Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČÍM SA ŽIVIA HOLUBY - MLÁĎATÁ A DOSPELÍ?

2022-11-04
ČÍM SA ŽIVIA HOLUBY - MLÁĎATÁ A DOSPELÍ?

Holuby sú také bežné vtáky, že ich veľké množstvo ľudí obchádza ľahostajne. Avšak chovatelia, ktorí sú nadšení pre tento druh, vedia, že holuby môžu priniesť veľa radosti a hrdosti. Chov holubov si však vyžaduje určité znalosti a oboznámenie sa so zákutiami chovu, čo vôbec nie je samozrejmé. Jedna z najčastejších otázok sa týka toho, čím sa holuby živia. Záleží im na správnom jedle, a ak áno, čo by v ňom malo byť?

V rozpore s tým, čo sa zdá, si kŕmenie holubov vyžaduje dobrú prípravu a znalosť problematiky. Ako všetci vieme, tieto vtáky žijú vo voľnej prírode a v takýchto podmienkach sú zvyčajne schopné postarať sa o svoju potravu samy. V prípade chovných vtákov je však za ich stravu zodpovedný chovateľ, ktorý im musí pripraviť kompletnú stravu bohatú na všetky potrebné vitamíny a minerály.

Z čoho sa takéto jedlo skladá? Predovšetkým obilniny a strukoviny, ktorým nechýba dostatočný podiel bielkovín a sacharidov.

Kŕmenie mladých holubov - čo by ste mali vedieť?

Tak ako u každého druhu, aj u mladých a starších jedincov sa strava líši a mení s vekom holuba. U mláďat, t. j. malých holubov, je najdôležitejšie krmivo, ktoré pozitívne ovplyvní vývoj malého vtáka. Preto je toto obdobie v živote holuba mimoriadne dôležité a mali by ste mu venovať veľkú pozornosť.

Čo jedia mladé holuby?

Zanedbávanie stravy mladých holubov môže mať za následok oslabenie organizmu a nesprávny vývoj vtáka. Čo jedia mladé holuby? Mladé holuby jedia na prvý pohľad to isté, čo ich starší kolegovia: zrná. Je však veľmi dôležité, aké zrná mladým holubom dávate a z akého zdroja pochádzajú.

Najlepšie fungujú obilniny bohaté na bielkoviny, tuky a minerály, ktoré sú najdôležitejšími stavebnými prvkami tela. Mladé holuby potrebujú tuk a sacharidy na výrobu energie a bielkoviny na budovanie všetkých tkanív a svalov. Preto sú pre ne ideálne zrná, ako napríklad slnečnica, kukurica, hrach a pelety.

Na začiatku, keď sú holuby ešte veľmi mladé alebo keď boli práve odobraté od matky, je dobré dávať im malé zrnká, ktoré môžu ľahko prehltnúť. Zrná hrachu alebo kukurice sa preto môžu rozdrviť a podávať v rozdrvenej forme. Mladé holuby by sa mali kŕmiť raz alebo dvakrát denne v závislosti od ich aktivity v danom ročnom období.

Čím kŕmiť holuby v zime?

Práve tieto rôzne ročné obdobia ovplyvňujú aj zloženie stravy holubov. V zime, keď holuby vykazujú menšiu aktivitu, dostávajú trochu inú zmes zŕn ako na jar, keď sa pripravujú na párenie a vykazujú väčšiu aktivitu.

V zime je preto dôležité kontrolovať množstvo a kvalitu skrmovanej zmesi obilnín. Najlepšie je vytvoriť vyváženú stravu, v ktorej nechýba žiadna zo zložiek. Dobre fungujú zmesi, v ktorých nechýba kukurica ako zdroj sacharidov, cirok ako zdroj bielkovín a mastné zrná bohaté na tuk, ako napríklad slnečnicové semená. Do zmesi sa oplatí pridať aj časť ovseného jačmeňa. Žiadne z týchto obilnín nepreháňajte, aby ste nenarušili vyváženú zimnú stravu holubov.

Kŕmenie holubov na jar

Čím kŕmite holuby na jar? Môžete im podávať rovnakú zmes, ale so zvýšenou dávkou obilnín bohatých na bielkoviny. Na jar potrebujú holuby viac energie a sú aktívnejšie, takže potrebujú zdravé "palivo" a stavebné látky. Okrem vyššie uvedených obilnín je vhodné vytvoriť zmes aj z prosa, konope, pšenice, repky a viky. Pšenica obsahuje nielen cenné bielkoviny, ale aj vlákninu, vitamíny skupiny B a fosfor, draslík, horčík a železo.

Jačmeň zasa poskytuje dostatočné množstvo kyseliny sírovej a zinku, zatiaľ čo proso kremík, mangán, meď a fluór. Všetky tieto prvky a vitamíny sú nevyhnutné pre zdravé fungovanie chovných holubov. Nezabúdajte, že nemajú šancu nájsť si potravu sami, takže sa plne spoliehajú na informovanosť a správny výber svojho majiteľa.

Čím kŕmiť holuby v období liahnutia?

Osobitným obdobím v živote holuba, kedy by sa mala venovať pozornosť jeho strave, je obdobie pelichania, keď si vták obnovuje ochrannú vrstvu v podobe peria. Každý chovateľ vie, že počas obdobia pelichania holuby vyzerajú chorľavo a podobne ako fiktívny fénix sa znovu narodia, aby opäť zaujali zdravým operením.

Preto je dôležité zamerať sa v tomto období na obilniny bohaté na tuky a stavebné látky, bielkoviny. V tomto období sa na kŕmenie odporúčajú najmä olejniny, ako je konope, slnečnica alebo repka. Okrem toho je vhodné pridať do zmesi hrášok a pelety alebo ich holubom podávať samostatne.

Doplnkové krmivá pre holuby

Počas obdobia liahnutia je tiež dobré obohatiť holubom stravu o špeciálne vyvinuté doplnky, ako je napríklad zmes Dolvit. V jeho zložení nájdete špeciálne upravený komplex vitamínov, mikroprvkov a minerálov, ako aj zložky potrebné na správnu syntézu bielkovín (sírna aminokyselina metionín). Tento typ výrobku nielenže zaručuje zdravé a krásne perie, ale aj výrazne skracuje samotné obdobie liahnutia a urýchľuje rast peria.

Existujú aj doplnkové krmivá, ktoré možno holubom podávať kedykoľvek počas roka ako doplnok dennej stravy. Ide však len o doplnok a nie o náhradu vyššie uvedených zložiek, ktoré by mali byť základom vyváženej stravy.

Čím kŕmite holuby? Predovšetkým dobre vybraná zmes obilnín, v ktorej nechýba tuk, sacharidy a stavebná zložka, t. j. bielkoviny. Na rozdiel od všeobecnej mienky môže kŕmenie holubov chlebom alebo iným jedlom len uškodiť, nie pomôcť, preto je rozhodne potrebné sa takýmto produktom vyhnúť. Je lepšie ich nahradiť osvedčenými doplnkovými zmesami, ktoré holubom dodajú správnu dávku vitamínov.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
pixel