Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČÍM SA ŽIVÍ UŽOVKA OBILNÁ? CHOV HADA DOMA

2022-07-19
ČÍM SA ŽIVÍ UŽOVKA OBILNÁ? CHOV HADA DOMA

Chov hadov sa stále považuje za exotickú činnosť, a preto vzbudzuje veľký záujem ľudí. Má však aj pomerne veľkú skupinu nadšencov, ktorí sa združujú napríklad na internetových fórach, aby sa podelili o svoje vedomosti a predviedli plazy, ktoré chovajú. Jedným z najčastejšie chovaných hadov je užovka obyčajná. Ako sa oň treba starať? Čím sa živí užovka obilná? Čo potrebuje, aby sa mu v teráriu darilo? Pozrite si to!

Obilný had - spoznajte ho lepšie

Obilné hady sú malé hady. Zvyčajne dosahujú dĺžku približne stodvadsať až stopäťdesiat centimetrov a vážia približne 500-900 gramov. Zvyčajne sa nazývajú obilné hady a sú známe tým, že sú nenáročné na chov, vďaka čomu sú obľúbené ako teráriové zvieratá.

Vyskytujú sa v mnohých rôznych variantoch, čo sa odráža aj na ich vzhľade - na kukuričné hady môžete naraziť v naozaj mnohých farebných variantoch - existuje ich až niekoľko stoviek. V Poľsku sa najčastejšie vyskytujú tieto odrody: Klasický, duchovný, anerytristický, alemanský, existuje aj mnoho ďalších. Medzi obilnými hadmi sú známe aj vzorované verzie, ako napr: Zig-Zac, Aztec, Motley, Striped.

Vďaka tejto obrovskej rozmanitosti je veľmi ťažké nájsť dvoch rovnakých jedincov - je to prakticky nemožné. Každý had je veľmi individuálny, pokiaľ ide o jeho vzhľad, takže je ľahké ich rozlíšiť aj pre niekoho, kto s tým nemá veľa skúseností.

Vo voľnej prírode sa vyskytujú v juhovýchodných a stredných oblastiach Spojených štátov vrátane Louisiany, Colorada a Floridy. V podmienkach chovu sú tak rozšírené, že ich možno úspešne nájsť po celom svete.

Terárium pre hada na obilie

Hady fazuľové nie sú veľmi náročné na chov - sú známe ako vhodné teráriové zvieratá aj pre začínajúcich chovateľov. To však neznamená, že vôbec nemajú svoje požiadavky, aby had mohol žiť dlhý a zdravý život. V chovateľských podmienkach, pri správnej starostlivosti a dobrých zdravotných predpokladoch sa môžu dožiť až dvadsať rokov. Je potrebné zabezpečiť hadovi správnu teplotu vzduchu a teplotu ostrova a dbať na teplotné rozdiely medzi dňom a nocou. Veľmi dôležitá je aj primeraná vlhkosť.

Minimálna veľkosť terária pre užovku je 80x40x40 cm, odporúča sa však väčšie terárium. Dospelé jedince by sa mali chovať oddelene a kombinovať len v období možného párenia. Pre dospelé jedince musí byť teplota v teráriu počas dňa približne 25-28 stupňov Celzia v chladnejšej časti a približne 31-33 stupňov Celzia v teplejšej časti. V noci môžete vo vnútri terária udržiavať izbovú teplotu, ktorá sa pohybuje okolo 24 stupňov Celzia. Pri mláďatách je dôležité udržiavať stálu teplotu okolo 27-28 stupňov Celzia a na ostrove okolo 31-32 stupňov Celzia nepretržite.

V strede terária musí byť bazén s vodou, ktorý slúži na chladenie, ale najmä na udržiavanie správnej hladiny vlhkosti v teráriu. Najlepším substrátom sú kokosové štiepky, kokosové vlákno, kôra, piliny alebo bukové drevo.

Hady fazuľové tiež potrebujú úkryty a miesta, po ktorých môžu šplhať - vo voľnej prírode dokážu vyliezť aj na strom, preto by sa im malo umožniť šplhanie v podmienkach, aké panujú v teráriu.

Čím sa živí užovka obilná?

Čím sa živí užovka obilná? Je to - ako každý had - mäsožravec, ktorý sa musí živiť celou korisťou. Neexistujú žiadne krmivá pre hady, granule, ktorými by ste uspokojili ich apetít, ani špecializované krmivo pre hady na zrno, vyrobené v továrni a esteticky zabalené. Ak chcete chovať hada, musíte byť pripravení kŕmiť ho inými živými tvormi.

Živia sa malými teplokrvnými živočíchmi. Predpokladá sa, že veľkosť koristi musí byť menšia ako šírka hada v jeho najširšom bode, hoci staršie škrtiče môžu mať väčšiu korisť. Prijaté je aj kritérium pre hmotnosť koristi - nesmie presiahnuť 1/10 hmotnosti hada. V opačnom prípade, ak je korisť príliš veľká, môže ju had vyvrhnúť a môže ho aj poraniť. V takomto prípade by sa potom nemalo kŕmiť približne štrnásť dní a po tomto čase by sa mu mal podávať malý myší boleň.

Ak máte viacero hadov, mali by byť kŕmené oddelene, najlepšie v iných nádobách ako v cieľovom teráriu. Čo potrebuje obilný had? Jedlo závisí od jeho veľkosti. Môžete ním kŕmiť mláďatá myší - buď jednodňové, alebo niekoľkodňové. Postupom času môžete začať kŕmiť aj potkaními mláďatami, mierne odrastenými myšami, bežeckými myšami alebo dokonca dvoj- až štvortýždňovými potkanmi. Keď had dospeje a dosiahne primeranú veľkosť, môže jesť aj staršie potkany, napríklad päť alebo šesť týždňov staré.

Potrava pre užovku je spravidla živá - had si sám uloví živočícha, ktorého mu dáte. Ak však naozaj chcete, môžete hada naučiť jesť mŕtvu potravu podávanú pinzetou. Vyžaduje si to určitú prax a veľa trpezlivosti, ale dá sa to zvládnuť.

Ako často ho kŕmite?

Už viete, čím, ale viete, ako často kŕmiť svojho hada obilím? Dospelé jedince nie je potrebné kŕmiť príliš často. Raz za dva až tri týždne je v tomto prípade úplne postačujúce. Mláďatá by sa mali kŕmiť približne dvakrát týždenne.

Niekedy sa stane, že had nechce jesť. Potom je dôležité skontrolovať, prečo. Hady môžu odmietnuť prijímať potravu tesne pred peľením alebo v prípade samíc v pokročilom štádiu gravidity. Had nemusí chcieť žrať aj preto, že korisť je príliš veľká alebo ho niečo trápi. Preto vždy sledujte svojho hada, aby ste mohli primerane reagovať v prípade možnej choroby, ktorou môže váš had trpieť.

Čo jedáva a ako často, už viete. Musíte však vedieť niečo iné - nechytajte pre ňu korisť vo voľnej prírode. Nelovte myši alebo potkany - mohli by ste mu dodať chorého alebo otráveného jedinca. Oveľa lepším nápadom je kúpiť si špeciálne krmivo pre zvieratá zo spoľahlivého zdroja.

Chov užoviek - zhrnutie

Čím sa živí užovka obilná? Ako každý dravec potrebuje mäso svojej koristi. Had požiera korisť vcelku a v prípade dospelých jedincov mu stačí jedna korisť za dva až tri týždne. Obilné hady sú známe tým, že ich chov je pomerne nenáročný, ale napriek tomu im musíte poskytnúť správne životné podmienky.

Vyžadujú vhodné, dobre vybavené terárium s podmienkami, ktoré čo najviac kopírujú prirodzené podmienky. Potrebujú tiež krmivo prispôsobené ich veku a veľkosti. Priemer koristi nesmie byť väčší ako priemer hada v jeho najširšom bode. Zvyčajne sa kŕmi živou korisťou, ale môžete ho skúsiť naučiť jesť mŕtvu potravu pomocou pinzety.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-11
max spokojná
2024-04-11
Super! Spokojnost!
pixel