Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČO JE SÝRSKY ŠKREČOK ? POVIEME VÁM!

2023-12-08
ČO JE SÝRSKY ŠKREČOK ? POVIEME VÁM!

Škrečky sú obľúbené domáce zvieratá. Často sa vyberajú ako domáce zvieratá, o ktoré sa starajú deti. Dôvodom je, že sa všeobecne považujú za nenáročné zvieratá, o ktoré sa dá pomerne ľahko starať. To všetko je pravda - napriek tomu sú škrečky živé tvory, o ktoré sa treba riadne starať. Čím sa sýrsky škrečok živí a ako by mala vyzerať jeho strava, aby si udržal dobré zdravie? Tu sú podrobné informácie o výžive sýrskeho škrečka.

Aký je sýrsky škrečok?

Sýrske škrečky sú takmer rovnako obľúbené ako džungarské škrečky a rovnako často sa vyberajú ako domáce zvieratá. Sýrske škrečky sú o niečo väčšie ako džungarské druhy škrečkov a ich priemerná dĺžka života je približne dva roky, hoci existujú aj také, ktoré sa dožívajú až troch rokov. Tak ako všetky škrečky, aj sýrske škrečky sú samotári a presvedčiť svojho domáceho miláčika si vyžaduje veľa času. Z tohto dôvodu sa tiež nechovajú v pároch - v rámci relatívne malej klietky by nakoniec bojovali o teritórium.

Sýrske škrečky sú tiež nočné zvieratá, takže najväčšiu aktivitu svojho domáceho miláčika môžete pozorovať tesne po súmraku. Aby ste sýrskemu škrečkovi poskytli šancu na dlhý a šťastný život, musíte mu v klietke zabezpečiť dobré podmienky - nesmie byť na mieste, kde je príliš teplo alebo príliš chladno, ale musí byť ďaleko od prievanu a zdrojov hluku. Vo vnútri musí mať škrečok svoj vlastný domček alebo iný úkryt, kde sa môže schovať a odpočívať, ako aj hračky, ktoré ho udržia v aktivite.

A čo jedlo? Pozrite sa, čo žerie sýrsky škrečok.

Čím sa sýrsky škrečok živí?

Primerané kŕmenie sýrskeho škrečka nepatrí medzi najdrahšie - všetky zložky sú široko dostupné a pomerne lacné. V obchodoch sú k dispozícii aj hotové krmivá pre škrečky, ktoré možno použiť ako základ stravy tohto zvieraťa. Čo vlastne sýrsky škrečok žerie?

Semená

Obilniny by mal váš sýrsky škrečok jesť každý deň. Samotné kŕmenie zrnom mu neposkytne všetko, čo potrebuje, ale bude to pevný základ. Môžete si vybrať, či si kúpite hotové zmesi, alebo ich pre svojho sýrskeho škrečka pripravíte sami. Škrečky budú veľmi ochotne jesť pšenicu, ovos alebo proso.

Tekvicové a slnečnicové semienka sú pre vášho škrečka skvelou pochúťkou, ale treba ich dávkovať opatrne - sú mastné, a teda dosť tučné, takže ak ich škrečok zje príliš veľa, môže rýchlo pribrať. Preto ak si všimnete, že zo zrniek váš škrečok konzumuje len tieto a ostatné vynecháva, môžete jeho príjem obmedziť.

Seno a sušené bylinky

Poskytujú škrečkovi mnoho cenných živín a spolu s obilím môžu tvoriť základ jeho potravy. Ak máte prístup k čistým a ekologickým miestam bez výparov a znečistenia, môžete si ich zaobstarať sami z polí a lúk. Ak k takýmto miestam prístup nemáte, seno a sušené bylinky si môžete kúpiť v obchode s hlodavcami.

Zelenina

Zelenina je výborným doplnkom stravy vášho sýrskeho škrečka - dodá mu množstvo vitamínov a ďalších živín potrebných pre jeho správny vývoj. Do stravy vášho škrečka môžete zaradiť mrkvu, červenú repu, repu, petržlen alebo paradajky - ale bez zelených častí, ako aj sladkú papriku bez semien a bielych častí.

Škrečky s radosťou zjedia aj reďkovky alebo tekvicu. Nedávajte im však fazuľu, cibuľu, cesnak alebo kapustu, pretože im tieto druhy zeleniny môžu uškodiť.

Ovocie

Ovocie je pre škrečky veľmi veľkou pochúťkou a určite si ho radi dajú. V ich jedálnom lístku môžu byť hrušky a jablká bez jadierok, ako aj banány, jahody, maliny, ríbezle alebo melón - tiež bez jadierok.

Nedávajte im však avokádo, mango, papáju ani citrusové plody - sú pre vaše zviera škodlivé. Banány sa môžu podávať, ale s mierou, rovnako ako ananás, pretože sú veľmi kalorické.

Zelenina

Bylinky a zelené rastliny sú pre škrečky veľmi dôležité a mali by si nájsť svoje miesto v ich jedálničku. Sýrske škrečky sa s radosťou živia senom, ale aj púpavou, skorocelom, harmančekom, šalviou, sedmokráskou, ďatelinou, bazalkou alebo slezom.

Najdôležitejšie pri zásobovaní škrečkov zeleninou je, aby bola dopestovaná na čistých, ekologických miestach - mimo dosahu znečistenia a výparov. Ak takéto miesta nepoznáte, vždy sa môžete pokúsiť kúpiť bylinky na spoľahlivých miestach. Váš škrečok potrebuje aj konáre stromov a kríkov, ktoré mu pomáhajú brúsiť zuby, a tie - rovnako ako u hlodavcov - neustále rastú.

Živočíšne bielkoviny

Treba si uvedomiť, že škrečky sú všežravé zvieratá, a preto by strava sýrskeho škrečka mala obsahovať aj živočíšne bielkoviny. Jeho chuť na túto zložku môžete uspokojiť napríklad podávaním lariev belušiek - veľmi obľúbeného hmyzu.

Ak nechcete svojmu domácemu miláčikovi dávať hmyz, môžete ho nahradiť kúskom varenej hydiny alebo mu dať mliečne výrobky. Kúsky vareného vajíčka, nesoleného bieleho syra alebo prírodného jogurtu bez akýchkoľvek prísad.

Ako kŕmiť sýrskeho škrečka?

Ak je váš škrečok zdravý a nemá nadváhu, je najlepšie, ak má v miske vždy zrno a je, keď ho potrebuje. Kŕmte aj ovocím a zeleninou, ale vždy odstráňte nezjedené časti skôr, ako sa začnú kaziť. Zrno s ovocím a zeleninou podávajte svojmu zvieratku každý deň, pretože to bude základ jeho potravy. Nikdy ovocie a zeleninu nestrkajte cez mreže klietky, vždy ich podávajte v miske.

Každé dva alebo tri dni pridajte malú lyžičku prírodného jogurtu alebo trochu tvarohu. Raz týždenne doplňte stravu tým, že zvieraťu dáte niečo tvrdé na obrusovanie zubov, napríklad banky - špeciálne banky na tento účel sú k dispozícii v obchode. Nedávajte ich príliš často - sú kalorické.

Kŕmenie sýrskeho škrečka - zhrnutie

Často sa vyberá ako domáce zviera, najmä pre staršie deti, pretože sa považuje za zviera, ktoré je lacné na údržbu a vo všeobecnosti nie je problémové - takto je vnímaný sýrsky škrečok. Čím sa živí a ako sa o neho správne starať? Základom jeho stravy sú obilniny - môžete si kúpiť špeciálne zmesi alebo si doma vyrobiť vlastné. Škrečky budú s radosťou jesť proso, ovos alebo pšenicu. Slnečnicové a tekvicové semienka sú pre ne skvelou pochúťkou, pretože sú mastné, ale treba ich dávkovať opatrne, aby zviera netučnelo.

Dôležitú úlohu v strave zohrávajú aj ovocie, zelenina a zelenina - kupujte ich alebo získavajte zo spoľahlivých a čistých zdrojov, aby ste zvieratám neublížili. Nezabudnite ani na stály prísun pitnej vody - škrečky síce nepijú veľa, ale vodu potrebujú. Sú všežravce, takže potrebujú aj živočíšne bielkoviny - môžete sa rozhodnúť pre larvy bielych mušiek alebo jogurt a tvaroh. Nezabudnite, že vyvážená strava je receptom na úžasnú dĺžku života vášho domáceho maznáčika.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
pixel