Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

BLUDNÁ GRAVIDITA U PSA. AKO SA STARAŤ O FENU?

2022-07-19
BLUDNÁ GRAVIDITA U PSA. AKO SA STARAŤ O FENU?

Imaginárna gravidita u psa je problém, ktorý sa môže vyskytnúť u nesterilizovaných psov. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, imaginárne tehotenstvo nie je choroba, ale fyziologický stav súvisiaci s predkami. Mnohí ľudia sa pýtajú, či majú svojho psa sterilizovať. Je to bezpečný postup? Zmení sa po takejto operácii povaha môjho psa? Alebo by som mala svojej fene aspoň raz dovoliť mať šteniatka a až potom ju sterilizovať? Zistite odpovede na tieto otázky!

Nebojte sa sterilizácie

Nezabúdajme, že sterilizácia je dnes v podstate štandardným zákrokom, ktorý sa vykonáva na každej veterinárnej klinike, a nemali by sme sa jej báť. Nezabúdajme, že šteniatka sú obrovskou zodpovednosťou, pre každé z nich (vo vrhu môže byť aj tucet šteniatok) budete musieť nájsť zodpovedný a dobrý domov. Nemali by sme zbytočne chovať našich psov zo zištných dôvodov. V útulkoch je veľa opustených zvierat, ktoré čakajú na nový domov.

Nebojme sa sterilizovať fenu. Ide o jednorazový a bezpečný zákrok. Nie je pravda, že pre duševné zdravie suky musí mať aspoň raz šteniatka. Nie je pravda, že po sterilizácii sa zmení jej povaha. Nadmerné priberanie zvierat po sterilizácii je tiež mýtus - všetko závisí od našej disciplíny. Včasnou sterilizáciou našich sučiek znižujeme riziko vzniku nádorov mliečnej žľazy a zbavujeme sa aj výskytu nebezpečných ochorení, ako je napríklad absces. Sterilizované suky tiež nebudú mať problémy s imaginárnou graviditou.

Čo je to imaginárne tehotenstvo u psa?

K imaginárnej gravidite dochádza u nesterilizovaných sučiek najčastejšie medzi 50. a 80. dňom po oplodnení (t. j. približne 2 mesiace po oplodnení - v čase, keď by mohlo dôjsť k pôrodu, ak by došlo k oplodneniu). Ide o fyziologický stav, ktorý súvisí s pôvodom. Vo vlčej svorke sa rozmnožuje len alfa samica. Ostatné samice nezabreznú, ale tiež sa podieľajú na výchove a kŕmení mláďat (produkujú aj mlieko).

Bludná gravidita u psa je často asymptomatická. Spontánne vymizne približne po 3 týždňoch. Niekedy je však tak pokročilá, že môže spôsobiť ďalšie problémy a byť pre nášho domáceho miláčika nebezpečná. Ak u našej fenky spozorujeme akékoľvek príznaky imaginárnej gravidity, neodkladajte návštevu veterinára. V pokročilých prípadoch môže dôjsť k zápalu mliečnej žľazy, silnej bolesti a dokonca k sepse.

Bludná gravidita u psa - u koho sa môže vyskytnúť?

V skutočnosti sa môže vyskytnúť u každej ženy. Niekedy sú príznaky také nenápadné, že si ich majiteľ nemusí vôbec všimnúť. Je možné, že imaginárna gravidita je častejšia u sučiek miernej a citlivej povahy. Imaginárna gravidita u psa nie je spojená s abnormálnym estrálnym cyklom, abscesom alebo neplodnosťou.

Bludná gravidita u psa - príznaky

Aké sú najčastejšie príznaky imaginárnej gravidity u psa? Príznaky môžu skutočne pripomínať skutočné tehotenstvo. Môžu sa líšiť v závislosti od povahy psa. Niektoré nevykazujú žiadne zmeny v správaní, iné môžu byť príliš stimulované, nervózne, ďalšie letargické, pokojnejšie ako zvyčajne, "láskavejšie" a vyžadujúce viac maznania. Každý príznak môže byť viac alebo menej závažný.

U niektorých sučiek sa vytvorí zväčšená mliečna žľaza. Niekedy z neho môže po stlačení vytekať mlieko. Niektoré suky si v tomto období môžu začať budovať "hniezdo", rozkladať deku, prinášať do postele rôzne predmety, psie hračky alebo maškrty. Niekedy sučka považuje tieto predmety za svoje vlastné potomstvo a začne si ich ošetrovať, olizovať alebo prikladať na bradavky. Niektoré sučky nechcú opustiť takto pripravené hniezdo a aj keď s nimi chceme ísť na prechádzku, robia to neochotne.

Liečba imaginárnej gravidity u psa

Bludná gravidita u psa je nežiaduci jav - zatiaľ čo u vlkov má veľmi dôležitú funkciu, u domácich psov môže byť veľmi nepríjemná. Môže viesť k mnohým poruchám vrátane zápalu mliečnej žľazy alebo porúch správania.

Musíme si uvedomiť, že pred začatím liečby sa musíme uistiť, že sučka naozaj nie je gravidná. Ak vylúčime graviditu, veterinár zvolí vhodnú liečbu v závislosti od závažnosti príznakov. Pri pokročilých príznakoch imaginárnej gravidity u psov bude potrebná farmakologická liečba. V miernejších prípadoch veľmi dobre účinkujú bylinné prípravky, medzi ktoré patrí okrem iného nezábudka obyčajná, výťažok z petržlenu, púpavy, gaštanu.

Výťažok z immaculaty má antiprolaktínový účinok, pretože účinné látky, ktoré obsahuje (diterpény), sa viažu na dopamínové receptory, a tým inhibujú uvoľňovanie prolaktínu, t. j. hormónu, ktorý stimuluje laktáciu. Prolaktín je hlavným hormónom zodpovedným za vznik príznakov imaginárnej gravidity u suky, takže zníženie jeho hladiny môže mať za následok zníženú stimuláciu mliečnych žliaz suky k produkcii mlieka.

Petržlenový extrakt má diuretický účinok. Stimulácia odstraňovania vody z tela je prospešná u gravidných sučiek, pretože znižuje opuch mliečnych žliaz a brzdí laktáciu. Extrakt z púpavových listov má tiež diuretický účinok. Je to spôsobené najmä vysokým obsahom draslíka a ďalších minerálov, ktorých vylučovanie obličkami je sprevádzané zvýšeným vylučovaním vody. Aescín, pochádzajúci z pagaštanu konského, má predovšetkým antiedematózny účinok.

Jastrabina, rastlina veľmi často používaná v medicíne, sa tiež často používa pri potláčaní pomyselného tehotenstva. Výťažky z listov obsahujú umbiliferón (7-hydroxykumarín), ktorý vykazuje vlastnosti proti obezite. Tieto vlastnosti posilňujú flavonoidy, ktoré obsahujú, najmä luteolín a apigenín. Ďalšou rastlinou je líščí chvost, tropická rastlina patriaca do čeľade vlčí bôb, ktorá vykazuje predovšetkým diuretické účinky vďaka vysokému obsahu flavonoidov, ako je kvercetín a jeho deriváty.

Pri pokročilejších príznakoch imaginárnej gravidity u psa dobre funguje kabergolín. Kabergolín je derivát ergolínu, ktorý sa vyznačuje silným, selektívnym a dlhodobým inhibičným účinkom na sekréciu prolaktínu. Prolaktín je hlavný hormón, ktorý sa podieľa na laktogenéze a je zodpovedný za začatie a udržanie laktácie po pôrode. Vrchol inhibičného účinku na prolaktín sa dosiahne po 4-8 hodinách a pretrváva niekoľko dní v závislosti od dávky. Vedľajším účinkom tohto lieku môže byť zvracanie. Podobný účinok má aj bromokriptín.

Bludné tehotenstvo u psa - domáce opravné prostriedky

Ak vaša fenka trpí imaginárnou graviditou, môžete jej počas liečby pomôcť. Nedovoľte jej, aby si vybudovala hniezdo a hromadila v ňom veci. V tomto období nevenujte svojej fene príliš veľa pozornosti - niektoré suky sú počas pomyselnej gravidity náchylnejšie na hladkanie. Nehladkajte ju po brušku (môže to spôsobiť zvýšenú tvorbu mlieka).

Poskytnite svojmu psovi viac pohybu a času na hranie. Požiadajte svojho veterinára o zmenu stravy vášho psa (menej bielkovín v strave môže skrátiť trvanie ruje). Po porade s veterinárom môžete tiež trochu znížiť množstvo jedla pre vášho psa. Stimulácia, ktorá zhoršuje laktáciu, napr. studené a teplé obklady, by sa mala minimalizovať. Dobrým nápadom môže byť aj nosenie špeciálneho obojku, ktorý zabráni psovi, aby sám od seba vyjadroval mlieko alebo sa olizoval.

Sterilizácia rozhodne chráni pred imaginárnym tehotenstvom. Ak teda nemáte chovnú stanicu a suky určené na chov, môžete zviera vykastrovať, aby ste znížili riziko abscesu a rakoviny reprodukčných orgánov. Nezabudnite však sterilizovať suky počas imaginárnej gravidity, pretože to môže viesť k predĺženiu tohto stavu. Najbezpečnejšie je vždy sterilizovať suky počas tzv. hormonálneho pokoja, t. j. 2 mesiace po skončení hárania. Ak v tomto období spozorujeme príznaky imaginárnej gravidity, musíme takýto stav u nášho psa najprv zamlčať a až potom ho podrobiť tejto liečbe.

Zdroje:

Sumińska Dorota, Szczęśliwy pies, Wydawnictwo Galaktyka, Spóła z o.o., Łódź 2004.

Larry Ptrick Tilley, Francis W.K. Smith jr, 5 minút veterinárnej konzultácie. Psy a mačky, Elsevier Urban&Partner. 2008.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel