Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKO ZVYKNÚŤ PSA NA MAČKU A NEZBLÁZNIŤ SA Z TOHO?

2023-03-13
AKO ZVYKNÚŤ PSA NA MAČKU A NEZBLÁZNIŤ SA Z TOHO?

Každý pozná príslovie "žiť ako mačka a pes". Pre nás je to jednoznačné - žiadna dohoda a večné hádky kvôli prílišnej odlišnosti. Ak však snívate o tom, že budete mať mačku a psa v jednom dome, nie je to nemožné. Naopak, aj takéto priateľstvo sa stáva!

Ľudia s domácimi zvieratami sa už stáročia delia na psíčkarov a mačičkárov. Zistilo sa, že mačka a pes v jednom dome je zaručená katastrofa. Všetko kvôli rozdielom v povahách týchto dvoch druhov. Pes je zviera, ktoré miluje kontakt s človekom a samota je preňho najväčším trestom. Na druhej strane mačky boli označené za individualistov, ktorí kráčajú vlastnou cestou.

Sú však domácnosti, kde príslovie "žiť ako pes a mačka" úplne nezodpovedá realite. Ukazuje sa totiž, že existujú milovníci zvierat, ktorí objavili tajomstvo, ako privyknúť mačku na psa a ako skrotiť psa na mačku. Je totiž potrebné vedieť, že ide o dva samostatné procesy.

Mačka a pes v jednej domácnosti - adopcia tých najmenších

Najpohodlnejšie je, keď si pod svoju strechu vezmeme mladé zvieratá. Riziko konfliktu je vtedy minimálne. To možno uplatniť aj pri stretnutí s malými deťmi, ktorých rodičia hovoria rôznymi jazykmi. Dospelí môžu mať problémy s komunikáciou, ale pri deťoch máme záruku, že rýchlo nájdu niť porozumenia.

Mladé zvieratá, ktoré nemajú skúsenosti so spolužitím s iným druhom, nebudú medzi sebou bojovať. Okrem toho sa skôr navzájom podporia pri skúmaní sveta a nového prostredia. Môže sa dokonca stať, že si začnú osvojovať správanie typické pre svoj druh. Môžete očakávať, že váš pes začne jesť mačacie jedlo a mačka bude chcieť chodiť na prechádzky. V prípade mladých zvierat je rýchle kamarátenie takmer zaručené. Pre tých, ktorí uvažujú o tom, že by tieto dva druhy žili v ich domácnosti, sa dokonca odporúča, aby sa tak stalo v rovnakom čase.

Pes a mačka v domácnosti - zdieľanie priestoru

Ak chcete mať psa a mačku súčasne, musíte na to pripraviť aj svoj domov. Začiatky môžu byť ťažké, preto je dobré oddeliť každé z vašich zvierat do vlastnej zóny. Vaše domáce zvieratá musia mať svoj vlastný priestor, v ktorom sa budú cítiť bezpečne. Ten by mal zahŕňať posteľ, hračky a misky na jedlo a vodu.

Zvyčajne je takýto priestor na trochu súkromia potrebný skôr pre mačku. Samozrejme, môže sa stať, že váš plyšový kamarát miluje spoločnosť a rýchlo sa presunie do psieho pelechu na spánok. Predtým, než láska medzi plemenami nadobro rozkvitne, si však dajte pozor, aby ste svojich domácich miláčikov nehodili do hlbokej vody. Nechajte ich, aby si navzájom vytvorili svoje komfortné zóny a pocit bezpečia.

Keď máte psa... môžete mať aj mačku

Už máte doma psa, ale chceli by ste aj mačku? Máme pre vás niekoľko tipov, aké zvieratko si vybrať, aby ste doma vytvorili skvelé medzidruhové priateľstvo.

Prvým krokom je uistiť sa, že váš pes nie je agresívny voči iným zvieratám. Ak je váš pes vyrovnaný a nereaguje prehnane na iné zvieratá, ich pohyb alebo zvuky, je veľká šanca, že nového nájomníka prijme. Váš pes si určite ľahšie zvykne na mladú mačičku. U sučiek sa dokonca môže začať prejavovať materinský inštinkt a s radosťou sa budú o malého starať.

Ak si vyberiete dospelú mačku, pokúste sa získať podrobnú históriu jej skúseností so psami. Mačka, ktorá má za sebou traumatizujúce zážitky, sa nemusí aklimatizovať v domácnosti so psom. Možno budete chcieť hľadať mačku v nadáciách alebo útulkoch, ktoré prevádzkujú tzv. dočasné domovy a majú vo svojej starostlivosti mačku, ktorá je už socializovaná so psami. To vám uľahčí zoznámenie s novým členom domácnosti.

Ako skrotiť psa s mačkou? - to je otázka!

Zavedenie psa do domu s mačkou môže byť trochu komplikovanejšie ako v opačnom prípade. Mačky sú teritoriálne zvieratá, ktoré si radi vytvárajú svoje značky. Ak neviete, ako bude vaša mačka reagovať na psíka, je dobré pozvať si do domácnosti priateľov so psom skôr, ako sa rozhodnete pre kúpu alebo adopciu psa.

Vo svojom okolí určite nájdete takých, ktorých štvornohý priateľ má pokojnú a vyrovnanú povahu. Ak mačka reaguje pozitívne na návštevu zástupcu psovitých šeliem, nemala by mať problém ani s prijatím nového člena rodiny.

Ak už máte v dome dospelú mačku, určite sa vám bude šteňa prijímať ľahšie. Mladé psy, ktoré ešte nemali kontakt s mačkou, môžu len dráždiť súčasného obyvateľa tým, že sa budú chcieť príliš často hrať. Je známe, že mačka, bez ohľadu na pohlavie, sa najrýchlejšie spriatelí s mladou fenkou.

Ak si adoptujete dospelého psa, bude pomerne ťažké predvídať reakciu oboch zvierat. Ak si chcete adoptovať psa z útulku, jeho zamestnanci vám pravdepodobne budú vedieť poukázať na to, ktorý psík má pokojnú povahu a nereaguje agresívne na mačky. Majte však na pamäti, že život v útulkovom prostredí sa od domáceho líši. Zatiaľ čo mačka "vyvenčí" šteniatko, zmeniť návyky u dospelého psa môže byť veľmi ťažké a niekedy až nemožné. Preto buďte opatrní pri zavádzaní dospelého psa do domácnosti s mačkou.

Niekedy sa však príznaky nedostatočného prijatia mačky môžu objaviť až po určitom čase po príchode druhého domáceho maznáčika. Ak je vaša mačka po zoznámení so psom letargická, schováva sa v kútoch, stráca srsť a vyhýba sa kontaktu s vami, je dobré vyhľadať radu behavioristu, ktorý vás navštívi doma.

Prvé stretnutie - buďte opatrní

Či už si do domácnosti s mačkou nasťahujete psa, alebo naopak, buďte opatrní. Nechajte zvieratá, aby sa navzájom spoznávali pomaly a vo svojom vlastnom rytme. Nedávajte mačke pod nos psa ani neveďte psa na vodítku k mačkinmu lôžku.

Počas prvého stretnutia si môžete vziať svojho psa na vodítko. Ak váš domáci miláčik pozná a reaguje na povely "nie" a "odíď", môžete ich použiť, keď chce váš psík mačku naháňať. Za vodítko však neťahajte, nechajte ho voľné. Je tu len na to, aby pomohlo, ak by sa stalo niečo neočakávané. Nezabudnite používať aj pozitívne posilňovanie. Akékoľvek pozitívne reakcie mačky odmeňte pamlskami. Stojí za to rozvíjať u psa dobré asociácie.

Mačka môže hľadať miesto v dome, kam pes nebude mať prístup. Výborne poslúžia vysoké škrabadlá alebo domček pre mačky umiestnený niekde vysoko. Poskytne vašej mačke chvíľu pokoja a ticha, ale zároveň bude v bezpečí.

Ako si pes zvykne na mačku? Požiadajte o individuálnu pomoc

Skúšali ste skrotiť psa s mačkou, ale zvieratá spolu stále nechcú vychádzať? Niekedy sa nielen oplatí, ale aj treba požiadať behavioristu o individuálnu pomoc. Pozvite odborníka do svojho domova, aby sa mohol pozrieť na organizáciu vášho domáceho priestoru a správanie vašich domácich zvierat.

Nezhody môžu spôsobiť nuansy, ktoré dokáže odhaliť len behaviorista. Ten nielenže upozorní na možné ohniská nástrah, ale pomôže zvieraťu nadviazať priateľstvo. Oplatí sa využiť skúsenosti ľudí, ktorí majú skúsenosti s prácou so zvieratami.

Ako pes a mačka - zbavte sa stereotypov

Milujete obrázky spiacich mačiek zachumlaných do mäkkého psieho kožúška? Takýto pohľad môžete mať aj u vás doma. Odbúrať stereotyp, že mačka a pes v jednom dome znamenajú večnú vojnu, je naozaj možné.

Ak sa rozhodnete starať sa o dve mláďatá súčasne, vašou hlavnou starosťou bude pripraviť si priestor na bývanie. Ak však vo vašej domácnosti už žije pes alebo mačka, príprava na privedenie zástupcu druhého druhu bude o niečo náročnejšia. Veríme však, že ak sa budete riadiť našimi radami, skončí to veľkým úspechom.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
Všetko super až na to prekvapenie pre psíka...to mi neprišlo...:(
2024-04-11
Granule prisli roztrhnute na dvoch miestach. Neviem posudit ci Vasou vinou, alebo vinou kuriera.... Inac sposob a rychlost dodania ok.
pixel