Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČO JEDIA VODNÉ KORYTNAČKY A PREČO TO JEDIA?

2022-07-08
ČO JEDIA VODNÉ KORYTNAČKY A PREČO TO JEDIA?

Primeraná výživa vodných korytnačiek je dôležitá pre ich zdravie. Vďaka všetkým potrebným zložkám a vitamínom sú pancier a kosti korytnačky silné a odolné. Pritom je dôležité mať na pamäti, že potrava vodných korytnačiek sa výrazne líši od potravy suchozemských korytnačiek. Čím by sa teda mali kŕmiť a čím nie?

Strava vodných korytnačiek by mala byť vyvážená a založená na pestrej strave. Na rozdiel od suchozemských korytnačiek, ktoré sú väčšinou len bylinožravé (hoci existuje niekoľko všežravých výnimiek), vodné suchozemské druhy sa živia rastlinami aj mäsom. Tá by však mala mať špecifický pôvod, pretože niektoré druhy mäsa môžu korytnačke uškodiť a spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Je dôležité si uvedomiť, že vodné korytnačky sú vo svojom prirodzenom prostredí mäsožravé plazy, a preto v ich každodennej strave nesmú chýbať živočíšne produkty.

Výživa vodných korytnačiek - na čo si dať pozor?

Čím sa živí vodná korytnačka? Jeho strava by mala byť založená najmä na zložkách bohatých na vápnik. Vápnik je hlavným stavebným prvkom kostí, ale aj panciera korytnačky. Posilňuje jeho štruktúru a zaručuje pevnosť tejto životne dôležitej časti tela korytnačky. Aby korytnačka dostávala správne množstvo vápnika, je dobré kŕmiť ju spolu s pancierom a kostrou aj kôrovcami, mäkkýšmi a rybami. Ide o najcennejší zdroj vápnika v potrave vodnej korytnačky, ktorý nesmie chýbať v jej každodennej strave.

Vápnikové kocky pre korytnačky môžu byť doplnkom pri nedostatku vápnika, ale majte na pamäti, že nie sú také kompletné ako prirodzený vápnik obsiahnutý v pancieri a kostre zvierat. Čím by ste mali kŕmiť vodné korytnačky? Určite nepohrdne slimákmi (vodnými aj suchozemskými), krevetami, dážďovkami, lastúrami, rybami, hlaváčmi, kobylkami a chobotnicami.

Okrem vápnika obsiahnutého v pancieri je pre korytnačku rovnako dôležité mäso kôrovcov, mäkkýšov a rýb, ktorými sa kŕmi. Je dobré zabezpečiť, aby jeho kvalita bola čo najvyššia. Za týmto účelom je možné začať pestovať potravu pre korytnačky sami alebo získať potravu zo spoľahlivých zdrojov. Je tiež veľmi dôležité venovať pozornosť mäsu, ktoré je absolútne nevhodné na kŕmenie vodných korytnačiek. Mäso cicavcov a vtákov môže týmto plazom vážne ublížiť a viesť k nepríjemným následkom. Pre korytnačky je príliš ťažký a značne zaťažuje obličky a pečeň.

Čím sa živia vodné korytnačky? Nielen mäso!

Potrava rastlinného pôvodu nie je dôležitá len v strave suchozemských korytnačiek. Hoci sú vodní a suchozemskí zástupcovia tohto druhu mäsožravci, dôležitou zložkou ich každodennej potravy sú aj rastliny. Dodávajú im vitamíny, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie každého živého organizmu. Ktorými rastlinami sa môžu živiť vodné korytnačky? Základom kŕmenia by mali byť rastliny, ako sú vodná riasa, vodná papraď, púpava, skorocel kopijovitý, pŕhľava a ďatelina.

Je veľmi dôležité, aby uvedené rastliny pochádzali z čistých lúk ďaleko od často používaných ciest a iných zdrojov znečistenia. Dávajte si tiež pozor na produkty, ako je ovocie, zelenina a šalát, ktorými sa žiaľ korytnačky často kŕmia a ktoré nie sú pre tieto plazy práve najzdravšou potravou. Nedostatky rastlín možno doplniť aj hotovými zmesami, ako je Tropical Biorept L.

Je dobré mať na pamäti, že mladé vodné korytnačky potrebujú viac mäsa a tiež dostatok vápnika. Potom môžete zvýšiť množstvo mäsových výrobkov a doplniť ich rastlinnými zložkami bohatými na vitamíny. Ak máte akékoľvek pochybnosti o tom, akým krmivom kŕmiť korytnačku, najlepšie je opýtať sa na podrobnosti v obchode so zvieratami alebo u veterinárneho lekára.

Čím sa živí vodná korytnačka? Krmivo týchto plazov by malo byť vyvážené a malo by obsahovať mäsové aj rastlinné zložky. Veľmi dôležitou súčasťou potravy vodných korytnačiek je vápnik, ktorý je stavebným prvkom panciera. Dávajte si tiež pozor na výrobky, ktoré by ho mohli poškodiť, a v prípade akýchkoľvek pochybností sa vždy poraďte s odborníkom.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel