Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

BOJÁCNY PES - AKO MU POMÔCŤ SKROTIŤ STRACH?

2022-07-29
BOJÁCNY PES - AKO MU POMÔCŤ SKROTIŤ STRACH?

Schováva sa váš pes za vaše nohy pri pohľade na zástupcu svojho druhu? Alebo ho zvuk vysávača prinúti utiecť do najtemnejšieho kúta v dome? Rovnako ako ľudia, aj psy môžu mať svoje obavy. Zistite, odkiaľ pochádzajú, ako im predchádzať a ako dodať vášmu domácemu miláčikovi odvahu.

Odkiaľ pochádza úzkosť u psa?

Strach z neznámeho je prirodzený. Bezpodmienečná odvaha by zvieratám neumožnila prežiť v ich prirodzenom prostredí. Psy, rovnako ako ľudia, majú rôzne povahy. Niektorí sú odvážni a nestresujú ich mnohé situácie, zatiaľ čo niektorí majitelia si myslia, že "môj pes sa bojí všetkého". Odkiaľ pramení strach psov? Bohužiaľ, najčastejšie sme to my ľudia, ktorí ovplyvňujeme strach zvierat.

Niekedy sa stane, že psovod povie: "Doteraz sa takto nesprával." Často však môže správanie psa podmieniť jedna traumatická situácia. Príkladom je môj osobný pes, ktorý sa dlhé roky nebál ohňostrojov. Na Silvestra sa mu spalo najlepšie a blesky a výstrely ho vôbec nezaujímali. Až kým mu niekto na ulici nehodil petardu takmer pod labky. To ho tak vystrašilo, že sme sa s týmto strachom dlho nevedeli vyrovnať. Niekedy sa problém začína už v štádiu šteniatka. Malý pes sa v prvých týždňoch života veľa naučí od svojej matky a súrodencov.

Je známe, že odobratie šteňaťa matke, keď má menej ako osem týždňov, môže mať veľmi negatívny vplyv na jeho neskorší emocionálny vývoj. Okrem toho pes v novom domove absolvuje celú sériu očkovaní. V záujme zdravia vášho domáceho miláčika ho oddeľte od ostatných psov. Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Batoľa by malo byť v kontakte so zdravými a vyrovnanými zástupcami svojho druhu. To zaručuje správnu socializáciu a minimalizuje riziko, že sa bude báť iných psov.

A čo negatívne asociácie?

Ak sa váš pes bojí vstúpiť do niektorých miestností alebo áut, zvážte, či s nimi nemá negatívne asociácie. Možno pre neho jazda autom znamená len návštevu veterinára? Strach mnohých psov pramení aj z násilia, ktoré zažívajú od ľudí. Zviera si spája človeka s bolesťou a strachom.

Niektorým psom trvá dlho, kým znovu získajú dôveru a istotu, že im zo strany psovoda nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Budovanie vzájomnej dôvery z vás urobí harmonickú dvojicu. Zistite, ako prekonať strach svojho psa.

Úzkostný pes - izolácia nie je riešenie

Zvážte, čo ste začali robiť, keď ste si všimli, že váš pes reaguje so strachom na iné domáce zvieratá alebo ľudí. Väčšina opatrovateľov automaticky začne premýšľať o tom, kam a v akom čase ísť na prechádzku, aby sa vyhli konfrontáciám. Toto nie je správna cesta. Bohužiaľ, najčastejším dôsledkom takéhoto rozhodnutia je zhoršenie úzkosti. Nevzdávajte sa prechádzok v oblastiach, kde sa môžu vyskytovať iné štvornohé psy.

To platí aj v prípade, že sa váš pes bojí ľudí. Majte so sebou vrecúško s pochúťkami. Základom je totiž posilňovanie želaného správania. Počas prechádzok odmeňte psa za pokojné správanie, hrajte sa s ním alebo ho naučte plniť povely. Vytvorte pozitívnu asociáciu s otvoreným priestorom. Neodmietajte mu ani pochúťky, keď pokojne prejde okolo iného psa alebo človeka. Časom môžete začať požadovať viac. Je však lepšie zvyšovať nároky pomalšie ako príliš rýchlo.

Na druhej strane nedovoľte, aby sa cudzí ľudia bez dovolenia vnucovali vášmu psovi a hladkali ho. Takýto neočakávaný kontakt nielenže posilní strach vášho štvornohého miláčika. Nemožnosť úniku môže vyvolať agresiu. Pre psa je to jediná forma obrany a inštinktívneho správania. Dobrým riešením môže byť aj priviazanie žltej stužky na obojok alebo vodítko psa. Hnutie "Projekt žltý pes" získava na popularite po celom svete. Žltá stužka má byť signálom pre ostatných, že vaše zviera potrebuje v danom čase viac priestoru.

Tento projekt je okrem iného zameraný na opatrovateľov psov, ktorí sú v rehabilitácii alebo majú len adaptačné problémy. Ak nechcete prekonávať strach svojho domáceho miláčika sami, porozmýšľajte o skupinových kurzoch v psej škole. Ak sa váš pes bojí iných psov, bolo by dobré zoznámiť ho so skupinou vyrovnaných zvierat. Samozrejme, všetko by malo prebiehať pod dohľadom odborníka, ktorý bude schopný kontrolovať správanie celej skupiny.

Zvukový tréning - používanie techniky

Váš pes sa môže báť rôznych zvukov, hoci niektoré z nich vám vôbec nemusia pripadať hrozivé. Pomocou technológie, presnejšie nahrávok rôznych zvukov. Môžete ich nájsť napríklad na internete a s ich pomocou začať proces zbavovania citlivosti vášho domáceho maznáčika.

Nech vás takáto zvuková relácia sprevádza pri každodennej hre alebo tréningu. Spočiatku však musia byť zvuky, ktoré psa stresujú, sotva počuteľné. Neponáhľajte sa so zvyšovaním hlasitosti. Výsledkom dlhodobého procesu bude, že váš pes si už nebude spájať konkrétne zvuky ako hrozbu.

Nezabudnite, že psa môžete oboznámiť s celým radom zvukov, ako je napríklad buchot petárd, už v šteňacom veku. Nechajte ich tvoriť pozadie pre vaše hry. Celý proces musí samozrejme sprevádzať pozitívna asociácia. Nezabúdajte preto na pochúťky a častú pochvalu.

Spasiteľný dotyk...

Úzkostný pes je pes, ktorý žije v neustálom strese, teda v stave zvýšenej telesnej pohotovosti. Čím dlhšie je zviera vystavené situáciám, ktoré ho znepokojujú, tým horšie to pôsobí na jeho zdravie. Neustály stres sa môže prejaviť mnohými problémami, ako je nadmerné vypadávanie vlasov, znížená imunita a poruchy vodného a elektrolytového hospodárstva. Stresová situácia totiž spôsobuje, že sa do krvi uvoľňuje nielen adrenalín, ale aj kortizol.

Táto chemická látka môže v krvi vášho psa pretrvávať až niekoľko dní. Ak chcete tento čas skrátiť, a tým ho rýchlejšie zbaviť stresu, zvážte masáž TTouch alebo použitie vesty proti úzkosti. Z čoho pozostáva relaxačná masáž TTouch, ktorá bola vyvinutá pred 25 rokmi v Spojených štátoch? V prvom rade ide o masírovanie psa krúživými pohybmi, ktoré sa striedajú s povznášajúcimi pohybmi.

Tvorcovia tejto metódy, špecialisti Tellington TTouch, zabezpečujú, že ich masáž ovplyvňuje mnohé aspekty života psa - zlepšuje náladu, zvyšuje úroveň pozornosti, uvoľňuje a znižuje hladinu stresu. Zaujímavosťou je, že masáž TTouch sa vykonáva na celom tele psa vrátane tzv. citlivých zón, ako sú labky a chvost. Pre tieto oblasti na psom tele boli totiž vyvinuté špeciálne druhy pohybov.

Zo Spojených štátov prišla do Poľska aj vesta proti úzkosti, ktorá do určitej miery využíva vlastnosti masáže TTouch a akupresúry. Špecializovaná vesta pre psov funguje podobne ako prikrývka so záťažou pre ľudí. Neustály tlak na konkrétne body na tele psa upokojuje a umožňuje mu rýchlejšie sa zbaviť stresu. Tento typ pôsobenia je jedným z prvkov zmyslovej terapie, ktorá si získava veľkú popularitu medzi ľuďmi aj zvieratami.

Špeciálne vyvinutá hmatová stimulácia môže znížiť stres a dokonca výrazne pomôcť odstrániť úzkosť. Vestu proti úzkosti môžete použiť v mnohých situáciách, napríklad keď sa váš pes bojí cestovať alebo má strach z búrky, ohňostroja či iných zvukov. Je ideálny aj pre psov, ktorí sa boja iných domácich zvierat alebo ľudí.

Bojácny pes môže byť sebavedomejší

Pri práci na zvyšovaní sebadôvery vášho domáceho miláčika je v prvom rade potrebné, aby sme sami ovládali negatívne emócie, ako je podráždenie alebo hnev. Nezabudnite, že vaše zviera vycíti vašu nervozitu a stres, aj keď nezvýšite hlas. Zvieratá dokonale čítajú signály, ktoré im dávate svojím postojom alebo gestami. Vyššie uvedené metódy práce so psom pomôžu zvýšiť sebadôveru vášho domáceho miláčika.

Pamätajte, že budete úspešní len vtedy, ak na svojho domáceho miláčika nebudete vyvíjať nátlak a nútiť ho, aby sa násilím postavil príčine svojej úzkosti. Ak však máte pocit, že nie ste schopní správne rozoznať všetky príčiny úzkosti vášho psa, vyhľadajte pomoc odborníka.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
pixel