Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČO ROBIŤ, KEĎ MAČKA NECHCE PIŤ?

2024-02-03
ČO ROBIŤ, KEĎ MAČKA NECHCE PIŤ?

Správna hydratácia organizmu mačiek je dôležitá pre ich zdravie. Preto by sme mali kontrolovať množstvo prijatých tekutín našich chlpáčov. Žiaľ, zdá sa, že mnohé mačky pijú málo alebo vôbec nič, čo je pomerne častý problém ich majiteľov. V rozpore so zdaním to však nemusí byť pre vášho domáceho miláčika vždy dôvod na obavy. Prečo vaša mačka nepije vodu? Alebo pije veľmi málo? Kedy by nás to malo znepokojovať a ako môžeme svoju mačku povzbudiť, aby pila vodu? Aké množstvo vody by sme mali mačke podávať?

Akú úlohu zohráva voda v tele mačky - prečo je taká dôležitá pre jej zdravie?

Voda tvorí až 70-80 % telesnej hmotnosti našich dokonalých domácich miláčikov. Nachádza sa v každej ich bunke, v krvi a v medzitkanivových tekutinách. Bez vody nie je život! Vďaka nej prebiehajú v tele mačiek a iných zvierat metabolické procesy. Umožňuje trávenie a vstrebávanie potravy, distribúciu kyslíka, oxidu uhličitého a ďalších zlúčenín v celom tele. A tak ďalej...

Dehydratácia mačky preto môže mať vážne následky na jej zdravie, ako napríklad ochorenie močových ciest alebo poškodenie obličiek a iných orgánov. Strata 20 % vody môže viesť k smrti do 24 hodín.

Prečo mačka málo pije?

Príjem vody je preto pre živé organizmy rovnako dôležitý ako potrava. Prečo teda mnohé mačky pijú málo? Alebo sa dokonca zdajú, že sa miske s vodou úplne vyhýbajú? Riešenie tejto hádanky treba hľadať predovšetkým v pôvode našich domácich miláčikov.

Domáca mačka pochádza z africkej divokej mačky, známej aj ako nubijská mačka. Domovinou tohto druhu sú horúce a suché oblasti Afriky a Arabského polostrova. Príroda preto vybavila núbijské mačky mnohými mechanizmami na šetrenie vody v ich tele. Africké divoké mačky sú tiež prispôsobené na čerpanie vody z tiel zvierat, ktorými sa živia, a na jej produkciu prostredníctvom metabolických procesov.

Domáce mačky zdedili všetky adaptácie a správanie spojené s príjmom vody od svojich divokých predkov. Preto sa naša mačka často zdráha piť, najmä ak je kŕmená prevažne krmivom s vysokou vlhkosťou.

Prečo mačka nechce piť z misky?

Bez ohľadu na to, čo sme si povedali vyššie, môžu existovať aj iné dôvody, prečo mačka nechce piť. Konkrétne si nechce vziať vodu z misky na vodu, pretože to je pre nás najviditeľnejšie. Čo však neznamená, že nechce piť vôbec....

Nekvalitná pitná voda pre mačku

Mačky sú veľmi vyberavé zvieratá a vyhýbajú sa najmä starým potravinám. Existuje mnoho náznakov, že môžu byť vyberavé pri výbere vody na pitie. Dokonca ju ani nemusia ochutnať - vďaka svojmu citlivému čuchu rýchlo zistia, že s ňou nie je niečo v poriadku.

Zlá kvalita pitnej vody môže byť spôsobená chemickými kontaminantmi vo vode. Niektorým kožušinám sa nemusí páčiť zápach chlóru, ktorý sa používa na dezinfekciu pitnej vody. Iné mačky zasa nechcú piť vodu, ktorá stála v miske príliš dlho. Tieto domáce zvieratá určite uprednostňujú veľmi čerstvú a studenú vodu, preto mnohé z nich najradšej pijú priamo z vodovodu.

Zle zvolená miska na vodu pre mačky

Existuje mnoho náznakov, že v niektorých prípadoch mačka nechce piť vodu z misky kvôli materiálu, z ktorého je vyrobená. Možno je to trochu prekvapujúce, ale suroviny použité pri výrobe riadu pre mačky ovplyvňujú chuť vody, ktorú vášmu domácemu miláčikovi podávame.

Svoju úlohu zohráva aj tvar a veľkosť nádoby, v ktorej sa chlpatému zvieraťu podáva potrava a voda. Neochota mačky používať misku môže byť dôsledkom nesprávneho výberu týchto vlastností.

Súperenie medzi mačkami

Keď žije viac mačiek pod jednou strechou, príčinou spomínaných problémov môže byť aj ich vzájomná rivalita. Jedna z chlpatých mačiek je natoľko zastrašená svojou spoločníčkou alebo spoločníkmi, že sa bojí priblížiť k miskám a napiť vody. V takejto situácii mačka nielenže nechce piť, ale ani jesť.

Čo robiť, keď mačka málo pije?

Stredne veľká mačka potrebuje približne jeden pohár vody denne. To však neznamená, že musí vypiť toto množstvo. Ako už vieme, naše vrčiace chlpáčiky získavajú tekutiny aj z potravy, ktorú konzumujú, napríklad z mokrého krmiva, a z metabolických procesov, ktoré prebiehajú v ich tele. Ak sa teda vaša mačka zdráha piť vodu z misky, najjednoduchšie je zvýšiť podiel mokrého krmiva v jedálničku nášho domáceho miláčika - alebo ho zaviesť do stravy, ak vaša mačka doteraz jedla len suché krmivo.

Priemerné krmivo pre mačky obsahuje v priemere 70-80 % vody. Podobný obsah vlhkosti má aj mäso a iné prírodné potraviny živočíšneho pôvodu. To stačí na pokrytie dennej potreby vody nášho domáceho maznáčika. Ďalším riešením problémov s príjmom vody nášho domáceho maznáčika je zalievanie suchého krmiva mäsovými vývarmi (tie sa môžu pridávať aj do vlhkého krmiva pre mačky).

Tie si môžete ľahko pripraviť sami, ale môžete si kúpiť aj špeciálne prísady do krmiva pre mačky v obchode pre zvieratá. Mačky často nechcú piť vodu z misky, ale s radosťou zlížu omáčku alebo želé z mokrého krmiva.

Mali by sme tiež pamätať na to, že mačacia strava by mala byť bohatá na bielkoviny.

Ako povzbudiť svoju mačku, aby pila vodu?

Okrem prípadnej zmeny stravy je vhodné mačku povzbudiť aj k pitiu vody. Ako to urobiť?

Vymeňte mačke misku na vodu

Keď sa náš kocúr zdráha piť, skúste zmeniť misky, v ktorých mu dávame vodu - možno ho to povzbudí, aby prijímal tekutiny? Zdá sa, že kovové a keramické misky pre mačky sú ako nádoby na vodu najlepšie, pretože udržujú vodu dlhšie čerstvú. Samozrejme, niektorí kocúri môžu uprednostňovať plastové nádoby - treba zohľadniť individuálne preferencie vášho domáceho maznáčika.

Odpoveďou na otázku, ako povzbudiť mačku k pitiu vody, môže byť aj presunutie misky s vodou na iné miesto a podávanie vody mačke tam. Ďalším riešením je poskytnúť vášmu domácemu miláčikovi niekoľko nádob na pitie.

Častejšie vymieňajte vodu v miske

Riešením tohto problému je častá výmena vody v miske. Môžeme tiež skúsiť dávať mačke scedenú alebo prevarenú a vychladenú vodu.

Namiesto misky umiestnite fontánu pre mačky

Ak naša mačka nepije vodu, môžeme jej ponúknuť špeciálnu fontánku pre mačky. Ide o typ mačacieho pítka, v ktorom je voda v neustálom pohybe. Fontána je často ideálnou odpoveďou na otázku, ako mačku povzbudiť k pitiu vody. Kožušinové mačky majú tento typ napájačiek veľmi rady, pretože voda v nich zostáva dlhšie čerstvá. Tým, že je v pohybe, sa totiž neustále okysličuje, takže mačka ju pije ľahšie.

Riešenie problémov so správaním mačiek

Ak je dôvodom, prečo vaša mačka nechce piť z misky, problém so správaním, jedinou možnosťou je vyriešiť ho. Ak je napríklad správanie zvieratka dôsledkom rivality medzi mačkami, stojí za to pokúsiť sa ich zmieriť a začať zvýšením počtu misiek tak, aby mal každý jedinec svoju vlastnú.

Ako zistíme, prečo naša mačka nechce piť vodu?

Spôsob, ako zistiť, prečo naša mačka pije málo alebo sa vôbec nepozerá na misku, je pozorovať jej správanie. Okrem iného venujte pozornosť tomu, či mačka využíva iné zdroje vody v dome, napr. toaletu, kvapkajúci vodovodný kohútik atď. Vonkajšie mačky môžu svoj smäd uspokojiť vonku.

Musíme tiež zvážiť stravu našej mačky. Ak je založená na krmive s vysokým a veľmi vysokým obsahom vlhkosti, možno pokrýva - aspoň z veľkej časti - aj mačacie potreby vody? Je potrebné pozrieť sa aj na vzťah mačky s ostatnými členmi rodiny. A to platí pre štvornohé aj dvojnohé mačky. U vrčiaceho domáceho maznáčika hľadajte akékoľvek známky stresu.

Ako zistíte, či je mačka dehydratovaná?

Medzi príznaky nedostatočnej hydratácie u mačiek patrí suchosť sliznice ústnej dutiny, viskozita slín, znížená elasticita kože, poklesnuté očné viečka a srdcové abnormality. Je však ťažké rozpoznať dehydratáciu u mačky samostatne, najmä ak je relatívne malá. Preto je najlepšie poradiť sa o nej so svojím veterinárnym lekárom.

Mačka málo pije - hľadajme príčinu, ale nepanikárte!

Ak naša mačka nechce piť, mali by sme zistiť, čo je príčinou tohto stavu, a vyriešiť problém, pretože dehydratácia môže mať vážne zdravotné následky. Vo väčšine prípadov, keď chlpatá mačka prijíma malé množstvá tekutín, sa nemusíme o svojho domáceho miláčika báť. Jednoducho používa potravu ako zdroj vody... alebo namiesto pitia z misky pije z kohútika alebo toalety. Dôvod na obavy máme vtedy, keď mačka vykazuje známky dehydratácie. Na jej zistenie je najlepšie ísť so zvieratkom k veterinárovi.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-12
Spokojný s dodaním aj s produktom.
2024-04-12
Ďakujem, za rychle spracovanie ,a dodanie tovaru.!!!!! Keďže kupujem speciallne konzervy ,Calibra Veterinary Diets....Samozrejme by bol pre mňa velky problem ,nahradit mojím psikom stravu .Som veľmi spokojna, Vašou serioznostou! Ďakujem! A určite odporucam!!!!
pixel