Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

CHOROBY UŠÍ U KRÁLIKOV - ČÍM LIEČIŤ CHRASTY A INÉ OCHORENIA?

2022-09-15
CHOROBY UŠÍ U KRÁLIKOV - ČÍM LIEČIŤ CHRASTY A INÉ OCHORENIA?

Králiky patria medzi najobľúbenejšie domáce zvieratá. Sú malé, roztomilé a huňaté a rýchlo si získajú srdcia opatrovateľov. Napriek svojmu roztomilému vzhľadu sú to stále domáce zvieratá z mäsa a kostí a ako každé zviera môžu ochorieť. Ako im pomôžete?

Králiky sú veľmi chúlostivé zvieratá a ako opatrovateľ musíte dbať na ich zdravie. Osobitnú pozornosť si zaslúžia najmä králičie uši - sú dlhé a nápadné, sú predsa vizitkou králika. Choroby uší králikov - ako všetky choroby králikov - si vyžadujú okamžitú pozornosť, preto neignorujte žiadne príznaky choroby. Hneď ako si to všimnete, vezmite svojho králika k veterinárovi, aby začal liečbu.

Na aké choroby uší je váš králik náchylný a čo ich spôsobuje?

Choroby uší u králikov - infekcie uší

Králičie uši sú náchylné na infekcie. Tie môžu byť najrôznejšieho pôvodu - vírusové, bakteriálne, parazitárne alebo plesňové. Najčastejším ochorením, ktoré môže postihnúť vášho králika, je otitída. Všetky králiky sú náchylné na túto chorobu, hoci králiky so sklopenými ušami alebo známe a obľúbené barany sú na ňu obzvlášť náchylné. Otitída sa delí na tri samostatné typy.

Zápal vonkajších uší

Pri zápale vonkajšieho ucha si môžete všimnúť opuch a začervenanie, ako aj tvorbu hematómov alebo krvácania. Králik je letargický, často krúti hlavou, nakláňa hlavu, nechce jesť a dotyk ucha ho veľmi bolí. V uchu sa tiež hromadí veľké množstvo ušného mazu, ktorý sa počas choroby produkuje intenzívnejšie.

V kombinácii s chorobou môže nedostatok chuti do jedla rýchlo vyčerpať telo vášho králika, preto neodkladajte návštevu veterinára. Rýchle vykonanie liečby je pre zdravie a pohodu vášho králika veľmi dôležité.

Zápal stredného ucha

Stredné ucho je časť ucha, ktorá sa nachádza už za bubienkom. Priebeh infekcie sa ľahko zamieňa s otitis externa. Je však oveľa nebezpečnejšia, pretože sa môže rozšíriť a zasiahnuť vnútorné aj vonkajšie ucho. Králik krúti hlavou rovnakým spôsobom, nakláňa hlavu, škrabe sa na postihnutom uchu, je smutný a letargický a stráca chuť do jedla.

Pociťuje tiež obrovskú bolesť spojenú s narastajúcim zápalom. V priebehu ochorenia môže dôjsť k prasknutiu bubienka, v takom prípade z vnútra ucha vyteká hnis. Už pri prvých príznakoch zoberte svojho domáceho miláčika k veterinárovi.

Zápal stredného ucha

Infekcia v strednom uchu sa môže rozšíriť do vnútorného ucha, ak sa na ňu včas neupozorní. Vnútorné ucho je zodpovedné za udržiavanie rovnováhy, takže medzi typické príznaky zápalu vnútorného ucha patria problémy s rovnováhou, potácanie sa, padanie, chôdza v kruhoch, nystagmus a nakláňanie hlavy na jednu stranu.

Všetky choroby uší králikov sú nebezpečné a potenciálne veľmi nebezpečné. Zápal vnútorného ucha patrí medzi najprísnejšie choroby. Nanešťastie je tiež veľmi náročné ho liečiť, preto nesmiete otáľať, pretože každý okamih je veľmi dôležitý. Váš králik musí čo najskôr navštíviť veterinára.

Parazitárne ochorenia - parazity v ušiach králikov

Za choré uši králikov môžu byť zodpovedné aj parazity. Môžu byť jednou z príčin zápalu ucha, ale môžu viesť aj k mnohým ďalším závažným ochoreniam a zdravotným problémom. Aké parazity môžu napadnúť králika?

Ušný svrab

Za svrab u králikov je zodpovedný epidermálny svrab, ktorý sa usadzuje na vonkajších zvukovodoch králika, na vnútornej strane ušnice. Potom sa do neho zavŕtajú a navŕtajú povrch ucha. To spôsobuje u králika obrovské svrbenie, ktorý sa začne veľmi intenzívne škrabať pomerne charakteristickým spôsobom.

Králik postihnutý svrabom sa silno škrabe zadnou labkou a potom silno potriasa hlavou, pričom ju nakláňa na stranu. V ušiach králika postihnutého chrastou sa tiež tvoria chrasty, ktoré môžu nakoniec úplne obsadiť zvukovod. Svrab je vysoko nákazlivý a vyžaduje si dodržiavanie absolútnej hygieny, ako aj okamžitú izoláciu chorých králikov.

Liečba svrabu je pomerne časovo náročná a určite si vyžaduje konzultáciu s veterinárnym lekárom, ale našťastie nie je najťažšia.

Strup

Čo presne je "králičie ucho"? Je dôležité vedieť, že toto slovo sa nepoužíva ako názov chorobnej jednotky. Používa sa na označenie neidentifikovaných lézií na tele králika. V takejto situácii sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom. Zvyčajne sa totiž ukáže, že "chrasta" je v skutočnosti chrasta, ktorá vznikla v dôsledku napadnutia kožušinového zvieraťa svrabom.

Blechy

Králika môžu napadnúť psie, mačacie, ľudské alebo králičie blchy. Ohrozujú králiky ako dospelé jedince aj ako larvy. Sú nielen nepríjemnými parazitmi - živia sa králičou krvou a spôsobujú úporné svrbenie - ale prenášajú aj mnohé choroby. Môžu byť napríklad pôvodcom ušných infekcií u králikov.

Blchy môžu šíriť aj myxomatózu, veľmi nebezpečnú chorobu, ktorá ochromuje nervový systém králika a napáda aj jeho uši, ktoré sú pod vplyvom vírusu citlivé a opuchnuté. Toto ochorenie je takmer vždy smrteľné. Králik sa zasa môže veľmi ľahko nakaziť blchami, preto je očkovanie proti myxomatóze také dôležité.

Vši

Zamorenie králika všami je pomerne zriedkavé - najčastejšie králika trápia blchy. Vši spôsobujú pretrvávajúce svrbenie, môžu viesť k lysine a tvorbe bolestivých chrastičiek na tele králika. Napádajú aj uši a môžu viesť k zápalom vonkajšieho ucha - králik si môže poškriabať kožu, čím spôsobí infekciu.

Liečba vší zahŕňa oddelenie napadnutého králika od ostatných a dodržiavanie absolútnych hygienických pravidiel. Na boj proti všiam budete potrebovať aj špeciálne insekticídy, ale tie by ste si nikdy nemali vyberať sami, vždy sa poraďte s veterinárom.

Mužica

Nie je pravda, že myšími pascami sa môžu nakaziť len extrémne zanedbané a veľmi choré králiky. Hoci je pravda, že sú najzraniteľnejší. Muchy majú v obľube aj dlhosrsté králiky a staršie osoby s nadváhou. Mucormykóza nepostihuje len uši králika, ale môže sa vyvinúť aj tam.

Aj malé poranenie v uchu králika, napríklad po škrabnutí alebo po vpichnutí hoci aj malého cudzieho telesa, stačí na to, aby mucha nakladla vajíčka do ucha králika. Po vyliahnutí sa larvy zavŕtajú do kože ucha a takto sa živia. U králika to spôsobuje bolesť, silné svrbenie, nakláňanie hlavy a celkovú letargiu.

Aj keď v rane králika zbadáte jedinú larvu, hoci sa vám zdá malá, je to dôvod na okamžitú konzultáciu s veterinárnym lekárom. Rýchlo spozorovaná mukormykóza a pomoc veterinára zabráni šíreniu ochorenia.

"Králiky majú veľmi citlivé a vnímavé uši. Zápal tejto oblasti im spôsobuje bolesť a obrovské nepohodlie. To ovplyvňuje ich správanie a chuť do jedla. Mali by sme si uvedomiť, že neprijímanie potravy týmito zvieratami môže mať veľmi nebezpečné následky. Hneď ako spozorujete prvé príznaky infekcie uší, okamžite choďte so svojím králikom do veterinárnej ordinácie na konzultáciu." - veterinárny lekár. Hanna Pietruszka

Choroby uší u králikov - nečakajte, reagujte

Choroby uší u chovných králikov sú vždy dôvodom na obavy a veľmi rýchlu reakciu. Čím skôr sa ochorenia odhalia, tým väčšia je šanca na úplné vyliečenie a žiadne komplikácie. Je to tiež šanca zastaviť ochorenie skôr, ako sa nakazí viac osôb. Preto je veľmi dôležité, aby ste svoje králiky sledovali a v prípade potreby mohli rýchlo reagovať.

Ochorenie uší u králika nezostáva ľahostajné k celému telu králika, ale ovplyvňuje ho negatívnym spôsobom. Králik pod vplyvom ušného ochorenia môže tiež prestať prijímať potravu, čo môže viesť k rýchlemu vychudnutiu organizmu, ktoré je pre králiky obzvlášť nebezpečné.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
pixel