Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČO JE CATNIP? AKO PÔSOBÍ NA MAČKY A KDE JU KÚPIŤ?

2023-08-18
ČO JE CATNIP? AKO PÔSOBÍ NA MAČKY A KDE JU KÚPIŤ?

Štipká vaša mačka zvláštne na predmety postriekané catnipom a zjavne z nich cíti niečo príjemné? Niet sa čomu čudovať, pretože na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, si vaša mačka nevytvára náklonnosť k samotnému predmetu, ale zjavne reaguje na vôňu "mačacej drogy". Čo je catnip a prečo má na vašu chlpatú mačku taký silný účinok?

Čo je catnip?

Vzťah mačacej mätky a mačiek fascinuje ľudí už celé desaťročia. Táto nenápadná rastlina môže na mačky pôsobiť takmer ako droga a meniť ich správanie. Zrazu sa z nich stanú odstrčené zvieratá a z tých najväčších maznáčikov a tie, ktoré sa predtým aj tak rady nechali pohladkať, sa po použití catnipu stanú ešte roztomilejšími.

Na internete nechýbajú dôkazy o tom, že mačacia mäta je najlepší spôsob, ako mačku ovládať a poskytnúť jej blažené potešenie. Mačka a táto rastlina tvoria takú vhodnú dvojicu, že si už nikto ani nepamätá skutočný latinský názov catnip. Názov tejto rastliny je Nepeta a patrí do čeľade motýľovité. Je klasifikovaná ako liečivá rastlina. Hoci je všeobecne známa ako "mačacia droga", mačacia mäta má aj baktericídne, močopudné, protizápalové a uvoľňujúce účinky.

Posledné použitie je najlepšie viditeľné práve na mačkách, ktoré sa pod jeho vplyvom uvoľnia a prejdú do blaženého stavu opojenia. Zaujímavé je, že mačacia mäta má aj odpudzujúci účinok na niektoré druhy hmyzu, predovšetkým na komáre a muchy.

Catnip a mačky. Ako táto špecifická rastlina funguje?

Ako pôsobí catnip na mačky? Prirovnanie k droge tu nie je náhodné. Treba však poznamenať, že nie všetky mačky majú receptory citlivé na účinky catnipu. Odhaduje sa, že približne dve tretiny mačiek vykazujú viditeľnú reakciu na túto rastlinu.

Z čoho sa skladá? Prevaľovanie, plač, očuchávanie priestoru s mačacou mätou, trenie sa o nábytok v blízkosti mačacej mäty, hlasné mňaučanie a vrčanie sú najčastejšie reakcie mačiek na mačacie mäty. Niektoré mačky sa dokonca môžu výslovne dožadovať hladkania, hladenia a škrabania.

Zažívajú zvýšenú túžbu po pohladení a blažené uvoľnenie. Niektoré mačky môžu dokonca stratiť citlivosť na vonkajšie podnety a úplne upadnúť do príjemného stavu vyvolaného catnipom. Zaujímavé je, že na účinky tejto rastliny sú najcitlivejšie mačky v reprodukčnom veku. Mladé mačiatka a staršie mačky sú ovplyvnené menej.

Mačky a catnip. Prečo ju mačky tak milujú?

Prečo mačky a mačacia mäta tvoria takú harmonickú dvojicu? Výskum ukázal, že šanta mačacia obsahuje špeciálne látky, feromóny, ktoré majú silný účinok na receptory nachádzajúce sa u väčšiny mačiek. Látka zodpovedná za niekedy komické správanie mačiek sa nazýva nepetalaktón, podľa latinského názvu byliny.

Ako mačky vnímajú nefetalaktón? Zrejme pomocou čuchu, ktorý je u nich obzvlášť vyvinutý a zvyčajne funguje bez akýchkoľvek námietok. Hoci to nebolo dokázané, často sa uvádza súvislosť medzi sexuálnym správaním mačiek a špecifickým účinkom mačacieho čuchu. Osobitná citlivosť mačiek v reprodukčnom veku a reakcia, ktorá vyvoláva akési vzrušenie, naznačuje silnú súvislosť práve so sexuálnou sférou mačiek. Táto téza však nie je podložená výskumom, pretože reakcia mačiek na účinky catnipu zostáva pre vedcov a výskumníkov stále záhadou.

Keďže výskum nie je úplný, je catnip pre mačku úplne bezpečný? Čo sa stane, ak mačka k rastlinke nielen pričuchne, ale ju aj zje? Keďže reakcie mačiek na catnip sa môžu líšiť, nie vždy sa odporúča dávať ju chlpatým zvieratám. Niektoré mačky sa totiž môžu správať dokonca agresívne, najmä ak je v dome druhý jedinec tohto druhu.

Vysoká citlivosť na účinky mačacej mäty môže niektoré mačky nielen uvoľniť, ale aj podráždiť, preto je dôležité pozorne sledovať, ako vaša mačka reaguje na kontakt s touto bylinou. Okrem agresívneho správania neexistujú žiadne kontraindikácie pre podávanie catnipu mačkám. Treba však dbať na to, aby jej mačka nezjedla príliš veľa, pretože to môže spôsobiť žalúdočné problémy, ktoré by však nemali predstavovať vážne zdravotné riziko.

Kde a v akej forme sa nachádza catnip?

Mačacia šanta sa veľmi často používa ako odmena alebo ako pomôcka pri výcviku mačky. Môže sa používať na učenie a povzbudzovanie vášho domáceho maznáčika, aby používal určité časti domu alebo napríklad aby používal škrabadlo namiesto koženej pohovky. Posypanie nového pelechu mačacou mätou tiež povzbudí vášho domáceho miláčika, aby si tam blažene zdriemol.

Kde môžete získať túto rastlinu? Najčastejšou voľbou je, samozrejme, obchod. Catnip je dostupný v rôznych formách a ľahko ho nájdete v našom internetovom obchode. Môžete si ju kúpiť v sušenej forme, vo forme prášku alebo vo forme spreja. Môže byť tiež uzavretá v malom vrecúšku alebo vo forme hračky pre mačky. Stačí len malé množstvo catnipu, aby ho vaša mačka cítila na blízko.

Môžete ho použiť na škrabadlá, postele a hračky. Neodporúča sa striekať na podstielku, aj keď chcete mačku povzbudiť, aby ju používala, pretože mačka si z nej môže jednoducho urobiť miesto na príjemný odpočinok obklopená silnými feromónmi. Ak dávate mačke sušenú mačacinu, nezabudnite si ju najprv rozotrieť v rukách. Potom uvoľníte vôňu a mačka ju oveľa ľahšie ucíti.

Catnip pre výsadbu doma - aké vlastnosti má?

Šanta mačacia je k dispozícii aj ako živá rastlina, ktorú možno zasadiť do kvetináča. Nevyžaduje si žiadnu špeciálnu starostlivosť ani podmienky. V tejto forme má šanta mačacia na mačku rovnaký účinok ako sprej, prášok alebo sušená verzia. Šanta mačacia v tejto forme môže prospieť nielen vašej mačke, ale aj vám. Môžete využiť jej liečivé vlastnosti a pripraviť si nálev, ktorý prospeje pri niektorých zdravotných ťažkostiach.

Mnohí majitelia mačiek sú zmätení tým, ako mačacia šanta funguje. Čo to je a prečo sa mačky pod jej vplyvom správajú tak zvláštne? Rastliny mali odjakživa nielen liečivé, ale dokonca aj magické vlastnosti, ktoré stimulujú, uvoľňujú alebo zlepšujú náladu. Dá sa predpokladať, že mačacia mäta je pre vášho domáceho miláčika jemnou drogou, ktorá mu však nijako neškodí. Preto sa ju oplatí používať ako odmenu, ale nie príliš často, aby nestratila svoje magické vlastnosti.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
rychle dodanie
2024-04-12
Spokojnosť, dlhšia doba dodania ale inak fajn.
pixel