Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČO JEDIA GEKÓNY? KĽÚČOVÉ ZÁSADY KŔMENIA

2022-08-18
ČO JEDIA GEKÓNY? KĽÚČOVÉ ZÁSADY KŔMENIA

Gekóny sú plazy, ktoré sú veľmi obľúbené ako domáce zvieratá. Veľmi často si ich vyberajú aj úplní začiatočníci v teraristike, pretože nie sú náročné na udržiavanie a vyzerajú veľmi pôsobivo.

Najťažšou časťou starostlivosti o ne je ich kŕmenie. Čím sa živia gekóny? To je základná otázka, na ktorú musíte poznať odpoveď ešte predtým, ako budete mať gekóna pod strechou. Najčastejšou voľbou na rozmnožovanie sú gekóny okaté, ktoré sa vyskytujú v Novej Kaledónii, a gekóny leopardie. Hoci sú ich stravovacie návyky a životný štýl dosť podobné, v niektorých detailoch sa líšia.

Predovšetkým gekóny sediace sú všežravé a gekóny leopardie sú od prírody dravé - živia sa hmyzom, bezstavovcami a malými stavovcami. Správna a vyvážená strava je pre zdravie gekóna veľmi dôležitá. Čo by ste ešte mali vedieť o kŕmení gekónov?

Čím sa živia gekóny? Pohľad na stravu

Strava gekónov závisí od mnohých faktorov. Najdôležitejší je ich druh - najobľúbenejšími druhmi na chov sú gekón striebristý (Correlophus ciliatus) a gekón leopardí. Pri ich kŕmení treba zohľadniť aj vek, zdravotný stav alebo pohlavie gekóna. Základom môžu byť hotové kŕmne zmesi zmiešané s vodou, ale najlepšia strava pre gekóny je taká, ktorá sa čo najviac približuje prirodzenej. Čím sa živí gekón?

Biele mušky

Biele mušky sú veľmi obľúbenou potravou gekóna okatého a ďalších druhov. Najlepšie sú tesne po liahnutí, keď ich chitínové panciere ešte nie sú také tvrdé, a preto sa nimi gekóny ľahšie živia. Zdravý dospelý gekón však zvládne ich tvrdý pancier v akomkoľvek štádiu. Práve z tohto dôvodu by ste nimi však nemali kŕmiť slabé, choré alebo malé gekóny.

Sýkorky si môžete kúpiť v obchode so zvieratami alebo si ich môžete sami chovať na kŕmenie svojho gekóna. Ich udržiavanie nie je problematické. Neskáču, takže z terária neutečú, a necvrlikajú, takže vás nebudú otravovať. Môžete kŕmiť aj larválne formy bielych mušiek.

Cvrčky

Cvrčky sú oveľa pohyblivejšou potravou ako múčne červy, takže sa niekedy oveľa ľahšie konzumujú. Ich živosť ovplyvňuje lovecké inštinkty gekónov a vzbudzuje ich záujem, takže cvrčky rýchlo miznú. Cvrčky si môžete kúpiť, sami chovať alebo dokonca chytať na lúkach.

Pri tomto druhu však musíte byť veľmi opatrní, pretože cvrčky musia pochádzať z čistých, ekologických lúk. V opačnom prípade môžu nahromadené látky v nich gekónovi uškodiť. Kŕmiť ich namiesto toho nie je vôbec problematické - jednoducho ich pustíte do terária.

Šváby

Gekóny veľmi rady jedia šváby. Môžu sa používať ako spestrenie ich stravy. Podobne ako cvrčky nie sú náročné na kŕmenie. Stačí ich len vložiť do terária. Na rozdiel od múčnych červov ich netreba kŕmiť v miske. Aj v tomto prípade vás môže lákať, aby ste si ich chytili sami, ale bez problémov si ich môžete kúpiť aj v obchode.

Sú veľmi obľúbenou potravinou, takže sú ľahko dostupné. Kohúti majú rôzne veľkosti, preto ich musíte prispôsobiť veľkosti vášho gekóna, aby ich mohol bez problémov konzumovať.

Hodvábnice

Je nepravdepodobné, že by ste dostali živé priadky morušové, ale môžete si ľahko kúpiť konzervované. Stojí za to sa nimi zaoberať, pretože budú ideálnym spestrením stravy vášho gekóna. Sú vhodné ako potrava pre dospelé gekóny, ale môžete nimi kŕmiť aj mláďatá gekónov a gravidné samice. Hodvábničky sú veľmi cennou potravinou.

Novorodenci myší

Myšie mláďatá sú pre gravidné samice gekónov a gekóny tesne po nakladení vajec skutočnou pochúťkou. Sú dosť tučné a výživné, takže v tomto stresujúcom období budú pre samičku gekóna ideálnou potravou. V skutočnosti nie je potrebné dávať samcom gekónov myši, ale ak ich chcete prekvapiť a spestriť im stravu, môžete im ju dať. Nie však častejšie ako raz za mesiac a radšej ešte menej často.

Ovocie

Na otázku, čím sa živia gekóny, si málokedy spomenieme na ovocie. A predsa sa musia nachádzať v potrave gekónov sediacich na stoličkách. Nemali by však byť jedinou potravou vášho gekóna sediaceho (correlophus). Kŕmenie gekóna ovocím má však priaznivý vplyv na spestrenie jeho stravy a pomáha mu dodávať vitamíny.

Ktoré ovocie je vhodné pre gekóny? Jahody, broskyne, figy, papája, marhule, hrušky, jablká, bobuľovité ovocie, melóny - všetky sú veľmi obľúbené, ale nesmiete to s nimi preháňať. Nedávajte svojmu gekónovi namiesto toho citrusy.

Dopĺňanie vitamínov a iných živín

V ideálnej strave vášho gekóna nesmú chýbať vitamíny. Gekónovi ich môžete dodať v práškovej forme - v takom prípade jednoducho nasypte príslušný prášok na krmivo vášho gekóna. Má to však aj svoje nevýhody. Hlavným dôvodom je, že napríklad živý cvrček posypaný vitamínmi, ak ho hneď nezjete, sa môže stihnúť zbaviť prachu a váš gekón tak nedostane svoju dávku vitamínov.

Preto môžete zabezpečiť, aby krmivo vášho gekóna perzského, gekóna leopardieho bolo vopred správne nakŕmené, čím mu dodáte dávku vitamínov do tela. Preto je veľmi dôležité, čím budete gekóna kŕmiť, ak sa spoliehate na kŕmenie živým hmyzom. Kŕmte ich ovocím, zeleninou a starostlivo vybranou rastlinnou potravou, aby ich telo bolo zdravé a plné vitamínov, ktoré gekón potrebuje.

Frekvencia kŕmenia gekónov

Prišiel alebo sa chystá prísť pod vašu strechu gekón sediaci (correlophus ciliatus) alebo gekón leopardí? Kŕmenie je pomerne náročný proces, pri ktorom musíte nielen zostaviť správnu stravu pre vášho gekóna, ale aj zabezpečiť, aby bol kŕmený v správnej frekvencii. Dospelé gekóny zjedia priemerne 4 až 10 kusov hmyzu každý druhý deň. Mláďatá gekónov a gravidné samice by však mali byť kŕmené denne, obmedzovanie ich prístupu k potrave nie je dobrý nápad. Podobne aj choré a oslabené gekóny - aj tie by mali mať stály prístup k potrave.

Gekón - dokonalá strava

Ideálna strava pre gekóny je taká, ktorá je prispôsobená individuálnym potrebám gekóna. Musí zohľadňovať ich stav, zdravotný stav a vek. Ak jeden deň siahnete po múčnych červoch, pri ďalšom kŕmení môžete pridať cvrčky. Spestríte tak gekončíkovi stravu, hoci ak chcete, môžete ho kŕmiť stále rovnakým spôsobom. Ak kŕmite svojho gekóna prevažne cvrčkami, môžete znížiť množstvo cvrčkov a časť z nich nahradiť napríklad priadkou morušovou alebo švábmi.

Gravidnú samičku gekóna môžete z času na čas rozmaznávať myším oslíkom. Ak váš gekón nemá príliš veľký záujem o stacionárnu potravu, dajte mu pohyblivejšiu potravu - napríklad cvrčky. Nekŕmte gekóny leopardie ovocím ani rastlinnou potravou, ale môžete ňou úspešne kŕmiť gekóna sediaceho. Stále ho však považujte za doplnok a nie za hlavnú zložku krmiva pre gekóna okatého.

Strava gekónov - zhrnutie

Čo by ste mali vedieť predtým, ako sa gekón ostronohý alebo leopardí u vás doma usadí? Čo žerie, aké životné podmienky sú pre ňu najlepšie, aký je jej životný štýl, ako často ju kŕmiť - to všetko je mimoriadne dôležité, preto tieto faktory nezanedbávajte. Vďaka nemu bude váš gekón zdravý a šťastný.

Ak hmyz chytáte sami, uistite sa, že pochádza z čistých, ekologických oblastí. Nezabudnite na vitamínové doplnky - podávajte ich vo forme špeciálneho prášku a niekoľko hodín pred kŕmením podávajte hmyzu ovocie, zeleninu alebo obilniny s vitamínovými doplnkami, aby boli ešte hodnotnejšou potravou pre gekóny okaté alebo leopardie. Nezabudnite gekónovi zabezpečiť aj prístup k vode.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-12
Spokojný s dodaním aj s produktom.
2024-04-11
Super! Spokojnost!
pixel