Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ENTERITÍDA U MAČKY - PRÍZNAKY A LIEČBA IBD U MAČKY

2023-06-17
ENTERITÍDA U MAČKY - PRÍZNAKY A LIEČBA IBD U MAČKY

Zápalové ochorenie čriev (IBD) je skupina chronických zápalových ochorení gastrointestinálneho traktu, najmä hrubého alebo tenkého čreva. IBD sa vyznačuje opakujúcimi sa chronickými poruchami gastrointestinálneho traktu, ako je malabsorpcia v črevách alebo abnormálna črevná motilita. Toto ochorenie sa môže vyskytnúť u psov aj mačiek. Bohužiaľ, IBD je čoraz častejším zdravotným problémom. Ako môžeme rozdeliť zápalové ochorenie čriev? Ako ho môžeme správne diagnostikovať a liečiť? Na všetky tieto otázky sa pokúsim odpovedať v nasledujúcom článku.

Čo je príčinou IBD?

Etiológia zápalového ochorenia čriev nie je doteraz dostatočne objasnená. Predpokladá sa, že vznik zápalového ochorenia čriev u mačiek, rovnako ako u ľudí a psov, je výsledkom interakcie medzi faktormi prostredia a imunitným systémom spojeným so sliznicou gastrointestinálneho traktu u vnímavých jedincov. Je veľmi pravdepodobné, že svoju úlohu zohrávajú aj genetické faktory. U postihnutých mačiek boli opísané rôzne typy abnormalít v zložení a počte črevnej mikroflóry.

Oddelenie IBD

Delenie zápalového ochorenia čreva závisí od typu zápalových buniek, ktoré prevládajú v lamina propria črevnej sliznice. Tu môžeme rozlišovať lymfocytárny zápal tenkého čreva (LPE), lymfocytárny zápal tenkého čreva a kolitídu, lymfocytárnu plazmocytovú kolitídu (LPC) a eozinofilnú gastroenteritídu, zápal tenkého čreva a kolitídu (EGE).

Aké sú príznaky IBD?

Eozinofilný zápal

Príznaky eozinofilnej gastroenteritídy u mačky môžu zahŕňať občasné zvracanie, hnačku, nechutenstvo a stratu hmotnosti. Približne u 50 % mačiek s eozinofilnou gastroenteritídou sa objavuje krvavá alebo dechtovitá stolica. Pri klinickom vyšetrení možno nahmatať zhrubnuté črevné slučky. Príčinou tohto typu zápalu môžu byť parazity, imunologické pozadie - potravinová alergia, abnormálne reakcie na lieky.

Lymfocytoplazmocytárny zápal

Imunitná reakcia na podnety z prostredia je s najväčšou pravdepodobnosťou iniciačným faktorom zápalu tráviaceho traktu. Iniciačným prvkom môžu byť črevné baktérie. Príznaky lymfocytoplazmocytárnej gastroenteritídy môžu zahŕňať občasné chronické zvracanie, druhým najčastejším príznakom je chronická hnačka z tenkého čreva, po ktorej nasleduje anorexia (niekedy sa strieda s príznakmi zvýšenej chuti do jedla), strata hmotnosti, občasné krvavé zvracanie, krvavá a dechtovitá stolica.

Príčinou tohto typu zápalu môžu byť infekčné agensy, ako sú Giardia, Salmonella, Campylobacter a mikroorganizmy, ktoré tvoria normálnu bakteriálnu flóru; faktory stravy (mäsové bielkoviny, potravinové prísady, umelé farbivá, konzervačné látky, mliečne bielkoviny a lepok).

Ako diagnostikovať zápalové ochorenie čriev?

Diagnostika IBD nie je bohužiaľ veľmi jednoduchá. V anamnéze sa môžeme od ošetrovateľa dozvedieť, že zviera dlhodobo trpí hnačkou a zvracaním. Pre zápalové ochorenie čriev je charakteristický pravidelný výskyt príznakov, po ktorom nasleduje ich upokojenie. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u mačiek starších ako 7 rokov, čo však neznamená, že sa nemôže vyskytnúť aj u mladších mačiek.

Keďže príznaky ako vracanie alebo hnačka nie sú veľmi špecifické, bolo by vhodné urobiť základné krvné testy, test na pankreatitídu, skontrolovať hladinu hormónov štítnej žľazy, vitamínu B12 a kyseliny listovej. Dobrý nápad je aj vyšetrenie stolice na parazity. Ak chcete vylúčiť prítomnosť cudzieho telesa v žalúdku alebo črevách (pri cudzom telese sú príznaky veľmi podobné), malo by sa urobiť röntgenové vyšetrenie s kontrastom. Užitočné je aj dôkladné ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Eliminačná diéta pomáha vylúčiť potravinovú alergiu alebo abnormálnu reakciu na potraviny.

Endoskopické vyšetrenie sa v diagnostike používa aj na potvrdenie alebo vylúčenie prítomnosti enteropatie, a to stanovením prítomnosti alebo neprítomnosti makroskopických zmien, ako je prekrvenie, citlivosť, prítomnosť erózií, výrazné zvlnenie povrchu gastrointestinálnej sliznice.

Všetky tieto testy nám môžu iba naznačiť, že máme do činenia s IBD. Jediný istý spôsob, ako potvrdiť diagnózu, je črevná biopsia a histopatologické vyšetrenie.

Enteritída u mačky - liečba

Ak je mačka dehydratovaná a nemôže nič prijať perorálne kvôli zvracaniu, podáva sa akýkoľvek typ vyváženej tekutiny s viacerými elektrolytmi; v ostatných prípadoch sa tekutina vyberá podľa sprievodných ochorení. Kľúčovou súčasťou liečby je zmena stravy. U pacientov s rozsiahlymi črevnými léziami môže byť potrebné zaviesť celkovú parenterálnu výživu až do dosiahnutia remisie.

Jednosložková diéta - obsahujúca nealergénnu zložku - sa môže použiť u pacientov, ktorí nevracajú, ale majú stredne ťažkú až ťažkú gastroenteritídu. Je to užitočné pri podozrení na potravinovú alergiu. Ľahko stráviteľné diéty s malým počtom zdrojov živín sú mimoriadne dôležité na dosiahnutie remisie. Neskôr sa môžu používať ako udržiavacie diéty, keď je pacient stabilizovaný.

Musíte vedieť, že ak váš domáci miláčik trpí zápalovým ochorením čriev, môže liečba zahŕňať užívanie antibiotík a liekov, ktoré potláčajú črevný zápal - zo skupiny steroidov. Po stabilizácii pacienta sa dávka zníži na najnižšiu účinnú dávku.

Ako pomáhate svojej mačke doma?

Kontrola hmotnosti

Mali by sme svoju mačku pravidelne vážiť a kontrolovať, či nestráca na hmotnosti. To je dôležité aj pri výbere správnej dávky lieku. Sledujte, či má chuť do jedla, či zvracia, či má hnačku. Žiaľ, aj stabilizované zvieratá môžu mať svoje vzostupy a pády, a to nie v dôsledku nevhodnej liečby alebo neschopnosti lekára.

Podávanie liekov

Musíme pamätať na pravidelné podávanie liekov a dodržiavať pokyny veterinárneho lekára. Často sa stáva, že pri zápalovom ochorení čriev musí mačka dostávať lieky stále, čo jej zvyšuje komfort. Nikdy na vlastnú päsť nemeňte dávkovanie liekov alebo ich náhle nevysadzujte bez konzultácie s veterinárom. Najmä ak ide o steroidné lieky - nikdy ich nesmiete náhle vysadiť, dávku by ste mali spočiatku vždy znižovať pomaly.

Primeraná strava

Správna strava pri zápalových ochoreniach čriev je veľmi dôležitá. Niekedy je potrebné sa poriadne potrápiť, aby ste sa správne stravovali. Je to však veľmi dôležité, pretože mačky s IBD majú v porovnaní so zdravými zvieratami oveľa väčší problém so vstrebávaním živín.

Zápalové ochorenie čriev u mačky - čo potrebujete vedieť

Je dôležité si uvedomiť, že zápalové ochorenie čriev mačky je skupina ochorení s nedostatočne objasnenou etiopatogenézou. Na stanovenie správnej diagnózy je potrebné vylúčiť iné ochorenia s podobnými príznakmi, čo si vyžaduje krvné a fekálne testy a zobrazovaciu diagnostiku. Definitívna diagnóza sa môže stanoviť len na základe histopatologického vyšetrenia.

Hoci sú poznatky o IBD u mačiek stále veľmi obmedzené, boli úspešne vyvinuté terapeutické protokoly na kontrolu ochorenia u veľkej väčšiny postihnutých mačiek. Keďže terapia ochorenia si vyžaduje dlhodobé, v mnohých prípadoch dokonca celoživotné pravidelné podávanie liekov a prísne dodržiavanie diétnych odporúčaní, kľúčovým prvkom pre uspokojivé terapeutické výsledky je dobrá spolupráca s veterinárnym lekárom.

Hoci liečba zvyčajne nevedie k úplnému vyliečeniu, prognóza možnosti dobrej kvality života postihnutej mačky je zvyčajne úspešná.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
pixel