Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

HNAČKA U KRÁLIKA - VIETE, AKO REAGOVAŤ?

2023-03-19
HNAČKA U KRÁLIKA - VIETE, AKO REAGOVAŤ?

Domáce králiky sú obľúbené hospodárske zvieratá. Sú spoločenské, huňaté a svojmu majiteľovi prinášajú veľa radosti pri spoločných hrách. Ako každé iné zviera však aj králik podlieha mnohým život ohrozujúcim chorobám. Jedným z nich je hnačka u králika. Tento nebezpečný stav majitelia, žiaľ, často ignorujú. V tomto článku vysvetlíme, prečo je dôležité okamžite konať. Navrhujeme tiež, ako môžete svojmu domácemu miláčikovi trpiacemu hnačkou pomôcť.

Pitva králika a ohrozenie života

Domáce a hospodárske králiky sa často nakazia rôznymi druhmi chorôb. O jednej z nich, kokcidióze, ktorá v prípade neliečenia rýchlo vedie k úhynu zvieraťa, sme už písali. V prípade týchto zvierat, ktoré sú napriek zdaniu veľmi chúlostivé, môže aj obyčajná hnačka skončiť veľmi nepríjemnými následkami.

Prečo. Hnačka alebo prietrž u králika spôsobuje rýchlu stratu vody z tela. Výkaly zvieraťa sú zriedené. Králiky majú špecifickú gastrointestinálnu mikroflóru - narušenie tejto mikroflóry výrazne sťažuje ďalšie trávenie potravy a vstrebávanie živín. Dehydratácia môže byť jednou z príčin smrti nielen králikov, ale aj akéhokoľvek iného živého organizmu.

Preto je tak dôležité okamžite konať v prvých dňoch, keď sa u miniatúrneho alebo chovného králika objaví hnačka.

Hnačka u králikov - najčastejšie príčiny

Aké sú najčastejšie príčiny hnačky u králikov? Existuje dôvod, prečo tento článok píšeme práve na jar. Je to ročné obdobie, keď sa každý majiteľ teší na správny okamih, keď bude môcť pre svojho domáceho miláčika pozbierať čerstvú trávu. Táto pochúťka, ktorá je predsa len zdravou potravou pre králiky, so sebou nesie aj značné riziko gastrointestinálnych problémov. Určite sa v lete nevzdávajte ani suchého krmiva.

Náhla zmena stravovacích návykov a zavedenie len čerstvej, bohužiaľ často nedostatočne vysušenej trávy, môže spôsobiť vážne komplikácie v tráviacom systéme. Mnohí majitelia si neuvedomujú dôsledky kŕmenia svojho zvieraťa výlučne alebo senom s čerstvo natrhanou trávou.

Počas celého roka by základom jeho krmiva mali byť oboje, ale v lete sa môže kŕmiť krmivom s väčším množstvom čerstvej zelene. V opačnom prípade môže používanie len jedného druhu krmiva skončiť aj hnačkou.

Hnačka u králika a nedostatočná výživa

Hnačka u králikov sa môže vyskytnúť aj ako dôsledok akéhokoľvek iného nevhodného krmiva. Týka sa to najmä zatuchnutého sena alebo sparenej trávy. Kŕmenie králikov potravou z neovereného zdroja alebo z lúky pri ceste môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Nikdy nekŕmte svoje zviera trávou rastúcou v blízkosti cesty, pretože môže obsahovať škodlivé látky. Otravu môže spôsobiť aj nedostatočná hygiena v klietke. Ak váš králik niekoľko dní neprijíma potravu, odstráňte zvyšky potravy z klietky. Určite už aj tak stratilo svoju čerstvosť. Hladný králik môže siahnuť po plesnivej tráve - teda po veľmi rýchlej ceste k hnačke a otrave tráviaceho traktu.

Dbajte na hygienu v okolí svojho králika

Hygiena je veľmi dôležitým aspektom starostlivosti o zdravie a pohodu vášho domáceho maznáčika. Pravidelné čistenie klietky, najmä v miestach, kde králik vylučuje výkaly a konzumuje potravu, je najjednoduchšou prevenciou pri predchádzaní akýmkoľvek chorobám. Patrí sem aj hnačka.

Uistite sa tiež, že teplota v miestnosti, v ktorej je králik umiestnený, je primeraná. Snažte sa umiestniť klietku na také miesto, aby ste zabezpečili dostatočné vetranie vášho domáceho maznáčika. Vyhnite sa však nadmernému pôsobeniu prievanu, ktorý škodí zdraviu vášho králika.

Nezabúdajte, že jeho imunita ovplyvňuje vývoj alebo eradikáciu vírusov a tie koniec koncov neustále cirkulujú v bezprostrednom prostredí domáceho zvieraťa. Ak je váš králik prechladnutý alebo krátko po vážnom ochorení, jeho imunita výrazne klesá. Je potom oveľa ľahšie dostať najrôznejšie ochorenia. Hnačka preto často postihuje králiky so slabšou imunitou voči vírusom a baktériám. Zabezpečte, aby sa vaše zvieratko cítilo pohodlne, a v prípade akýchkoľvek znepokojujúcich príznakov s ním choďte k veterinárovi.

Kokcidióza - nebezpečné ochorenie králikov

Treťou častou príčinou hnačky u králikov je kokcidióza. Je to jedno z mnohých nebezpečných ochorení, ktorým je králik vystavený. Spôsobuje ju prvok z rodu Eimeria. Kokcidióza sa prenáša výkalmi králikov, a preto sa veľmi rýchlo šíri, ak je v klietke viac ako jeden králik.

Nedostatočná hygiena a pravidelné čistenie klietky sú najčastejšími príčinami tohto nebezpečného ochorenia. Môže byť tiež prinesená z chovateľskej stanice alebo obchodu so zvieratami. Ďalším dôvodom jej výskytu je niekedy kontaminované krmivo.

Hnačka pri kokcidióze je obzvlášť nebezpečná, pretože dochádza k rýchlej dehydratácii a v stolici sa objavujú stopy krvi a hlienu. Preto keď spozorujete tieto príznaky, bezodkladne choďte so svojím králikom k veterinárovi.

Králičia nádcha - najčastejšie príznaky

Aké ďalšie príznaky sprevádzajú hnačku? Skôr ako spozorujete vodnatý trus, váš králik môže signalizovať vírus alebo infekciu aj iným spôsobom. Apatia, úbytok hmotnosti a nechuť k hre by mali okamžite vzbudiť vašu ostražitosť. Ak váš králik nemá chuť na svoje obľúbené pochúťky, je veľká pravdepodobnosť, že sa u neho objavila otrava tráviaceho traktu.

Podráždenie čriev spôsobuje nedostatok túžby po ďalšej porcii jedla. V takom prípade sa poobzerajte po klietke a skontrolujte, či sa v nej nenachádzajú stopy zriedeného trusu alebo trus so stopami krvi. Tiež skontrolujte, či králik nemá náhodne znečistený zadok s veľmi nepríjemným zápachom.

Hnačka prispieva ku kontaminácii análnej oblasti. Takto môžete rýchlo rozpoznať, čo vášho domáceho miláčika trápi.

Hnačka u králika - čo robiť?

Teraz, keď už poznáte príznaky hnačky u králika, čo by ste mali urobiť, keď si všimnete toto ochorenie u svojho domáceho maznáčika? Najdôležitejším krokom je okamžitá návšteva veterinárneho lekára. V rôznych zdrojoch nájdete mnoho článkov o liečbe hnačky u králika pomocou domácich prostriedkov.

Takéto štúdie sú len doplnkom správnej liečby odporúčanej odborníkom. Veterinárny lekár rozpozná štádium ochorenia a prispôsobí vhodné lieky na účinný boj proti problému. Bez jeho pomoci je ťažké určiť, či váš králik trpí otravou jedlom alebo možno vážnejším ochorením, ktoré si vyžaduje odbornú liečbu.

Izolácia jedincov a dezinfekcia klietky

Ak máte viac ako jedného králika, bude potrebné jednotlivé jedince izolovať. Hnačka spôsobená vírusmi alebo kokcídiami sa veľmi rýchlo šíri na ostatné králiky, takže toto je prvý krok na zabránenie šírenia choroby. Ďalším krokom je dôkladné vyčistenie a dezinfekcia celej klietky a predmetov, ktoré sa v nej nachádzajú.

To platí najmä pre králiky trpiace kokcidiózou, ale určite neuškodí ani domácim zvieratám, ktoré majú hnačku po otrave jedlom. Čistenie klietky určite pomôže zastaviť rast baktérií, parazitov a plesní, ktoré môžu napadnúť oslabeného králika. V niektorých prípadoch sa odporúča posypať podstielku a napájačky v klietke aj vápnom.

Zavedenie správnej stravy

Dôležité je tiež zaviesť vhodnú diétu podľa odporúčaní lekára. Určite vám povie, v akom pomere máte používať suché krmivo a čerstvé trávy. Seno, obilné zrná alebo suché konáre stromov na žuvanie pomôžu vášmu králikovi zotaviť sa z otravy potravou. Nemal by však dostávať žiadne lieky proti hnačke, pokiaľ mu ich nepredpísal veterinár. V tomto prípade buďte obzvlášť opatrní, pretože je veľmi ľahké situáciu neúmyselne zhoršiť.

Hnačka u králika sa môže vyskytnúť v dôsledku rôznych príčin. Ak ide o otravu potravinami, opatrenia na zlepšenie zdravotného stavu sa zdajú byť samozrejmé. Keď však králik vykazuje príznaky typické pre závažnejšie ochorenia, je potrebné ochorenie diagnostikovať presnejšie a predpísať vhodné lieky. V oboch prípadoch by sa však prvé príznaky nemali ignorovať a králik by sa mal ihneď vziať k veterinárovi. Králičia nádcha je veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám a dokonca k úhynu zvieraťa.

"Králiky majú citlivý tráviaci trakt so špecifickou mikroflórou, ktorá sa ľahko naruší. Každý prípad hnačky treba brať vážne - vyžaduje si presnú diagnostiku a liečbu. Je dôležité si uvedomiť, že zvieraťu nemôžeme odoprieť potravu, pretože by sme v rozpore so zdaním len zhoršili jeho stav. Rýchla reakcia a úzka spolupráca s veterinárnym lekárom by mali nášmu králikovi pomôcť vrátiť sa do plného zdravia." - hovorí nám veterinárny lekár. Hanna Pietruszka

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
2024-04-18
Top
pixel