Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKO SKROTIŤ MAČKU - MALÚ A DOSPELÚ? O UMENÍ KROTENIA KOŽUŠINOVÝCH ZVIERAT

2024-02-22
AKO SKROTIŤ MAČKU - MALÚ A DOSPELÚ? O UMENÍ KROTENIA KOŽUŠINOVÝCH ZVIERAT

Mačka je domestikovaný druh. Dokonca sa jej zástupcovia zaraďujú medzi tzv. spoločenské zvieratá alebo jednoducho domáce zvieratá. Podľa definície by mali byť k ľuďom dôverčivé a vyhľadávať kontakt so svojimi majiteľmi. Okrem voľne žijúcich mačiek by sa strach z ľudí u mačiek mal považovať za niečo neprirodzené. Žiaľ, z rôznych dôvodov sa niektoré kožušinové mačky ľudí boja, niekedy dokonca panicky.

Dobrou správou pre opatrovateľov takýchto mačacích divochov je, že správnou behaviorálnou terapiou možno zmeniť vzťah zvieraťa k ľuďom. Musíme si však uvedomiť, že skrotiť mačku nie je vždy jednoduchá úloha. Niekedy si to vyžaduje veľa práce, ale úsilie stojí za to. Kľúčom k úspechu je predovšetkým trpezlivosť, hoci svoju úlohu zohrávajú aj faktory, ako je vek mačky a dôvod strachu z ľudí. Ako skrotiť mačku?

Prečo je mačka "divoká"?

Odkiaľ sa vzali "mačací divosi", ktorí sa vyhýbajú kontaktu s ľuďmi a niekedy sa ich dokonca panicky boja? Existuje mnoho dôvodov tohto správania, od - ako ich môžeme nazvať - primárnych až po sekundárne. Primárnym zdrojom strachu z nás je úplný nedostatok priameho kontaktu s ľuďmi v detstve. Platí to najmä pre voľne žijúce mačky, ktoré sú od narodenia vychovávané v izolácii od ľudí a nikdy ich nikto nebral do rúk a ani sa ich nedotýkal.

Tieto mačky nemusia mať skúsenosti s ľudskou agresiou. Jednoducho sa u nich - ako u všetkých divokých zvierat - prejavuje tzv. pud sebazáchovy. Tento inštinkt im káže utekať pred väčšími a silnejšími zvieratami, pretože môžu byť nebezpečné. Druhým zdrojom vyhýbania sa kontaktu s ľuďmi u mačiek je nesprávna socializácia. Hoci sa mačky narodili v blízkosti človeka a dokonca v jeho domácnosti, boli nesprávne vychovávané.

Patrí sem aj nedostatočný kontakt s opatrovateľom, ktorý s mačkou trávi málo času. Samozrejme, príčinou sekundárneho strachu mačiek z ľudí sú aj negatívne skúsenosti so zástupcami nášho druhu. Kožušinové mačky stratili dôveru v ľudí v dôsledku ujmy, ktorú od nich utrpeli.

Prekonanie strachu z mačiek

Skrotiť mačku znamená prekonať jej strach z nás, z našej blízkosti a dotyku. Tento proces môže byť veľmi dlhý a vyžaduje si veľa trpezlivosti a dôslednosti. Musíme si tiež uvedomiť, že v niektorých extrémnych prípadoch môže aj malá chyba pri terapii zrušiť týždne predchádzajúcej práce so zvieraťom.

Ako skrotiť mačku? Aby sme získali dôveru vrčiaceho štvornožca, musíme v jeho mysli vybudovať pozitívne asociácie s človekom. Môžeme na to použiť rôzne prostriedky, napríklad pamlsky a hračky. Najdôležitejšie však je zaobchádzať so zvieraťom jemne. Existuje niekoľko všeobecných pravidiel pre zaobchádzanie s plachou mačkou, ktoré si o chvíľu rozoberieme. Naša terapia by však mala byť prispôsobená konkrétnemu prípadu, aby sme dosiahli maximálny účinok. Pritom je vhodné zohľadniť zdroj strachu mačky z ľudí - samozrejme, ak je nám známy.

Skrotenie mačiatok

Veľmi dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje proces skrotenia mačky, je jej vek. Získať si dôveru malej chlpatej mačky je oveľa jednoduchšie ako u dospelej mačky. Tak ako všetky deti, aj mačiatka sú dôverčivejšie ako dospelí a rýchlejšie sa prispôsobujú novým podmienkam. Čím je mačka mladšia, tým ľahšie sa dá skrotiť.

Mačiatka z dobrých chovných staníc nemajú veľké problémy zvyknúť si na nového majiteľa, pretože sú v kontakte s ľuďmi už od narodenia. Aj keď je takéto mačiatko voči nám spočiatku trochu plaché, stačí sa s ním počas prvých dní často maznať, hladkať a hrať, aby si získalo jeho lásku. Aj tu je dôležité, aby matka takýchto mačiatok bola tiež plne domestikovaným zvieraťom.

Je to preto, že malé kožušinové zvieratá sa učia napodobňovaním, sledovaním správania svojich rodičov. Ak ona neuteká pred ľuďmi, nerobia to ani jej deti. Malé sa môžu učiť aj od iných mačiek, takže mačiatka, ktoré sú v spoločnosti starších, jemných kožušiniek, sa rýchlejšie skrotia. Väčšia výzva je, keď si vezmete mačiatko z útulku alebo priamo z ulice. Je vysoká pravdepodobnosť, že má negatívne skúsenosti s ľuďmi a ľudský domov je preň úplne cudzie prostredie. Takémuto mačiatku musíme dať trochu viac času.

Všeobecne povedané, skrotenie malej mačacej divošky vyzerá úplne rovnako ako skrotenie dospelej mačky. Len s tým rozdielom, že jednotlivé fázy tohto procesu sú oveľa kratšie a siahnuť na mláďa môžeme - a mali by sme - začať oveľa skôr. Väčšiu úlohu tu zohráva aj hra, ku ktorej sú mladé zvieratá veľmi náchylné.

Ako skrotiť dospelú mačku?

Skrotenie dospelej mačky môže byť veľmi dlhý a náročný proces. Náš "divoch" nám musí nielen dôverovať, ale aj zvyknúť si na nový domov, čo pre neho nie je jednoduché. Mačky sú veľmi naviazané na svoje teritórium a pri presťahovaní na nové, neznáme miesto strácajú pocit bezpečia.

Keď si mačku priveziete domov, je lepšie, aby ste jej nedali k dispozícii všetky miestnosti naraz. Na začiatku je najlepšie vyhradiť mu jednu miestnosť, kde bude mať zaručený pokoj a ticho. Umiestnime do nej skrýše - môžu to byť aj kartónové krabice, ktoré milujú všetky kožušiny. Zároveň musíme zabrániť tomu, aby sa zvieratko schovávalo za skriňou alebo na iných miestach, z ktorých by bolo ťažké ho dostať von. Okrem úkrytov musí izba samozrejme obsahovať aj všetky ostatné potrebné doplnky pre mačky. Patrí k nim podstielka, škrabadlo, misky na vodu a jedlo a rôzne hračky. Bolo by dobré, keby aspoň niektoré z týchto predmetov pochádzali z predchádzajúceho bydliska mačky, pretože by to mačke uľahčilo aklimatizáciu v novom domove. Počas prvých týždňov pobytu mačky pod našou strechou musíme zabezpečiť, aby bola čo najpokojnejšia.

Samozrejme, že by sme nemali držať zviera v úplnej izolácii. Naopak, je vhodné, aby sme sa zdržiavali v jeho blízkosti, aby nás mohlo pozorovať, ale nepúšťajme k nemu cudzie osoby. Nevnucujme mu však fyzický kontakt, ak oň nestojí. Mali by sme počkať, kým nám dovolí, aby sme ho pohladili, a potom ho vziať do náručia. Výborným spôsobom, ako podporiť kontakt s ošetrovateľom, je dávať zvieratku rôzne druhy pochúťok. Je to jeden zo spôsobov budovania pozitívnych asociácií s ľuďmi a miestami. Odmeňte pozitívne správanie svojho zvieraťa pamlskami. S množstvom pamlskov to však nepreháňajte, pretože mačku môžu rýchlo omrzieť.

Keď ste v spoločnosti kožušinovej šelmy, je dobré na ňu čo najčastejšie hovoriť jemným, pokojným a tichým hlasom. V ideálnom prípade by sme sa mali čo najčastejšie skloniť na úroveň kožušiny. Doslova! Prikrčme sa alebo si sadnime na zem, pretože tak budeme mačke pripadať menej hroziví! Keď sa nám podarí získať si dôveru mačky - aspoň natoľko, že sa nebude báť k nám priblížiť a nechá sa dotýkať -, môžeme ju nechať zoznámiť sa s celým bytom. Na tento účel otvoríme dvere o miestností, kde sa mačka zdržiava, a necháme ju postupne samostatne preskúmať ostatné miestnosti.

Feromóny pre mačky, mačacia mrcha a podobné látky

Skrotiť dospelú voľne sa pohybujúcu mačku je možné, ale naozaj ťažké. Mnohí behavioristi sa domnievajú, že takáto chlpatá mačka sa nikdy nebude správať ako domáce zviera. Dôvodom je nedostatočný kontakt s človekom počas detstva. Preto je oveľa jednoduchšie skrotiť mačiatko, ktoré sa narodilo vo voľnej prírode. Aby sme však boli úprimní, ochočovanie divokých mačiek je prijateľné len vo výnimočných situáciách. Byť zvláštnou potrebou je lepšie nerobiť. Takéto kožušinové mačky by pre svoje vlastné dobro mali zostať nedôverčivé voči ľuďom. Dospelé voľne žijúce mačky nesmú byť vytrhnuté zo svojho prostredia. Dokonca aj tie, ktoré boli dočasne odchytené, napr. na lekárske ošetrenie, by sa mali vrátiť do prírody.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7469 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-10
Ok
2024-07-10
Spokojnosť po všetkých stránkach - odporúčame
pixel