Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

DEMODIGE U PSOV – OBAVY A LIEČBA. MÔŽETE SA NAKAZIŤ?

2023-11-22
DEMODIGE U PSOV – OBAVY A LIEČBA. MÔŽETE SA NAKAZIŤ?

Demodikóza psov je ochorenie, ktoré môže mať rôzne klinické prejavy. Niekedy sú zmeny malé a roztrúsené na rôznych miestach kože, niekedy postihujú kožný systém jednej alebo viacerých oblastí tela, inokedy sa ukazuje, že okrem kože je dôležitý aj celkový stav zvieraťa. narušený. Vo väčšine prípadov však roztoče demodex nedajú o sebe vedieť a žijú na našich psoch úplne bez povšimnutia. Aký nebezpečný je tento parazit a čo robiť, keď sa choroba rozvinie? Čo je vlastne demodikóza u psov?

Čo je demodikóza?

Demodex je ochorenie spôsobené malým pavúkovcom, ktorý žije vo vlasových folikuloch a mazových žľazách. Práve na týchto miestach prechádza celým životným cyklom, živí sa exfoliovaným epitelom a sekrétmi mazových žliaz. Demodexy okrem kože vo vonkajšom prostredí nedokážu fungovať a rýchlo umierajú.

Keďže ide o komenzály, ich prítomnosť v koži našich miláčikov je úplne prirodzená. Len za priaznivých okolností sa počet roztočov demodexu rýchlo zvyšuje a objavujú sa klinické príznaky ochorenia.

Ako sa demodikóza šíri a rozvíja u psov?

Demodex roztoče sa dostanú od matky na kožu šteniat, napríklad pri cicaní mlieka. Toto sa deje len počas prvých 72 hodín života bábätiek. Okrem tohto krátkeho obdobia existuje zriedkavo možnosť prenosu Demodexu na iné zviera. Ako teda psy ochorejú po mesiacoch či dokonca rokoch?

Najdôležitejšia je úroveň imunity, ktorú zviera má. Keď sa zníži, riziko nadmerného množenia demodexu je oveľa vyššie.

Problémy s imunitným systémom sú často spôsobené genetikou. Z tohto dôvodu existuje niekoľko plemien psov, u ktorých sa veľmi často prejavujú klinické príznaky demodikózy. Tieto plemená zahŕňajú: bostonské teriéry, kavalier king Charles španieli, nemecké dogy, Jack Russell teriéry, Yorkshirské teriéry, West Highland White teriéry, ako aj mnohé brachycefalické plemená, ako sú Shih Tzu, mopslíci, francúzski buldogi a boxeri.

Nezáleží však len na rasových pomeroch. Prítomnosť komorbidít je tiež dôležitá, pretože môžu výrazne znížiť imunitu domáceho maznáčika. Červy, hormonálne poruchy, rakovina, zlá výživa a dokonca aj stres sú len príklady problémov, ktoré majú obrovský vplyv na stav pokožky našich miláčikov.

Nezabúdajme, že faktory prispievajúce k rozvoju demodikózy sa môžu vyskytnúť u všetkých psov, vrátane zmiešaných plemien, ktoré sú v našich domácnostiach také obľúbené. Preto bez dodatočných vyšetrení nemožno v mnohých prípadoch vylúčiť demodikózu ako príčinu kožných problémov.

Demodex u psov – je nákazlivý pre ľudí?

Pes nemôže preniesť parazity na človeka, rovnako ako nemôže infikovať iného psa (okrem dojčiacich matiek). Treba si však dávať pozor na sekundárne, komplikujúce infekcie – z toho vyplýva potreba dodržiavať hygienické pravidlá pri kontakte s chorým zvieraťom.

Demodex u psov – príznaky

Neexistuje jediný konštantný vzorec vývoja ochorenia. Klinický obraz môže byť veľmi rôznorodý. Všetko závisí od úrovne imunity, genetických daností, ale aj od veku zvieraťa a komplikujúcich ochorení.

Keď sa u psa vyvinie klinické demodektické ochorenie, príznaky väčšinou postihujú iba povrch kože. Podľa počtu postihnutých oblastí rozlišujeme miestne a celkové formy demodikózy.

Miestny charakter

Ak nepočítame viac ako 5 lézií, demodikóza je klasifikovaná ako lokálna. Kožné lézie sú malé, okrúhle a zvyčajne vášho psa nesvrbia. Nájdeme ich najčastejšie v okolí očí, na perách, na predlaktiach či trupe. Postihnutá oblasť je bez vlasov s mierne šupinatou epidermou. Stáva sa, že koža na týchto miestach stmavne. Môžu sa vytvárať aj čierne bodky.

Vo veľmi zriedkavých prípadoch dochádza k zápalu zvukovodov u psov, čo je niekedy jediný príznak rozvoja demodikózy.

Táto forma ochorenia postihuje najmä šteniatka do veku 6 mesiacov. Najčastejšie s vývojom hormonálneho systému zmeny spontánne vymiznú. Nie je to však pravidlo, preto treba v každom prípade zviera diagnostikovať a dodržiavať lekárske odporúčania.

Generalizovaná forma

Táto forma demodikózy môže postihnúť tak zvieratá, ktoré majú niekoľko mesiacov (juvenilná forma), ako aj staršie zvieratá (dospelá forma).

Niekedy sa vyskytuje, keď sa lokálna forma stáva ťažšou. Vo väčšine prípadov však ide o primárnu formu ochorenia. Dá sa rozpoznať podľa oveľa väčšej plochy lézií - niekedy sú to početné malé lézie roztrúsené po celom tele (je ich viac ako 5) a niekedy je postihnutá celá oblasť tela alebo celé telo .

Neobvyklou formou generalizovanej demodikózy je pododemodekóza, ktorá sa prejavuje začervenaním, opuchom, bolesťou a svrbením len okolo prstov – pazúrových záhybov alebo medziprstových priestorov. Okrem toho sa na týchto miestach môže vyskytnúť olupovanie epidermy, vypadávanie vlasov, stmavnutie kože alebo hnisavý výtok.

Kožné zmeny pozorované pri generalizovanej forme demodikózy zahŕňajú okrem iného: šupiny na koži, pupienky, škvrny, alopécia alebo čierne bodky. Koža môže byť výrazne červená alebo môže prejsť zmenami pigmentácie a stmavnúť. Častá je aj seborea, ktorá spôsobuje nepríjemný zápach.

Vo väčšine prípadov choré zvieratá pociťujú svrbenie a bolesť. Škrabanie lézií môže výrazne zhoršiť klinický obraz ochorenia a prispieť k rozvoju sekundárnych infekcií.

Postihnutá je len koža?

V generalizovaných prípadoch, keď sa vyskytnú sekundárne infekcie a priebeh je ťažký, sa môže celkový stav psa zhoršiť. Infekcie oslabujú telo, a preto apatia a neochota pohybovať sa a jesť. Pri vyšetrení zvieraťa môže veterinár zistiť zväčšenie lymfatických uzlín alebo dehydratáciu. Niekedy sa u chorých psov objaví horúčka.

Vyžaduje si každá zmena pleti lekársky zásah?

Na tele našich miláčikov sa môžu objaviť rôzne zmeny. Keďže symptómov demodikózy je veľa a nie sú špecifické len pre toto ochorenie, nie je možné stanoviť spoľahlivú diagnózu na základe starostlivo vykonaných vyšetrení a dodatočných testov.

Rušivé lézie, bez ohľadu na to, aké sú veľké a či ich pes škriabe alebo nie, by mal vždy vyšetriť veterinárny lekár. Len tak si môžeme byť istí, ako s nimi naložiť a čo môžeme očakávať v budúcnosti.

Demodex u psov – liečba

Existuje mnoho spôsobov liečby demodikózy. Lekár vždy vyberie prípravky v závislosti od individuálnych potrieb psa.

Lekár bude venovať pozornosť nielen samotnej demodikóze, ale aj koexistujúcim problémom. Ak výsledky dodatočných testov naznačujú ďalšie problémy, mali by sa vždy riešiť. Pripomeňme si, že zlepšenie fungovania napríklad tráviaceho traktu alebo hormonálneho systému výrazne zlepší proces liečby demodikózy.

Miticídne prípravky sú veľmi účinné a ľahko sa aplikujú. Prichádzajú vo forme chutných tabliet alebo kvapiek, ktoré sa nalievajú na pokožku okolo krku. Je možné vykonávať aj liečebné kúpele.

Účinok týchto prípravkov je veľmi dobrý a dáva veľkú šancu na úspech, ale je potrebné ich užívať pravidelne a dlhodobo.

Výnimkou je lokálna forma demodikózy u šteniatok - v tomto prípade nie je vždy nutné použitie akaricídov, pretože v mnohých prípadoch zmeny spontánne ustúpia po skončení obdobia rastu psa.

Okrem liečby zameranej priamo na roztoče demodex vám môže váš veterinár predpísať aj prostriedky podporujúce stav kože a srsti, ako aj prípravky stimulujúce imunitu vášho domáceho maznáčika. Ak však dôjde k rozvoju sekundárnych bakteriálnych infekcií, lekár vyberie vhodné antibiotiká na účinný boj proti nim. Je potrebné ich pravidelne užívať a dodržiavať odporúčania týkajúce sa dĺžky terapie.

Čo sa dá robiť doma?

Na odstránenie klinických príznakov je potrebné starostlivé dodržiavanie lekárskych odporúčaní týkajúcich sa frekvencie podávania liekov alebo kúpania.

Okrem toho nezabudnite ušetriť svojmu psovi stres. Rovnako dôležité je aj jedlo, ktoré váš maznáčik dostane. Je potrebná vysokokvalitná strava. Správna rovnováha živín a prísad podporujúcich stav kože a srsti výrazne urýchľuje návrat do plnej formy.

Keď sa objavia zmeny na koži domáceho maznáčika, majitelia sa pýtajú, čo by mohlo byť príčinou a čo to je? Demodex u psov sa prejavuje mnohými rôznymi spôsobmi, preto je potrebná starostlivá diagnostika. Vďaka nemu dokážeme potvrdiť ochorenie, ako aj odhaliť iné súbežne sa vyskytujúce poruchy.

Liečba demodikózy je časovo náročná, ale prísne dodržiavanie lekárskych odporúčaní dáva vášmu miláčikovi šancu na vyliečenie. Vďaka holistickému prístupu k problému dokážeme vášmu psovi prinavrátiť nielen krásnu srsť a zdravú pokožku, ale aj vitalitu a radosť z každého dňa.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
pixel