Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKÝ JE AMERICKÝ PITBULL? PLEMENO BEZ TAJOMSTIEV!

2023-10-12
AKÝ JE AMERICKÝ PITBULL? PLEMENO BEZ TAJOMSTIEV!

Niektoré psy sú medzi ľuďmi neslávne známe - sú považované za nebezpečné, nebezpečné a ťažko umiestniteľné. Za takéhoto psa sa považuje napríklad americký pitbull, ale je to tak správne? V Poľsku sú tieto psy dokonca zaradené do zoznamu agresívnych, napriek tomu nie je núdza o nadšencov tohto plemena - doma aj v zahraničí. Fanúšikom týchto psov neprekáža ani to, že plemeno stále nie je uznané FCI, najväčšou európskou kynologickou organizáciou. Čo sa oplatí o týchto psoch vedieť? Sú naozaj takí nebezpeční, ako sa o nich predpokladá?

Čo má americký pitbull spoločné s Amerikou?

Príbeh amerického pitbulla sa napriek tomu, že sa zdá, že je to inak, nezačal v Spojených štátoch. Všetko sa začína v Európe, presnejšie vo Veľkej Británii približne pred 150 rokmi. V tom čase boli populárne býčie zápasy a psie zápasy, a preto bolo potrebné vyšľachtiť psy, ktoré by to zvládli.

Nakoniec však Briti dospeli k správnemu záveru, že tento druh zábavy je brutálny, krvavý a barbarský, a preto ho zakázali. Mohlo by sa teda zdať, že plemená psov chovaných na zápasy vymizli, ale bohužiaľ to tak nebolo. Keď boli krvavé psie zápasy a býčie zápasy zakázané, vzniklo nelegálne podsvetie. Vtedy sa začali objavovať psie zápasy s inými psami.

To viedlo ľudí k hľadaniu nových plemien pre psie zápasy, ktoré by boli schopné zvíťaziť v tomto krvavom športe. Tak vznikla myšlienka krížiť buldogy s teriérmi. Myšlienka bola jediná a smerovala k podstate tohto brutálneho športu - vytvoriť plemeno psa, ktoré by kombinovalo silu a odolnosť buldoga s divokosťou a bojovým duchom teriérov.

Je ťažké hovoriť o začiatkoch systematického chovu, pretože každý chovateľ mal svoje vlastné metódy a predstavy, o ktoré sa nedelil so svojimi konkurentmi. Nakoniec, žiaľ, na začiatku vôbec nešlo o blaho psov, ale o to, aby sa z chovateľa stal vynikajúci bojovník.

Aspoň teoreticky, pretože európska FCI toto plemeno stále neuznáva a jeho americký náprotivok AKC (American Kennel Club) zaregistroval plemeno americký pitbulteriér, ale pod úplne iným názvom - stafordšírsky teriér - čo bol začiatok rozdelenia plemena na amerického stafordšírskeho teriéra a stafordšírskeho bulteriéra.

Značný počet majiteľov psov plemena americký pitbulteriér v Spojených štátoch sa rozhodol neregistrovať svojich miláčikov osobitne v AKC, aby sa vyhol zmene názvu plemena, a spoliehal sa na menšie organizácie, ktoré túto požiadavku nemali.

Ako vyzerá pitbul?

FCI ani jej americký náprotivok pitbully neuznávajú. Sú registrované nezávisle v menších združeniach. Z tohto dôvodu je samotný štandard vzhľadu pitbulla pomerne premenlivá záležitosť. Hoci bol stanovený už koncom 19. storočia, každá organizácia prijíma trochu iné kritériá.

Pitbul, resp. jeho telo, je dobre osvalené, hoci hmotnosť tu nie je dôležitá - psy tohto plemena môžu vážiť od 13 do 34 kilogramov. Ňufák je štvorcový a čeľuste sú veľmi silno vyznačené. Jediný prijateľný skus je nožnicový, pokiaľ ide o vzhľad tohto psa.

Pitbul má okrúhle oči a hlboko posadené oči a môže mať akúkoľvek farbu. Srsť je lesklá, hustá, krátka, priliehajúca k telu a drsná. Aj tu sú prípustné prakticky všetky farby, niekedy chovatelia vylučujú len merle sfarbenie.

Pitbull zdravie

Zdalo by sa, že pitbull, plemeno vyšľachtené na bojové použitie, bude silné, odolné a bez chorôb. V skutočnosti sú to silné psy, nie sú však železne zdravé. Môžu byť zaťažené dyspláziou bedrových kĺbov, preto je dôležité, aby pes tohto plemena pochádzal z dobrej chovateľskej stanice, ktorá dbá na zdravie svojich miláčikov.

Pitbull, plemeno psa vycvičeného na boj, má geneticky danú veľmi vysokú odolnosť voči bolesti. Z tohto dôvodu psy veľmi zriedkavo signalizujú, že ich niečo bolí, a to vtedy, keď je bolesť už ťažko znesiteľná. Aj z tohto dôvodu môžu byť vystavené riziku pretrénovania a s tým súvisiacim bolestiam a problémom s kĺbmi. Preto aj napriek tomu, že psy sú vždy ochotné byť fyzicky aktívne, veľmi radi trénujú a aktívne sa hrajú vonku - musíte to všetko dávkovať s rozumom, pretože takýto pes nebude vedieť, kedy prestať.

To však nie je všetko, čomu môže byť pitbul vystavený. Takýto krátkosrstý pes môže byť náchylný na kožné ochorenia, ako aj na alergie, najmä potravinové, preto je dôležité sledovať stav kože a v prípade potreby reagovať. Ak sa zistí, že váš pes je alergický, bude potrebné identifikovať alergén a tiež upraviť stravu tak, aby vyhovovala potrebám psa.

Starostlivosť o plemeno - je to veľmi zložité?

Pitbully nie je veľmi náročné ošetrovať. Ich srsť je veľmi krátka a priliehavá, takže nepredstavuje žiadny problém. Stačí ju jednoducho vyčesať počas obdobia lnenia, aby ste sa zbavili starej a odumretej srsti. Na tento účel je tiež dobré psy česať približne raz týždenne, ale postačí aj menej časté česanie.

Tieto psy pravdepodobne nie sú odolné voči poveternostným vplyvom - krátka srsť nie je veľmi dobrým izolantom, takže týmto psom treba zabezpečiť vhodné tepelné podmienky - nenútiť ich počas horúčav a dbať na to, aby neprechladli.

Skontrolujte aj stav očí a v prípade potreby očistite pokožku okolo nich - v kútikoch sa môžu začať hromadiť sekréty. Čím je pitbul starší, tým väčšiu pozornosť by ste mali venovať stavu zubov, aby sa na nich nehromadil zubný kameň.

Od prírody sú to veľmi aktívne psy, preto potrebujú krmivo, ktoré spĺňa ich nutričné požiadavky a dodáva im silu pokračovať v aktivitách, ktoré ich tak veľmi bavia. Majú tiež tendenciu veľa jesť, takže ich porcie je potrebné dávkovať rozumne a nekŕmiť ich hneď po cvičení, aby sa zabránilo otáčaniu žalúdka.

V prípade potreby by sa mali podávať aj veterinárne potraviny alebo by sa mali jedlá zostavovať samostatne, aby sa vylúčil alergén.

Pitbull - jemnejšie plemeno, než si myslíte

Agresivita, nervozita, sklon k boju - s tým sa americký pitbull všeobecne spája. Temperament tohto psa je však úplne iný a negatívne názory na neho a jeho nevhodné správanie sú záležitosťou zlej výchovy, učenia psov na agresivitu a starých čias, keď sa skutočne používali na boj.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia je pitbul veľmi hravý a veselý pes. Veľmi sa pripútajú k svojej rodine a radi si prejavujú náklonnosť. Hoci na to nevyzerajú, sú tiež veľmi citliví a majú tendenciu uzatvárať sa do seba - keď zostanú dlhší čas sami, veľmi im chýba, a ak sa cítia nemilovaní a opustení, môžu dokonca upadnúť do depresie. S týmto stavom bojuje mnoho pitbulov, ktoré boli opustené svojimi predchádzajúcimi majiteľmi.

Psy sú veľmi inteligentné a rýchlo sa učia, hoci ich môže nudiť opakovanie toho istého triku, preto uprednostňujú pestrejšie učenie. Veľmi dobre reaguje na odmeny. Taká je povaha tohto plemena.

Vyžaduje si dôsledné vedenie zo strany ošetrovateľov a silné rešpektujúce puto. Tým sa zabezpečí, že sa podriadi človeku, ktorý ho vedie, a bude ho poslúchať. Sú to psy s veľmi silnou potrebou víťaziť, čo je veľmi užitočné a pozitívne pri učení psa a výcviku alebo súťažení. Je však dôležité mať na pamäti, že túžba po víťazstve môže za najmenej očakávaných okolností zatieniť všetko ostatné a spôsobiť, že pes bude pôsobiť agresívne - najmä ak má pitbul pocit, že ho iný pes na prechádzke vyzýva.

Kvôli svojej túžbe po neustálom súperení má skôr negatívny vzťah k iným zvieratám, takže na prechádzkach je potrebné dávať pozor, aby nemal príliš veľa kontaktu so zástupcami vlastného druhu; zároveň je veľmi dôležité na neho dohliadať, aby sa v ňom táto averzia neudržala a neprehĺbila.

Kto bude najšťastnejší s pitbulom?

Veľmi inteligentný, ale aj veľmi aktívny, so sklonom k neustálemu súťaženiu a tendenciou vždy a za každú cenu zvíťaziť - taký je pitbull - plemeno psa, ktoré je dosť náročné, aj čo sa týka znalostí a dôslednosti, a preto určite nie je vhodné pre každého.

Pitbull bude pre vás ideálnym psom, ak ste veľmi aktívny človek a chcete tráviť veľa času vonku, hrať sa a trénovať so psom. Pitbully sú skutočne neúnavné a vždy budú pripravené na akciu. Sú to tiež psy pre ľudí, ktorí dokážu preukázať železnú dôslednosť a zručné vedenie psa - pitbully sú od prírody voči ľuďom pomerne učenlivé, ale napriek tomu potrebujú náležitú výchovu, takže sú vhodné pre skúsenejších opatrovateľov.

Je veľmi nepravdepodobné, že by prijali iné domáce zvieratá, a preto nie sú vhodné do domovov, kde už žijú napríklad iné psy alebo mačky.

Na druhej strane môžu prísť do domácnosti s deťmi, pretože sú veľmi láskavé a ochranárske, ale deti treba vopred naučiť správnemu zaobchádzaniu so psom. Pitbully tiež nie sú veľmi jemné psy - váš domáci miláčik sa nemusí zdráhať podraziť vám nohy alebo veľmi energicky skákať, preto si vyžadujú výcvik a pravdepodobne nebudú vhodné pre veľmi malé deti, najmä ak ešte neprešli výcvikom.

Je veľmi naviazaný na svoju rodinu a nerád zostáva sám. Keď sa cíti nechcený alebo dospeje k záveru, že mu nevenujete dostatok pozornosti, môže sa uzavrieť do seba a byť veľmi smutný.

Emigrácia do zahraničia

Americký pitbullterrier, v rozpore s tým, čo sa zdá, nepochádza z Ameriky - iba sa tam niekedy prisťahoval spolu s európskymi obyvateľmi. Ich pôvod je veľmi krvavý a nepríjemný - boli vyvinutí v odowli na boj s býkmi, a keď boli zakázaní, bojovali aj s inými psami.

Tieto psy sú stále plemenom, ktoré hlavné kynologické organizácie v Spojených štátoch a Európe neuznávajú, ale majú oddanú a širokú základňu fanúšikov. Napriek vzhľadu sú to veľmi láskavé a milujúce psy. Sú veľmi aktívne a rýchlo sa učia, hoci je nevyhnutné dôsledné vedenie.

Majú silnú potrebu usilovať sa o víťazstvo a nedokážu sa vzdať, čo je u športových psov žiaduca vlastnosť, ale stojí aj za pretrvávajúcim neopodstatneným názorom, že sú to nebezpečné psy.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
pixel