Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

CÍTIA MAČKY DOBRÝCH ĽUDÍ?

2024-04-29
CÍTIA MAČKY DOBRÝCH ĽUDÍ?

Po stáročia sa mačkám pripisovali mnohé výnimočné schopnosti, niekedy dokonca magické. Majú napríklad schopnosť liečiť mnohé choroby alebo predpovedať zemetrasenia. Je na týchto príbehoch aspoň zrnko pravdy? Dokážu mačky napríklad vycítiť dobrých ľudí? Mnohí milovníci mačiek pravdepodobne odpovedia kladne - je všeobecne známe, že mačky niektorých ľudí priťahujú a iným sa vyhýbajú!

Dokážu mačky rozpoznať ľudský charakter?

Je skutočne fakt, že furries majú k určitým ľuďom zvláštnu náklonnosť. Pritúlia sa k nim, skáču im na kolená a podobne. Pravdou je aj to, že sú ľudia, ktorých zrejme nemajú radi. Žiaľ, to neznamená, že mačky vycítia zlých ľudí a rozpoznajú tých dobrých.

Odkiaľ sa teda berú tieto mačacie sympatie a antipatie? Naše vrčiace zvieratká reagujú na ľudské správanie. Presnejšie povedané, vnímajú neverbálne signály, ktoré im vysielame, napríklad tón hlasu, postoj a pohyby tela, výrazy tváre, a interpretujú ich po svojom. My zasa, často nevedome, svojím neverbálnym prejavom povzbudzujeme alebo odrádzame zvieratá od kontaktu s nami.

Akých ľudí majú mačky rady?

Vo všeobecnosti platí, že kožušinové zvieratá uprednostňujú pokojných ľudí, ktorí zvyčajne nerobia násilné pohyby a... nevnucujú sa zvieraťu. Reakciu útek alebo obrana vyvoláva u mačky akýkoľvek prejav agresie (alebo hnevu) vo výraze tváre, gestách a postoji tela človeka.

Mimochodom, stojí za to odpovedať na otázku: Majú mačky rady ľudí? Alebo nás tolerujú len preto, že im poskytujeme jedlo. Nuž, zvieracie emócie sa pravdepodobne líšia od ľudských, avšak kožušinové zvieratá sú schopné mať voči nám pozitívne pocity, ktoré možno prirovnať k náklonnosti.

Potvrdzujú to aj vedecké štúdie, napríklad štúdie vedcov z Oregon State University a Monmouth University v USA, ktoré ukázali, že mačky vyhľadávajú kontakt s ľuďmi a cítia sa v ich prítomnosti príjemnejšie.

Ako zistím, či ma má moja mačka rada?

Mačky síce nie sú veľmi prítulné, ale je ľahké rozpoznať, koho majú rady a koho nie. Typickými prejavmi mačacej náklonnosti sú napríklad trenie a štuchanie hlavou, takzvané "baranie", ktoré je vítaným rituálom a slúži na upevňovanie sociálnych väzieb v mačacích spoločenstvách.

Správanie, ako je lízanie srsti, maznanie, zaspávanie na kolenách, hladkanie labkami atď., je tiež dôkazom pripútanosti k opatrovateľovi.

Vnímajú mačky dobrých ľudí? Áno, ale dobré pre ne!

V rozpore s ďalším stereotypom sa láska k zvieratám nemusí nevyhnutne spájať s láskou k ľuďom. Z histórie poznáme prípady ľudí, ktorí milovali zvieratá, ale sotva ich možno nazvať dobrými. Pre našu mačku nie je dôležité, čo robíme mimo domu. Ak sa k nej budeme správať správne, získame si jej dôveru.

Áno, ľudia s pozitívnym prístupom k svetu a jemnou povahou sa často správajú spôsobom, ktorý mačky povzbudzuje, aby s nimi nadviazali kontakt. To však nemožno považovať za dôkaz schopnosti mačky rozpoznávať ľudské povahy.

"Takže to, že ma moja mačka nemá rada, neznamená, že som zlý človek! Len sa mu nepáči moje správanie."

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7505 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-17
Spokojnosť
2024-07-13
Super
pixel