Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKO SA POČÍTA VEK VAŠEJ MAČKY? KALKULAČKA MAČACIEHO VEKU

2023-01-30
AKO SA POČÍTA VEK VAŠEJ MAČKY? KALKULAČKA MAČACIEHO VEKU

Vek mačky môže byť rovnakou záhadou ako jej bizarné správanie. Ako majiteľa vás určite zaujíma, koľko rokov má vaša mačka. Samozrejme, že ste viac-menej schopní odhadnúť alebo ste si istí jeho skutočným dátumom narodenia a môžete ľahko určiť jeho vek v ľudských rokoch. Vek mačky a človeka sú však dve úplne odlišné veci. Ako spočítate vek vašej mačky a koľko rokov má vaša chlpatá zverenkyňa a prepočítate to na ľudské roky?

Vek mačky je, napriek tomu, že sa zdá, že je to inak, dosť dôležitá otázka. V prípade mladých mačiek umožňuje posúdiť, či je možné odobrať ju od matky, či je pripravená na preventívnu kastráciu a či je vhodné, aby sa správala tak frivolne, ako je zvyknutá každý deň. Ako teda skontrolujete vek svojej mačky? Najobľúbenejší konverzný faktor je založený na jednoduchom výpočte životnosti mačky.

1 rok v prepočte na ľudské roky je 7 rokov v prepočte na dĺžku života mačiek. Takto počítajú vek svojich domácich miláčikov majitelia, ktorí sa o túto tému nikdy hlbšie nezaujímali. Žiaľ, tento spôsob je nesprávny a nemá nič spoločné s presným výpočtom veku vašej mačky.

Vek mačky "na človeku", t. j. ako dlho sa mačka vyvíja?

Ako to teda urobiť správne? Vec je zložitejšia, ako sa môže zdať, ale tieto výpočty nevyžadujú pokročilé matematické znalosti a znalosť tajuplných rovníc a prvočísel. Spôsob počítania veku vášho domáceho maznáčika závisí od niekoľkých otázok, ktoré nemôžete ignorovať. Tieto otázky sa týkajú plemena, zdravia vašej mačky a predovšetkým jej spôsobu života. Domáce mačky majú nielen dlhšiu dĺžku života, o čom si povieme neskôr v tomto článku, ale starnú oveľa pomalšie ako mačky žijúce vo voľnej prírode.

Aby sa však vyriešila otázka prepočtu veku mačky na ľudské roky, bol vyvinutý špeciálny prepočítavací koeficient, ktorý výpočet veku mačky trochu uľahčuje. Rozhodujúce pre vývoj, dĺžku života a výpočet veku mačky sú prvé dva roky jej života. V tomto období sa vyvíjajú takmer všetky orgány, schopnosti a tiež emocionálna sféra vášho domáceho maznáčika.

Aj keď sa vám po roku zdá, že vaša mačka je už úplne vyvinutá a dospelá, nenechajte sa oklamať, jej mladosť a detské obdobie ešte stále trvá. Po dvoch rokoch sa však všetky procesy spomalia a niektoré sa dokonca zastavia. Preto sa prvé dva mačacie roky prepočítava vek na ľudské roky úplne iným spôsobom.

Vek mačky - konverzný pomer pre prvé dva roky života

Ako sa počíta vek mačky počas prvých dvoch rokov jej života? No, bohužiaľ, je ťažké nájsť tu konkrétne pomery a korelácie, takže najužitočnejšie je tu použiť špeciálnu tabuľku, ktorá určuje vek mačky pre ľudské roky. Zdá sa, že tabuľka počas prvých dvoch rokov jeho života veľmi rýchlo pribúda na postupných hodnotách a potom sa prudko spomaľuje. Takto vyzerá proces starnutia u mačiek. Počas dvoch ľudských rokov dosiahnu takmer 25 rokov, ale potom sa mačacie roky začnú viditeľne spomaľovať.

Tento nárast a potom náhly pokles je regulovaný prirodzeným vývojovým procesom mačiek. Mačky žijú oveľa kratšie ako ľudia, takže ich fyzický a emocionálny vývoj je oveľa rýchlejší ako u ľudí. Nie je to rozložené do mnohých rokov, všetko sa musí odohrať počas prvých dvoch rokov života, pretože po tomto čase sa mačka stáva dospelou a môže sa s ňou tak zaobchádzať.

Samozrejme, neznamená to, že sa zbaví všetkého nevhodného správania. Váš podiel na jeho výchove v prvých mesiacoch života má však kľúčový vplyv na jeho neskoršie návyky.

Ako sa počíta vek mačky po dvoch rokoch života?

Po prvých dvoch rokoch života začína mačka starnúť oveľa pomalšie. To znamená, že od tohto okamihu predstavuje každý ľudský rok života pre vašu mačku približne 4 roky. Ak teda predpokladáme, že po dovŕšení dvoch rokov má vaša mačka 24-25 rokov v ľudskom ponímaní, potom do svojich tretích narodenín bude mať 28 rokov. Budúci rok bude mať 32 rokov a o rok neskôr 36 rokov.

Ak takto prepočítame vek mačky na ľudské roky, ľahko vypočítame, že okolo 20. roku života bude mačka (v ľudských rokoch) takmer storočná. Preto sa mačky dožívajú maximálne 20 rokov, hoci oveľa bežnejšie je, že ich priemerná dĺžka života je 12-14 ľudských rokov alebo približne 70 rokov počítaných v mačacích rokoch.

Dĺžka života mačky závisí od mnohých faktorov, ale medzi najdôležitejšie z nich určite patrí prostredie a podmienky, v ktorých žije, jej každodenná strava, genetické vady, starostlivosť o získané choroby a jej celkové pohodlie. Zaujímavosťou je, že najdlhšie žijúcou mačkou bola mačka menom Creame Pff, ktorá sa dožila 38 ľudských rokov!

Ako spočítať vek mačky na základe jej vzhľadu?

Ako sa dá vypočítať vek mačky len na základe pozorovania jej vzhľadu? Možno ste si všimli, že veterinárni lekári, najmä v prípade adoptovaných alebo osvojených mačiek, u ktorých je ťažké nájsť rodný list, sa pozerajú mačke do zubov. Práve chrup týchto zvierat môže veľa napovedať o počte mesiacov alebo rokov, ktoré prežili. Ak teda chcete zistiť vek svojej mačky, opýtajte sa svojho veterinára.

Ak mačke chýbajú niektoré zuby, znamená to, že má menej ako rok a ešte stále čaká na vývoj všetkých zubov. Žltý povlak na zuboch môže naznačovať dospelosť mačky, preto sa predpokladá, že mačka má vtedy približne 2 roky. Zubný kameň sa objavuje v nasledujúcich rokoch života, od 3 do 6 rokov, zatiaľ čo pokazené zuby naznačujú, že mačka je už v silne pokročilom veku.

Výpočet veku vašej mačky - nezabudnite na toto

Čo ešte stojí za pozornosť? Veľkou nápovedou je aj farba očí. Mladé mačky krátko po narodení majú zvyčajne veľmi jasné, dokonca modré oči. S pribúdajúcim vekom majú oči tendenciu nadobúdať rôzne odtiene a okolo 10. roku života sa mierne zahmlievajú. Všímajte si aj farbu a vzhľad srsti. Mladé mačky majú zvyčajne zdravú a lesklú srsť, ktorá je na dotyk mäkká a huňatá, zatiaľ čo staršie mačky majú tendenciu byť drsnejšie a vykazovať známky šedivenia.

Pri určovaní približného veku môže byť nápomocné aj správanie mačiek, ktoré vám napovie, či je mačka ešte mladá (do 5 rokov) alebo skôr len odpočíva a leňoší na pohovke. Niekedy však aj staršie mačky stále milujú spoločnosť a spoločné hry.

Ako sa počíta vek mačky? Nezabudnite, že prvé dva roky života mačky zodpovedajú 24 mačacím rokom, potom každý ľudský rok predstavuje 4 roky z hľadiska mačacieho veku. Viete už, koľko rokov má vaša mačka? Pochváľte sa vekom svojej mačky v komentároch!

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
2024-04-18
Top
pixel