Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

CUSHINGOV ​​SYNDRÓM U PSOV - ČO TO JE A AKO HO LIEČIŤ?

2023-12-07
CUSHINGOV ​​SYNDRÓM U PSOV - ČO TO JE A AKO HO LIEČIŤ?

Nedostatok aj nadbytok niektorých hormónov môže spôsobiť rôzne poruchy alebo ochorenia. Príklady takýchto porúch u psov zahŕňajú hypotyreózu, inkontinenciu moču súvisiacu s nedostatkom estrogénu, hyperadrenokorticizmus (Cushingov syndróm) u psov alebo diabetes. V tomto článku sa pokúsim predstaviť ochorenie so záhadným názvom – Cushingov syndróm.

Čo je Cushingov syndróm?

Hormóny sú chemické zlúčeniny vylučované do krvi alebo lymfy tzv Endokrinné žľazy. Fungovanie žliaz s vnútornou sekréciou možno prirovnať k vodičovi, ktorý pri jazde po meste musí striedavo brzdiť a zrýchľovať, aby udržal relatívne konštantnú rýchlosť. Podobne je to so žľazami, ktoré vďaka vylučovaniu hormónov činnosť orgánov buď spomaľujú, alebo ich stimulujú.

U cicavcov mnohé hormonálne regulované funkcie určuje riadiace centrum, teda hypofýza, riadená hypotalamom (oba orgány sa nachádzajú v mozgu). Hypotalamus kontroluje, či je množstvo hormónov dostatočné. Ak jeden chýba, nariadi hypofýze, aby začala vylučovať stimulačný hormón, ktorý bude stimulovať konkrétnu žľazu k intenzívnejšej práci. Ak je niečoho priveľa, hypotalamus povie STOP. Všetko, samozrejme, prebieha prostredníctvom chemických reakcií.

Cushingov syndróm alebo hyperadrenokorticizmus je jedným z najčastejšie diagnostikovaných endokrinných ochorení u psov. Vyskytuje sa najčastejšie u psov staršieho a stredného veku. Počas tohto ochorenia sa produkuje nadmerné množstvo kortizolu, hormónu, ktorý sa podieľa na regulácii metabolizmu. Nadbytok tohto hormónu môže mať škodlivý vplyv na množstvo orgánov a narušiť reguláciu celého tela. Kortizol je produkovaný nadobličkami. Hormón ACTH riadi jeho produkciu a uvoľňovanie z nadobličiek. ACTH je produkovaný hypofýzou.

Typy hyperadrenokorticizmu

Cushingov syndróm sa môže vyskytnúť iatrogénne alebo spontánne. Iatrogénne prípady sú výsledkom chronického podávania glukokortikoidov. Spontánne prípady sú spôsobené nadmernou produkciou glukokortikoidov nadobličkami.

Hyperadrenokorticizmus možno rozdeliť na hyperfunkciu hypofýzy a nadobličiek. Väčšina prípadov Cushingovho syndrómu je spôsobená nadmernou sekréciou ACTH léziou lokalizovanou v hypofýze. To vedie k hyperplázii kôry nadobličiek a zvýšenej sekrécii glukokortikosteroidov. Menej často je hyperadrenokorticizmus spôsobený zmenami lokalizovanými v samotnej kôre nadobličiek.

Aký pes má Cushingov syndróm?

Hyperadrenokorticizmus sa môže vyskytnúť u každého psa, ale existujú určité predilekcie plemena. Toto ochorenie sa môže objaviť častejšie u pudlov, jazvečíkov, teriérov (yorkšírsky teriér, Jack Russell teriér, stafordšírsky bulteriér, foxteriér), nemeckých ovčiakov, labradorov, boxerov a bostonských teriérov. Približne 55-65% prípadov sú feny.

Cushingov syndróm u psov - príznaky

Príznaky Cushingovho syndrómu sa môžu značne líšiť. Medzi najčastejšie patria:

 • polydipsia (zvýšený smäd),
 • polyúria (zvýšené množstvo močenia),
 • zvýšená chuť do jedla,
 • zadýchaný,
 • zväčšenie obrysu brucha (charakteristický tvar „zápalky“ spôsobený zväčšením pečene, hromadením tuku v brušnej dutine a svalovou atrofiou na končatinách),
 • plešatosť,
 • svalová slabosť,
 • hypertenzia,
 • apatia,
 • hyperpigmentácia,
 • slabý opätovný rast vlasov,
 • kožná kalcinóza (ukladanie nerozpustných vápenatých solí v koži a podkožnom tkanive),
 • ťažkosti pri hojení rán,
 • močenie,
 • cukrovka.

Môžu sa objaviť aj neurologické symptómy, ako je ochrnutie časti papule, stuhnuté končatiny, problémy s pohybom, demencia, túlanie sa, točenie sa v kruhoch, zmeny správania, Hornerov syndróm a kŕče.

Cushingov syndróm u psov - diagnostika

Okrem vyššie uvedených symptómov zahŕňa Cushingov syndróm aj charakteristické abnormality v morfologických a biochemických testoch krvi a moču. Pri morfologickom vyšetrení môžu byť výsledky nasledovné: zvýšená hladina leukocytov, znížená hladina lymfocytov, znížený počet eozinofilov, zvýšená hladina trombocytov. V biochemickom teste sa pomerne výrazne zvyšuje hladina alkalickej fosfatázy, alanínaminotransferázy, cholesterolu, triglyceridov a glukózy. V moči môže byť bielkovina a príznaky infekcie močových ciest.

Na potvrdenie hyperadrenokorticizmu sa vykonáva množstvo testov na potvrdenie alebo vylúčenie tohto ochorenia. Najdôležitejšie sú tri:

Nízkodávkový supresný test dexametazónu

Tu hodnotíme os hypofýza-nadobličky, ktorá je pri Cushingovom syndróme abnormálne odolná voči stimulácii exogénnymi steroidmi. Výhodou tohto testu je, že vieme odlíšiť príčinu, teda určiť, či máme dočinenia s hypofýzovou alebo nadobličkovou formou ochorenia. Tento test zahŕňa meranie hladiny kortizolu pred a po injekcii glukokortikosteroidu. Normálnou reakciou tela na podávanie steroidov je pokles hladiny kortizolu v priebehu niekoľkých hodín. Toto vyšetrenie zahŕňa pacienta na dlhú dobu - odoberie sa krv, intravenózne sa podá dexametazón a ďalší odber krvi sa uskutoční 4 a 8 hodín po podaní steroidu.

ACTH stimulačný test

Zahŕňa meranie hladiny kortizolu u psa pred a po stimulácii nadobličiek injekciou ACTH. Prvý odber krvi na stanovenie základných hladín kortizolu. ACTH injekcia intramuskulárne alebo intravenózne v dávke 0,25 mg. Druhý odber krvi jednu hodinu po injekcii a stanovenie hladiny kortizolu po stimulácii ACTH.

Pomer kortizolu a kreatinínu v moči

Psy s Cushingovým syndrómom majú zvýšené hladiny kortizolu v krvi a jeho väčšie množstvo vylučujú močom. Majiteľ odoberá vzorku ranného moču počas nasledujúcich dvoch dní a uchováva ju v chladničke. Potom sa vypočíta pomer voľného obličkového kortizolu ku kreatinínu.

Cushingov syndróm – pes a jeho liečba

Liečba hyperadrenokorticizmu môže byť chirurgická (odstránenie nadobličiek alebo transsfenoidálne odstránenie hypofýzy), môže sa vykonať aj ožarovanie alebo farmakologická liečba. Ak vezmeme do úvahy, že prvé dva spôsoby sú dosť invazívne a rizikové, ostáva nám farmakologická liečba. Po nasadení liečby je veľmi dôležité, aby majiteľ venoval pozornosť takým symptómom u svojho psa, ako sú: smäd, chuť do jedla, aktivita a pohoda. Ak majiteľ spozoruje akékoľvek rušivé príznaky, mal by okamžite kontaktovať lekára.

Monitorovanie

Je veľmi dôležité sledovať choré zviera, aby sa vybrala vhodná dávka lieku. Po nasadení liečby by kontrola mala prebiehať po 10 dňoch, 4 týždňoch, 12 týždňoch a potom každé 3 mesiace. Monitorovanie je veľmi dôležité, pretože je bežné, že pes časom vyžaduje nižšie dávky liekov.

Čo môžem robiť doma, ak môj pes trpí hyperadrenokorticizmom?

Okrem pravidelného monitorovania krvi, ktoré som spomínal vyššie a starostlivého sledovania príznakov vášho psa, je dôležitá aj vhodná strava. Psy s hyperadrenokorticizmom často trpia dermatologickými problémami. Mali by prijímať potravu bohatú na vyššiu koncentráciu mastných kyselín omega 3 a 6. Dôležité sú aj vhodné šampóny určené na starostlivosť o problematickú kožu.

Cushingov syndróm u psov je veľmi závažné ochorenie, ktoré, ak sa nelieči, môže rýchlo viesť k smrti. Môže byť výsledkom komplikácií spôsobených cukrovkou, systémovou hypertenziou, pankreatitídou, urolitiázou a pľúcnou tromboembóliou. Nezabudnite vždy dávať pozor na svojho psa. Ak spozorujete akékoľvek rušivé príznaky naznačujúce Cushingov syndróm, vždy sa poraďte so svojím veterinárom.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-12
Spokojný s dodaním aj s produktom.
2024-04-11
Super! Spokojnost!
pixel