Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKO UPOKOJIŤ SVOJU MAČKU? SPÔSOBY SPRÁVANIA MAČIEK

2023-01-25
AKO UPOKOJIŤ SVOJU MAČKU? SPÔSOBY SPRÁVANIA MAČIEK

Emócie ako strach alebo hnev sú úplne normálne. Umožňujú našim dokonalým zverencom fungovať vo svete a vyhýbať sa nebezpečenstvu; mobilizujú ich na útek alebo boj. Môžu však spôsobovať aj problémy. Obzvlášť nepríjemné a dokonca nebezpečné sú prípady chronického stresu u mačiek a prípady sprevádzané agresivitou. Preto je užitočné vedieť, ako svoju mačku v prípade potreby upokojiť.

Keď mačka behá ako blázon....

Ako upokojíte mačku? Úprimne povedané, nie vždy je to potrebné, napr. keď zdanlivo nervózne správanie nie je také. Pravdepodobne viete, že mačky niekedy behajú po byte ako bláznivé. Zvyčajne to však netrvá príliš dlho a zvieratá sa pomerne rýchlo upokojia.

V takýchto prípadoch totiž nejde o strach alebo agresiu, ale o potrebu vybiť prebytočnú energiu. Zvieratá jednoducho nemajú veľa príležitostí na intenzívnu fyzickú aktivitu, keď sú zatvorené medzi štyrmi stenami. To je rozdiel od vonkajších mačiek, ktoré lovia, utekajú pred nepriateľmi alebo medzi sebou súperia.

Hyperaktívna mačka

Mali by sme tiež vedieť, že denná fyzická aktivita našich mačiek závisí aj od ich temperamentu, preto sú niektoré mačky oveľa pracovitejšie ako iné. Ide o individuálnu vlastnosť - niektorí jedinci sú hyperaktívni a na vonkajšie podnety reagujú príliš prudko - a zároveň o vlastnosť špecifickú pre plemeno - napr. ruské modré mačky sú od prírody oveľa fyzicky aktívnejšie ako perzské mačky. Bohužiaľ, hyperaktívna mačka môže opatrovateľovi spôsobiť ďalšie problémy.

Príčiny nervózneho správania u mačiek

Ako upokojíte mačku? Jedným z kľúčov k úspechu je zistiť, čo je zdrojom jeho nervózneho správania. Potom je ľahšie nájsť dobré riešenie problému. Zjednodušene možno povedať, že príčinou problémov vášho domáceho maznáčika je stres. Uvedená odpoveď však nie je dostatočná. Príčiny stresu, a teda aj nervozity, môžu byť rôzne.

Je ťažké vymenovať ich všetky, preto spomenieme len tie najbežnejšie. A to sú:

 • príliš skoré odobratie od matky v prípade mačiatok,
 • hluk,
 • jasné svetlá,
 • rivalita medzi mačkami žijúcimi spolu,
 • agresívnu mačku v susedstve,
 • príchod psa do susedstva,
 • príchod nového člena rodiny, či už človeka alebo zvieraťa,
 • nervózne správanie opatrovateľov,
 • dočasná alebo trvalá strata opatrovateľa, na ktorého je mačka obzvlášť naviazaná,
 • veľké zmeny v životnom prostredí,
 • návštevy cudzích ľudí.

Ako upokojíte malú mačku?

Keď v kontexte tohto článku píšem o mačiatkach, mám na mysli jedince, ktoré by mali byť stále so svojou matkou, od ktorej sú úplne závislé.

Keď ho predčasne stratia, cítia sa stratené a boja sa, čo okrem iného vyjadrujú nervóznym správaním, schovávaním sa v kútoch a žalostným mňaučením. Takejto mačacej sirote musíme poskytnúť nielen jedlo a strechu nad hlavou, ale aj pocit bezpečia. Ako to urobíme? Ako upokojiť malú mačku?

Robte mu spoločnosť

Najmladšie mačiatka by nemali zostať príliš dlho samé. Čím sú mladšie, tým viac pozornosti si vyžadujú.

Často sa ho dotýkajte

Ako upokojíte malú mačku? Najdôležitejší je fyzický kontakt, t. j. časté dotýkanie, hladenie a zdvíhanie. Vďaka tomu sa batoľatá cítia bezpečne. Okrem toho vedci dokázali, že dotyk opatrovateľa má priaznivý vplyv na fyzický vývoj mačiatok.

Porozprávajte sa s ním

Je dobré sa s mačkou často rozprávať. Len sa vyhnite vysokému tónu, ktorým tak často hovoríme s deťmi.

Hrajte sa s ním

Hra s opatrovateľom upokojuje aj malú mačku. Okrem iného aj preto, že ho to rozptyľuje od stresujúcich podnetov. Hra tiež podporuje duševný rozvoj batoliat a pomáha posilňovať citové väzby medzi nimi a ľuďmi.

Odvráťte jeho pozornosť od stresujúceho podnetu

Odvedenie pozornosti mačiatka od zdroja stresu je zvyčajne veľmi účinný spôsob, pretože batoľa zabudne na strach. To sa dá dosiahnuť tým, že ho budete povzbudzovať k hre, rozprávať sa s ním, hladkať ho a dávať mu pochúťky.

Správajte sa pokojne

Pamätajte, že mačiatka sa učia napodobňovaním. Naša nervozita je pre nich signálom, že sa deje niečo zlé. Ak sme nervózni, nebudeme preto upokojovať malého.

Na tomto mieste je potrebné spomenúť ešte jednu vec: ponáhľajme sa na pomoc mačiatku len vtedy, keď je to nevyhnutné. Neutešujte ho zakaždým, keď je vystrašené. Formu útechy tiež prispôsobte danej situácii. Takto totiž učíme malé zvieratko, čoho sa má báť a čoho sa báť nemusí.

Ako upokojiť vystrašenú mačku v prípade krátkodobého stresu?

Vo väčšine prípadov stresujúci podnet netrvá dlho a keď zmizne, zviera sa samo upokojí. Náš zásah je preto zvyčajne potrebný len vtedy, ak je mačka rozrušená ešte dlho po tom, čo zdroj stresu zmizol, alebo v prípadoch, keď sú príznaky stresu veľmi silné. Ako upokojiť vystrašenú mačku?

Porozprávajte sa s ním

Najjednoduchším spôsobom, ako upokojiť rozčúlenú mačku, je hovoriť na ňu jemným a nežným hlasom. Snažte sa, aby to znelo prirodzene.

Pohlaďte ho

Odpoveďou na otázku, ako upokojiť vystrašenú mačku, môže byť aj jej pohladenie. Mali by sme však byť opatrní, pretože veľmi nervózne zviera nás môže napadnúť. Preto táto metóda najlepšie funguje u kožušinových zvierat, ktoré sú na svojich opatrovateľov veľmi citovo naviazané.

Pokúste sa presmerovať jeho pozornosť

Môžeme sa tiež pokúsiť zamerať pozornosť mačky na niečo iné ako na stresujúci podnet. Môže to byť jeho obľúbená hračka alebo nejaký druh pochúťky.

Správajte sa pokojne

A čo je najdôležitejšie: aby sme mačku upokojili, mali by sme sa sami správať pokojne, bez ohľadu na okolnosti. Je to preto, že naša nervozita sa prenáša na naše domáce zviera.

Ako upokojiť vystrašenú mačku v prípade chronického stresu?

Skutočný problém vzniká pri riešení prípadov chronického stresu. K tomu dochádza, keď je zviera neustále vystavené negatívnemu podnetu, napr. keď je nútené žiť pod jednou strechou s obávaným psom. Ako teda upokojiť vystrašenú mačku v prípade chronického stresu?

Odstráňte zdroj stresu

Najjednoduchším spôsobom, ako upokojiť vystrašenú mačku, je odstrániť zdroj stresu. Nie vždy to funguje okamžite. Niekedy si to vyžaduje určitý čas alebo ďalšiu behaviorálnu terapiu. Napriek tomu má zvyčajne želaný účinok.

Prehodnotenie negatívneho stimulu

Žiaľ, nie vždy je možné odstrániť stresujúci podnet. V takejto situácii sa môžeme pokúsiť o pozitívny alebo aspoň neutrálny prístup. Nie je to ľahké - pomôcť môže pamlsok, hračka alebo dokonca aj teplé slová. Môže sa tiež stať, že si mačka jednoducho zvykne na častý stresový podnet, ak nie je sprevádzaný nepríjemnými pocitmi.

Zariaďte si podľa toho svoj domov

Dôležitou súčasťou behaviorálnej terapie chronického stresu u mačky je správne usporiadanie priestoru, v ktorom žije. Tá by mala byť čo najrozmanitejšia. Predovšetkým by mali byť k dispozícii rôzne úkryty, v ktorých sa zviera cíti bezpečne. Malo by byť dostatok vyvýšených miest, z ktorých môže zviera pozorovať svoje okolie. K dispozícii by malo byť aj zariadenie na lezenie, skákanie a hranie.

Podporujte hru

Ako inak upokojiť vystrašenú mačku? Povzbudením k pohybu. Akákoľvek forma aktivity, najmä hra s ošetrovateľom, odvádza pozornosť zvieraťa od stresujúceho podnetu.

Používanie feromónov pre mačky

Na trhu s domácimi zvieratami nájdete aj umelé ekvivalenty prírodných feromónov pre mačky. Sú to látky, ktoré naše domáce zvieratá používajú na označenie svojho teritória. Pre ľudský nos sú nezachytiteľné, ale ich vôňa má na mačky upokojujúci účinok. Problém nezhoršujú, ale môžu pomôcť. Preto sa tieto zlúčeniny oplatí používať ako pomocné látky pri behaviorálnej terapii v prípadoch chronického stresu u mačiek.

Podajte sedatíva

V extrémnych prípadoch silného chronického stresu môžeme siahnuť aj po sedatívach. Len sa pred ich podaním svojej mačke poraďte s veterinárnym lekárom. Dokonca aj v prípade, že ide o mierne bylinné lieky.

Ako upokojiť mačku?

Ako upokojíte mačku? Z toho, čo sme uviedli, je zrejmé, že niekedy je to veľmi jednoduchá úloha, ale niekedy aj veľmi náročná a vyžaduje si dlhšiu behaviorálnu terapiu. V prvom rade je potrebné vziať do úvahy príčiny úzkostného a nervózneho správania nášho domáceho maznáčika.

Tie môžu byť veľmi rôznorodé a zložité. Je tiež potrebné zohľadniť psychologické vlastnosti a temperament jednotlivých zvierat. Preto by bolo najlepšie vyhýbať sa stresovým situáciám, čo, žiaľ, nie je úplne možné.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel