Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

HYPERAKTÍVNY PES - AKO HO UPOKOJIŤ? POMOC KROK ZA KROKOM

2023-09-25
HYPERAKTÍVNY PES - AKO HO UPOKOJIŤ? POMOC KROK ZA KROKOM

Má váš domáci miláčik nezvyčajne veľa energie, čo vám nie vždy vyhovuje? Pýtate sa, ako upokojiť svojho hyperaktívneho psa, a nenachádzate odpoveď. Frustrácia rastie vo vás aj v zvierati, ktoré nevie, čo sa od neho očakáva. Zistite, že upokojiť hyperaktívneho psa vôbec nie je také ťažké a mnohé metódy súvisia s vaším každodenným životom. Upokojené zviera bude šťastnejšie a určite si začnete lepšie rozumieť vo vašich každodenných vzťahoch.

Hyperaktívny pes - príčiny

Váš domáci miláčik skáče na každého, kto prekročí prah domu. Na prechádzke vám takmer vytiahne ruku z rybníka a vášnivo vám žerie papuče, keď ste preč. Ste teda otrávení a premýšľate, ako svojho hyperaktívneho psa upokojiť. Začnite tým, že zistíte príčinu tohto správania. Je to dané povahou? Alebo je to záležitosť výchovných chýb?

Niekedy je pes považovaný za hyperaktívneho z dôvodu nesúladu medzi povahou domáceho zvieraťa a opatrovateľa. Niektoré plemená sú od prírody veľmi aktívne a vyžadujú si veľa pohybu a pozornosti. Medzi psy, ktoré sršia energiou, patria napríklad border kolie, jack russell teriér, husky alebo bígl.

Samozrejme, aj psy môžu byť sopkami energie. V mnohých prípadoch je správanie hodnotené ako "psie ADHD" bohužiaľ spôsobené nedostatočným uspokojením základných potrieb štvornohého miláčika. Nedostatočná dávka fyzickej aktivity, nedostatok spoločných hier s inými psami alebo opatrovateľom a najobyčajnejšia nuda na svete - zviera je frustrované a hľadá formy vybitia svojej narastajúcej energie. Aj mladosť má svoje pravidlá, čo znamená, že šteňa má dovolené o niečo viac ako dospelý pes. Mladý pes má vo všeobecnosti viac energie a nadšenia.

Kedy teda šteňa vstupuje do dospelosti? Nie je možné určiť jednoznačnú vekovú hranicu. Za dospelého sa považuje pes, ktorý dosiahne vek od jedného do jeden a pol roka. Ak máte doma šteniatko, pripravte sa na rôzne prejavy energie. Aj vy však budete musieť vedieť, ako vzrušeného psa upokojiť.

Nezabúdajme ani na zdravotné príčiny hyperaktivity. Toto správanie môže byť spôsobené niektorými ochoreniami, napríklad kožnými parazitmi. Tento stav je sprevádzaný svrbením, ktoré má za následok veľké nepohodlie. V takejto situácii pomôže len rýchla konzultácia s veterinárnym lekárom.

Ak ste vylúčili chorobu ako príčinu "ADHD", je čas prejsť ku konkrétnym opatreniam, ktoré vám odpovedia na otázku, ako upokojiť hyperaktívneho psa.

Krok 1 - prechádzka

Ako som už spomínal, mnohé domáce zvieratá sa zdajú byť hyperaktívne z nudy. Možno váš pes chce pozornosť. Z dlhodobého hľadiska nesmú byť prechádzky s vaším domácim miláčikom niekoľkominútové "na vyčúranie". Nech je aspoň jedna prechádzka denne dlhšia, aspoň polhodinová. Dôležité je tiež stimulovať mnohé zmysly vášho domáceho maznáčika. Počas takejto prechádzky venujte čas výcviku a hre vonku.

Dlhá prechádzka je obzvlášť dôležitá, ak máte štvornohého psa so zvýšenou aktivitou. Takzvaní gaučoví miláčikovia si po 30-minútovej prechádzke radi zdriemnu, ale napríklad pre huskyho alebo bígla bude polhodinová prechádzka len rozcvičkou.

Krok 2 - šport

Pokročilejšou formou cvičenia je zapojenie psa do športu. Je to ideálne riešenie pre tých domácich miláčikov, ktorým obyčajná prechádzka nestačí. Ak váš pes behá ako blázon, možno má práve dušu športovca. Môžete ho aspoň zapojiť do svojich tréningov. Ak sa venujete chôdzi alebo behu, dogtrekking alebo canicross budú ideálne. Nadšeným cyklistom zasa odporúčam preskočiť na vyššiu úroveň, teda bikejoring, pri ktorom pes, pripútaný špeciálnym lanom, ťahá bicykel svojho psovoda.

Pre domáce zvieratá, ktoré majú rady vodu, je plávanie ideálne. Vo vlastnej záhrade alebo na psom ihrisku môžete trénovať agility, pri ktorom váš domáci miláčik absolvuje špeciálne pripravenú prekážkovú dráhu. Nech už si vyberiete akýkoľvek šport, buďte si istí, že jeho cvičenie bude mať pozitívny vplyv na vášho psa aj na vás. Zlepší vašu fyzickú kondíciu, náladu a budete sa cítiť skvele vo vzájomnej spoločnosti.

Krok 3 - školenie

Ak chcete vybiť energiu vášho domáceho miláčika, zostaňte v duchu fyzickej aktivity a presmerujte ju na učenie sa nových povelov a zdokonaľovanie tých, ktoré sa už naučil. 15 minút tréningu predstavuje pre vášho psa rovnaký energetický výdaj ako hodinová prechádzka. Nielenže svojho domáceho miláčika unavíte, ale zároveň budete môcť presmerovať nežiaduce správanie na to, ktoré chcete.

Príkladom môže byť, ak na vás váš domáci miláčik po príchode domov skočí. Povel pre náhradné správanie by mohol byť "sadni" alebo "stráž". Pes sa sústredí na splnenie úlohy, za ktorú bude odmenený, a vy eliminujete správanie, ktoré sa vám nepáči.

Krok 4 - čuchové hry

Spôsob, ktorý psa fantasticky "unaví", je akákoľvek čuchová hra. Malý alebo veľký, kríženec alebo čistokrvný pes - štvornohý pes spoznáva svet najmä prostredníctvom čuchu. Tento zmysel objavuje obrovskú úlohu v každodennom živote vášho domáceho maznáčika. Všimli ste si, že aj ten najzúrivejší pes sa upokojí, keď začne očuchávať stopu? Čuchový podnet núti zviera sústrediť sa na cieľ, a tak silnejšie stimuluje mozog.

Túto potrebu si môžete dokonale preniesť domov. Svojmu domácemu miláčikovi môžete ponúknuť čuchové hry pomocou mäkkej podložky, v ktorej sú ukryté pamlsky. K dispozícii je aj mnoho hračiek, v ktorých musí zviera napríklad otvoriť škatuľu so skrytým pamlskom.

Krok 5 - diéta

Je zaujímavé, že správne vyvážená strava môže mať na vášho domáceho miláčika aj upokojujúci účinok. Je veľmi dôležité, aby ste svojmu domácemu miláčikovi dávali kvalitné krmivo, ktoré spĺňa 100 % jeho požiadaviek na vitamíny a živiny. Hyperaktivitu psa môže ovplyvniť napríklad príliš veľa bielkovín alebo kukurice. Niekedy veterinári odporúčajú špecializované krmivá s obsahom tryptofánu. Ide o aminokyselinu, ktorá produkuje serotonín, hormón šťastia. Odporúča sa hlavne pre psov vystavených dlhodobému stresu.

Ukázalo sa však, že pozitívne pôsobí aj na hyperaktívne psy, ktoré sa upokojujú práve pod vplyvom zvýšenej produkcie serotonínu. Do každodennej stravy zaraďte aj žuvacie prípravky, ktoré si vyžadujú naozaj dlhé žuvanie. Tie vášho psa zabavia až na niekoľko hodín. Používajte ich najmä vtedy, ak sa chystáte na dlhší čas von, napríklad do práce.

Hyperaktívny pes bude mať tiež možnosť vybiť si energiu sám, aby sa nesústredil napríklad na hryzenie nábytku alebo topánok. Skvelé sú prírodné hryzadlá, napr. hovädzia kosť alebo jelení paroh.

Krok 6 - Upokojujúca masáž

Skvelým spôsobom, ako upokojiť svojho psa, je masáž. Vhodné je použiť ju po prechádzke na uvoľnenie unavených svalov. Je dôležité, aby ste vy sami boli pokojní a uvoľnení, pretože váš pes okamžite vycíti nervóznu atmosféru. Ako masírujete svojho psa? Začnite na zátylku a pomaly pohybujte rukami krúživými pohybmi smerom k zadku. Ak to váš domáci miláčik dovolí, môžete jemne masírovať aj uši a tiež hrudník. Prvé sedenia nemusia byť dlhé; je dôležité, aby si váš pes na novú formu dotykov zvykol.

Krok 7 - spoločenské akcie

Psy sú zvieratá, ktoré milujú spoločnosť ľudí a ostatných príslušníkov svojho druhu. Ak je váš domáci miláčik veľmi spoločenský a rád sa hrá s inými domácimi zvieratami, nájdite mu psieho kamaráta, s ktorým sa môže pravidelne vídať a tráviť čas spoločným naháňaním alebo zápasením.

Krok 8 - sedatíva

Nikdy nepodávajte svojmu psovi lieky bez konzultácie s veterinárom. Farmaceutické prípravky vo vašej lekárničke môžu vášmu miláčikovi vážne ublížiť a dokonca viesť k jeho smrti. Môžu však nastať prípady, keď budete musieť svojmu psovi podať špecializované lieky na upokojenie. Ide o ad hoc opatrenie, ktoré neovplyvní príčinu hyperaktivity, ale len dočasne odstráni jej následky.

Preto sa snažte túto metódu nepreháňať a overte si dávku a frekvenciu podávania farmakologického prostriedku u svojho veterinára.

Hyperaktívny pes - tresty nepomôžu

Ako vidíte, existuje pomerne veľa spôsobov, ako upokojiť vášho domáceho miláčika, a navyše súvisia s uspokojovaním jeho základných každodenných potrieb. Musíte si tiež uvedomiť, že určitým prejavom správania sa musíte vyhnúť, ak nechcete, aby sa hyperaktivita zmenila na agresiu.

Je veľmi dôležité, aby ste svojho psa netrestali. Váš hnev bude mať za následok zvýšenie frustrácie zvieraťa. Preto je veľmi dôležité presmerovať nežiaduce správanie na také, ktoré očakávate. Dobre tu fungujú povely, napr. povel "sadni", ktorý sa potom stane tzv. náhradným správaním. V dôsledku toho sa zviera v mnohých takýchto situáciách ľahšie ovláda.

Zachrániť vás môže len pokoj

Napriek tomu, že sa zdá, že upokojenie hyperaktívneho psa nie je až také ťažké. Je to zväčša otázka zavedenia určitých pevných pravidiel do každodennej rutiny. Primeraný pohyb, čuchové hry alebo správna strava si z vašej strany nevyžadujú žiadne dodatočné úsilie. Ide o to, aby ste si aj vy ako opatrovateľ vytvorili určité návyky.

V určitom okamihu sa kroky, ktoré musíte podniknúť na upokojenie svojho domáceho miláčika, stanú samozrejmosťou. Týmto spôsobom nielen upokojíte svoje zviera, ale čo je dôležitejšie, zlepšíte kvalitu jeho života a určite zvýšite úroveň jeho dôvery. Veľa šťastia!

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
pixel