Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

BOJOVÁ RYBA - NEZVYČAJNÝ JEDINEC S NEZVYČAJNÝMI POTREBAMI

2024-03-16
BOJOVÁ RYBA - NEZVYČAJNÝ JEDINEC S NEZVYČAJNÝMI POTREBAMI

Boobies sú medzi akvaristami už roky veľmi obľúbené. Záujem o tieto ryby je spôsobený ich neuveriteľnou krásou - žiaria všetkými farbami dúhy, sú pestré a pôsobivé a môžu byť fantastickou ozdobou každého akvária. Bojovnica je tiež známa tým, že sa ľahko chová, a preto je vhodná pre začínajúcich akvaristov. Je to naozaj tak? Čo sa oplatí vedieť o týchto rybách predtým, ako ich pustíte do akvária, a ktoré bojovnice budú bezpečné? Zistite to!

Bojové ryby - krásna dekorácia akvária

Boobies sú úplne bežne ryby, ktoré sa spájajú s Thajskom. V skutočnosti sa tam vyskytujú veľmi často, ale oblasť, v ktorej sa vyskytujú vo voľnej prírode, je väčšia. Bojovnice fascinujú ľudí už celé stáročia - jednak svojím vzhľadom, ktorý si nemožno pomýliť so žiadnou inou rybou, jednak svojím špecifickým správaním, ktoré môže vzbudzovať údiv. Je to tiež ryba, ktorá sa veľmi často vyberá do akvárií. Rovnako často sú ich chovateľmi aj deti.

To však nie je úplne dobrý nápad. Hoci ryba Boatera veľká alebo siamská odroda Boatera nemá veľmi vysoké nároky, jej chov vôbec nie je taký jednoduchý, ako by ste si mohli myslieť. Zoznámte sa s ňou lepšie a určite budete schopní poskytnúť svojej bojovnej rybe domov, aký si zaslúži.

Aké sú vlastnosti bojovníka? Postava hodná svojho mena

Okrem ich vzhľadu, ktorý vám nedovolí prejsť okolo týchto rýb ľahostajne, sa bojovníci v porovnaní s inými rybami vyznačujú aj svojím charakterom. Ich meno plne odráža ich povahu - veľkolepý bojovník je veľmi bojovný a bude agresívne brániť svoje územie. Existujú dokonca situácie, keď ryba zaútočí na svoj odraz v zrkadle.

Z tohto dôvodu sú v Thajsku veľmi obľúbené bojové ryby, ale ide o krutý zvyk, ktorý týmto krásnym rybám iba škodí, pretože využíva ich charakter proti nim. Skutoční akvaristi vedia, že bojovnice sú skutočnými kráľmi vôd a zaslúžia si kráľovské zaobchádzanie. Samce bojovníkov sú najagresívnejšie voči sebe navzájom. To však neznamená, že problém agresivity je len v rámci druhu - nádherný bojovník je schopný útočiť aj na iné ryby. V akváriu je lepšie chovať jedného samca.

Aký druh rýb môže bojovník tolerovať? V rozpore so zdaním naozaj existujú, ale musia sa vyberať dostatočne šikovne, aby sa nikomu nič nestalo. Z tohto dôvodu nesmú byť ryby príliš malé, pretože ich bojovník môže považovať za ľahké ciele. Taktiež by ryby nemali byť na podobnej úrovni agresivity, pretože by sa mohli navzájom biť. Staršie bojovnice sa zvyčajne príliš nepohybujú, plávajú pomaly a majestátne, ale nestrácajú nič zo svojej divokej povahy.

Pôsobivý vzhľad

Bojové ryby vďačia za svoju popularitu najmä svojmu vzhľadu. Je naozaj ťažké nájsť pôsobivejšie ryby. Žiaria všetkými farbami, sú naozaj výrazne sfarbené a ich farby často navzájom kontrastujú. Líšia sa nielen farbami, ale aj ich umiestnením a vzorom, ktorý sa vytvára na šupinách. Pozornosť púta aj plutva, ktorá v mnohých prípadoch dokonca pripomína chvost páva alebo iného rajského vtáka.

Je dôležité vziať do úvahy, že bojovníci chovaní na farmách vyzerajú oveľa majestátnejšie ako tí, ktorí žijú vo voľnej prírode, pretože ich farby, vzory a dĺžka chvosta sú do veľkej miery podmienené starostlivým výberom. Za zmienku stojí aj labyrint, špecifický orgán, ktorý bojovníkom umožňuje dýchať atmosférický vzduch. Spomedzi týchto rýb sú to samce, ktoré sú farebnejšie a majú dlhšie plutvy. Samičky majú stále veľmi pekný vzhľad, ale ich sfarbenie je tlmenejšie a plutvy kratšie.

Dbajte na podmienky v akváriu

Panuje presvedčenie, že bojovnica nepotrebuje veľa, preto sa často chová v naozaj malých akváriách, s objemom do dvoch litrov. Často sa tiež chovajú v guľôčkach a bez použitia akváriového vybavenia, ale to všetko sú pre tieto ryby mimoriadne zlé podmienky a nesmie sa to takto robiť, pretože ryby sa unavia a môžu sa rýchlo zdravotne zrútiť. Aké akvárium by bolo v tomto prípade pre bojovnice vhodné?

V skutočnosti nepotrebuje príliš veľa priestoru, ale minimum, v ktorom sa cíti dobre, je akvárium s objemom približne dvadsaťpäť litrov. Ideálne by bolo akvárium s vekom, pretože cicavec je labyrintná ryba, čo znamená, že je schopný dýchať atmosférický vzduch z nad vodnej hladiny. Bez veka môže ľahko dostať studený labyrint a rýchlo stratiť zdravie. Kryt tiež ochráni bojovnice pred vyskočením z akvária. Optimálna teplota vody pre bojovnice je približne 25 stupňov Celzia. Ak klesne na 20 a nižšie oblasti, ryby sa môžu prestať hýbať a len hľadať spôsob, ako sa zohriať. Na druhej strane ideálne pH sa pohybuje od 5 do 7, čo znamená, že vodné prostredie bojovnice by malo byť pomerne kyslé.

Tento druh v prírode žije prevažne v pokojnej vode, preto je lepšie neinštalovať do akvária žiadne prúdy a umožniť bojovníkom pokojný pohyb. Majú však radi hustú vegetáciu, preto sa odporúča vysadiť do akvária rastliny, najmä ázijské. Akvárium môžete čistiť sami raz týždenne alebo stavte na malý tichý filter, ktorý udrží vodu čistú.

Ďalšie druhy pre akvárium s mloky

Bojovníci sú bezpochyby agresívni. Ktoré bojovnice je teda najlepšie chovať v jednom akváriu? Na rozdiel od zdania ich vôbec netreba chovať osamote. Najlepšie sú ryby z rodu sumčekov. Ryby pre bojovnice nesmú byť príliš veľké, pretože takéto ryby si môžu vziať za cieľ vašu obľúbenú rybu a napadnutá bojovnica sa bude zúrivo brániť.

Nesmú byť ani príliš malé, pretože by sa potom stali korisťou pre ryby, ktoré sa na nich podieľajú. Príliš zaneprázdnené a rýchlo plávajúce ryby budú tiež nevhodnou spoločnosťou, pretože bojovnice sa málo pohybujú a môžu sa dostať do stresu. Na druhej strane sú ostrieže rovnako teritoriálne, čo môže viesť k stretom. Na druhej strane sa sumce môžu stať výbornou spoločnosťou pre bojovníka.

Bojovník s rybami - zhrnutie

Bojovník je ryba, ktorá je rovnako krásna ako bojovná. Pochádza z Ázie a nie je veľmi vyberavá - vo voľnej prírode žije aj na ryžových poliach. Nepotrebujú veľké akvária, v skutočnosti čím menšie akvárium, tým menšie územie musí samec bojovnice strážiť. Napriek tomu by nemalo byť menšie ako 25 litrov a nesmie mať guľovitý tvar.

Najlepšie akváriá sú hranaté. Aké ryby sa hodia k bojovníkom? Tie, ktoré sa naňho nezamerajú alebo ho nevezmú na seba. Z tohto dôvodu sú mimo hry napríklad agresívne, teritoriálne ostrieže a malé, pestrofarebné gupky.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super ceny,rychle dodanie.
2024-04-12
Spokojný s dodaním aj s produktom.
pixel