Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

GEKÓN LEOPARDÍ - CHOROBY, PRÍZNAKY A LIEČBA

2023-01-25
GEKÓN LEOPARDÍ - CHOROBY, PRÍZNAKY A LIEČBA

Teraristika je koníčkom, ktorý priťahuje čoraz viac ľudí, hoci sa stále považuje za pomerne exotickú činnosť. Z plazov chovaných v teráriách je veľmi obľúbený gekón leopardí. Choroby, ktoré ju môžu postihnúť, sú rôzne - často spôsobené zlou stravou alebo podmienkami v teráriu. Čomu môže byť váš gekón leopardí vystavený? Aké choroby sa mu môžu stať? Ako ich možno liečiť? Zistite, čo číha na gekóny leopardie!

Gekón leopardí - choroby, ktoré ho môžu postihnúť

Gekón leopardí eublepharis macularius je exotický a pomerne jemný tvor. Vytvoriť pre ňu dokonalé terárium nie je jednoduchá úloha. Je potrebné dbať na vytvorenie dokonalých životných podmienok, ktoré sa čo najviac približujú podmienkam, s ktorými môže zviera počítať vo voľnej prírode.

To ešte nezaručuje, že gekón leopardí bude stále zdravý, ale určite to výrazne zvyšuje jeho šance. Okrem starostlivo upraveného terária musíte veľmi rýchlo reagovať, keď spozorujete príznaky, ktoré vás znepokojujú. Zvýši sa tak šanca na vyliečenie vášho domáceho maznáčika. S čím sa môžete stretnúť, ak u vás doma žije gekón? Choroby, ktoré sú pomerne časté, hoci nie jediné, nájdete nižšie.

Problémy s líhaním

Zdravý gekón leopardí nemá problém s odlistením - odlieza celý a nespôsobuje žiadne negatívne následky. Ak vidíte, že epidermis neodchádza úplne, nepodceňujte to. Môže sa stať, že na hlave, labkách alebo chvoste zostane stará koža, ktorú zviera nemôže riadne zhodiť. Nie je to len estetický problém! Takáto epidermis môže spôsobiť nepríjemné a ťažko sa hojace rany a môže dokonca viesť k nekróze častí chvosta alebo končekov prstov.

Je veľmi dôležité pomôcť gekónovi odstrániť zrohovatenú kožu. Ak neviete, ako to urobiť, vezmite svojho domáceho miláčika k veterinárovi, pretože je pomerne ľahké jaštericu poraniť, najmä pre neskúsenú osobu. Odstránenie kože je postup, ktorý by sa mal vykonávať jemne a precízne.

Ide o namáčanie problematických oblastí do vlažnej vody alebo zvlhčovanie glycerínom. Potom môžete pristúpiť k samotnému odstráneniu kože, ktoré môžete vykonať napríklad pomocou tampónu na čistenie uší. Neznie to zložito a v skutočnosti sa to môžete naučiť, ale aby ste ušetrili svoju jaštericu zranení a bolesti, je lepšie zveriť ju do rúk odborníka.

Aby ste predišli tomuto nepríjemnému stavu, sú pre gekóna nevyhnutné vitamíny, najmä vitamín A a E. Bude tiež užitočné zvýšiť úroveň vlhkosti, ktorá prevláda v teráriu, a to najmä v období, keď sa zviera blíži k liahnutiu. Vlhkosť pomôže zbaviť sa kože. Popáleniny a poranenia môžu tiež viesť k problémom s liahnutím - tie menej vážne môžu narušiť jedno konkrétne liahnutie, tie vážnejšie môžu narušiť každé ďalšie liahnutie.

Pripájanie

Blokáda je iný výraz pre obštrukciu tráviaceho traktu, hoci ak je postihnutá koncová časť tráviaceho traktu, nejde o blokádu, ale o klasickú zápchu. Príčinou môžu byť abnormálne, patologické zmeny v tráviacom trakte, napadnutie parazitmi, upchatie cudzími telesami, ale za najčastejší dôvod upchatia chovatelia považujú požieranie podstielky gekónom leopardím, ako je štrk alebo piesok, čo môže nastať najmä v dôsledku nedostatku vápnika. K zahrabávaniu môže dôjsť aj vtedy, ak majú gekóny leopardie príliš málo pohybu alebo ho nemajú vôbec, ak sa kŕmia nesprávnou potravou alebo ak je teplota v teráriu príliš vysoká.

Gekón leopardí trpiaci zátkou má nafúknuté brucho, stráca chuť do jedla, je letargický a nevyprázdňuje sa. Niekedy sa tiež môže stať, že upchatie môže skončiť až vypadnutím kloaky.

Liečbu upchatých ciest je lepšie prenechať odborníkovi a vziať svojho domáceho miláčika k veterinárovi. V miernych prípadoch, a len ak máte dostatok vedomostí a skúseností, môžete skúsiť pomôcť sami. Ak má gekón leopardí zápchu, môže mu pomôcť kúpeľ v teplej vode - ak to nepomôže, nie je vylúčené navštíviť veterinára a ako preventívne opatrenie, aby sa situácia neopakovala, zmeniť stravu a zvýšiť pohyb.

Hnačka a vracanie

Hnačka aj zvracanie nie sú v prípade jašteríc samostatnými chorobami, ale sú príznakmi iného ochorenia, ktoré zviera trápi. Môžu byť spôsobené parazitmi, ktoré sa živia na tele, príliš nízkou teplotou v teráriu, zlou stravou, otravou vrátane otravy liekmi a môžu ich spôsobiť aj baktérie. Zvracanie sa môže vyskytnúť aj v dôsledku stresu, stomatitídy alebo nádorov.

Ak je hnačka alebo zvracanie chronické alebo sa často opakuje, je potrebné vyhľadať veterinárneho lekára a vykonať špecializované diagnostické testy na presné určenie príčiny jeho výskytu, ako aj na zavedenie vhodnej liečby.

Strata chvosta

Odmietanie chvosta sa inak nazýva autotómia a dokáže ju väčšina jašterov vrátane gekóna leopardieho. Choroby nespôsobujú autotómiu - je to úplne prirodzený mechanizmus, ktorý jaštery používajú na obranné účely. Keď sa však jašterici niečo také stane, musíte jej zabezpečiť čo najlepšie podmienky, a ak vás tento stav znepokojuje alebo si všimnete nejaké abnormality, poraďte sa so svojím veterinárom.

V chovateľských podmienkach dochádza k strate chvosta najčastejšie počas súbojov gekónov leopardích s veľkým výškovým rozdielom a tiež vtedy, keď je zviera príliš silno chytené za chvost. Zásoby tuku sa ukladajú v chvoste; jeho odmietnutie znamená jeho stratu, takže takéto jaštery môžu počas regenerácie rásť pomalšie.

Bezprostredne po odstránení chvosta je najlepšie oddeliť jaštericu od ostatných zástupcov druhu a dbať na čistotu jej okolia. Ranu je tiež vhodné dezinfikovať. Ak ste sa s takouto udalosťou stretli prvýkrát, nepanikárte, takéto veci sa stávajú. Aby ste sa však upokojili, oplatí sa vyhľadať pomoc a odborné znalosti veterinárneho lekára.

Nedostatok chuti do jedla

Existuje mnoho dôvodov, prečo váš gekón leopardí môže prestať žrať, niektoré z nich sú maximálne prirodzené, iné sú spôsobené chorobou. Strata chuti do jedla môže byť spôsobená aj stresom.

Toto ochorenie sa veľmi často vyskytuje u samíc gekónov, ktoré sú na samom konci gravidity a každým dňom budú klásť vajíčka. Kým sú ešte v tele zvieraťa, ovplyvňujú tráviaci systém a stláčajú ho.

Gekón leopardí môže stratiť chuť do jedla aj preto, že je jednoducho chorý - postihlo ho vírusové alebo bakteriálne ochorenie, zviera je obeťou parazitov, sčernelo alebo trpí z iného dôvodu. Preto vezmite svoju jaštericu k veterinárovi, aby určil príčinu a rozhodol o spôsobe liečby.

Ani stres nezostane bez povšimnutia na gekónovej chuti do jedla. Pomôžte mu preto vyhýbať sa stresovým situáciám, zabezpečte, aby terárium stálo na pokojnom mieste a aby gekóna nikto nerušil. Nevhodné podmienky v teráriu môžu tiež viesť k tomu, že zviera odmieta prijímať potravu - môže v ňom byť napríklad príliš chladno alebo príliš teplo, čo je častý dôvod straty chuti do jedla.

Ak gekón leopardí dlhodobo odmieta potravu, je potrebné ho kŕmiť násilím. Samozrejme, nenahradí to návštevu veterinára, ale pomôže to predísť hladovke hladovaním, kým sa nezavedie vhodná liečba.

Avitaminóza

Avitaminóza je pre gekóna veľmi nebezpečný stav, pretože bez dôležitých vitamínov ako A, B1, C a D nie je schopný správne fungovať. Preto sú vitamíny pre gekóna leopardieho a ich správne dopĺňanie také dôležité, aby bola strava plnohodnotná a zdravá.

Môžete ho doplniť vitamínmi, ak ho tesne pred podávaním nasypete na živú potravu, napríklad na cvrčky. Má to však aj svoje nevýhody - cvrčky sa okamžite rozhodnú striasť všetko, čo na ne spadlo, takže gekón leopardí nemusí prijať správnu dávku. Preto je dobré hmyz, ktorý chcete gekónovi podať, vopred nakŕmiť zeleninou a ovocím, aby jašterica asimilovala aj obsah žalúdka svojej obete.

Avitaminóza je nebezpečný stav, takže ak si nie ste istí, čo vášmu gekónovi chýba, a spozorujete príznaky, ktoré vás znepokojujú - zviera je letargické, má problémy s líhaním alebo s pohybom, vezmite ho k veterinárovi.

Choroby gekóna leopardieho - zhrnutie

Chov jašteríc si vyžaduje veľa vedomostí - o správnej výžive, podmienkach v teráriu a tiež o zdraví. Chorého gekóna leopardieho, eublepharis macularius, treba vziať k veterinárovi hneď, ako spozorujete akékoľvek znepokojujúce príznaky.

Choroby gekónov môžu byť spôsobené mnohými faktormi: baktériami, vírusmi, parazitmi, nesprávnou stravou alebo podmienkami prostredia, ako aj osobitnými telesnými stavmi, napríklad graviditou. Snažte sa gekónovi poskytnúť čo najlepšiu starostlivosť a podmienky čo najbližšie k prirodzeným. Nezabúdajte ani na vitamínové a minerálne doplnky, ktoré im pomôžu udržať si zdravie.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel