Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

HNAČKA U PSA - AKO JEJ POMÔCŤ?

2022-06-10
HNAČKA U PSA - AKO JEJ POMÔCŤ?

Hnačka u psa je jedným z najčastejších príznakov, s ktorými tieto zvieratá končia u veterinára. Hnačka u psa môže byť neškodná a po niekoľkých dňoch sama prejde, ale môže byť aj príznakom závažných ochorení. Ako môžete pomôcť svojmu psovi počas hnačky? Aké sú domáce lieky na hnačku u psov? Musíte okamžite navštíviť lekára? Na všetky tieto otázky sa pokúsime odpovedať v nasledujúcom článku.

Čo je hnačka?

Hnačka znamená vylučovanie stolice so zvýšeným obsahom vody a so zvýšenou frekvenciou. Konzistencia stolice môže byť od pastovitej až po úplne vodnatú. Rozlišujeme akútnu hnačku, ktorá trvá menej ako 1 týždeň, a chronickú hnačku, ak trvá viac ako 3 týždne. Akútna hnačka môže viesť k dehydratácii, poruche vodno-elektrolytovej a acidobázickej rovnováhy.

Na základe anamnézy a klinického vyšetrenia sa chronická hnačka delí na hnačku tenkého čreva, hnačku hrubého čreva alebo zmiešanú hnačku. Hnačka môže byť sprevádzaná ďalšími príznakmi, ako je vracanie, anorexia, plyny v tráviacom trakte, grganie, úbytok hmotnosti a prítomnosť krvi v stolici..

Najčastejšie príčiny hnačky

Úlohou tráviaceho traktu je tráviť a vstrebávať živiny. Ak je trávenie narušené, častice potravy zostávajú v čreve a sú fermentované baktériami, čo môže spôsobiť hnačku. Hnačka u psov môže byť spôsobená potravou (pokazená potrava, náhla zmena potravy, prejedanie, nekvalitná potrava, neznášanlivosť potravy), infekčnými (parazity ako škrkavky, pásomnice, baktérie, vírusy - parvovírus, koronavírus, vírus psinky), obštrukciami (intususcepcia, cudzie teleso).

Môže byť tiež spôsobená ochoreniami pečene alebo obličiek, môže sa objaviť pri pankreatitíde, exokrinnej pankreatickej insuficiencii, cukrovke, nedostatočnosti nadobličiek, hypotyreóze, pri zápalových ochoreniach čriev, môže sa objaviť ako reakcia na niektoré lieky, toxíny, pri otravách alebo pri niektorých nádoroch. Ako vidíme, príčin hnačky môže byť veľmi veľa, niekedy je ťažké nájsť primárnu príčinu, najmä v prípade chronickej hnačky.

Pes má hnačku - kedy ísť k veterinárovi?

V prípade dospelých psov, ak sa hnačka objaví len raz, môžeme návštevu veterinára odložiť a použiť niektoré z liečebných domácich metód, ktoré opisujem nižšie. Ak sa váš pes stane letargickým, objaví sa hnačka s krvou, brucho vášho psa je tvrdé, napäté a bolestivé a vy si všimnete, že stav vášho domáceho maznáčika sa zjavne zhoršuje, v tejto situácii by ste mali navštíviť veterinára. Hnačka s krvou u vášho psa môže byť spôsobená len podráždením črevnej sliznice, ale môže znamenať aj niečo oveľa vážnejšie.

Hnačka u šteniat môže byť veľmi nebezpečná, preto musíme byť opatrnejší. Ak sa u psa objaví hnačka, okamžite vyhľadajme veterinárneho lekára. U šteňaťa môže veľmi rýchlo dôjsť k dehydratácii a poruchám elektrolytov, čo je preň veľmi nebezpečné. Ak naše šteňa ešte nebolo zaočkované, môže sa nakaziť infekčným ochorením, napr. paroviózou. Rýchla reakcia na hnačku u psa zvyšuje šancu na jeho záchranu.

Čo môžem použiť zo svojej domácej lekárničky?

V prípade hnačky u psa vždy odporúčam veterinárne lieky, registrované a určené špeciálne pre nich. Oplatí sa mať doma takúto lekárničku pre psa, aby ste v prípade, že sa niečo stane, mohli rýchlo zareagovať a dať psovi niečo už pred odchodom do ordinácie. Môžete požiadať svojho veterinára, aby pripravil niekoľko dávok liekov proti hnačke, či už vo forme špeciálnej pasty, prášku alebo tabliet. Ak sa však u vášho psa objaví hnačka a vy nemáte po ruke nič psie, môžete mu dať nejaký liek z vlastnej lekárničky.

Smecta

Pre psov je to bezpečný liek proti hnačke, ktorý sa často používa aj u detí. Vrecúško sa môže zmiešať s vodou a podať psovi do tlamy pomocou lyžičky. Podávajte 1 vrecúško na približne 15 kg. Ak váš pes váži približne 30 kg, môžete mu podať dve vrecúška.

Liečivé drevené uhlie

Môžeme použiť uhlík, ale dávky sú veľmi veľké. Na 1 kg telesnej hmotnosti sa musí podať až 1 g alebo 1000 mg. Pes s hmotnosťou približne 10 kg by musel užiť približne 30 tabliet (300 mg každá), aby sa dosiahol nejaký účinok. Medicinálne uhlie sa odporúča pre psov s podozrením na otravu alebo bakteriálne infekcie, pretože silne viaže toxíny.

Stoperan

Účinnou látkou lieku je loperamid. Podáva sa v dávke 0,04-0,08 mg/kg raz denne. Stoperan pre psov je však kontraindikovaný u šteniat, pri črevnej obštrukcii a akútnej bakteriálnej enteritíde. Pred časom sa zistilo, že niektoré plemená psov majú zvýšenú citlivosť na niektoré veterinárne lieky. Je to spôsobené mutáciou v géne MDR1, ktorý je zodpovedný za správne vstrebávanie liekov.

MDR1 je transportný proteín, ktorý sa nachádza na bunkách vystieľajúcich steny ciev. Jeho úlohou je zadržiavať lieky a toxické zlúčeniny v cievach mozgu. Keď je takýto proteín zmutovaný (poškodený), stráca svoju funkciu a prestáva fungovať ako hematoencefalická bariéra. Všetky nesprávne látky sa nerušene dostávajú do mozgového tkaniva, čo môže viesť k závažným neurotoxickým príznakom.

Medzi citlivé plemená patria najmä austrálsky ovčiak, border kolia, škótsky dlhosrstý pes, anglický ovčiak, nemecký ovčiak, iné ovčiarske psy, dlhosrstý vipet, staroanglický ovčiak, ovčiak, hodvábny vetroplach a všetky ich zmesi. Loperamid je na zozname liekov, ktoré môžu spôsobiť tieto príznaky, preto by sa nemal používať u uvedených plemien.

Nifuroxazid

Tento liek sa neabsorbuje z gastrointestinálneho traktu, takže pôsobí v prísne infikovanej zóne čriev. Nemá nepriaznivý vplyv na špecifickú bakteriálnu flóru. Nifuroxazid pre psa zvyčajne účinkuje až po niekoľkých dňoch, ale ak hnačka rýchlo prejde, liek neprerušujte a pokračujte v jeho podávaní približne 5-7 dní. Dávka pre psa je približne 100-250 mg na 15 kg psa. Najlepšie je rozdeliť túto dávku na 2 podania.

No-spa

Má diastolický účinok na hladké svalstvo, takže okrem odstránenia pocitu napätia v brušnej dutine trochu "upokojí" prepracované črevá. No-spa sa môže podávať 2-3-krát denne v dávke približne 2-4 mg/kg. Nezabudnite však, že tieto tablety sú veľmi horké, preto sa oplatí zabaliť ich do niečoho chutného, aby pes necítil nepríjemnú chuť. V tomto prípade sa neodporúča tablety rozdrviť, zriediť vodou a takto ich podať psovi do tlamy. Väčšina psov pri horkej chuti lieku sliní a väčšina lieku unikne.

Probiotiká

Intenzívna hnačka u psa veľmi rýchlo vedie k narušeniu tráviaceho systému a odstráneniu dobrých baktérií z neho, preto je veľmi dôležité zaviesť správnu flóru. Môžeme používať ľudské probiotiká, ale v súčasnosti sú na trhu oveľa lepšie veterinárne probiotiká, v ktorých je bakteriálna flóra izolovaná tráviacim systémom psa, takže budú pre nich určite vhodnejšie. Ak hnačka vášho psa po jednom dni neprestane, alebo ak sa pridajú ďalšie príznaky, oplatí sa ísť so psom k veterinárovi.

Ako môžem ešte pomôcť svojmu psovi?

Ak u svojho psa spozorujete hnačku a nejde o šteňa, môžete ho nechať 24 hodín hladovať. V tomto prípade črevá stimulované hnačkou aj tak pracujú nadmerne, takže nemá zmysel pridávať ďalšiu úlohu trávenia a vstrebávania. Okrem toho hladovanie pomôže zregenerovať podráždené črevné klky vášho psa. Nezabúdajte však, že váš pes musí mať vždy k dispozícii čerstvú vodu na pitie.

Uvoľnenie vášho psa? Venujte pozornosť prevencii

V prípade hnačky u psa je veľmi dôležitá prevencia aplikovaná na domáce zviera. Nemali by sme zabúdať na pravidelné odčervovanie (každých 4-6 mesiacov), očkovanie proti infekčným chorobám, kvalitné krmivo a pravidelné návštevy veterinára. Krv a moč psov sa oplatí vyšetrovať raz ročne, v prípade psov starších ako 8 rokov sa odporúča kontrolovať ich zdravotný stav dokonca každých 6 mesiacov.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super
2024-04-11
max spokojná
pixel