Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

BYLINKY PRE MAČKU - SÚ POTREBNÉ A BEZPEČNÉ?

2023-10-28
BYLINKY PRE MAČKU - SÚ POTREBNÉ A BEZPEČNÉ?

Hoci sú mačky absolútne mäsožravé, v ich strave sa nachádza aj potrava rastlinného pôvodu, hoci v stopových množstvách. Niekedy sa tiež stáva, že zviera samo začne okusovať to, čo rastie v kvetináčoch. Ktoré bylinky sú pre mačku bezpečné a ktoré naopak? Prečo sa o ne vaša mačka zaujíma a začne ich okusovať? Zistite to!

Bylinky pre vašu mačku - potrebuje ich váš domáci miláčik?

Vaša mačka nemôže jesť len rastliny, vegetariánska strava pre ňu určite nie je vhodná. Hoci rastliny sú v jeho jedálnom lístku. Voľne žijúce a loviace mačky konzumujú prevažne rastlinnú potravu, pričom zjedia žalúdok svojej koristi spolu s jeho obsahom. Stále sa však stáva, že siahne po kúsku mačacej trávy alebo len po bylinkách.

Bylinky pre vašu mačku sú zdrojom vitamínov a antioxidantov. Mačky ich rady okusujú, hoci nie všetky sú pre ne vhodné. Preto keď sa pod vašou strechou objaví mrouskanie, zabezpečte svoj domov a dbajte na to, aby sa v ňom nachádzali len rastliny a bylinky vhodné pre mačky.

Ktoré bylinky sú pre vašu mačku bezpečné?

Nie je jedno, čo bude vaša mačka okusovať. Váš domáci miláčik sa môže živo zaujímať o mnohé bylinky a rastliny, ktoré nájde v okolí domu, ale nie všetky mu budú prospešné. Môže sa dokonca stať, že bylinky bežne používané v kuchyni, hoci sú pre človeka neškodné alebo dokonca užitočné, môžu vašej mačke veľmi vážne ublížiť. Ktoré bylinky pre vašu mačku budú v tomto prípade vhodné? Po čom môže váš domáci miláčik siahnuť bez strachu?

Basil

Známa, obľúbená a často používaná bazalka môže prospieť nielen vám, ale aj vašej mačke. Má antivírusové a antibakteriálne účinky a dobre pôsobí na trávenie. Má tiež pozitívny vplyv na náladu a znižuje hladinu stresu. Bazalka ako taká sa vyrába v rôznych odrodách.

Možno zistíte, že vaša mačka sa zaujíma len o jednu z nich a ostatné ignoruje. Ak však vidíte, že váš domáci miláčik okusuje čerstvé listy bazalky, nebojte sa, môžete mu to dovoliť.

Melissa

Je všeobecne známa pre svoje upokojujúce vlastnosti. Takto pôsobí nielen na ľudí, ale aj na mačky. Odporúča sa ako podporná bylina, najmä pre stresované mačky, nervózne mačky a mačky s problémami s úzkosťou. Niekedy sa pridáva aj do krmiva pre mačky a je zložkou upokojujúcich tabliet pre domáce zvieratá.

Ak chcete svojej mačke podať niečo s prírodným účinkom, čo jej pomôže relaxovať, môžete bez väčších obáv siahnuť práve po medovke.

Mačacia mäta

Kto by nepoznal veľkú lásku mačiek ku catnipu? Dodnes nie je úplne isté, prečo naň mačky takto reagujú. Pravdepodobne to súvisí s vôňou, ktorá stimuluje príslušné centrá v mačacom mozgu. Mačka, ktorá zje trochu catnipu, je uvoľnená, šťastná a oddýchnutá.

Aj samotná rastlina v ňom môže vyvolať zaujímavé reakcie - zvieratko sa môže stať prítulnejším, váľať sa v rastline, dožadovať sa pohladenia a hrať sa v najlepšom. Nie každá mačka je náchylná na jej vplyv - niektoré mačičky o ňu neprejavujú absolútne žiadny záujem.

Zaujímavé je, že sklon k prudkým reakciám na catnip alebo jeho nedostatok je preukázateľne dedičný. Je nepravdepodobné, že by ste ju mačke dávali denne, pretože vaše zvieratko sa môže stať voči tejto rastline imúnne, okrem toho nemusí poznať mieru a ak jej zje príliš veľa, môže mať žalúdočné problémy, ale ak chcete svojej mačke priniesť veľa radosti, môžete jej ju z času na čas podať.

Hoci metódou asociácie môžete dospieť k záveru, že keď je mačacia mäta dobrá, bude aj mäta pre vašu mačku dobrý nápad - nie je to pravda. Mäta je kvôli esenciálnym olejom, ktoré obsahuje, pre mačky toxická.

Matricaria tymián

Tymián tymiánový, ľudovo nazývaný jednoducho tymián, je ďalšou veľmi rozšírenou bylinkou. Ak vidíte, že vaša mačka má k nemu blízko, môžete jej dovoliť okusovať listy. Má nielen antiparazitárne účinky, ale je veľmi prospešný aj pre kožu a srsť vášho domáceho maznáčika. Jednou zo zaujímavých skutočností je, že niektoré mačky reagujú na tymián rovnako ako na mačacie mäsko. Cítia sa uvoľnene a sú stimulované k hre.

Rozmarín

Ak sa vaša mačka zaujíma o rozmarín, nemusíte sa vo všeobecnosti obávať. Pokiaľ vaša mačka netrpí epilepsiou, nie je ešte malé mačiatko alebo nie je gravidná, v takom prípade na svojho miláčika dohliadajte, aby si týmto spôsobom nezmenšoval stravu. Najmä preto, aby nekonzumovala rozmarín vo veľkých množstvách. V každom inom prípade rozmarín v malých množstvách prospeje tráviacemu procesu. Je tiež silným antioxidantom a zdrojom cenných vitamínov.

Záhradný kôpor

Ďalšia rastlina, ktorá sa bežne vyskytuje v domácnostiach a záhradách. Našťastie, ak máte radi kôpor, nemusíte sa jeho pestovania vôbec vzdať, ak máte mačku. Vášmu domácemu miláčikovi neublíži a môže mu dokonca pomôcť. Kôpor skvele povzbudzuje mačací apetít, takže ak je vaša mačka jedák, oplatí sa ho pridávať do jedál. Podporuje tiež tráviace procesy vašej mačky a znižuje krvný tlak. Niekedy je užitočný pre mačky trpiace zlyhaním obličiek.

Petržlenová vňať

Petržlenová vňať je už dlho známa svojimi zdraviu prospešnými účinkami. Široko sa používa v kuchyni, pestuje sa v kvetináčoch a na záhradách, ale je aj cieľom mačiek. Musíte sa jej obávať? Rozhodne nie!

Má veľký a veľmi pozitívny vplyv na imunitný systém. Je pomerne bežnou zložkou krmiva pre mačky a má močopudný účinok, takže mačkám s problémami močových ciest prospeje aj petržlen. Má tiež protizápalové vlastnosti.

Harmanček

Harmanček je medzi ľuďmi známy ako prakticky univerzálny liek - má protizápalové, antibakteriálne, dekongestívne (konzumovaný vo forme nálevu), sedatívne, antialergické účinky... A to nie je koniec zoznamu výhod.

Je však harmanček rovnako dobrý pre vašu mačku ako pre vás a má na ňu rovnaký účinok? Nie tak celkom. Ak vaša mačka zje väčšie množstvo harmančeka, môže dostať hnačku. Taktiež ho nepoužívajte na umývanie očí vašej mačky - na tento účel je oveľa vhodnejší napríklad svetlík lekársky. Harmanček môže byť pre mačky alergénny, a tak spôsobiť zápal a opuch. V malom množstve však môže vašej mačke skutočne pomôcť - má potom upokojujúci účinok.

Bylinky pre mačku - zhrnutie

Mačky rady okusujú bylinky v kvetináčoch a záhradách. Rovnako ako v prípade mačacej trávy, ani v tomto prípade nie je úplne jasné, prečo sa tak deje; pravdepodobne ide o čistenie tráviaceho traktu. Často sa pridávajú do krmiva pre mačky už vo fáze výroby. Nenúťte mačku jesť bylinky, len sa uistite, že má prístup k takým, ktoré sú pre ňu bezpečné, ak ju prepadne nutkanie ich okusovať.

Pri harmančeku pre mačky buďte obzvlášť opatrní - nie je vhodný na pitie a ani na umývanie očí. Vo veľkých množstvách môže spôsobiť hnačku. Len v malých množstvách môže mať pozitívny účinok na organizmus mačky. Pre mačku však neposkytuje veľkú príťažlivosť, preto ju väčšina domácich zvierat jednoducho ignoruje.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
pixel