Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ARTRITÍDA U PSA - PRÍČINY, PRÍZNAKY A LIEČBA. AKO POMÔCŤ PSOVI S BOLESŤOU KĹBOV?

2022-07-27
ARTRITÍDA U PSA - PRÍČINY, PRÍZNAKY A LIEČBA. AKO POMÔCŤ PSOVI S BOLESŤOU KĹBOV?

Keď náš štvornohý priateľ stratí chuť hrať sa vonku, okamžite sa naňho začneme pozerať bližšie. Ak vidíme, že kríva, keď ide k miske, a každý krok mu spôsobuje bolesť - vieme, že problémom sú jeho choré labky. V iných prípadoch môžu obmedzené pohyby psa predznamenávať problémy s chrbticou. Bolesť končatín alebo chrbtice môže mať mnoho príčin, jednou z nich je ochorenie kĺbov - zápal, degenerácia alebo vykĺbenie. Ako ich možno rozpoznať a predovšetkým liečiť?

Nepríjemné ochorenia napádajú psov v rôznych obdobiach ich života a s rôznym stupňom závažnosti. Niektoré postihujú mladé zvieratá a sú geneticky podmienené, iné sú nezávislé od veku a ďalšie najčastejšie postihujú staršie zvieratá. Niekedy liečba prináša rýchlu a trvalú úľavu, ale nie je zriedkavé, že sa problém opakuje a liečba sa musí udržiavať a kontrolovať počas dlhého obdobia.

Čo sa môže stať u mladých zvierat?

Vrodené problémy sa prejavia už v prvom roku života psa. Iné choroby sú špecifické pre malé plemená a iné pre veľké plemená. V prípade veľkých plemien psov je dysplázia - či už lakťových alebo bedrových kĺbov - veľkým problémom. Deformácia kostí a mäkkých tkanív vedie časom k rozvoju degeneratívnych zmien v namáhaných kĺboch, ktoré následne ešte viac sťažujú pohyb psa.

Veľké plemená psov sú tiež vystavené riziku vzniku separačnej osteochondrálnej nekrózy, poruchy osifikácie kĺbovej chrupavky, ktorá rastie príliš rýchlo. Vývojovou poruchou malých plemien psov je Legg-Perthesova choroba, ktorá zahŕňa nekrózu hlavice stehennej kosti.

Všetky tieto ochorenia sa diagnostikujú po klinickom vyšetrení a dôkladnom röntgenovom vyšetrení končatín. Niekedy veľmi jemné zmeny na snímkach vyvolávajú závažné príznaky, preto lekár psa na röntgenové vyšetrenie anestetizuje - tým sa zabezpečí, že na snímke nedôjde ani k nepatrnému pohybu, a tým sa zvýši možnosť správneho vyhodnotenia snímky.

Vyššie uvedené ochorenia sú pre psa bolestivé a závažné, preto ak krívanie u mladých zvierat pretrváva, je nevyhnutné navštíviť veterinárnu ambulanciu na konzultáciu.

Čo môže spôsobiť bolesť kĺbov u starších psov?

Osteoartróza je u psov tejto vekovej skupiny pomerne častá. Je to stav, ktorý nezávisí od veľkosti zvieraťa, ale skôr od jeho telesnej stavby a telesnej hmotnosti. Ochorenie môže byť spôsobené nadmerným zaťažením alebo zlou funkciou kĺbu. Môže to byť aj dôsledok nadmernej námahy, ktorá sa opakuje počas dlhého obdobia.

Zahŕňa tvorbu nového kostného tkaniva na okrajoch kĺbov, ako aj oddelenie chrupavky. Tieto abnormality bránia správnemu pohybu a spôsobujú veľkú bolesť. Na diagnostiku ochorenia lekár urobí röntgenové snímky bolestivej oblasti a posúdi stav kĺbov nášho domáceho maznáčika.

Problémy nezávislé od veku

Nepríjemné nehody sa môžu psovi stať v každom veku. Každé vykĺbenie alebo podvrtnutie spôsobuje náhlu a pretrvávajúcu bolesť v okolí kĺbu. Niekedy ide o poranenie mäkkých tkanív - natrhnutie väzov, natiahnutie, pomliaždenie, natiahnutie - takéto problémy môžu postihnúť psíka v ktoromkoľvek štádiu života.

Artritída - príčiny

Bolesť kĺbov spôsobená zápalom môže nášho domáceho miláčika postihnúť kedykoľvek v jeho živote. Príčin je veľa a najjednoduchšie sa delia na infekčné a neinfekčné zápaly. Infekčné ochorenia kĺbov sú spôsobené mikroorganizmami, ktoré sa do kĺbu dostali cez rôzne typy rán, úrazov, spolu s cudzím telesom alebo krvnou cestou z iných infikovaných častí tela.

Artritídu u psov môžu spôsobiť aj choroby prenášané kliešťami, ako je borelióza alebo anaplazmóza. Infekčné ochorenia najčastejšie postihujú veľké kĺby končatín, ako je koleno, lakeť, bedrový kĺb alebo rameno.

Pokiaľ ide o príčiny neinfekčných ochorení kĺbov, najčastejšie ide o imunologické problémy, ktoré sprevádzajú iné ochorenia, ako je systémový lupus, nádory alebo chronické infekcie iných miest v tele, napríklad pľúc, kože atď. (reaktívna artritída). Uložené imunitné komplexy spôsobujú zápal, v ktorom márne hľadáme mikroorganizmy. Zvyčajne sú postihnuté menšie kĺby, ako sú zápästia, tarzálne kĺby alebo kĺby prstov.

Ďalším neinfekčným ochorením kĺbov je reumatoidná artritída. V rozpore s tým, čo sa zdá, tento stav vôbec nesúvisí s vyšším vekom našich domácich miláčikov - často sú postihnuté mladé zvieratá, najmä malé plemená. Kĺby sú postihnuté symetricky a časom sa trvalo poškodia.

Príznaky zápalu kĺbov

Hoci existuje veľa rôznych príčin artritídy u psov, príznaky sú veľmi podobné. Kĺby sú bolestivé, často opuchnuté a majú obmedzený pohyb. Niekedy sú zapálené aj okolité tkanivá, čo bolesť ešte zhoršuje. To všetko prispieva k tomu, že krívanie je jasne vyznačené, končatiny v kĺboch sa zdajú byť stuhnuté a pes by sa najradšej vôbec nepohyboval. Kĺby však nie sú len končatiny. Zápal sa môže objaviť aj v oblasti chrbtice, čo sťažuje pohyb a pohyby hlavy. V prípade infekčných ochorení nie je vylúčená horúčka a zväčšené lymfatické uzliny, čo samozrejme spôsobuje, že zviera je smutné a nemá chuť do jedla.

Okrem röntgenového vyšetrenia môže lekár navrhnúť aj vyšetrenie kĺbovej synovie alebo vykonanie iných dodatočných testov. Najdôležitejšie je analyzovať krv vášho psa, skontrolovať morfológiu a zistiť, či nie sú poškodené napríklad obličky. Pri dlhotrvajúcich ochoreniach, ako aj pri ochoreniach prenášaných kliešťami alebo imunologických ochoreniach sú možné všetky druhy komplikácií, preto je vhodné vykonávať následné vyšetrenia.

Pri reumatoidnej artritíde sa príznaky spočiatku vyskytujú s prestávkami. Pri zhoršení ochorenia má pes najväčšie ťažkosti s pohybom práve po odpočinku. Postupom času sa kĺby čoraz viac poškodzujú a môžu sa dokonca vykĺbiť alebo deformovať.

Ako liečiť zápal a iné príčiny bolesti kĺbov?

Vzhľadom na množstvo príčin ochorenia kĺbov existujú rôzne spôsoby liečby. Najlepšie je riadiť sa odporúčaniami veterinárneho lekára po dôkladnej diagnostike. Výsledky zvyčajne nie sú viditeľné okamžite. Terapia je dlhodobá a v niektorých prípadoch sa musí vykonávať počas celého života psa. Cieľom liečby zápalu je bojovať proti infekčným agensom a odstrániť vnútrokĺbové ložiská.

Predovšetkým analgetický a podporný účinok

Pri väčšine ochorení je potrebné pôsobiť ako analgetikum a podporná liečba postihnutej oblasti. Regeneráciu zlepšuje aj zníženie tlaku na kĺby, čo môžeme dosiahnuť obmedzením pohybu a prípadným znížením hmotnosti zvieraťa. V mnohých prípadoch sa okrem chorého kĺbu musia liečiť aj iné orgány. Ak ide o reaktívnu artritídu, príznaky ustúpia, keď odstránime primárne ochorenie.

Kedy siahnuť po antibiotikách?

Veterinárny lekár môže predpísať antibiotiká, ktoré by mali trvať až niekoľko týždňov, kým sa dosiahne požadovaný cieľ. Niekedy je indikovaný chirurgický zákrok na vyčistenie kĺbu, jeho stabilizáciu, odstránenie cudzích telies alebo vykonanie iných zákrokov na zlepšenie stavu kĺbu a zníženie ťažkostí psa.

Steroidné lieky? Váš lekár rozhodne

Ak je príčinou problému imunologická porucha, lekár môže predpísať steroidy alebo iné imunosupresívne lieky. V tomto prípade je mimoriadne dôležitá úzka spolupráca s lekárom, pravidelné klinické prehliadky a krvné analýzy. Vždy je dobré podporiť funkciu kĺbov doplnením chondroprotektív. Ide o prípravky, ktoré zlepšujú stav kĺbovej chrupavky a zvyšujú viskozitu kĺbovej tekutiny. Sú vo forme tabliet, sirupov alebo sa môžu pridávať do potravín.

Tieto prípravky často obsahujú ďalšie rastlinné alebo živočíšne zložky, ako aj vitamíny a oleje zamerané na zníženie bolestivosti a zlepšenie funkcie kĺbov. Niektoré chondroprotektíva môže lekár ponúknuť aj vo forme injekcie. Okrem toho je potrebné vedieť, že sa neustále vyvíjajú nové spôsoby liečby niektorých kĺbových ochorení, takže možno nebude trvať dlho a budú nám ponúknuté ďalšie spôsoby liečby.

Nezabudnite podporiť

Vždy je dobré podporiť funkciu kĺbov doplnením chondroprotektív. Ide o prípravky, ktoré zlepšujú stav kĺbovej chrupavky a zvyšujú viskozitu kĺbovej tekutiny. Sú vo forme tabliet, sirupov alebo sa môžu pridávať do potravín. Tieto prípravky často obsahujú ďalšie rastlinné alebo živočíšne zložky, ako aj vitamíny a oleje, ktorých cieľom je znížiť bolestivosť a zlepšiť funkciu kĺbov. Niektoré z chondroprotektív môže lekár ponúknuť aj v injekčnej forme.

Okrem toho je potrebné vedieť, že sa neustále vyvíjajú nové spôsoby liečby určitých kĺbových ochorení, takže možno nebude trvať dlho, kým nám budú ponúknuté ďalšie spôsoby liečby.

Zmení sa diéta?

Určite sa oplatí, aby bola strava správne vyvážená. Podáva sa v množstve primeranom potrebám zvieraťa (pes sa menej pohybuje, preto sa dávky musia znížiť). V prípade obéznych zvierat je absolútne nevyhnutné ich zoštíhliť. Môžete sa tiež rozhodnúť pre krmivo, ktoré obsahuje chondroprotektory vo svojom zložení - potom nebude potrebné ďalšie doplnenie.

Čo ešte môžete urobiť?

Ochorenie kĺbov u psa vedie k zníženiu jeho fyzickej aktivity a následne k pomalému úbytku svalovej hmoty. Ak problém trvá dlhšie, je vhodné uvažovať o fyzioterapii, ktorá podporí fyzickú kondíciu vášho zvieraťa, ale tiež zvýši pohyblivosť kĺbov a pomôže zmierniť zápal a bolesť.

Fyzioterapeut zvolí vhodnú liečbu v závislosti od toho, či ide o mäkké tkanivá alebo o degeneráciu či iné problémy.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Top
pixel