Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

CHRÁPANIE MAČKY - MALI BY STE SA OBÁVAŤ? AKO POMÔCŤ SVOJMU CHLPÁČOVI?

2022-09-28
CHRÁPANIE MAČKY - MALI BY STE SA OBÁVAŤ? AKO POMÔCŤ SVOJMU CHLPÁČOVI?

Mačky sa považujú za mimoriadne tiché zvieratá. Niet divu - sú to rodení lovci - ich pohyb musí byť nehlučný. Je síce pravda, že v domácom prostredí im môže niečo spadnúť, ale ide skôr o ojedinelé prípady. Ale čo ak dokážete rozpoznať prítomnosť mačky v miestnosti podľa jej dychu? Čo ak mačka chrápe počas spánku? Čo ak neustále chrápe?

Chrápanie a chrčanie nie sú len problémom ľudí - bojujú s nimi aj naši štvornohí priatelia. Hlasité dýchanie u mačky je zriedkavý problém, ale vôbec nie nemožný. Môže sa objaviť kedykoľvek v živote a súvisieť s chorobou, alebo môže mačku sprevádzať od narodenia.

Tento problém je vždy známkou upchatých dýchacích ciest, preto sa ho neoplatí odkladať. Ak poznáme polohu mačky podľa jej dýchania, je to signál na návštevu veterinára. Takáto návšteva môže skončiť len auskultáciou nášho zverenca a niekedy si môže vyžadovať oveľa dôkladnejšie vyšetrenie dýchacích ciest.

Kedy mačka chrápe?

Chrápanie je zvuk, ktorý sprevádza mnoho problémov. Aby sme rozpoznali príčinu, musíme si všimnúť ďalšie sprievodné príznaky. Chrápanie sa ozýva vtedy, keď niečo bráni voľnému prúdeniu vzduchu v horných dýchacích cestách. Príčina problémov nášho domáceho maznáčika preto môže byť v nosovej dutine, v hrdle alebo v hrtane. Zúženia v oblasti priedušnice vytvárajú pomerne odlišné zvuky.

Príčiny chrápania u mačiek

Ak nás zaujíma, prečo mačka chrápe, môžeme začať hľadať príčiny v oblasti nosových dutín. Existujú rôzne deformácie, s ktorými sa zviera narodilo alebo ktoré boli spôsobené napríklad nehodou. Zvuk chrápania môže byť spôsobený aj tlačením vzduchu cez nosové dutiny, v ktorých sa nachádzajú nádory, polypy alebo exsudát či krvné zrazeniny. Veľmi často sa stáva, že mačka pri dýchaní chrápe a po vyšetrení sa ukáže, že príčinou je ochorenie hrdla.

V prípade krátkonosých mačiek (napr. himalájska, perzská) môže byť chrápanie spôsobené respiračným syndrómom. Patria sem rôzne anatomické abnormality nosných dierok, mäkkého podnebia alebo hrtana - môže ísť o jednotlivé lézie alebo sa môžu vyskytovať spoločne.

Príznaky - alebo "čo sa deje"?

Najľahšie pozorovateľným príznakom je jednoducho chrápanie mačky. Môže sprevádzať zviera len počas spánku alebo sa môže objaviť, keď je unavené, vzrušené alebo v horúcom počasí. V závislosti od príčiny ho niekedy sprevádza penovitý výtok z nosa, kašeľ alebo dýchavičnosť. U mačiek s krátkym nosom pozorujeme aj zvýšený výtok v oblasti očí.

Chrápe moja mačka?

Niekedy sú zvuky, ktoré zviera vydáva, nejednoznačné. Rozmýšľame, či mačka chrápe, alebo sú to iné zvuky. Skutočne sa stáva, že počujeme rôzne, prekrývajúce sa zvuky. Odpoveď na to, čo sa deje, môže dať len dôkladné vyšetrenie. Problém sa môže týkať nielen horných, ale aj dolných dýchacích ciest.

Čo sa môže diať v nosových dutinách?

Pri rôznych ochoreniach horných dýchacích ciest vydávajú mačky pri dýchaní nezvyčajné zvuky. Dokonca aj najbežnejšia nádcha môže byť dôvodom, prečo mačka píska, dýcha sipľavo alebo je v jej nose počuť pretekajúci sekrét. Podobné zvuky sa vyskytujú pri plesňových alebo bakteriálnych infekciách nosových dutín. Potom existujú aj rôzne typy výbojov, ktoré bránia voľnému dýchaniu.

Príčinou takéhoto dychu môžu byť aj alergie na životné prostredie, ktoré sú v poslednom čase veľmi časté. Alergická nádcha je problémom nielen pre nás, ale aj pre našich štvornohých priateľov. Proliferácie v nosových dutinách - či už nezhubné alebo nádorové - môžu okrem charakteristického chrápania vyvolávať aj iné príznaky. Mačkám sa ťažko dýcha, môžu chrčať a z nosa im vychádza výtok, často jednostranne.

Čo ešte môže spôsobiť hlasné dýchanie u mačky?

Doteraz sme sa zameriavali na ochorenia mačacieho nosa. Ako však dýcha zviera, ktoré trpí poruchami v oblasti hltana a hrtana? Ak sa problém týka hltana, náš domáci miláčik väčšinou chrápe a dýchanie je ťažké. Môže sa vyskytnúť chrčanie a hlasné, niekedy rýchle vdychovanie vzduchu.

Okrem toho sa pridáva kašeľ, ktorý dokonca vedie k reflexu zvracania. Náš domáci miláčik môže mať tiež problémy s prehĺtaním potravy. Ochorenia hrdla nie sú len zápal. Príčinou môže byť rakovinové ochorenie, polypy alebo abscesy. V takýchto prípadoch pozorujeme pomalý nástup príznakov. Nie tak zriedkavo sa však podobné príznaky objavia náhle - v takom prípade môžeme mať okrem iného podozrenie na prítomnosť cudzieho telesa v oblasti hrdla. Môže k tomu dôjsť napríklad po silnom zahryznutí do palice alebo po zjedení kosti.

V prípade hrtana sú príznaky oveľa závažnejšie. Môžeme počuť, že mačka kašle, snaží sa nadýchnuť, pričom výdych je zvyčajne normálny. Vyskytuje sa aj sipot a charakteristické pískanie, ktoré je počuť aj bez stetoskopu. Aj tu môže byť príčinou zápal, nádorové zmeny alebo prítomnosť cudzích telies. Okrem toho môže byť hrtan, ako aj priedušnica, postihnutý kolapsom chrupavky.

A čo sa môže diať v dolných dýchacích cestách?

Sipot, hlasné, nezvyčajné dýchanie a, samozrejme, kašeľ. Takéto rušivé vplyvy nemusia byť nepretržité - môžu sa vyskytovať periodicky, napr. keď majiteľ domácnosti fajčí cigarety, kúri v krbe, prechádza na parfumovaný odpad, upratuje a pod. V takomto čase mačka rýchlo dýcha a je veľmi unavená.

V prípade sipotu a sťaženého dýchania by ste mali vždy navštíviť lekára, aby zistil príčinu vašej nevoľnosti. Často sa diagnostikuje bronchitída, ale je potrebné zistiť, čo presne tento stav spôsobuje. Môže ísť o bakteriálne infekcie, parazitárne infekcie, zúženie, fibrózu, emfyzém alebo dokonca astmu. Keďže existuje mnoho príčin - je potrebná dôkladná diagnostika.

Zápalové ochorenia pľúc sprevádza aj dýchavičnosť, kašeľ a sipot. Existuje aj mnoho príčin zápalu pľúc. Lekár bude venovať pozornosť prítomnosti ďalších príznakov, ako je horúčka, nechutenstvo, slinenie, neznášanlivosť námahy alebo dokonca systémové príznaky.

Potom po dôkladnom vyšetrení určí hlavnú príčinu problému - môže ísť o bakteriálne, vírusové, plesňové, parazitárne infekcie, nádory alebo opuchy. Takéto lézie môžu byť spôsobené aj zadusením tekutými alebo pevnými látkami.

Liečba chrápania mačky

Ak počujete chrápanie vašej mačky, je nevyhnutné navštíviť veterinárnu ambulanciu. Lekár sa vás podrobne opýta na okolnosti problému, vyšetrí vaše zviera a na základe toho upraví liečbu. V prípade nádchy alebo ochorení hrdla bude liečba zahŕňať protizápalové prípravky a niekedy aj antibiotiká. V mnohých prípadoch dobre fungujú inhalácie a lieky na posilnenie imunity zvieraťa.

O niečo komplikovanejšia je liečba v prípade anatomických chýb dýchacích ciest alebo prítomnosti nádorov či polypov - tu bude potrebná chirurgická konzultácia a, samozrejme, čo najskoršia reakcia.

Ako pomôcť chrápajúcej mačke?

Nezvyčajné zvuky, ktoré mačky vydávajú pri dýchaní, môžu mať mnoho príčin, preto sa používajú rôzne spôsoby liečby. K dispozícii je mnoho liekov, ktoré nielen bojujú proti infekcii, ale aj posilňujú imunitu, pôsobia protizápalovo alebo rozširujú priedušky. Samozrejme, v niektorých prípadoch môže byť potrebná dlhodobá hospitalizácia alebo operácia.

Iba dôkladná diagnostika môže poskytnúť odpovede na to, s čím náš domáci miláčik bojuje a ako mu možno pomôcť pri jeho chorobe. Akékoľvek abnormálne zvuky, ktoré sa objavujú pri dýchaní nášho domáceho maznáčika, by sme mali vždy konzultovať s lekárom. To isté by sa malo urobiť, ak mačka dýcha rýchlo alebo nezvyčajne.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
pixel