Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKO ZABRÁNIŤ PSOVI PÍSKAŤ? ODPOVEDÁ PSOVOD!

2022-06-24
AKO ZABRÁNIŤ PSOVI PÍSKAŤ? ODPOVEDÁ PSOVOD!

Jedným z prvkov psej komunikácie je škála vydávaných zvukov, ktoré majú v závislosti od situácie rôzny význam. Navyše v závislosti od tónu môže jeden typ vokalizácie vyjadrovať úplne odlišné informácie. Dnes sa zameriame na to, prečo pes píska a ako to zastaviť.

Porozumenie reči psov

Psy komunikujú s ľuďmi dvoma spôsobmi - verbálne, t. j. pomocou vokalizácie (zvukov), a neverbálne. Ak sa naučíte, čo znamená postoj tela, poloha uší, umiestnenie a pohyb chvosta alebo úprava srsti, budete vedieť, v akej nálade sa vaše zvieratko nachádza. Tentoraz sa zameriame na verbálnu komunikáciu. Aké zvuky používa váš pes na komunikáciu s vami a svojím okolím?

Medzi hlasové prejavy psov patria:

  • štekanie - rôznymi tónmi v závislosti od nálady alebo situácie, napr. v čase -nebezpečenstva znamená tichý štekot varovanie,
  • vrčanie - zvyčajne znak hrozby, varovania,
  • hlasné zívanie - pes sa cíti nepríjemne,
  • vytie - zvyčajne je prejavom túžby, u niektorých psov sa objavuje, keď počujú signál - sanitky alebo hasičov (túžba pomôcť), niekedy sa objavuje pri hudbe ako reakcia na - vysoké tóny,
  • piskot/krik - vyskytuje sa u šteniat aj dospelých psov, nie je jasné.

Tentoraz sa zameriame na zvuky, ktoré môžu mať niekoľko rôznych významov. Rozlúštime, čo môže znamenať, keď pes píska, a odpovieme aj na otázku, ako sa tomuto správaniu odnaučiť v závislosti od príčiny.

Píska každý pes?

Medzi jednotlivými druhmi existujú rozdiely v komunikácii, čo je pre nás zrejmé. Aj v rámci jedného druhu sa však psy navzájom líšia, čo je často spôsobené špecifikami daného plemena. Sú psy, ktoré štekajú len zriedka, napr. border kolie ako pracovné psy, používajú predovšetkým reč tela. Na druhej strane, psy malých plemien, ako napríklad jorkšíri, sú hlučné, pretože sa v mnohých situáciách cítia ohrozené.

Rozdiely sú spôsobené aj povahou, výchovou a citlivosťou na vysoké tóny. Takže každý pes píska? Určite to dokáže každý, napr. tvárou v tvár bolesti, ale nie každý je ochotný takto komunikovať každý deň.

Piskot alebo kňučanie môžu častejšie používať primitívne plemená, ako napríklad husky, ktoré pomerne často vyjú alebo "spievajú".

Čo robiť, keď šteniatko kvíli?

Kňučanie šteňaťa je špecifická situácia. Malý pes, ktorý bol odlúčený od matky, sa v novom domove zvyčajne cíti stratený, pretože stratil pocit bezpečia. Ešte v koterci sa piskot používal ako druh alarmu, ako správa pre suku, že jedno z jej detí niečo potrebuje, napr. je hladné alebo sa vzdiali od matkinho tepla. Nie je prekvapujúce, že batoľa opakuje svoje správanie v novom prostredí. Okrem toho, bez ohľadu na všetky šteniatkové strasti, bude malé zviera vyžadovať zvýšenú pozornosť - učenie sa rytmu dňa a noci, stanovenie pravidiel.

Výchova vyrovnaného psa nepríde sama od seba. Preto si musíte uvedomiť, že vaše šteňa sa o seba nepostará samo a bude vyžadovať pozornosť.

Môže sa tiež stať, že šteňa je od matky oddelené príliš skoro a je príliš skoro na to, aby žilo samostatne. Je to náročná situácia, pretože si vyžaduje, aby ste vynaložili mimoriadne úsilie a starostlivosť na budovanie jeho sebadôvery.

Šteniatka majú tendenciu kňučať aj v noci, najmä počas prvých dní v novom domove. Tu sa vraciame k problému túžby a neistoty. Ako prinútiť šteňa, aby prestalo kvičať? Predovšetkým musíte byť trpezliví; zvyčajne stačí, ak túto fázu prežijete a zároveň poskytnete svojmu psovi maximálnu pohodu a lásku.

Strach alebo pocit ohrozenia by sa nemal trestať, pretože sa tým vychováva bojazlivý a emocionálne nestabilný pes. Najdôležitejšie je poskytnúť vášmu zvieratku pocit bezpečia a časom problémy s kňučaním zmiznú.

Ako môžem svojmu psovi zabrániť pískaniu?

Pes môže pišťať z rôznych dôvodov. A hoci sa niektoré z nich môžu opatrovateľovi zdať banálne, nemal by ich podceňovať.

Začnime situáciou, keď pes chodí po dome a kvíli. Prečo? Pretože sa možno nudí a na tom nie je nič zvláštne. Váš domáci miláčik potrebuje každodennú fyzickú a mentálnu stimuláciu. Ak ju nedostane od vás, bude sa ju snažiť hľadať sám. Ak nemá prístup k hračkám alebo hryzátkam, ktoré by mu uľavili od energie, bude sa vám to snažiť dať najavo zavýjaním. Dbajte na pravidelné, dlhé prechádzky, ale aj na cvičenie psa, učte ho nové povely, socializujte ho s inými domácimi zvieratami.

Psy, ktoré pri stole počas jedla pišťajú, sú tak trochu ako deti, ktoré v obchode plačú a túžia získať novú hračku alebo čokoládu. Vôňa jedla z vášho stola je taká lákavá, že sa vás váš domáci miláčik bude snažiť presvedčiť, aby ste sa o pochúťku podelili kňučaním. Pamätajte si, že keď niekoľkokrát ustúpite, vytvorí sa u vášho domáceho maznáčika asociácia, že jednoducho sedíte pod stolom a kvílite, kým sa nerozdelíte.

Mnohé psy trpia tzv. separačnou úzkosťou. Ide o chorobnú túžbu po svojom opatrovateľovi, ktorá sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi, napr. hryzením srsti, ničením nábytku alebo zavýjaním. Jedným z príznakov môže byť aj nariekanie. Separačnej úzkosti sme sa podrobnejšie venovali v článku Separačná úzkosť u psov - ako na ňu? Rady behavioristu

Separačná úzkosť je pre psa veľmi stresujúca a môže spôsobiť psychické aj fyzické ťažkosti. Preto stojí za to pokúsiť sa s ním vysporiadať. Je veľmi dôležité vybudovať pozitívne asociácie spojené s vaším odchodom z domu a znecitliviť psa na činnosti, ktoré predchádzajú vášmu odchodu.

Je tiež bežné, že pes začne často pískať, keď dosiahne seniorský vek. Staroba u psa spôsobuje, podobne ako u ľudí, úzkosť a nepohodlie. Zviera týmto spôsobom signalizuje svoje pocity. Vášmu staršiemu psovi by ste mali odpustiť určité správanie a zabezpečiť mu čo najväčšie pohodlie.

Pes v noci píska

Prejdime teda k otázke, ako zastaviť nočné vŕzganie vášho psa. Ak v spánku kňučí, je to znamenie, že sa mu niečo sníva. Pišťanie často sprevádza vrtenie labkou alebo chvostom alebo dokonca jemné vrčanie. Sú však zvieratá, ktoré v noci nespia a nedajú spať ani svojim majiteľom.

Zvážte, čo môže byť príčinou tohto správania. Možno je vaše zvieratko citlivé na zvuky prichádzajúce zvonku a chce vám dať najavo svoje utrpenie. Riešením môže byť veľmi dlhá večerná prechádzka, ktorá vášho domáceho miláčika uspí. Na druhej strane môže váš pes v noci kňučať, pretože sa necíti bezpečne. Niekedy stačí umiestniť posteľ domáceho zvieraťa bližšie k vašej spálni.

Veľmi dôležitým pravidlom, ktoré musíte dodržiavať pri odnaučovaní psa kňučať, je úplný zákaz maznania alebo odmeňovania, keď to robí. Zviera to nevníma ako gesto útechy. Učí sa na základe asociácie, a preto bude vnímať pohladenie alebo pamlsok ako pochvalu za svoje správanie. Navyše sa bude čoraz častejšie snažiť vynútiť si vašu pozornosť kňučaním. Medzitým je veľmi dôležité v procese výchovy naučiť vášho domáceho miláčika, že nie vždy je čas na spoločnú hru.

Výnimka z pravidla - pes píska pri dverách

Existuje jedna situácia, v ktorej by ste sa rozhodne nemali zamýšľať nad tým, ako psa odnaučiť pískaniu. To je, samozrejme, vtedy, keď váš pes kňučí, keď sedí pri dverách. Tým dáva najavo, že sa potrebuje prejsť a uľaviť si. Je to žiaduce správanie, ktoré nemožno trestať ani ignorovať. Rýchla reakcia ukáže zvieraťu, že sa oplatí signalizovať fyziologické potreby a neusadiť sa v dome.

Fyzická bolesť a nariekanie

Samozrejme, nemožno vylúčiť, že pes kvíli preto, lebo niečo nie je v poriadku. Venujte pozornosť tomu, či začne kňučať, keď sa ho dotknete na určitom mieste alebo v určitých situáciách, napr. pri jedle. Bolesť nie je vždy sprevádzaná inými viditeľnými príznakmi, ako je krívanie alebo opuch. Ak nedokážete určiť príčinu piskotu vášho domáceho maznáčika, navštívte veterinára, aby vylúčil ochorenie alebo zranenie.

Neberte svojmu psovi hlas

Nezabúdajte, že nie je možné, ba dokonca ani žiaduce, aby pes úplne prestal pískať. Je to jedna z foriem komunikácie, ktorá vyjadruje potreby alebo obavy. Preto v závislosti od toho, či váš pes píska v noci alebo keď zostane sám v dome, najprv zistite príčinu takéhoto správania a potom problém vyriešte. Ak sa budete venovať potrebám svojho psa, problém nadmernej vokalizácie sa odstráni.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
pixel