Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ČÍM MÔŽE BYŤ KORYTNAČKA CHORÁ? CHOROBY KORYTNAČIEK OD A DO Z

2023-02-23
ČÍM MÔŽE BYŤ KORYTNAČKA CHORÁ? CHOROBY KORYTNAČIEK OD A DO Z

Želvy sú stále jedným z najčastejšie chovaných plazov. Sú cenené pre svoju dlhú životnosť a skutočnosť, že nie sú alergénne. Ak im poskytnete vhodné terárium (alebo akvaterárium), nie sú to príliš náročné tvory a nie sú hlučné. Ich údržba je tiež pomerne lacná. Napriek všetkým svojim výhodám a všeobecnej nenápadnosti sú to živé zvieratá, ktoré potrebujú náležitú starostlivosť. Aké choroby korytnačiek je dobré poznať? Čo môže postihnúť vašu korytnačku a ako sa tomu vyhnúť?

Choroby korytnačiek - čo môže trápiť vášho domáceho miláčika?

Vodné a korytnačie korytnačky sú dlho žijúce tvory, ale to neznamená, že sa musia tešiť dobrému zdraviu po celý život. Veľa závisí od ich stravy a životných podmienok v teráriu, ktoré musia byť podobné tým vo voľnej prírode. Ktoré choroby vodných a suchozemských korytnačiek môžu postihnúť vášho domáceho miláčika?

Anorexia

Anorexia alebo anorexia nervosa môže postihnúť všetky druhy vodných a suchozemských korytnačiek. Tento jav nemá jedinú príčinu. Korytnačka môže odmietnuť prijímať potravu z viacerých dôvodov: nevhodná teplota terária, poranenie čeľuste, absces alebo problémy so zrakom.

Je tiež možné, že korytnačka neprijíma potravu, pretože má problémy s obličkami alebo pečeňou alebo trpí nedostatkom vitamínu A. Nezáujem o potravu sa môže vyskytnúť aj ako komplikácia po období hibernácie korytnačky.

Neexistuje jediný spôsob liečby alebo prevencie tejto choroby - v prvom rade je potrebné zabezpečiť korytnačke optimálne podmienky pre rast a život - zabezpečiť správnu teplotu, množstvo UV svetla, vlhkosť, veľkosť a rozmanitosť prostredia terária. Ak to nepomôže a zviera stále nechce jesť, bude potrebné navštíviť veterinárneho lekára, ktorý určí príčinu nechutenstva a určí vhodnú liečbu.

Násilné kŕmenie všetkých druhov korytnačiek môže byť lákavé, pretože korytnačke poskytuje všetky potrebné živiny, ale samo o sebe sa neodporúča. Veterinárny lekár musí najprv zistiť príčinu, prečo korytnačka neje, a až potom rozhodne, či je bezpečné korytnačku kŕmiť násilím.

MBD

Choroby korytnačiek sú často spôsobené zlou stravou a zlými podmienkami chovu - to je aj prípad MBD alebo metabolického ochorenia kostí. Môže sa vyskytnúť v dôsledku nedostatku vápnika v strave - presnejšie: zlého pomeru vápnika a fosforu, nedostatku vitamínu D alebo nedostatku UVB žiarenia.

MBD môže spôsobiť nielen zlá strava a nevhodné podmienky. Tento stav sa môže vyskytnúť aj pri iných zdravotných problémoch, najmä pri ochoreniach obličiek, štítnej žľazy, pečene, čriev alebo prištítnych teliesok.

MBD je spojená s nízkou hladinou vápnika v tele. Výsledkom môže byť osteoporóza alebo mäknutie čeľuste. Medzi bežné príznaky MBD patrí apatia, nechutenstvo a problémy s pohyblivosťou, často spôsobené opuchom končatín, ako aj spontánne zlomeniny kostí, svalový tras, nervové poruchy a opuch dolnej čeľuste.

Ak máte podozrenie na MBD u korytnačky, bez návštevy veterinára sa nezaobídete - liečba si vyžaduje čas. Bude tiež potrebné zmeniť stravu, doplniť vápnik a zlepšiť životné podmienky zvieraťa.

Pancierová huba

Pásový opar je komplikáciou bakteriálnej infekcie a často vzniká v dôsledku infekcie hubou na predtým poškodenom mieste. Príznakmi pásového oparu na koži sú okrúhle, plakovité lézie, niekedy vredy a niekedy zmena farby, a na škrupine hnedé, šupinaté lézie, ktoré sa dajú ľahko odstrániť.

Liečba si vyžaduje návštevu veterinára, a to veľmi skoro - zanedbaná a neliečená pásomnica môže viesť k nebezpečným komplikáciám. Niektoré prípady si vyžadujú všeobecné podávanie chemoterapeutík alebo použitie vhodných lokálnych prípravkov. V prípade ľahších zvierat to však nie je potrebné - stačí, ak pod dohľadom veterinára očistíte infikované miesto a zabránite, aby sa karapax namočil.

Je tiež potrebné zabezpečiť, aby napriek obväzu do infikovanej oblasti prúdil vzduch. Je tiež potrebné pravidelne a dôkladne čistiť okolie korytnačky.

Hypervitaminóza A

K hypervitaminóze A dochádza vtedy, keď sa korytnačke dodáva príliš veľa vitamínu A. Prejavuje sa okrem iného olupovaním a praskaním kože, čím sa odkrývajú hlbšie tkanivá. Ďalšou fázou ochorenia sú pľuzgiere, ktoré po určitom čase prasknú a vytvoria vredy, ktoré idú aj veľmi hlboko. To všetko sa zvyčajne objavuje na chvoste, krku alebo končatinách.

Liečba závisí najmä od závažnosti ochorenia. V ideálnom prípade by mal stav vašej korytnačky posúdiť váš veterinár a rozhodnúť o spôsobe liečby. Niekedy stačí znížiť množstvo vitamínu A, ktoré korytnačka dostáva, a na postihnuté miesta je potrebné aplikovať vhodné masti.

Ak sa na tele zvieraťa začnú vytvárať bolestivé lézie, veterinárny lekár môže rozhodnúť o ich umytí antiseptickou tekutinou. Môže byť potrebná antibiotická liečba a vo veľmi pokročilých štádiách ochorenia aj chirurgický zákrok.

Absces končatiny

Absces sa veľmi často vyskytuje ako komplikácia a následok po nejakom poranení - napríklad po uhryznutí alebo porezaní. Niekedy sa absces mylne považuje za rakovinový nádor, ale nádory sú u korytnačiek také zriedkavé, že vyvýšená, na dotyk bolestivá lézia sa často ukáže ako absces. Absces môže byť sprevádzaný aj opuchom, najmä v okolí kĺbov, a často ho sprevádza nechutenstvo.

Ak sa absces nelieči, môže viesť k rozšíreniu infekcie a mnohým závažným zdravotným problémom. Liečba spočíva v jeho vypustení veterinárnym lekárom a často je potrebný chirurgický zákrok. Pravidelné kontroly sú veľmi dôležité aj po odstránení a ošetrení abscesu.

Infekcie dýchacích ciest

Medzi ochoreniami, ktorými môže trpieť vodná, stepná alebo grécka korytnačka, by sa mali zohľadniť aj ochorenia horných dýchacích ciest. Jedným z takýchto ochorení je nádcha. Môže za to zníženie imunity, ktoré môže byť okrem iného spôsobené nízkymi teplotami, prievanom alebo náhlymi teplotnými výkyvmi, ktoré sú tiež nevhodné. Rýmu môže spôsobiť aj prašné prostredie.

Katar spoznáte okrem iného podľa výtoku z nosa a korytnačka tiež často kýcha. Niekedy môže tiež úplne stratiť chuť do jedla a stať sa letargickejším. Problémy sú aj s plávaním a potápaním, ako aj s dýchaním cez otvorené ústa.

Liečba si vyžaduje izoláciu chorej korytnačky od ostatných korytnačiek, ako aj zlepšenie životných podmienok - zviera musí byť v teple, musí sa odstrániť zdroj prievanu alebo sa musí terárium korytnačky premiestniť na vhodnejšie miesto. Odporúča sa aj návšteva veterinára, ktorý vám predpíše vhodné kvapky - dávkovanie závisí od pokynov veterinára a malo by sa používať len pod jeho dohľadom a nikdy nie samostatne.

Dna

Urátová diatéza je veľmi často spôsobená dehydratáciou, príliš malou vlhkosťou a príliš nízkou teplotou, ako aj stravou príliš bohatou na bielkoviny. Vyznačuje sa problémami s pohyblivosťou a zviera môže trpieť aj opuchmi končatín.

Samotná dehydratácia je už veľmi nebezpečná situácia - dehydrovaná korytnačka je letargická, môže úplne stratiť chuť do jedla, jej oči sú viac zapadnuté a dochádza aj k vysychaniu slizníc. V prípade dehydratácie aj dny, ktorej súčasťou je dehydratácia, by sa korytnačka nemala kŕmiť násilím, ale je potrebná nútená hydratácia.

Pomôže to riešiť nedostatok vody v tele, ale nerieši to samotnú dnu. Na liečbu bude potrebné ošetrenie pod vedením veterinárneho lekára.

Choroby korytnačiek - zhrnutie

Vodné korytnačky patria medzi obľúbené plazy na domáci chov - korytnačky červenonohé sú jednou z najčastejších možností. Choroby môžu postihnúť všetky druhy korytnačiek - či už ide o suchozemské alebo vodné živočíchy.

Choroby vodných, ale aj suchozemských korytnačiek môžu vzniknúť z rôznych dôvodov: zlá strava, nevhodné životné podmienky alebo plesňové a bakteriálne infekcie. Pri rozhodovaní o spôsobe liečby je vždy vhodné poradiť sa s veterinárnym lekárom. Čas je často veľmi dôležitý, preto neotáľajte, keď spozorujete znepokojujúce príznaky u všetkých druhov žalúdkov.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Top
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel