé otázky a uľahčia výber terapie. Lekár môže tiež vylúčiť všetky uvedené príčiny a vysloviť podozrenie na alergiu u vášho domáceho maznáčika. Následne môžeme vykonať testy na alergiu alebo podávať vášmu domácemu miláčikovi hypoalergénne krmivo sústavne až tri mesiace.

Reakcia na eliminačnú diétu nie je rýchla, ale ak sa náš pes cíti lepšie - vieme, že potravinová alergia prispela k opakovanému zápalu a správnou diétou môžeme zabrániť ďalším infekciám.

Je potrebná návšteva v ordinácii?

Pes zvyčajne neprejavuje silné bolesti, rád papá a chodí na prechádzky, preto konzultáciu odložíme. Ak však vidíme výtok alebo si zviera vytrvalo škriabe uši - návštevu sa neoplatí odkladať. To môže výrazne predĺžiť čas liečby.

Čo tak liečiť svojho psa doma?

Vidíme a očakávame, že náš pes má otitídu. Čo by sme mali dať? Existujú domáce prostriedky na liečbu otitídy u psov? Existujú spôsoby, ako správne čistiť uši vášho psa doma, ako aj správna starostlivosť a zabezpečenie správneho vetrania ušných kanálikov. V prípade už vyjadreného zápalu psieho ucha však domáca liečba nie je dobrý nápad.

Podávanie prípravkov do ucha predtým, ako si budeme istí stavom bubienka, môže stav nášho domáceho maznáčika výrazne zhoršiť a spôsobiť mu veľkú bolesť. Ako už bolo spomenuté vyššie - príčin zápalu je mnoho. Bez dôkladného vyšetrenia je ťažké odhadnúť, s čím presne sa náš domáci miláčik potýka.

Najdôležitejšia prevencia a kontrola

Špeciálne výplachy pomáhajú pravidelne čistiť zvukovody. Dôležité je tiež odstrániť z nich nadmerné ochlpenie a zabezpečiť správne vetranie u psov s poklesnutými ušnými jamkami. V prípade akýchkoľvek pochybností sa neváhajte poradiť. Ušné infekcie postihujú veľkú časť zvierat.

Je však upokojujúce vedieť, že liečba veľmi rýchlo prináša prvé výsledky a bolesť rýchlo pominie. Samozrejme, že liečbu musíme dokončiť, ale každým dňom je to menej nepríjemné. Stojí za to prekonať prvé dni liečby, aby sme si potom mohli užívať hru s naším domácim miláčikom bez obáv z jeho nepohodlia. Náš pes bude tiež rád, že sa bude môcť sústrediť na niečo iné ako na neustálu bolesť v ušiach.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel