Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

BEŽNÉ CHOROBY KANÁRIKOV - AKO SA STARAŤ O ZDRAVIE SVOJHO SPEVAVÉHO MILÁČIKA?

2023-08-18
BEŽNÉ CHOROBY KANÁRIKOV - AKO SA STARAŤ O ZDRAVIE SVOJHO SPEVAVÉHO MILÁČIKA?

Kanáriky patria medzi pomerne obľúbené domáce zvieratá. Ich chov je pomerne jednoduchý, nevyžadujú neustálu starostlivosť a môžu byť veľmi priateľským spoločníkom človeka. Čo však môže majiteľovi nedávať spať v noci, sú náhle a nepredvídané ochorenia kanárikov. Hoci kanáriky, ktoré sú správne kŕmené a chované v hygienických podmienkach, skutočne zriedkavo ochorejú, ochorenia rôzneho druhu sa vyskytujú aj u tejto skupiny vtákov. Ako spoznáte, že je kanárik chorý? Ako rozlíšiť rôzne choroby a ako reagovať na prvé znepokojujúce príznaky?

Kanáriky sú od prírody veľmi veselé vtáky, ktoré svojou farbou aj povahou dokážu vniesť do bežného dňa trochu optimizmu. Občas si však môžeme všimnúť, že s naším kanárikom nie je niečo v poriadku. Každý, aj ten najmenší príznak, ktorý sa odchyľuje od normálneho správania alebo vzhľadu kanárika, by mal prebudiť vašu ostražitosť.

Niektoré choroby kanárikov sa dajú rozpoznať hneď, ale iné si vyžadujú trochu viac pozornosti. Preto, aby ste mohli ochorenie čo najskôr odhaliť a následne diagnostikovať, mali by ste denne pozorovať, ako sa váš kanárik správa.

Choroby týchto vtákov sa dajú pomerne ľahko liečiť, ale pri niektorých je rýchlosť reakcie rozhodujúca pre ďalšie úspešné zotavenie.

Kanárik - choroby s hnačkovými príznakmi

Prvým ochorením, ktoré postihuje kanáriky všetkých vekových kategórií, je hnačka. Môže to byť jediná sťažnosť alebo jeden z príznakov vážnejšieho ochorenia, napríklad enteritídy alebo napadnutia parazitmi. Samotná hnačka môže byť spôsobená predovšetkým zle zvolenou potravou, ktorá dráždi kanárikove črevá, alebo potravou, ktorá je stará.

Pozor by ste si mali dávať aj na príliš veľa zelenej zeleniny (šalát, tráva, bylinky), ktorá v nadmernom množstve môže tiež prispieť k hnačke. Nedostatočná hygiena v klietke, stres a výkyvy teplôt v miestnosti, kde je kanárik umiestnený, tiež často spôsobujú hnačku u kanárikov.

Ako postupovať pri hnačke u týchto vtákov? Rovnako ako u iných zvierat pomôže uhlík. Malú dávku nasypte kanárikovi do krmiva a zároveň odstráňte zvyšky zeleného krmiva z klietky. Je tiež dobré klietku vyčistiť, aby ste si mohli byť istí, že sa odstránili aj nebezpečné baktérie.

Keďže hnačka prispieva k dehydratácii a vyplavovaniu cenných minerálov z tela, môže byť potrebná návšteva veterinára, najmä ak ochorenie trvá dlhšie ako dva dni.

Choroby kanárikov spôsobené parazitmi

Ďalšou chorobou, ktorá postihuje tieto vtáky, sú parazity rôzneho druhu. Prispievajú k ničeniu kože a peria, ale ich pôsobenie má za následok aj výrazné oslabenie organizmu kanárika. Svrab, ktorý najčastejšie napáda oblasť zobáka, očí a nôh, zanecháva malé biele chrasty, podľa ktorých ho možno identifikovať.

U kanárika spôsobujú svrbenie a úzkosť, a tak môžeme rozpoznať, že s naším domácim miláčikom nie je niečo v poriadku. V takom prípade je dôležité navštíviť veterinára, ktorý predpíše správny liek a odporučí bezpečné dávkovanie.

Okrem svrabu sú parazity, ktoré napádajú kanáriky, aj parazitmi vtákov. Živia sa krvou vtákov, preto sa ich prítomnosť dá spozorovať podľa malých raniek na koži kanárika. Aby ste sa uistili, že váš kanárik je ohrozený roztočmi, môžete v noci náhle rozsvietiť svetlo nad klietkou a uvidíte malé pohybujúce sa parazity.

Ďalším spôsobom, ako zistiť vtáčie červy, je prikryť klietku bielou plachtou, na ktorej na druhý deň uvidíte červené alebo čierne škvrny. Vtáčí červík patrí do skupiny roztočov, takže ak zistíte jeho prítomnosť, najlepšie je zbaviť kanárika všetkých neplastových predmetov z klietky.

Samotná klietka by sa mala dôkladne vyčistiť a vydezinfikovať paraziticídmi. Pokiaľ ide o liečenie kanárika, navštívte lekára, ktorý vám predpíše správny liek (napríklad masť, sprej alebo iný prostriedok), aby ste sa zbavili nebezpečných a nepríjemných parazitov.

Choroby kanárikov - lysiny mimo obdobia liahnutia

Aké sú ďalšie bežné choroby kanárikov? Plešatosť kanárikov je ďalším príznakom, ktorý by vás mal znepokojovať. U vtákov existujú takzvané obdobia lúpania, počas ktorých je strata peria normálna. Ak však váš kanárik intenzívne stráca perie alebo dokonca lysieva mimo obdobia lúpania, je to znamenie, že sa s ním deje niečo zlé.

Môže to byť spôsobené stresom, parazitmi alebo nedostatočnou potravou. Počas obdobia liahnutia sa odporúča dávať kanárikovi krmivo obohatené vaječnou zmesou a zelenými plodmi, ale mimo tohto obdobia môže podávanie týchto produktov vo veľkom množstve viesť k nadmernému úbytku peria. V tomto období je najlepšie podávať mu čerstvé uhorky, vitamínovú zmes a vápnik.

Kanárik - ochorenia nôh a zlomeniny končatín

Čím ďalším môže byť váš kanárik chorý? Medzi nebezpečné ochorenia patria aj choroby nôh spôsobené parazitmi alebo inými vonkajšími príčinami. Kanáriky sú vzhľadom na svoju malú veľkosť náchylné na rôzne zlomeniny a vykĺbenia.

Ak máte podozrenie na zlomeninu dolných končatín alebo poškodenie krídla u svojho kanárika, nikdy sa nepokúšajte liečiť svoje zvieratko sami. V tomto prípade je potrebný zásah odborníka a len ten môže kanárika účinne vyliečiť. Pred prevozom je dobré kanárika jemne obviazať obväzom, aby ste znehybnili jeho pohyby, ktoré môžu vyvrtnutie alebo zlomeninu zhoršiť.

Ďalším ochorením súvisiacim s dolnými končatinami kanárikov je tzv. zarastanie pazúrov. Bohužiaľ sa vyskytuje pomerne často a je pre tieto vtáky dosť bolestivé. Práve príliš dlhé pazúry často sťažujú kanárikom voľný pohyb a môžu spôsobiť vykĺbenie a zlomeniny nôh. Ak sa teda váš kanárik neustále zachytáva o mreže v klietke, jeho chôdza je neistá a neustále sa prevracia, je veľmi pravdepodobné, že jeho pazúry sú jednoducho príliš dlhé.

Ak sa na to cítite, môžete kanárikovi ostrihať pazúry sami pomocou ostrých klieští. Dbajte však na to, aby ste nijakým spôsobom nepoškodili prívod krvi do pazúrika v blízkosti nohy. Je silne inervovaný a podráždenie môže spôsobiť krvácanie a veľkú bolesť.

V prípade, že nemáte dostatok zručností alebo sa vám nepodarí kanárika stabilizovať, je lepšie ísť k veterinárovi, ktorý si s rušivými pazúrmi rýchlo poradí.

Zápal spojiviek - ako ho liečiť?

Bežným ochorením kanárikov je aj zápal spojiviek. Liečba sa spočiatku vykonáva ako u mnohých iných zvierat, t. j. potieraním oka harmančekovým nálevom. Dbajte však na to, aby nebol príliš horúci! Ako rozpoznáte zápal spojiviek u kanárikov? Vtáčie oči sú zapálené, môžu byť začervenané a vodnaté.

Kanárik môže mať tiež ťažkosti s otváraním oka kvôli hnisu v oku. Ak sa napriek použitiu harmančeka stav kanárikovho oka po 2 dňoch nezlepší, navštívte svojho veterinárneho lekára, aby sa poradil a upravil vhodnú liečbu. Najčastejšími príčinami zápalu spojiviek sú prievan, ktorý v žiadnom prípade neprospieva zdraviu kanárika, a nadmerná prašnosť.

Preto sa im vyhýbajte, pretože môžu spôsobiť aj nebezpečné prechladnutie a oslabenie organizmu.

Ako sa starať o zdravie kanárika?

Čo môžete urobiť, aby bol váš kanárik vždy v čo najlepšom zdravotnom stave? V prvom rade sa uistite, že krmivo je správne kvalitné a že klietka je hygienická. Časté čistenie klietky eliminuje riziko výskytu nebezpečných baktérií a parazitov. Krmivo zasa pripravujte na základe 5 zložiek, o ktorých sme písali v tomto článku: Čo jedia kanáriky? 5 produktov, vďaka ktorým budú zdravé a krásne.

Hoci sa choroby kanárikov nevyskytujú veľmi často, sú, žiaľ, neoddeliteľnou súčasťou života týchto vtákov. Je veľmi dôležité rýchlo diagnostikovať ochorenie a prijať vhodnú liečbu, najlepšie vždy po konzultácii s lekárom. Dobrá reakcia môže nielen urýchliť uzdravenie, ale aj zachrániť život vášho domáceho miláčika.

"Také chúlostivé vtáky, ako sú kanáriky, si vyžadujú starostlivú starostlivosť a ostražité pozorovanie. Choré vtáky sa dajú pomerne ľahko rozpoznať, pretože sú tichšie, oveľa menej energické a neochotne lietajú. Zvyčajne len náladovo sedia vo svojej klietke. Nedá sa však povedať, že všetky choroby sa prejavujú rovnako. Len čo si všimneme vypadávanie peria, zmenený hlas, výtok zo spojovkového vaku alebo nosa, nechutenstvo a akékoľvek iné znepokojujúce zmeny u nášho spoločníka - okamžite vyhľadajme veterinárnu pomoc." - hovorí nám veterinár. Hanna Pietruszka

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
2024-04-18
Top
pixel