Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

CHOVÁTE MYŠI? ZISTITE, ČO MYŠI JEDIA!

2023-07-28
CHOVÁTE MYŠI? ZISTITE, ČO MYŠI JEDIA!

Myši nie sú len nežiaducimi škodcami a divokými nájomníkmi v kôlňach, domoch alebo bytoch. Sú to aj veľmi obľúbené hospodárske zvieratá. Sú lacné a nenáročné na údržbu, preto si ich deti často vyberajú ako prvé domáce zvieratko, o ktoré sa starajú. Sú to tiež veľmi dôverčivé a inteligentné domáce zvieratá - dajú sa ľahko skrotiť a je s nimi veľká zábava. Čím sa myši živia? Ako zostaviť ich stravu, aby mali šancu na dlhý a šťastný život? Je myš domáca naozaj taká obľúbená na syr? Zistite to!

Myš domáca a myš divá - existujú nejaké rozdiely?

Myši sa rozšírili po celom svete, cestujú a pohybujú sa spolu s ľuďmi. Vždy žili v blízkosti ľudských obydlí, pretože to predstavovalo stály zdroj potravy. Stále žijú na lúkach, poliach, ukrývajú sa v kôlňach, stodolách a na iných miestach, kde nájdu obilie a odpad, a často vstupujú do domov - niekedy sú veľmi nepozvanými nájomníkmi, ale často sa kupujú aj v obchodoch so zvieratami ako domáce a chovné zvieratá.

Medzi takouto chovnou myšou a jej poľnou príbuznou je jeden zásadný rozdiel - myši žijúce vo voľnej prírode sú zvyčajne sivej farby - niekedy svetlejšie alebo tmavšie, ale neexistuje medzi nimi žiadna farebná diferenciácia.

V prípade domácich chovných myší je to iné, pretože môžu mať prakticky všetky farby a odrody: biele, albíny (biele s červenými očami), krémové, čokoládové, modré, čierne a škvrnité. Posledné menované sa často označujú ako japonské myši - hoci sa stretávame s plemennými myšami, japonská myš nie je označenie pre konkrétne plemeno, ale pre charakteristické sfarbenie.

Čo jedia myši?

Chov myší domácich sa považuje za celkom nenáročný - myši sú lacné na chov a ich strava nie je najzložitejšia - všetky produkty sú ľahko dostupné a nestojí to veľa. Čím sa myši živia?

Semená

Obilniny sú základom stravy myši domácej. S radosťou sa živia pšenicou, jačmeňom, prosom alebo ražou a mnohými ďalšími druhmi obilnín. Za veľkú pochúťku pre myši sa považujú tekvicové semená, slnečnicové semená alebo iné olejnaté semená. Sú však pomerne mastné, preto by sa mali dávkovať s rozumom.

Zmesi obilia pre myši si môžete úspešne vytvoriť sami. Môžete sa však rozhodnúť aj pre nákup komerčných krmív a hotových celozrnných zmesí, ktoré môžu byť základnou potravou pre myši.

Oriešky

Ďalšou skvelou pochúťkou sú orechy, ktoré sú tiež cenným zdrojom vitamínov a ďalších živín. Bielkoviny obsiahnuté v orechoch sú tiež veľmi ľahko stráviteľné - za predpokladu, že sú orechy dobre rozhrýzené.

Napriek všetkým ich nesporným výhodám sa však neoplatí dávať myšiam orechy každý deň. To všetko preto, že sú tiež tučné a veľmi kalorické, takže kúsok orecha raz za niekoľko dní úplne postačuje.

Zelenina

Myš domáca nepohrdne ani zeleninou, ktorá by mala byť súčasťou jej jedálneho lístka. Veľmi rady si pochutnajú na tekvici, paprike, mrkve, paradajkách zbavených zelených nezrelých častí, uhorkách, topinambure, petržlene a mnohých ďalších druhoch zeleniny. Dbajte na to, aby bola čerstvá a neplesnivá, aby pochádzala zo spoľahlivého zdroja a nebola postrekovaná.

Ovocie

V ponuke myši by malo byť aj ovocie. Čo bude s radosťou jesť? Jahody, jablká, kivi, maliny, melóny, ríbezle, hrušky, egreše - to všetko sú veľmi hodnotné druhy ovocia, ktoré myške dodajú potrebné vitamíny a ďalšie cenné látky. Sú však veľmi sladké, a preto sa neodporúča podávať ich vo veľkých množstvách, aby ste nepreťažili ich pankreas.

Bylinky a iné zelené rastliny

Bylinky sú vynikajúcim doplnkom stravy myší. Môžete ich zbierať sami, ak máte overené, čisté a ekologické miesto - bez postrekov a znečisťujúcich látok, pretože tie môžu zvieraťu vážne ublížiť.

Môžete si kúpiť aj hotové súpravy byliniek špeciálne pre myši a iné hlodavce. Myš domáca bude s radosťou jesť skorocel, listy ostružín, sedmokrásky, medovku, harmanček, listy liesky, púpavy, chrpy a mnoho ďalších.

Mäso

Myši sú všežravce, a hoci základ ich stravy tvoria obilniny a rastliny, myši domové jedia aj mäso. Je dobré im z času na čas podávať kúsky chudého vareného mäsa. Je to veľmi chutná pochúťka a zároveň zdroj cenných a plnohodnotných bielkovín, ktoré myš domáca potrebuje. Bielkoviny môžete podávať aj vo forme prírodného jogurtu bez cukru, bieleho tvarohu alebo kúska vajíčka.

Syr pre myši - určite dobrý nápad?

Častou asociáciou, čím kŕmiť myš, je syr. Je to obraz, ktorý sa v povedomí ľudí zafixoval najmä vďaka filmom, kresleným filmom a popkultúre všeobecne. Na rozdiel od tohto obrazu a všeobecného názoru - kŕmenie myší žltým syrom je škodlivý výživový mýtus a nemalo by sa robiť.

V syre je pomerne veľa tuku a obsahuje veľa soli. Príliš veľa tuku môže zaťažovať myší organizmus, viesť k nadváhe a mnohým zdravotným problémom, soľ sa pre zvieratá neodporúča - okrem iného môže spôsobiť zlyhanie srdca alebo obličiek.

V kupovaných syroch sa môžu nachádzať aj iné nežiaduce zložky - zvýrazňovače chuti a vône, ako aj konzervačné látky na predĺženie čerstvosti syra. Žiadna z týchto zložiek nie je pre myši prospešná.

Koľkokrát denne kŕmite myši?

Je už známe, čo myši jedia, a je užitočné vedieť, koľkokrát denne ich treba kŕmiť, aby boli zdravé a plné energie. V ideálnom prípade by myš mala mať stály prístup k miske so zrnkami a mala by mať možnosť jesť ich kedykoľvek chce. Je to základ ich potravy, preto je dobré umožniť im neobmedzený prístup k zrnám.

Bylinky, zeleninu a ovocie môžete podávať každý deň, ale v primeranom pomere, aby ste svojho domáceho miláčika neprekrmili. Ide o potraviny, ktoré sa rýchlo kazia, preto sa uistite, že váš domáci miláčik myš zje všetky podané kúsky. Mäso dávajte menej často, raz alebo dvakrát týždenne je úplne postačujúce - tiež ho dávajte toľko, aby ho zviera mohlo hneď zjesť, a ak je to potrebné, upratujte zvyšky skôr, ako sa začnú kaziť.

Kŕmenie myší - zhrnutie

Chov myší nie je veľmi náročné povolanie, pretože tieto zvieratá nie sú najzaujímavejšie. Myši jedia málo a nie sú ani nepríjemné či náročné na stravu.

Sú to všežravce - základom ich stravy je obilie, ale v ich každodennom jedálničku by malo byť miesto aj pre ovocie, bylinky a zeleninu. Raz alebo dvakrát do týždňa mu dajte chudé varené mäso, biely tvaroh zbavený soli, kúsok vajíčka alebo trochu prírodného jogurtu. Žltý syr je naopak produkt, ktorý sa pre myši neodporúča. Starajte sa o svojho domáceho miláčika - myš!

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
2024-04-18
Top
pixel