Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

CHOVATEĽSKÝ KAŠEĽ U PSA - AKO HO LIEČIŤ?

2024-03-16
CHOVATEĽSKÝ KAŠEĽ U PSA - AKO HO LIEČIŤ?

Infekčná tracheobronchitída sa niekedy nazýva aj psincovým kašľom alebo chovateľským kašľom. Najľahšie sa šíri vo veľkých komunitách psov, ako sú okrem iného aj psy v útulkoch. Je však jediná? Sú ostatné psy v bezpečí? Nie tak celkom. Chovateľské stanice, hotely, výstavy psov, ale aj obyčajná prechádzka môžu spôsobiť nákazu. Všetko preto, že choroba sa veľmi ľahko prenáša medzi domácimi zvieratami. Ako teda pomôcť svojmu domácemu miláčikovi pri tomto ochorení a ako liečiť psinkový kašeľ?

Čo je príčinou psieho kašľa?

Ochorenie je multifaktoriálne - najčastejšie sú zaň zodpovedné mikroorganizmy ako Bordatella bronchiseptica, vírus parainfluenzy, adenovírus alebo mykoplazmy. Rozsah príčin je preto široký. Ďalšou komplikáciou je, že často môže ochorenie u jedného zvieraťa spôsobiť viac ako jeden patogén.

Toto ochorenie postihuje psy všetkých vekových kategórií. K nákaze dochádza kontaktom s vylučovanými sekrétmi. Môže sa preto vyskytnúť aj na krátkej prechádzke. Okrem toho je dôležité si uvedomiť, že mikroorganizmy sa môžu usadiť na našich topánkach alebo oblečení - takto si ich do domu prinesieme úplne nevedomky. Všetky tieto faktory prispievajú k tomu, že sa psy pomerne rýchlo nakazia.

Dĺžka trvania ochorenia je rôzna. Napríklad ak je príčinou vírus parainfluenzy, príznaky budú psa postihovať približne 6 dní. Na druhej strane, ak je príčinou ochorenia baktéria Bordatella bronchiseptica, môže sa nevoľnosť zvieraťa prejavovať až 10 dní. V tomto prípade to však nie je všetko - samotná baktéria sa naďalej zdržiava v dolných dýchacích cestách až 14 týždňov, a to je čas, počas ktorého môže vaše zviera nakaziť iných psov.

Takýto dlhý čas prenosu v kombinácii s ľahkou nákazlivosťou vystavuje všetkých psov, ktorí prídu do kontaktu s nakazeným zvieraťom, značnému riziku. Ďalšími faktormi, ktoré podporujú ochorenie, sú stres, znížená imunita alebo nevhodná teplota či vlhkosť v miestnosti.

Kynologický kašeľ u psa - príznaky

Ochorenie sa prejavuje predovšetkým záchvatmi hrubého, vytrvalého kašľa. Môže sa stať, že zviera pri štekaní vydáva rôzne, vyššie tóny. Niekedy je kašeľ taký intenzívny, že môže viesť k reflexu zvracania s vylúčením značného množstva peny spolu s hlienom. Môže to spôsobiť aj kašeľ.

Zaujímavé je, že celkový zdravotný stav zvieraťa je dobrý a kašeľ ho nemení - pes je aktívny, hrá sa, ochotne je a pije. Niekedy je samotný kašeľ jediným príznakom a môže trvať až 3 týždne. Spravidla s postupom času kašeľ postupne slabne, až nakoniec úplne vymizne, ale dochádza aj k náhlemu opakovaniu silných príznakov u psa, ktorý sa už zotavuje. Žiaľ, existuje aj možnosť nebezpečných komplikácií. Tie sa najčastejšie vyskytujú u šteniat, oslabených alebo starších psov. Zvyčajne sa infekcia komplikuje ďalšími bakteriálnymi infekciami, ktoré môžu viesť až k zápalu pľúc.

Treba tiež vedieť, že ochorenie je obzvlášť závažné u psov s kolapsom priedušnice alebo so sklonom k bronchitíde. U takýchto zvierat sa môže vyvinúť napríklad chronická bronchiolitída. Kedy je potrebná návšteva veterinárnej ordinácie?

Ak má váš pes pretrvávajúci kašeľ, mali by ste navštíviť veterinára a poradiť sa s ním. Lekár vášho domáceho miláčika dôkladne vyšetrí a uvedie príčinu problémov. Kašeľ môže byť spôsobený skutočne rôznymi faktormi, preto sú niekedy potrebné ďalšie vyšetrenia. Tieto postupy sú potrebné na stanovenie správnej diagnózy a následne na začatie správnej liečby.

Ako liečiť kašeľ u psa?

V prípade bakteriálnych infekcií veterinárny lekár nasadí vhodné antibiotiká. V mnohých prípadoch nám ponúkne aj protizápalové lieky. Keď vášho psíka trápi pretrvávajúci suchý kašeľ, môže dostať lieky proti kašľu, ktoré si môže podávať doma.

Lekár má k dispozícii aj lieky na podporu imunity zvieraťa. Tie môžu v prípade infekčnej tracheitídy a bronchitídy výrazne pomôcť psovi bojovať s infekciou a skrátiť tak trvanie ochorenia.

Kennel kašeľ u psov - domáce opravné prostriedky

Keď lekár diagnostikuje u psa psinkový kašeľ, liečba spočíva v pravidelnom podávaní vhodných prípravkov doma. Môžeme však urobiť oveľa viac. Starostlivosť o vášho domáceho miláčika mu pomôže rýchlejšie sa zotaviť.

V prvom rade, ak je to možné, by mal byť pes izolovaný od zdroja infekcie. Mal by tiež dostávať kvalitné krmivo, najlepšie v mäkkej forme. Tým sa zabráni ďalšiemu podráždeniu hrdla a psovi sa uľahčí prehĺtanie. Je tiež vhodné zabezpečiť, aby pitná voda bola príjemne teplá. Okrem toho by sa zviera malo zdržiavať aj v prostredí so správnou teplotou a vlhkosťou.

Vyhnite sa tiež nadmernému vzrušovaniu psa, pretože to môže stimulovať záchvaty kašľa. Z tohto dôvodu by mali byť prechádzky pokojné a nemali by ste sa so psom hrať spôsobom, ktorý stimuluje behanie alebo inú fyzickú aktivitu.

Odolnosť voči chorobám u zvierat rôzneho veku

Šteňatá, ktoré pijú materské mlieko, dostávajú spolu s ním aj protilátky proti mikroorganizmom spôsobujúcim choroby. Ich úlohou je chrániť mláďatá pred infekciou, ale deje sa tak len pomerne krátky čas. Práve po odovzdaní šteniat do nových domovov imunita zvyčajne slabne. Vtedy je ešte príliš skoro na to, aby bolo šteňa očkované a aby sa u neho vyvinula postvakcinačná imunita.

Stres spojený so zmenou bydliska, novými opatrovateľmi, iným spôsobom kŕmenia a celým radom nových vôní môže navyše výrazne znížiť imunitný systém batoľaťa. Z týchto dôvodov je spočiatku lepšie vyhýbať sa prechádzkam vonku a kontaktu s inými psami, najmä s veľkými skupinami psov.

Zvieratá, ktoré sa náhodou nakazia nejakou chorobou, sú po jej prekonaní istý čas imúnne, ale táto imunita je veľmi krátkodobá. Práve z tohto dôvodu je vhodné, či už u šteňaťa alebo dospelého psa, aplikovať dodatočnú ochranu vo forme očkovania. Platí to najmä vtedy, ak očakávate, že pôjdete so svojím zvieraťom von na miesto, kde sa nachádza väčšie množstvo psov, ktoré nemusia byť očkované.

Veterinárni lekári ponúkajú vakcíny na ochranu pred vznikom psieho kašľa proti rôznym patogénom. Vakcína, ktorá sa najčastejšie používa v základnom očkovacom paneli pre šteňatá, obsahuje kmene adenovírusu a parainfluenzy, ktoré chránia pred rozvojom ochorenia na tomto podklade.

Ak však plánujete dočasne zveriť svojho domáceho miláčika do starostlivosti hotela alebo sa chystáte na výstavu psov, je dobré chrániť svojho miláčika včas intranazálnou vakcínou. Takéto očkovanie spôsobí, že si pes vytvorí imunitu proti baktérii Bordatella bronchiseptica, ako aj proti vírusu parainfluenzy. Očkovanie sa odporúča vykonať tri týždne pred plánovanou akciou. Je to preto, lebo postvakcinačná imunita je úplná až po tomto období.

Mali by sme si tiež uvedomiť, že jedno očkovanie nezabezpečí psovi trvalú imunitu. Napríklad v prípade intranazálnej vakcíny je to jeden rok. Vždy je dobré opýtať sa veterinára pri očkovaní, ako dlho bude vaše zviera imunizované a po akom čase by ste mali prísť na ďalšie očkovanie. Len tak sa zabezpečí nepretržitá ochrana nášho domáceho zvieraťa.

Infekčná tracheobronchitída je pre nášho domáceho miláčika nepríjemné a mučivé ochorenie. Bakteriálne infekcie môžeme liečiť kauzálne, v ostatných prípadoch pomoc zvyčajne spočíva v zmiernení príznakov a podpore imunity psa. Vakcíny pomáhajú chrániť domáce zvieratá pred ochorením, preto sa oplatí na ne pamätať nielen vtedy, keď si šteniatko berieme domov, ale aj neskôr. Takéto ošetrenie pomôže natrvalo ochrániť vášho domáceho miláčika pred infekciou a poskytne mu možnosť byť v blízkosti iných psov bez rizika nákazy.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
pixel